Pa pisano je nekoliko puta. Svako ko je imao kesovine da mu lezi je upumpao u nekretnine.
Tu je dijaspora, tu je u unutrasnja potraznja od stanovnika izvan Sarajeva.
I nema novogradnje. Ovo sto se pravi je tako sitno.
Ovo je trend svugdje po Evropi i Americi. Kupuju se nekretnine kao investicija. Sta bi rekli na probleme Amerikanaca gdje im Kinezi pokupovase nekretnine na nevidjeno. I stoje godinama prazne.
Ti sto odose, 95% ode na rentu. Vani su cijene jos ludje. Zamisli da neko ovdje ti zatrazi tri platne liste da te uzme u razmatranje za rentu. Vani je to normala.
Imaju forumi gdje pisu domicilni stanovnici da misle da nikada nece imati svoju nekretninu u vlasnistvu.
I kaze odoh vani, ne mogu ovih cijena. Gdje ces? U Njemacku. A, tamo 50% ljudi zivi na renti. Prosjek EU je 30%. Istocnije je veci procenat vlasnistva.
P.S.
Mozda je nevezano, ali naumpade mi.
Prvi ministar stambenog resora Zapadne Njemacke je imao jednu zanimljivu izjavu.
Broj komunista je proporcionalno obrnut broju nekretnina na 1000 stanovnika.



