Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10301 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

saale wrote: 14/09/2022 20:33 Svake godine na stotine hiljada ljudi odseli plus ljudi rade za 500KM (Izvor Fejse tv i sl), ja stvarno ne znam ko kupuje vise te stanove i odklen lova🤣
Pa pisano je nekoliko puta. Svako ko je imao kesovine da mu lezi je upumpao u nekretnine.
Tu je dijaspora, tu je u unutrasnja potraznja od stanovnika izvan Sarajeva.

I nema novogradnje. Ovo sto se pravi je tako sitno.

Ovo je trend svugdje po Evropi i Americi. Kupuju se nekretnine kao investicija. Sta bi rekli na probleme Amerikanaca gdje im Kinezi pokupovase nekretnine na nevidjeno. I stoje godinama prazne.

Ti sto odose, 95% ode na rentu. Vani su cijene jos ludje. Zamisli da neko ovdje ti zatrazi tri platne liste da te uzme u razmatranje za rentu. Vani je to normala.
Imaju forumi gdje pisu domicilni stanovnici da misle da nikada nece imati svoju nekretninu u vlasnistvu.

I kaze odoh vani, ne mogu ovih cijena. Gdje ces? U Njemacku. A, tamo 50% ljudi zivi na renti. Prosjek EU je 30%. Istocnije je veci procenat vlasnistva.

P.S.
Mozda je nevezano, ali naumpade mi.
Prvi ministar stambenog resora Zapadne Njemacke je imao jednu zanimljivu izjavu.
Broj komunista je proporcionalno obrnut broju nekretnina na 1000 stanovnika.
Last edited by Haris.ba on 14/09/2022 21:35, edited 1 time in total.
bob_1921
Posts: 754
Joined: 12/10/2018 10:09

#10302 Re: Cijene stanova All about

Post by bob_1921 »

hzsa22 wrote: 14/09/2022 12:11 Koliko vrijedi stan 60 kvadrata na M.Dvor (ulica magribija) prema sinama? Zadnji sprat, bez lifta, ciko renoviro sve, nova stolarija. Ciko trazi 220k, nesto mi to malo puno
pa nije puno realno zavisi koja je zgrada, jel ispod djamije ako je na cosku austrougarska izgradnja, parking problem to def. al ono mozes uzeti i opstini platiti zona a pa parkiras gdje stignes tj nadjes ... za rente tamam :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10303 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 14/09/2022 21:22
saale wrote: 14/09/2022 20:33 Svake godine na stotine hiljada ljudi odseli plus ljudi rade za 500KM (Izvor Fejse tv i sl), ja stvarno ne znam ko kupuje vise te stanove i odklen lova🤣
Pa pisano je nekoliko puta. Svako ko je imao kesovine da mu lezi je upumpao u nekretnine.
Tu je dijaspora, tu je u unutrasnja potraznja od stanovnika izvan Sarajeva.

I nema novogradnje. Ovo sto se pravi je tako sitno.

Ovo je trend svugdje po Evropi i Americi. Kupuju se nekretnine kao investicija. Sta bi rekli na probleme Amerikanaca gdje im Kinezi pokupovase nekretnine na nevidjeno. I stoje godinama prazne.

Ti sto odose, 95% ode na rentu. Vani su cijene jos ludje. Zamisli da neko ovdje ti zatrazi tri platne liste da te uzme u razmatranje za rentu. Vani je to normala.
Imaju forumi gdje pisu domicilni stanovnici da misle da nikada nece imati svoju nekretninu u vlasnistvu.

I kaze odoh vani, ne mogu ovih cijena. Gdje ces? U Njemacku. A, tamo 50% ljudi zivi na renti. Prosjek EU je 30%. Istocnije je veci procenat vlasnistva.

P.S.
Mozda je nevezano, ali naumpade mi.
Prvi ministar stambenog resora Zapadne Njemacke je imao jednu zanimljivu izjavu.
Broj komunista je proporcionalno obrnut broju nekretnina na 1000 stanovnika.
Vani znam da idem na rentu. I to mi je ok.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#10304 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Pa eto sretno onda. Pozitivno je da opada potražnja za jednog :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10305 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ne nadaj se.

Kad zaradim pare vani kupit cu par stanova u Sarajevu.

:D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10306 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 14/09/2022 21:44 Vani znam da idem na rentu. I to mi je ok.
Npr.u Njemackoj je renta dosta ugodna. Imaju pravila koja stite sve strane, opcine imaju dobre kolicine stanova.

Kod nas je renta divlji Zapad.
_BataZiv_0809 wrote: 14/09/2022 22:02 Ne nadaj se.

Kad zaradim pare vani kupit cu par stanova u Sarajevu.

:D
Ako ih ne mozes pobjediti, pridruzi im se. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10307 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ma ovdje za rentu moram davati veci procenat zarade nego vani. A to ne zelim niti zelim da zivim u shupama. Zato ce po svoj prilici biti goodbye Charlie.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#10308 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

_BataZiv_0809 wrote: 14/09/2022 22:02 Ne nadaj se.

Kad zaradim pare vani kupit cu par stanova u Sarajevu.

:D
A ništa mladi bračni parovi i to a?

:D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10309 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

amko761 wrote: 14/09/2022 22:36
_BataZiv_0809 wrote: 14/09/2022 22:02 Ne nadaj se.

Kad zaradim pare vani kupit cu par stanova u Sarajevu.

:D
A ništa mladi bračni parovi i to a?

:D
Njih cu da zajebavam svojom kupovinom :evil:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#10310 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Oh how the roles have changed :D
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#10311 Re: Cijene stanova All about

Post by preludezalude »

Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52669
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10312 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Najveci problem rente kod nas je sto penzioner ne moze sebi priustiti da renta.

Zato je imanje nekretnine pod must have, jer pod stare dane te niko ne zeli.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52669
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10313 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

citroen xm wrote: 14/09/2022 16:23 Ja sam prije par godina stisno muda, kupio stan i zavalio se mjesečno pola tada prosječne plate. Računao sam da ako ostanem tu da se plata mora mrdati, a i ako budem odugovlačio da će cijena rasti. Sve to mi nije uopšte bilo potrebno, ali uradio sam. U međuvremenu plata porasla, a i cijena stana još više.

Da sada kupujem ne znam šta bih radio, ali to svakako ne bi bio stan od 4000 po m2.
Isto. I saosjecam sa ljudima koji se sada hvataju za glavu, jer bih bio u istoj situaciji.

Prestrasno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10314 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 15/09/2022 02:38
citroen xm wrote: 14/09/2022 16:23 Ja sam prije par godina stisno muda, kupio stan i zavalio se mjesečno pola tada prosječne plate. Računao sam da ako ostanem tu da se plata mora mrdati, a i ako budem odugovlačio da će cijena rasti. Sve to mi nije uopšte bilo potrebno, ali uradio sam. U međuvremenu plata porasla, a i cijena stana još više.

Da sada kupujem ne znam šta bih radio, ali to svakako ne bi bio stan od 4000 po m2.
Isto. I saosjecam sa ljudima koji se sada hvataju za glavu, jer bih bio u istoj situaciji.

Prestrasno.
Bukvalno padam u ocaj.
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#10315 Re: Cijene stanova All about

Post by parappa »

_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Chmoljo wrote: 15/09/2022 02:38

Isto. I saosjecam sa ljudima koji se sada hvataju za glavu, jer bih bio u istoj situaciji.

Prestrasno.
Bukvalno padam u ocaj.
Zar ti nisi kupio ranije? Pisao si na forumu vec prije par godina da trazis stan
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10316 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

parappa wrote: 15/09/2022 07:36
_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Bukvalno padam u ocaj.
Zar ti nisi kupio ranije? Pisao si na forumu vec prije par godina da trazis stan
Iskomplikovalo mi se nesto na privatnom planu tako da je sad puj pike ne vazi i idemo od nule.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10317 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ima jeftino 2 3 kuce u vojkovicima
Ionako si kolima
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#10318 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 07:14
Chmoljo wrote: 15/09/2022 02:38

Isto. I saosjecam sa ljudima koji se sada hvataju za glavu, jer bih bio u istoj situaciji.

Prestrasno.
Bukvalno padam u ocaj.
Juce sam slusao ekonomskog strucnjaka koji kaze da je suludo sada uzimati nekretninu ako ces dizati skupi kredit i placati skupi stan. U najgorem slucaju treba cekati odredjeno vrijeme da ako nista makar cijene kredita padnu. A sad covjek moze naci jako puno stanova koji se iznajmljuju. Ko je pametan bio stan je uzeo u doba corone al ko je znao. Tad su pricali sve ce pasti a desila se inflacija.
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#10319 Re: Cijene stanova All about

Post by parappa »

_BataZiv_0809 wrote: 15/09/2022 08:09
parappa wrote: 15/09/2022 07:36

Zar ti nisi kupio ranije? Pisao si na forumu vec prije par godina da trazis stan
Iskomplikovalo mi se nesto na privatnom planu tako da je sad puj pike ne vazi i idemo od nule.
jbg drug, nadam se da je i plata bar djelimicno pratila ove cijene. cijene nece padati... mozda par godina stagnirati ali prema dolje nece ici.
nemoj se samo zajebati i kupiti nesto na silu sto ti nece odgovarati... sretno
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#10320 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

preludezalude wrote: 15/09/2022 01:09 Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
Na zgradi? Imas saglasnost stanara i koga da te provede kroz opcinu?
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#10321 Re: Cijene stanova All about

Post by parappa »

Haris.ba wrote: 15/09/2022 08:23
preludezalude wrote: 15/09/2022 01:09 Ima li neko iskustva sa nadogradnjom? Imam priliku a nisam siguran da li se upustiti u to.
Na zgradi? Imas saglasnost stanara i koga da te provede kroz opcinu?
ovako nesto :D ?
Image
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10322 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Image

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10323 Re: Cijene stanova All about

Post by gidra »

Nema logike nikako sve ovo što se dešava u Sarajevu, sve ove cijene obzirom da su rasle cijene stanova za duplo, očekivati je bilo i da cijene kirije rastu za duplo, što se i nije desilo. Kirija je ostala ista, bez obzira što je cijena stana otišle gore.

Primjer Nova Otoka stan 60 m2, po tržišnim cijenama je ovo 240k KM (4000 KM/m2).
Znam dvije osobe koje rentaju stan na Novoj Otoci od 55-60 m2 cca 550 KM kirije.
240000 KM/550 KM = 436 mjeseci = 36 godina.
Totalno neprivlačno kupiti stan i parkirati pare u zidove gdje je povrat investicije za 36 godina.
Logika je jedina, ako nađeš nešto što je drastično ispod cijene.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#10324 Re: Cijene stanova All about

Post by akcija007 »

Moguce da su kirije ostale iste za postojece najmoprimce a za nove da su vece .
Bio na piku stan u Hrasnom 52 m2 namjesten renoviran sa klimom, 600 KM + rezije . Prije bi na toj lokaciji bilo 450- 500 KM kirija sada 600 KM .
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10325 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Image

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply