Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
donnie_darko
Posts: 1198
Joined: 11/11/2017 22:49

#10351 Re: Cijene stanova All about

Post by donnie_darko »

Da li ce puci bubble? Ovo sad je :skoljka:
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10352 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

sime_cipol wrote: 15/09/2022 13:33
Nije ta, ali blizu je ove. Njegova cak nije ni bila u oglasima, nego se saznalo preko nekih ljudi.
Njegova je cak blize liniji.
znam da nije ta
ali to je moja koju sam spominja
čini mi se da prodaje bošnjak takvo je ime u kontaktima ako se ne varam

kad srbin od srbina kupuje daju realnu cijenu
a kad kupuje od bošnjaka to je uvijek 15 000
ma šta god prodaješ cijena je od 14 000 do 15 000
toliko ima :D
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#10353 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

madesa wrote: 15/09/2022 13:17 kako su ljudi bezobrazni i kako lupaju cijene. 5000km/m2 za szan kojem je potrebno renoviranje sto znaci plus jos 40 000 Km. Nema garaze! Zbog ovakvih kretena nama rastu cijene

https://www.olx.ba/artikal/48664434/stan-potoklinica/
sto je najgore prodat ce se...
situacija takva, ko da je dzabe
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10354 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

NediM17 wrote: 15/09/2022 13:24 Kakva glupost. :-)
Pa ne raste cijena zbog Sevale sto trazi 5.000 nego zbog budale koji ce to platit'.
Mada, iskreno vjerujem da nema takvih.
kod nas na ilidži stanovi 200 000
60 do 80 kvadrata
starogradnja
od 1980 do 1990
ko je ovdje lud
al bome stoje mjesecima
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#10355 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

donnie_darko wrote: 15/09/2022 13:36 Da li ce puci bubble? Ovo sad je :skoljka:
nece jer je kredit i dalje jeftin te je svakom dostupan pogotov sa rekordno niskom stopom nezaposlenosti
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10356 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

citroen xm wrote: 15/09/2022 12:38
_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Bukvalno padam u ocaj.
Kakav ba očaj, pa nisi ti neki slabić. Naći će se nekretnina. Nekada malo i zažmiriš ali riješiš pitanje i dugoročno dobro prođeš. Ja bih da sam na tvom mjestu ganjao Vogošću sada. To je lokacija koja je i sada vrlo solidna, a u budućnosti kada prođe tunel biće puno bolja, primamljivija i skuplja. U Vogošći se sada kupuje glatko stan za 2000 KM po m2 što je odlično.

Ili uzmi neku drugu sličnu lokaciju. Malo smo se uskukali oko centralnih lokacija i duvanja cijena, a neke lokacije su zanemarene a imaju vrhunski potencijal.

Vidim da ljudi ovde računaju i pričaju o isplativosti investicija i vremenu otplate. Kakva ba isplativost investicije. Ne pokrećeš biznis već kupuješ stan za život. Ko ima mogućnost da kreditno dođe do svoje nekretnine, najgore je biti podstanar. Možeš ti biti 20 godina podstanar, opet nemaš ništa svoje. Za 20 godina si otplatio 3/4 kredita za stan sa ratom visine rente. Šta kada ostariš, hoćeš li sa penzijom moći plaćati rentu. Stan je prava investicija. Kupiš i otplatiš ostaje ti, uštediš za starost, ako ti nekada negdje zaškripi prodaš i ostane ti dio para, ako odeš u inostranstvo imaš šta prodati......

Bato, traži stan i zavali se ko svi mi, ali ne traži stan od 4000 KM.
Otprilike i ja tako neako razmisljam. Ne bih bjezao od Vogosce.
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#10357 Re: Cijene stanova All about

Post by Concord »

Cuj u vogosci kvadrat 2000, jest ali u Murai zgradi koja ne postoji u papirima :lol:
Kako su neki ljudi operisani od realnosti, cijena Nove Otoke i Miljacke da bude 4 milje a u Vogosci da ostane na 2 koliko je bila i prije 3 godine :-)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10358 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Jesam li negdje naveo da je novogradnja? Nisam. Odeš fino na OLX, novogradnja uveliko 2500 ili niže, a polovnih stanova u stanju da ti ubrzo ne treba renoviranje imaš po 2000 koliko hoćeš.

Pola vas ovde samo naprđuje bez namjere da kupi bilo šta i bez realne slike. Kad čujem da je bolje biti podstanar nego platiti stan skuplje od zamišljenog, ospem se.

Tačno mi dođe da stavim svoj stan u oglase, nov, neuseljen i da lupim neku budalastu cijenu pa ako se ko upeca, upeca.
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10359 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

nekome wrote: 15/09/2022 13:39
madesa wrote: 15/09/2022 13:17 kako su ljudi bezobrazni i kako lupaju cijene. 5000km/m2 za szan kojem je potrebno renoviranje sto znaci plus jos 40 000 Km. Nema garaze! Zbog ovakvih kretena nama rastu cijene

https://www.olx.ba/artikal/48664434/stan-potoklinica/
sto je najgore prodat ce se...
situacija takva, ko da je dzabe
sve teska situacija a kupuje se stan od 400 000
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#10360 Re: Cijene stanova All about

Post by preludezalude »

klix wrote: 15/09/2022 13:34
preludezalude wrote: 15/09/2022 01:09 Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
Provjeri, da li je dozvoljeno regulacionim planom. Onda riješi imovinsko-pravne odnose sa stanarima. Moraju ti pokloniti ili prodati zajedničke tavanske prostorije. Uglavnom regulacioni planovi dozvoljavaju pripajanje tavanskih prostorija postojećoj stambenoj jedinici, dakle trebaš imati stan na zadnjem spratu. Rijetko gdje možeš pretvoriti tavanske prostorije u stan kao posebnu stambenu jedinicu. A da gradiš, zidaš na zgradi, to ne znam da ijedan regulacioni plan dozvoljava.
Idi u opštinu u urbanizam i traži izvod iz provedeno-planske dokumentacije za određeni lokalitet.
U mojoj ulici je jedna ista tadva zgradica prije dvije godine nadogradjena a druga zgradica se upravo nadogradjuje. Tako da mislim da nebi bio problem regulacioni plan.
Mene vise interesuje koliko kosta takva radnja. Konkretno me interesuje koliko bi me izasao kvadrat takvog stana. Maloprije mi jedan poznanik rece da bi moglo biti cak 1000 KM po kvadratu kljuc u ruke. S obzirom koliko se cijene stanovi u Tuzli, nesto mi zvuci malo 1000 KM po kvadratu.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10361 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

NediM17 wrote: 15/09/2022 13:24 Kakva glupost. :-)
Pa ne raste cijena zbog Sevale sto trazi 5.000 nego zbog budale koji ce to platit'.
Mada, iskreno vjerujem da nema takvih.
Kupuju ljudi iz inostranstva i za vece pare. Ni ne pitaju moze li jeftinije :)
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10362 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Dok je ovaca bice i vune.
Janjci blejU makaze zvekecu...
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10363 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

marka po kvadratu mjesečno porez za drugi treći peti stan ili stan u kojem se ne živi

pa ćemo vidjeti :D
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10364 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

bjjarmbar wrote: 15/09/2022 14:47
NediM17 wrote: 15/09/2022 13:24 Kakva glupost. :-)
Pa ne raste cijena zbog Sevale sto trazi 5.000 nego zbog budale koji ce to platit'.
Mada, iskreno vjerujem da nema takvih.
Kupuju ljudi iz inostranstva i za vece pare. Ni ne pitaju moze li jeftinije :)
vjerujem,samo oni i mogu dati ovolike pare za ovo. Rodjen sam blizu i uvijek sam zelio stan kupiti u ovim zgradama. Prije corone stan od 70 m2 prodavao se za 190 000 Km
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10365 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

preludezalude wrote: 15/09/2022 14:38 Maloprije mi jedan poznanik rece da bi moglo biti cak 1000 KM po kvadratu kljuc u ruke. S obzirom koliko se cijene stanovi u Tuzli, nesto mi zvuci malo 1000 KM po kvadratu.
Mislim po kvadratu je ok cijena. Ipak se i krov radi.
preludezalude wrote: 15/09/2022 11:56 Ja zivim u toj zgradi. To su male zgrade, visoko prizemlje + 1 sprat, ukupno 4 etazna vlasnika. Saglasnost stanara nije problem jer postoji interes i jos dva vlasnika. Cetvrti daje saglasnost bez problema. Ja nisam tu nadogradnju ni planirao ali kad je pocela sva ova prica od drugih stanara nasao sam i ja svoj interes za gradnju. Ja sam trenutno svakako u potrazi za nekim manjim stanom da kupim a sad se pojavi mogucnost nadogradnje. Samo nemam pojma koliko bi to kostalo i da li bi se mogao uklopiti ekonomski. Posto ja zivim na 1. spratu nemam nikakav interes da neko drugi gradi iznad mene i zagorcava mi zivot godinu dana. Jedino ja kad bih gradio onda bih vidio interes da zivim na gradilistu mjesecima.
Nek ti ne bude zao prije svega i pocetka papirologije da nadjes kakvog staticara, i platis ga da ti kaze moze li, i ako moze kako. Da ne bude da moras betonske stubove skroz u zemlju svlaciti. Samo to te moze za 10-20 milja unazaditi.

A za ove koji kazu koji je interes drugih stanara - dobiju nov krov. Da je samo to - ok je. Plus fasada i stubiste? Korektno.
Last edited by Haris.ba on 15/09/2022 15:10, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10366 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

...
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#10367 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

Black swan wrote: 15/09/2022 15:00 marka po kvadratu mjesečno porez za drugi treći peti stan ili stan u kojem se ne živi

pa ćemo vidjeti :D
ko ima za drugog treceg cetvrtog ima i za taj porez... tako da ti to nece pomoci, plus ako ima >2 stana onda ih sigurno iznajmljuje i vec placa porez
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#10368 Re: Cijene stanova All about

Post by neki »

Ispod 2000KM/m2 dogradnja nove etaže na postojećem krovu haman nemoguće..
Samo građevinski radovi
skaut_83
Posts: 122
Joined: 12/09/2011 22:42

#10369 Re: Cijene stanova All about

Post by skaut_83 »

Test1234 wrote: 14/09/2022 07:53
skaut_83 wrote: 13/09/2022 15:10

Ja sam neki dan zvao, kažu krajem septembra će izaći sa cijenama i prodajom.
4.200 KM/ M2
Plus priključak za el.en. 1.080 KM i notar 550cc

Zvanična informacija ili?

Cijene su na Otoci generalno užas. U Meandaru ljudi neće da prodaju stan ni za 5000/m2...
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#10370 Re: Cijene stanova All about

Post by YouAreMyDestiny »

Tramvaj preblizu, zgrada uz zgradu.... Bolja je Otoka ona stara, da ne govorim o Č. Vili.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10371 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

citroen xm wrote: 15/09/2022 12:38
_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Bukvalno padam u ocaj.
Kakav ba očaj, pa nisi ti neki slabić. Naći će se nekretnina. Nekada malo i zažmiriš ali riješiš pitanje i dugoročno dobro prođeš. Ja bih da sam na tvom mjestu ganjao Vogošću sada. To je lokacija koja je i sada vrlo solidna, a u budućnosti kada prođe tunel biće puno bolja, primamljivija i skuplja. U Vogošći se sada kupuje glatko stan za 2000 KM po m2 što je odlično.

Ili uzmi neku drugu sličnu lokaciju. Malo smo se uskukali oko centralnih lokacija i duvanja cijena, a neke lokacije su zanemarene a imaju vrhunski potencijal.

Vidim da ljudi ovde računaju i pričaju o isplativosti investicija i vremenu otplate. Kakva ba isplativost investicije. Ne pokrećeš biznis već kupuješ stan za život. Ko ima mogućnost da kreditno dođe do svoje nekretnine, najgore je biti podstanar. Možeš ti biti 20 godina podstanar, opet nemaš ništa svoje. Za 20 godina si otplatio 3/4 kredita za stan sa ratom visine rente. Šta kada ostariš, hoćeš li sa penzijom moći plaćati rentu. Stan je prava investicija. Kupiš i otplatiš ostaje ti, uštediš za starost, ako ti nekada negdje zaškripi prodaš i ostane ti dio para, ako odeš u inostranstvo imaš šta prodati......

Bato, traži stan i zavali se ko svi mi, ali ne traži stan od 4000 KM.
ja ne bih bježao ni od Hrasnice jer sada kada prođe tramvaj biće odlično uvezano naselje a daleko od gradske buke
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10372 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

skaut_83 wrote: 15/09/2022 16:18
Test1234 wrote: 14/09/2022 07:53

4.200 KM/ M2
Plus priključak za el.en. 1.080 KM i notar 550cc

Zvanična informacija ili?

Cijene su na Otoci generalno užas. U Meandaru ljudi neće da prodaju stan ni za 5000/m2...
Vjerovatno da je istina. Rekao sam prije mjesec/dva da je rodjak preko nekih poznanstava dobio info da ce cijena biti 4000 KM.
Moguce da su digli jos malo do sada. Ne bi me čudilo da izadje i na 5000 kako se budu stanovi rasprodavali i kad ih ostane par na prodaju
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#10373 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

nekome wrote: 15/09/2022 15:24
Black swan wrote: 15/09/2022 15:00 marka po kvadratu mjesečno porez za drugi treći peti stan ili stan u kojem se ne živi

pa ćemo vidjeti :D
ko ima za drugog treceg cetvrtog ima i za taj porez... tako da ti to nece pomoci, plus ako ima >2 stana onda ih sigurno iznajmljuje i vec placa porez
Opština Trnovo 9 KM/m2, doduše godišnje - skoro marka mjesečno :D

Ne vidim da se ljudi žale
snijeg_led
Posts: 7888
Joined: 08/12/2019 21:35

#10374 Re: Cijene stanova All about

Post by snijeg_led »

_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 13:46
citroen xm wrote: 15/09/2022 12:38

Kakav ba očaj, pa nisi ti neki slabić. Naći će se nekretnina. Nekada malo i zažmiriš ali riješiš pitanje i dugoročno dobro prođeš. Ja bih da sam na tvom mjestu ganjao Vogošću sada. To je lokacija koja je i sada vrlo solidna, a u budućnosti kada prođe tunel biće puno bolja, primamljivija i skuplja. U Vogošći se sada kupuje glatko stan za 2000 KM po m2 što je odlično.

Ili uzmi neku drugu sličnu lokaciju. Malo smo se uskukali oko centralnih lokacija i duvanja cijena, a neke lokacije su zanemarene a imaju vrhunski potencijal.

Vidim da ljudi ovde računaju i pričaju o isplativosti investicija i vremenu otplate. Kakva ba isplativost investicije. Ne pokrećeš biznis već kupuješ stan za život. Ko ima mogućnost da kreditno dođe do svoje nekretnine, najgore je biti podstanar. Možeš ti biti 20 godina podstanar, opet nemaš ništa svoje. Za 20 godina si otplatio 3/4 kredita za stan sa ratom visine rente. Šta kada ostariš, hoćeš li sa penzijom moći plaćati rentu. Stan je prava investicija. Kupiš i otplatiš ostaje ti, uštediš za starost, ako ti nekada negdje zaškripi prodaš i ostane ti dio para, ako odeš u inostranstvo imaš šta prodati......

Bato, traži stan i zavali se ko svi mi, ali ne traži stan od 4000 KM.
Otprilike i ja tako neako razmisljam. Ne bih bjezao od Vogosce.
Vogosca ti je bolja lokacija od Hrasnice, i stanovi su noviji ili novi. To je jako vazno kad uselis da ti je fino i da imas kvalitet zivota. Nemoj gledati preveliku isplativost na kraci period, vaznije ti je da znas da ce to biti mjesto gdje ces se skrasiti i osjecati prijatno.
Bilo kako bilo, cijene nekretnina ce ici gore, ali na duge staze uvijek ce se lakse prodati noviji stan nego stariji.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10375 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sabanss wrote: 15/09/2022 16:27
nekome wrote: 15/09/2022 15:24

ko ima za drugog treceg cetvrtog ima i za taj porez... tako da ti to nece pomoci, plus ako ima >2 stana onda ih sigurno iznajmljuje i vec placa porez
Opština Trnovo 9 KM/m2, doduše godišnje - skoro marka mjesečno :D

Ne vidim da se ljudi žale
Za kontekst, gradovi po Makarskoj rivijeri imaju 15 kuna po kvadratu.
Post Reply