Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12948
Joined: 07/05/2010 15:40

#10326 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

akcija007 wrote: 15/09/2022 11:01 Moguce da su kirije ostale iste za postojece najmoprimce a za nove da su vece .
Bio na piku stan u Hrasnom 52 m2 namjesten renoviran sa klimom, 600 KM + rezije . Prije bi na toj lokaciji bilo 450- 500 KM kirija sada 600 KM .
90% tih pocetnih cijena se moze bez problema spustiti za 50 KM, pogotovo ako je dugotrajni najam. Ja sam intenzivno gledao prije par mjeseci i cijene rentanja su haman iste, npr. nalazio sam u hrasnom, dvosobne stanove od 50-70 m2 solidno sredjene i za samo 400 KM.
Samo treba pratiti i uletiti na vrijeme.
mega_mashcine
Posts: 1439
Joined: 01/05/2013 12:21

#10327 Re: Cijene stanova All about

Post by mega_mashcine »

citroen xm wrote: 14/09/2022 16:23 Ja sam prije par godina stisno muda, kupio stan i zavalio se mjesečno pola tada prosječne plate. Računao sam da ako ostanem tu da se plata mora mrdati, a i ako budem odugovlačio da će cijena rasti. Sve to mi nije uopšte bilo potrebno, ali uradio sam. U međuvremenu plata porasla, a i cijena stana još više.

Da sada kupujem ne znam šta bih radio, ali to svakako ne bi bio stan od 4000 po m2.
Skoro ista situacija. Malo prije korone kupio stan, u koroni od kantona dobio subvenciju koja me je dobro pogurala za svadbu i još nekoliko sitnica od namještaja što je falilo. Čini mi se da sam uspio uletiti u zadnji čas dok je situacija bila povoljna za kupovinu stana, mada sam se tada pitao jesam li zakasnio, jer recimo i tada su cijene bile oko 30% skuplje u odnosu na 3-4 godine ranije.
Sad je ovaj moj stan oko 30% skuplji. Sa trenutnom situacijom, i kada otplatim kredit, sve sa kamatama, opet vrijednost stana premašuje te troškove za 10ak hiljada, a ko zna koliko će biti ako se nastavi ovakav trend rasta cijena.

Ko sada treba kupiti stan, situacija je baš kritična, ali je moj savjet ako morate da i kupite što prije. Na kraju krajeva, može se stan kupiti i na Dobrinji, Alipašinu, VOgošći i slično, jer tu se još uvijek barem malo povoljnije može naći.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10328 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

parappa wrote: 15/09/2022 08:22
_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 08:09

Iskomplikovalo mi se nesto na privatnom planu tako da je sad puj pike ne vazi i idemo od nule.
jbg drug, nadam se da je i plata bar djelimicno pratila ove cijene. cijene nece padati... mozda par godina stagnirati ali prema dolje nece ici.
nemoj se samo zajebati i kupiti nesto na silu sto ti nece odgovarati... sretno
Hvala puno. Pa pokusat cu neku rentu sad naci, ali opcija odlaska vani postaje izvjesnija. Plata je dobra, menadzerska funkcija (srednji nivo-vodim organizacionu jedinicu), ali ne toliko dobra da se moze bez stresa naci neki normalan kredit.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10329 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

imaš jedan nedovršen stan u istočnom
bila su jeftino 2 3 stana kod butmir baze
prohodaj otiđi ispitaj
ima i jedna stara kuća bliža je hrasnici 60 000 :D
ako ti nije vatra biti okružen četaljima :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10330 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 15/09/2022 08:23
preludezalude wrote: 15/09/2022 01:09 Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
Na zgradi? Imas saglasnost stanara i koga da te provede kroz opcinu?
zajednički prostor na kojem planiraš nadogradnju mora biti etažiran i moraš ga kupiti ili dobiti od stanara kako bi mogao da započneš bilo kakvu priču o nadogradnji jer su zgrade privatno vlasništvo i ovo je ujedno i najteži korak.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10331 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

zar to nije furka devedesetih
znam išao sam u školu kolega na breci je imao probl

sudska odluka ne znači obustavu radova
sjećam se te njegove izjave kad su i na sudu dobili :lol:
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10332 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:42
Haris.ba wrote: 15/09/2022 08:23

Na zgradi? Imas saglasnost stanara i koga da te provede kroz opcinu?
zajednički prostor na kojem planiraš nadogradnju mora biti etažiran i moraš ga kupiti ili dobiti od stanara kako bi mogao da započneš bilo kakvu priču o nadogradnji jer su zgrade privatno vlasništvo i ovo je ujedno i najteži korak.
a je li stanari koji dadnu saglasnost dobiju neku cifru ?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10333 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

madesa wrote: 15/09/2022 11:48
VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:42
zajednički prostor na kojem planiraš nadogradnju mora biti etažiran i moraš ga kupiti ili dobiti od stanara kako bi mogao da započneš bilo kakvu priču o nadogradnji jer su zgrade privatno vlasništvo i ovo je ujedno i najteži korak.
a je li stanari koji dadnu saglasnost dobiju neku cifru ?
to je do njih - kada se etažira oni postaju vlasnici tačno određenog dijela (u ovom slučaju krova?) i na njima je da li će ti to pokloniti ili prodati. Iskreno ne vidim razlog za poklanjanje ako može imati koristi, znam za neke slučajeve gdje je u zamjenu za odricanje od vlasništva investitor uradio fasadu, lift,...
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10334 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:50
madesa wrote: 15/09/2022 11:48

a je li stanari koji dadnu saglasnost dobiju neku cifru ?
to je do njih - kada se etažira oni postaju vlasnici tačno određenog dijela (u ovom slučaju krova?) i na njima je da li će ti to pokloniti ili prodati. Iskreno ne vidim razlog za poklanjanje ako može imati koristi, znam za neke slučajeve gdje je u zamjenu za odricanje od vlasništva investitor uradio fasadu ili lift,...
pa fakticki ko dobije saglasnost na njemu su troskovi samo izgradnje. Puno jeftinije nego kupiti stan.
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#10335 Re: Cijene stanova All about

Post by preludezalude »

VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:42
Haris.ba wrote: 15/09/2022 08:23

Na zgradi? Imas saglasnost stanara i koga da te provede kroz opcinu?
zajednički prostor na kojem planiraš nadogradnju mora biti etažiran i moraš ga kupiti ili dobiti od stanara kako bi mogao da započneš bilo kakvu priču o nadogradnji jer su zgrade privatno vlasništvo i ovo je ujedno i najteži korak.
Ja zivim u toj zgradi. To su male zgrade, visoko prizemlje + 1 sprat, ukupno 4 etazna vlasnika. Saglasnost stanara nije problem jer postoji interes i jos dva vlasnika. Cetvrti daje saglasnost bez problema. Ja nisam tu nadogradnju ni planirao ali kad je pocela sva ova prica od drugih stanara nasao sam i ja svoj interes za gradnju. Ja sam trenutno svakako u potrazi za nekim manjim stanom da kupim a sad se pojavi mogucnost nadogradnje. Samo nemam pojma koliko bi to kostalo i da li bi se mogao uklopiti ekonomski. Posto ja zivim na 1. spratu nemam nikakav interes da neko drugi gradi iznad mene i zagorcava mi zivot godinu dana. Jedino ja kad bih gradio onda bih vidio interes da zivim na gradilistu mjesecima.
Last edited by preludezalude on 15/09/2022 11:59, edited 1 time in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10336 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

madesa wrote: 15/09/2022 11:53
VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:50

to je do njih - kada se etažira oni postaju vlasnici tačno određenog dijela (u ovom slučaju krova?) i na njima je da li će ti to pokloniti ili prodati. Iskreno ne vidim razlog za poklanjanje ako može imati koristi, znam za neke slučajeve gdje je u zamjenu za odricanje od vlasništva investitor uradio fasadu ili lift,...
pa fakticki ko dobije saglasnost na njemu su troskovi samo izgradnje. Puno jeftinije nego kupiti stan.
ima još tu troškova npr. etažiranje (sigurno ga neće stanari platiti za njega), statičar, projekti, porezi, dozvole,... u svakom slučaju dosta je jeftinije nego kupiti stan
Mustang1
Posts: 29902
Joined: 29/12/2010 17:31

#10337 Re: Cijene stanova All about

Post by Mustang1 »

Jedino sto cijenom moze privuci nekoga ko ce uzeti na kredit je prizemlje ili suteren a to je..
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10338 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Black swan wrote: 15/09/2022 11:40 imaš jedan nedovršen stan u istočnom
bila su jeftino 2 3 stana kod butmir baze
prohodaj otiđi ispitaj
ima i jedna stara kuća bliža je hrasnici 60 000 :D
ako ti nije vatra biti okružen četaljima :D
Kod mene je poznanik nedavno kupio kucu u RS, bukvalno 100m od linije iz pravca Hrasnice prema Vojkovicima. Kuca na dva sprata (koja ima ulaganja, ali se moze zivjeti) i 500 m² zemlje za 50k KM.
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10339 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

preludezalude wrote: 15/09/2022 11:56
VladaFBiH wrote: 15/09/2022 11:42
zajednički prostor na kojem planiraš nadogradnju mora biti etažiran i moraš ga kupiti ili dobiti od stanara kako bi mogao da započneš bilo kakvu priču o nadogradnji jer su zgrade privatno vlasništvo i ovo je ujedno i najteži korak.
Ja zivim u toj zgradi. To su male zgrade, visoko prizemlje + 1 sprat, ukupno 4 etazna vlasnika. Saglasnost stanara nije problem jer postoji interes i jos dva vlasnika. Cetvrti daje saglasnost bez problema. Ja nisam tu nadogradnju ni planirao ali kad je pocela sva ova prica od drugih stanara nasao sam i ja svoj interes za gradnju. Ja sam trenutno svakako u potrazi za nekim manjim stanom da kupim a sad se pojavi mogucnost nadogradnje. Samo nemam pojma koliko bi to kostalo i da li bi se mogao uklopiti ekonomski. Posto ja zivim na 1. spratu nemam nikakav interes da neko drugi gradi iznad mene i zagorcava mi zivot godinu dana. Jedino ja kad bih gradio onda bih vidio interes da zivim na gradilistu mjesecima.
ja se bas pitam koje budale mogu pristati da im neko gradi sprat a da pritom ne dobije naknadu neku novcanu
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#10340 Re: Cijene stanova All about

Post by preludezalude »

madesa wrote: 15/09/2022 12:07
preludezalude wrote: 15/09/2022 11:56
Ja zivim u toj zgradi. To su male zgrade, visoko prizemlje + 1 sprat, ukupno 4 etazna vlasnika. Saglasnost stanara nije problem jer postoji interes i jos dva vlasnika. Cetvrti daje saglasnost bez problema. Ja nisam tu nadogradnju ni planirao ali kad je pocela sva ova prica od drugih stanara nasao sam i ja svoj interes za gradnju. Ja sam trenutno svakako u potrazi za nekim manjim stanom da kupim a sad se pojavi mogucnost nadogradnje. Samo nemam pojma koliko bi to kostalo i da li bi se mogao uklopiti ekonomski. Posto ja zivim na 1. spratu nemam nikakav interes da neko drugi gradi iznad mene i zagorcava mi zivot godinu dana. Jedino ja kad bih gradio onda bih vidio interes da zivim na gradilistu mjesecima.
ja se bas pitam koje budale mogu pristati da im neko gradi sprat a da pritom ne dobije naknadu neku novcanu
Konkretno u mom slucaju uslov za saglasnost bi bio da se uradi fasada, sredi stubiste i podrum.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10341 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Bukvalno padam u ocaj.
Kakav ba očaj, pa nisi ti neki slabić. Naći će se nekretnina. Nekada malo i zažmiriš ali riješiš pitanje i dugoročno dobro prođeš. Ja bih da sam na tvom mjestu ganjao Vogošću sada. To je lokacija koja je i sada vrlo solidna, a u budućnosti kada prođe tunel biće puno bolja, primamljivija i skuplja. U Vogošći se sada kupuje glatko stan za 2000 KM po m2 što je odlično.

Ili uzmi neku drugu sličnu lokaciju. Malo smo se uskukali oko centralnih lokacija i duvanja cijena, a neke lokacije su zanemarene a imaju vrhunski potencijal.

Vidim da ljudi ovde računaju i pričaju o isplativosti investicija i vremenu otplate. Kakva ba isplativost investicije. Ne pokrećeš biznis već kupuješ stan za život. Ko ima mogućnost da kreditno dođe do svoje nekretnine, najgore je biti podstanar. Možeš ti biti 20 godina podstanar, opet nemaš ništa svoje. Za 20 godina si otplatio 3/4 kredita za stan sa ratom visine rente. Šta kada ostariš, hoćeš li sa penzijom moći plaćati rentu. Stan je prava investicija. Kupiš i otplatiš ostaje ti, uštediš za starost, ako ti nekada negdje zaškripi prodaš i ostane ti dio para, ako odeš u inostranstvo imaš šta prodati......

Bato, traži stan i zavali se ko svi mi, ali ne traži stan od 4000 KM.
User avatar
madesa
Posts: 5557
Joined: 26/07/2013 02:37

#10342 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

kako su ljudi bezobrazni i kako lupaju cijene. 5000km/m2 za szan kojem je potrebno renoviranje sto znaci plus jos 40 000 Km. Nema garaze! Zbog ovakvih kretena nama rastu cijene

https://www.olx.ba/artikal/48664434/stan-potoklinica/
Mustang1
Posts: 29902
Joined: 29/12/2010 17:31

#10343 Re: Cijene stanova All about

Post by Mustang1 »

Ovaj je bio ok ali prizemlje i otisao je odmah. 79000 cijena bila. Ovakvo nesto se pojavi ponekad sa dobrom cijenom i cesto se i proda odmah. Ali prizemlje ili suteren..

https://www.olx.ba/artikal/48899642/pro ... vsko-brdo/
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10344 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

sime_cipol wrote: 15/09/2022 12:06
Black swan wrote: 15/09/2022 11:40 imaš jedan nedovršen stan u istočnom
bila su jeftino 2 3 stana kod butmir baze
prohodaj otiđi ispitaj
ima i jedna stara kuća bliža je hrasnici 60 000 :D
ako ti nije vatra biti okružen četaljima :D
Kod mene je poznanik nedavno kupio kucu u RS, bukvalno 100m od linije iz pravca Hrasnice prema Vojkovicima. Kuca na dva sprata (koja ima ulaganja, ali se moze zivjeti) i 500 m² zemlje za 50k KM.
https://www.olx.ba/artikal/48157929/kuca-vojkovici/

evo je
tamo su malo čudni ljudi... npr neće dati istu cijenu pripadniku jednog naroda kao drugom...
pravo su čudni ljudi ne može se to opisati treba živjeti s njima
mada ja nijednog nacionalnog problema nisam imao niti imam
imovinu smo 2002 vratili
sace u oktobru 20 godina
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#10345 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Kakva glupost. :-)
Pa ne raste cijena zbog Sevale sto trazi 5.000 nego zbog budale koji ce to platit'.
Mada, iskreno vjerujem da nema takvih.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#10346 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Black swan wrote: 15/09/2022 13:21
sime_cipol wrote: 15/09/2022 12:06

Kod mene je poznanik nedavno kupio kucu u RS, bukvalno 100m od linije iz pravca Hrasnice prema Vojkovicima. Kuca na dva sprata (koja ima ulaganja, ali se moze zivjeti) i 500 m² zemlje za 50k KM.
https://www.olx.ba/artikal/48157929/kuca-vojkovici/

evo je
tamo su malo čudni ljudi... npr neće dati istu cijenu pripadniku jednog naroda kao drugom...
pravo su čudni ljudi ne može se to opisati treba živjeti s njima
mada ja nijednog nacionalnog problema nisam imao niti imam
imovinu smo 2002 vratili
sace u oktobru 20 godina
Pa nema ni tvoj stozernik problema sa PC, sto bi ti imao. :mrgreen:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10347 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Black swan wrote: 15/09/2022 13:21
sime_cipol wrote: 15/09/2022 12:06

Kod mene je poznanik nedavno kupio kucu u RS, bukvalno 100m od linije iz pravca Hrasnice prema Vojkovicima. Kuca na dva sprata (koja ima ulaganja, ali se moze zivjeti) i 500 m² zemlje za 50k KM.
https://www.olx.ba/artikal/48157929/kuca-vojkovici/

evo je
tamo su malo čudni ljudi... npr neće dati istu cijenu pripadniku jednog naroda kao drugom...
pravo su čudni ljudi ne može se to opisati treba živjeti s njima
mada ja nijednog nacionalnog problema nisam imao niti imam
imovinu smo 2002 vratili
sace u oktobru 20 godina
Nije ta, ali blizu je ove. Njegova cak nije ni bila u oglasima, nego se saznalo preko nekih ljudi.
Njegova je cak blize liniji.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10348 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

NediM17 wrote: 15/09/2022 13:24 Kakva glupost. :-)
Pa ne raste cijena zbog Sevale sto trazi 5.000 nego zbog budale koji ce to platit'.
Mada, iskreno vjerujem da nema takvih.
Upravo to htjedoh napisati. Sve dok ima mentola koje ce platiti neka prodaju, i ja bih prodao.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#10349 Re: Cijene stanova All about

Post by YouAreMyDestiny »

preludezalude wrote: 15/09/2022 01:09 Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
Provjeri, da li je dozvoljeno regulacionim planom. Onda riješi imovinsko-pravne odnose sa stanarima. Moraju ti pokloniti ili prodati zajedničke tavanske prostorije. Uglavnom regulacioni planovi dozvoljavaju pripajanje tavanskih prostorija postojećoj stambenoj jedinici, dakle trebaš imati stan na zadnjem spratu. Rijetko gdje možeš pretvoriti tavanske prostorije u stan kao posebnu stambenu jedinicu. A da gradiš, zidaš na zgradi, to ne znam da ijedan regulacioni plan dozvoljava.
Idi u opštinu u urbanizam i traži izvod iz provedeno-planske dokumentacije za određeni lokalitet.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10350 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

citroen xm wrote: 15/09/2022 12:38
_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Bukvalno padam u ocaj.
Kakav ba očaj, pa nisi ti neki slabić. Naći će se nekretnina. Nekada malo i zažmiriš ali riješiš pitanje i dugoročno dobro prođeš. Ja bih da sam na tvom mjestu ganjao Vogošću sada. To je lokacija koja je i sada vrlo solidna, a u budućnosti kada prođe tunel biće puno bolja, primamljivija i skuplja. U Vogošći se sada kupuje glatko stan za 2000 KM po m2 što je odlično.

Ili uzmi neku drugu sličnu lokaciju. Malo smo se uskukali oko centralnih lokacija i duvanja cijena, a neke lokacije su zanemarene a imaju vrhunski potencijal.

Vidim da ljudi ovde računaju i pričaju o isplativosti investicija i vremenu otplate. Kakva ba isplativost investicije. Ne pokrećeš biznis već kupuješ stan za život. Ko ima mogućnost da kreditno dođe do svoje nekretnine, najgore je biti podstanar. Možeš ti biti 20 godina podstanar, opet nemaš ništa svoje. Za 20 godina si otplatio 3/4 kredita za stan sa ratom visine rente. Šta kada ostariš, hoćeš li sa penzijom moći plaćati rentu. Stan je prava investicija. Kupiš i otplatiš ostaje ti, uštediš za starost, ako ti nekada negdje zaškripi prodaš i ostane ti dio para, ako odeš u inostranstvo imaš šta prodati......

Bato, traži stan i zavali se ko svi mi, ali ne traži stan od 4000 KM.
:thumbup:
Ako ikad prodje tunel za Vogoscu, idu odmah stanovi +1000 KM/m²
Last edited by sime_cipol on 15/09/2022 13:36, edited 1 time in total.
Post Reply