Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#19001 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Q_Line »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 11:28
Q_Line wrote: 24/08/2020 11:21
dr_Evil wrote: 24/08/2020 11:14

Casne sestre mozes vidjeti, mozes i pokrivene po Mepasu, ali dres Bosne druze neces vidjeti po Rondou, hrvatski mozes vidjeti ponekuda Fejicevom.

Fino predjes preko novog mosta i imas zastave sa obje strane da ti bude jasno gdje si. To sto je vecina ljudi normalna ne znaci da neces platiti glavom. Znas ono kad ljetos momak i cura(oboje) dobise degenek u dalekoj obali.
https://www.sarajevograd.ba/nakon-sokan ... saslusani/

Popusti.. prica o tome kako hrvati eto vole bosnu, a politicko sarajevo im ne da je vole.
Sve je to tačno što navodiš, ali i ja kao i ti pišem ono što vidim.
Sve sta se moze uraditi da mostar ponovno bude jedan grad treba uraditi, ovo sto imamo danas je neodrzivo. Ne treba niko gajiti lazne nade da ce ako ovako ostane grude postati bosna, ili mostar postati hrvatska. Graditi put linijom razdvajanja sa petljom na avijaticarskom samo po sebi ne znaci nista, ali ako tome prethodit izjava Ljube Beslica da ni mrtav se nece penjati na *alisko podvelezje da se ukljuci na autoput, onda znaci da podijela postoji. Pa ako i kosta 200 miliona vise, eto ispunit cemo zelju Ljubi.

Tipa kada je Tudjman sa Bobanom obavljao razgovor da "aerodrom Mostar je resurs koji ni pod koju cijenu ne smijemo izgubit", pa danas je logo aerodroma crven bijeli i plavi, ipak nije zajednicki.

Kazem to zato sto kompletnom putanjom autoput od petlje ide prvo linijom razdvajanja pa teritorijom HZ-HB, znaci ipak nije zajednicki.

I sad ja ispadam ove heheni nacista, sto ukazujem ocigledno, ali nek neko kaze da nisam upravu argumentom
Ma ne, pa prvo što je i meni upalo u oči jeste baš ta ruta autoputa koja ide od Kvanja do Carskih vinograda bivšom linijom razdvajanja.

Ali eto, Bošnje za dosta toga znaju reći "ok, smiri, ne talasaj..." I baš tu je problem.

A kada pišem o dresovima to je i mene čudilo imajući u vidu ludilo u kome živimo.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19002 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 10:32
mistek wrote: 24/08/2020 10:26 Šta je inače valjanost tog argumenta "put ide ratnom linijom razdvajanja"? Evo i ovo za Mostar, bilo za Brčko, pa još negdje čini mi se.

A ovo za obradivu površinu je isto smiješno, ko onaj kad se navio da se kod Tarčina uništava najplodnije tlo na dunjaluku. Autoput mora nekuda proći i mora se praviti optimum između koristi i troškova. Ja fakat ne vidim drugi način da se ovo ispod Mostara prevaziđe, a da to nisu neke megastrukture preko Blagaja. I uvijek kuknjava za obradivim površinama koje se ustvari ni ne obrađuju, a i zar će autoput smetati da se obrađuju?

Još onda priča o tome šta je Tito napravio, kao šlag na tortu, a taj isti Tito (ne on, ali znamo na šta se misli) baš mislio mnogo o ekologiji, obradivim površinama, cestama kroz naselja i poljoprivredna dobra, ma kakvi :D
Nije drug, ali je tito pravio narodu fabrike da imaju gdje radit, i te iste fabrike dao njima u vlasnistvo. Dakle ako je oduzeo mogucnost poljoprivrede zato je mostaru napravio hajdemo redom:

1. Soko
2. Hepok
3. HEkom
4. Djuro Salaj - predionca
5. Fabrika Duhana
6. SOko rashladni uredjaji
7. Aluminij
8. Glinica
9. Rudnik Boksita
10. Hidroelektrane

Eto halali ako sam zaboravio ijedno unisteno preduzece, a jesam garant. Znas ono kad se u tite posumljavalo oko Mostara, a komarci zaprasivali, e jbg nema toga vise.

Autoput mora nekuda proci slazem se, obicno se bira isplativa ruta, ova ruta je najgora po svim aspektima, i dobila je najnizu ocjenu. Zaista jedini razlog je linija razdvajanja. Trasa podvelezjom je jeftinija 200 miliona KM. Zivi bili vidjeli kako ce cijena skociti cim radovi krenu, samo su jednu cijev prikazali
Pa gradnjom autoputa država upravo radi to - obezbjeđuje bolje uslove privređivanja, i to je uloga države u tržišnoj ekonomiji.
Majke mi jedva čekam da izumre generacija koja na pravljenje fabrika od strane države gleda kao nešto pozitivno.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#19003 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

spreca wrote: 24/08/2020 11:30
neki wrote: 24/08/2020 10:55
spreca wrote: 24/08/2020 10:44

Dali je nekad vozio od Karlovca za Rijeku.....autoput ide iz tunela u tunel i nisu ga radili 20 godina,ma pusti ga cijelo vrijeme brani one koji nista ne rade a kradu,nema opravdanja sporoj gradnji
Ne bih da ulazim u rasprave o dinamici gradnje našeg autoputa jer generalno mislim da je kilava, ali na ovu glupost moram odgovoriti... :D
AP od Karlovca do Rijeke nije se gradio 20 godina nego 35...od 1972 do 2008.
A što se tunela tiče na navedenom dijelu trase ih ima okruglo 12...što i nije neki broj za trasu dužine 110km..
Od kakve 72?o cemu ti pricas,kad je radjen taj tunelski dio i koliko je to km i za koliko vremena je napravljen...koje su to dionice autoputa bile uradjene 1972?
Dionica Rijeka-Kikovica otvorena 1972 :wink:
Kikovica - Oštrovica 1982 :wink: :wink:
Druga traka na cijeloj trasi završena 2008 :wink: :wink: :wink:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19004 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

neki wrote: 24/08/2020 11:41
spreca wrote: 24/08/2020 11:30
neki wrote: 24/08/2020 10:55
Ne bih da ulazim u rasprave o dinamici gradnje našeg autoputa jer generalno mislim da je kilava, ali na ovu glupost moram odgovoriti... :D
AP od Karlovca do Rijeke nije se gradio 20 godina nego 35...od 1972 do 2008.
A što se tunela tiče na navedenom dijelu trase ih ima okruglo 12...što i nije neki broj za trasu dužine 110km..
Od kakve 72?o cemu ti pricas,kad je radjen taj tunelski dio i koliko je to km i za koliko vremena je napravljen...koje su to dionice autoputa bile uradjene 1972?
Dionica Rijeka-Kikovica otvorena 1972 :wink:
Kikovica - Oštrovica 1982 :wink: :wink:
Druga traka na cijeloj trasi završena 2008 :wink: :wink: :wink:
:lol: :lol: autoput sa jednom trakom.....1972 u SFRJ nije bilo ni pola metra autoputa,losi ti izvori,jedini dio koji je bio uradjen krajem 70tih pocetak 80tih je bio od Ljubljane prema Ajdovscini i to ga je bilo desetak kilometara
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#19005 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Rijeka-Kikovica je 1972 imala 6 traka, 4 prometne i 2 zaustavne, i po tome bila prva dionica autoputa sa punim profilom u SFRJ
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19006 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

mistek wrote: 24/08/2020 11:41

Pa gradnjom autoputa država upravo radi to - obezbjeđuje bolje uslove privređivanja, i to je uloga države u tržišnoj ekonomiji.
Majke mi jedva čekam da izumre generacija koja na pravljenje fabrika od strane države gleda kao nešto pozitivno.
Naravno da je pravljenje fabrika od drzave nesto pozitivno, to sto je u bosni izvedena pljacka kroz privatizaciju, a ne partnerski odnos drzave i privatnog vlasnistva je drugi problem. Drzava i po zapadu ima udio u gigantima.

Da je drzavi u cilju ekonomija, uzela bi kredit i zavrsila put jos 2010, a ne da mi pricamo i danas o 5km autoputa. Ovoj drzavi je plan da pravi sto manje dionice, da sto vise moze krasti i dizati cijenu kilometra. Polahko ne zuri, dok se jos malo ugradimo pa cemo onda
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19007 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Tu posljednju rečenicu niko ne spori i nije niko slijep vala da misli da država radi u najboljem interesu, odnosno da je ovo maksimum. Normalno da su procesi usporeni lopovlukom vladajuće garnitnure, marifetlucima EA i Heringa, bijednom politikom itd. Ko ne misli tako, ili nije dobar s glavom ili ima veze s nekim od ovih.

Međutim, ja sam reagovao samo na sranja u vezi sa obradivim površinama i aerodromom strateški bitnim za NATO bazu i linijom razgraničenja, jer se tu radi u glupostima i onda dođu tako grupe ili pojedinci i povrh svega usporavaju proces gradnje, jer "nemoj tuda, hajde pomaknite ga 200m više". Neka ga naprave kuda god, autoput je prioritet iznad svih tih sitnih šatro interesa.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19008 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

mistek wrote: 24/08/2020 12:23 Tu posljednju rečenicu niko ne spori i nije niko slijep vala da misli da država radi u najboljem interesu, odnosno da je ovo maksimum. Normalno da su procesi usporeni lopovlukom vladajuće garnitnure, marifetlucima EA i Heringa, bijednom politikom itd. Ko ne misli tako, ili nije dobar s glavom ili ima veze s nekim od ovih.

Međutim, ja sam reagovao samo na sranja u vezi sa obradivim površinama i aerodromom strateški bitnim za NATO bazu i linijom razgraničenja, jer se tu radi u glupostima i onda dođu tako grupe ili pojedinci i povrh svega usporavaju proces gradnje, jer "nemoj tuda, hajde pomaknite ga 200m više". Neka ga naprave kuda god, autoput je prioritet iznad svih tih sitnih šatro interesa.
Pa dobro, neka ga vrate na podvelezje, preko kamenjara i krsa, i mirna bosna, ako je NATO i poljoprivreda i turizam i autocesta interes svih nas. Niko normalan ne moze biti protiv autoputa, ali samo slijep ne vidi da nema smisla kopati tolike tunele da bi se 10km autoputa spustila u vocnjak,pa opet tunel da ga vratimo na brdo. I pri tome 200 miliona vise kesiramo, jer bosna ima para pa nam se moze.

Pravimo studije da nam kazu najbolju trasu, pa organizujemo raspravu gdje su svi protiv trase, i onda narucujemo studiju ponovno da nam kazu ono sta zelimo.

Ja shvatam mnoge koji kazu samo napravi ga vise, i da neko iz daleka moze gledati i reci pa javni interes je vazniji od pojedinaca, i slazem se. Ali sigurno se to zemljiste mnogo bolje moze iskoristit, kad vec imamo druge alternative, da je hajde to jedina moguca trasa, svaka cast
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19009 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Ma nema bolan dole vojnog aerodroma, neće nikad NATO praviti bazu dole, a Boga mi i obradiva površina koja se uništava je mizerna. Na stranu eto to što se ne obrađuje, ali i kad prođe autoput, šta smeta da se ostatak te obradive površine koristi? Autoput neće uzeti ni 2% te površine.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19010 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

mistek wrote: 24/08/2020 12:34 Ma nema bolan dole vojnog aerodroma, neće nikad NATO praviti bazu dole, a Boga mi i obradiva površina koja se uništava je mizerna. Na stranu eto to što se ne obrađuje, ali i kad prođe autoput, šta smeta da se ostatak te obradive površine koristi? Autoput neće uzeti ni 2% te površine.
Vojni aerodrom postoji, NATO vjerovatno nece nikad bazu pravit dole, ali nek nam to kazu otvoreno, neka predsjednistvo skine da je perspektivna vojna imovina i nek uknjize na federaciju drzavnu imovinu.

Poljoprivredno dobro se unistava ne samo betonom, nego prvo zakonom 1km od autoceste svi smjerovi nemas pravo na organski uzgoj, fizicka destrukcija tla, degradacija tla, podjela zemljista i pristup istima, emisija plinova, krutih cestica, teskih metala i oneciscenje vode, unistavanje uspostavom gradilista, prelazak teske mehanizacije, sol i hemijska otapala u fazi eksploatacije.

Ako me vuces za jezik i mikroklima se mjenja zbog asfalta kad se zagrijava.

A bog sami zna sta ce biti sa vodom, malo polje je jezero koje se pije (ispod razine bune).

Mozda preserajem, ali meni je ono vazan dio raja.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19011 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 11:16neke tunele se ne moze izbjeci, ostalo je odabir trase. Ne racunas tunele koji se spustaju sa autoceste dalmatinom. Autoput kroz hrvatsku zapoceo 70ih dodji sebi. Sav novac je bio prebacen za bratstvo jedinstvo autoput. De nam dionice predratne pokazi
Uz svo duzno postovanje, ali stvarno vec sa svakim postom se vidi koliko nisi upucen u temu. Dakle Zagreb - Karlovac, kao pocetna dionica autoputa Zagreb - Split je izgradjen sedamdesetih godina.

Pokusaja da se izgradi autoput od Zagreba do Splita je bilo vise, a jedna od varijanti je bila trasom Unske pruge, pa prema Kninu.

Isti autoput je zapocet sa izgradnjom, pa je i napusten, a ostaci izgradnje su vidljivi i danas u blizini Bosanskog Grahova. Ova slika ispod je jedan od ozidanih portala koji su ostali na mjestu nekadasnje trase, a na OVOJ mapi mozes vidjeti ostatke nekadasnjeg gradilista.

Image

Nisam pobrojao ni sve tunele na nasem autoputu, pobrojao sam samo duze od 1 kilometar, cisto da se vidi kome je teze. Pronadji obilaznicu nekog grada u Hrvatskoj poput Zenicke obilaznice ili buduce Mostarske i na to sve dodaj kome je lakse doci do novca nama ili Hrvatskoj, ko ima 18 miliona turista godisnje, mi ili Hrvatska, ko je EU, ko ima pristup fondovima, kome EU finansira Peljeski most itd...
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19012 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 24/08/2020 12:50
dr_Evil wrote: 24/08/2020 11:16neke tunele se ne moze izbjeci, ostalo je odabir trase. Ne racunas tunele koji se spustaju sa autoceste dalmatinom. Autoput kroz hrvatsku zapoceo 70ih dodji sebi. Sav novac je bio prebacen za bratstvo jedinstvo autoput. De nam dionice predratne pokazi
Uz svo duzno postovanje, ali stvarno vec sa svakim postom se vidi koliko nisi upucen u temu. Dakle Zagreb - Karlovac, kao pocetna dionica autoputa Zagreb - Split je izgradjen sedamdesetih godina.

Pokusaja da se izgradi autoput od Zagreba do Splita je bilo vise, a jedna od varijanti je bila trasom Unske pruge, pa prema Kninu.

Isti autoput je zapocet sa izgradnjom, pa je i napusten, a ostaci izgradnje su vidljivi i danas u blizini Bosanskog Grahova. Ova slika ispod je jedan od ozidanih portala koji su ostali na mjestu nekadasnje trase, a na OVOJ mapi mozes vidjeti ostatke nekadasnjeg gradilista.

Image

Nisam pobrojao ni sve tunele na nasem autoputu, pobrojao sam samo duze od 1 kilometar, cisto da se vidi kome je teze. Pronadji obilaznicu nekog grada u Hrvatskoj poput Zenicke obilaznice ili buduce Mostarske i na to sve dodaj kome je lakse doci do novca nama ili Hrvatskoj, ko ima 18 miliona turista godisnje, mi ili Hrvatska, ko je EU, ko ima pristup fondovima, kome EU finansira Peljeski most itd...
uz duzno postovanje, navodis vodu na svoj mlin bez razloga. Sve gradjeno do 92 je bila Jugoslavija, a ne hrvatska. Drugo, zagreb karlovac ima veze sa dionicama u dalmaciji ko mars sa zemljom. Otkad je izgradjen zagreb karlovac nista se nije uradilo dok danasnja hrvatska nije pocela da pravi, dakle od tada racunamo pa ne spamaj. Projekat potpuno ugasen poslije hrvatskog proljeca!

93 poceli malo ko fol da sveti rok razbijaju, cisto da dignu moral. Izgradnja pocinje 2000, do 2012 su spojili na bijacu, pametnom dosta. Imamo mi sve kredite potrebne, samo treba zasukati rukave. Ne bi oni imali turiste da nemaju ceste, sve bi ostalo na sjeveru, ovako svi mi koristimo njihov autoput umjesto da vozimo bosnom
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19013 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 12:56uz duzno postovanje, navodis vodu na svoj mlin bez razloga. Sve gradjeno do 92 je bila Jugoslavija, a ne hrvatska. Drugo, zagreb karlovac ima veze sa dionicama u dalmaciji ko mars sa zemljom. Otkad je izgradjen zagreb karlovac nista se nije uradilo dok danasnja hrvatska nije pocela da pravi, dakle od tada racunamo pa ne spamaj. Projekat potpuno ugasen poslije hrvatskog proljeca!

93 poceli malo ko fol da sveti rok razbijaju, cisto da dignu moral. Izgradnja pocinje 2000, do 2012 su spojili na bijacu, pametnom dosta. Imamo mi sve kredite potrebne, samo treba zasukati rukave. Ne bi oni imali turiste da nemaju ceste, sve bi ostalo na sjeveru, ovako svi mi koristimo njihov autoput umjesto da vozimo bosnom
Jugoslavija nije bila centralizovana zemlja koliko se i danas vjeruje, sama razvijenost Hrvatske i Slovenije u odnosu na ostale republike, govori da je zdravija pamet koja je vjecito preovladavala u ove dvije zemlje, i vukla ove dvije zemlje naprijed, pa samim time, vrlo rano su imali i autoputeve, a u jeku ratu su poceli sa izgradnjom Dalmatine.

Daj Boze da mi imamo sve kredite potrebne, da se rijesimo prosjacenja po evropskim i bjelosvjetskim fondovima, da neki Kinezi sutra dobiju 40-50 kilometara da grade odmah.

Ali vjerovati da mi mozemo imati turista i upola kao Hrvatska samo na osnovu autoputa je prenaivno. Autoput u BiH je tu da pogura privredu i industriju na kojoj nam se ekonomija na kraju krajeva i zasniva, turizam je samo usputni pozitivan efekat.

S druge strane u regijama koje Dalmatina pokriva, osim luckog transporta, koji je u Dalmaciji, ruku na srce, poprilicno ispod nekog realnog prosjeka, tu nema neke enormne privredne aktivnosti. Taj autoput je servisna cesta masovnom turizmu u Hrvatskoj, a sve ostalo je popratni efekat.
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#19014 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by avenija »

A jest mi muka od dionica od 4 kilometra nevjerovatno. Daj od sada minimalno 10, ovo postaje naporno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19015 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 24/08/2020 13:04
dr_Evil wrote: 24/08/2020 12:56uz duzno postovanje, navodis vodu na svoj mlin bez razloga. Sve gradjeno do 92 je bila Jugoslavija, a ne hrvatska. Drugo, zagreb karlovac ima veze sa dionicama u dalmaciji ko mars sa zemljom. Otkad je izgradjen zagreb karlovac nista se nije uradilo dok danasnja hrvatska nije pocela da pravi, dakle od tada racunamo pa ne spamaj. Projekat potpuno ugasen poslije hrvatskog proljeca!

93 poceli malo ko fol da sveti rok razbijaju, cisto da dignu moral. Izgradnja pocinje 2000, do 2012 su spojili na bijacu, pametnom dosta. Imamo mi sve kredite potrebne, samo treba zasukati rukave. Ne bi oni imali turiste da nemaju ceste, sve bi ostalo na sjeveru, ovako svi mi koristimo njihov autoput umjesto da vozimo bosnom
Jugoslavija nije bila centralizovana zemlja koliko se i danas vjeruje, sama razvijenost Hrvatske i Slovenije u odnosu na ostale republike, govori da je zdravija pamet koja je vjecito preovladavala u ove dvije zemlje, i vukla ove dvije zemlje naprijed, pa samim time, vrlo rano su imali i autoputeve, a u jeku ratu su poceli sa izgradnjom Dalmatine.

Daj Boze da mi imamo sve kredite potrebne, da se rijesimo prosjacenja po evropskim i bjelosvjetskim fondovima, da neki Kinezi sutra dobiju 40-50 kilometara da grade odmah.

Ali vjerovati da mi mozemo imati turista i upola kao Hrvatska samo na osnovu autoputa je prenaivno. Autoput u BiH je tu da pogura privredu i industriju na kojoj nam se ekonomija na kraju krajeva i zasniva, turizam je samo usputni pozitivan efekat.

S druge strane u regijama koje Dalmatina pokriva, osim luckog transporta, koji je u Dalmaciji, ruku na srce, poprilicno ispod nekog realnog prosjeka, tu nema neke enormne privredne aktivnosti. Taj autoput je servisna cesta masovnom turizmu u Hrvatskoj, a sve ostalo je popratni efekat.
Slazem se sve napisano, samo kazem da sve do rata je bilo 40km dionica karlovac zagreb, ostalo sve je radjeno iza 2000. I projekat je mislim po dosta izmjenut.

Bosna nije Hrvatska, treba nam 50godina minimalno da je stignemo. Ali ova gradnja je cisti odraz kriminala, a ne nedostatka novca. Sami dokaz tome je da je SDP ostavio pare za neke dionice koje evo 8 godina skoro nisu ni zapocete.

Ne do bog da branim sdp i oni su lopovi
elk
Posts: 3153
Joined: 14/08/2006 12:03

#19016 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by elk »

Istupice terzic makaze kad nekad u jesen 2032 bude otvarao ovo sve potpisano, uparcano, maketirano i prerendano. Makaze u izvornom stanju, vrpce crvene 6 godina vidjele nisu. Mozda ih je samo koristio da izreze svoje slike i clanke iz avaza.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19017 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

neki wrote: 24/08/2020 12:07 Rijeka-Kikovica je 1972 imala 6 traka, 4 prometne i 2 zaustavne, i po tome bila prva dionica autoputa sa punim profilom u SFRJ
Prvo moras znati sta je Autoput a brza cesta je nesto trece,tako da ne brkaj pojove,ja 8tih odmarao u Istri i nigdje ne vidjeh autoputa to je ocito radjena obilaznica ili neka petlja
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#19018 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

spreca wrote: 24/08/2020 13:52
neki wrote: 24/08/2020 12:07 Rijeka-Kikovica je 1972 imala 6 traka, 4 prometne i 2 zaustavne, i po tome bila prva dionica autoputa sa punim profilom u SFRJ
Prvo moras znati sta je Autoput a brza cesta je nesto trece,tako da ne brkaj pojove,ja 8tih odmarao u Istri i nigdje ne vidjeh autoputa to je ocito radjena obilaznica ili neka petlja
Dionica od kikovice do rijeke kojom se danas voziš je takva izgrađena i puštena u promet 1972, u punom profilu...eto je li ti tako lakše shvatiti? :D
A kuda si ti 80tih išao u Istru nikog ne zanima
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19019 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

mistek wrote: 24/08/2020 12:34 Ma nema bolan dole vojnog aerodroma, neće nikad NATO praviti bazu dole, a Boga mi i obradiva površina koja se uništava je mizerna. Na stranu eto to što se ne obrađuje, ali i kad prođe autoput, šta smeta da se ostatak te obradive površine koristi? Autoput neće uzeti ni 2% te površine.
Ima aerodrom koji je ocito koristila i armija,zasto su napravljena ona sklonista za avione? jel ono bjese u Mostaru bila i vojna akademija gdje su se skolovali vojni piloti,gdje su to oni letjeli,na kom aerodromu su vrsili obuku
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#19020 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

mogu li vas ja sve skupa ljubazno zamoliti da zaustavite prepucavanje? ja, a vjerujem i mnogi drugi, ovu temu pratim da se informisem oko napretka radova na ap, planovima, rokovima, itd.

ja nemam nikakvu polugu da vas zaustavima, ali evo... ljubazna molba... zadnjih nekoliko stranica nije bas konstruktivno..

:kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19021 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

neki wrote: 24/08/2020 13:57
spreca wrote: 24/08/2020 13:52
neki wrote: 24/08/2020 12:07 Rijeka-Kikovica je 1972 imala 6 traka, 4 prometne i 2 zaustavne, i po tome bila prva dionica autoputa sa punim profilom u SFRJ
Prvo moras znati sta je Autoput a brza cesta je nesto trece,tako da ne brkaj pojove,ja 8tih odmarao u Istri i nigdje ne vidjeh autoputa to je ocito radjena obilaznica ili neka petlja
Dionica od kikovice do rijeke kojom se danas voziš je takva izgrađena i puštena u promet 1972, u punom profilu...eto je li ti tako lakše shvatiti? :D
A kuda si ti 80tih išao u Istru nikog ne zanima
Ma moze imati i dest traka i ne biti autoput,zna se sta je autoput
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19022 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

the_stick wrote: 24/08/2020 14:05 mogu li vas ja sve skupa ljubazno zamoliti da zaustavite prepucavanje? ja, a vjerujem i mnogi drugi, ovu temu pratim da se informisem oko napretka radova na ap, planovima, rokovima, itd.

ja nemam nikakvu polugu da vas zaustavima, ali evo... ljubazna molba... zadnjih nekoliko stranica nije bas konstruktivno..

:kiss:
Pa kako nije, bas je konstruktivno. Umjesto da klimamo glavom i kazem to je uradjeno mi iznosimo kritike i pohvale, i dajemo prijedloge. To sto nikoga ne zanima iz vlasti je druga stvar
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19023 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

So What! wrote: 24/08/2020 13:04
dr_Evil wrote: 24/08/2020 12:56uz duzno postovanje, navodis vodu na svoj mlin bez razloga. Sve gradjeno do 92 je bila Jugoslavija, a ne hrvatska. Drugo, zagreb karlovac ima veze sa dionicama u dalmaciji ko mars sa zemljom. Otkad je izgradjen zagreb karlovac nista se nije uradilo dok danasnja hrvatska nije pocela da pravi, dakle od tada racunamo pa ne spamaj. Projekat potpuno ugasen poslije hrvatskog proljeca!

93 poceli malo ko fol da sveti rok razbijaju, cisto da dignu moral. Izgradnja pocinje 2000, do 2012 su spojili na bijacu, pametnom dosta. Imamo mi sve kredite potrebne, samo treba zasukati rukave. Ne bi oni imali turiste da nemaju ceste, sve bi ostalo na sjeveru, ovako svi mi koristimo njihov autoput umjesto da vozimo bosnom
Jugoslavija nije bila centralizovana zemlja koliko se i danas vjeruje, sama razvijenost Hrvatske i Slovenije u odnosu na ostale republike, govori da je zdravija pamet koja je vjecito preovladavala u ove dvije zemlje, i vukla ove dvije zemlje naprijed, pa samim time, vrlo rano su imali i autoputeve, a u jeku ratu su poceli sa izgradnjom Dalmatine.

Daj Boze da mi imamo sve kredite potrebne, da se rijesimo prosjacenja po evropskim i bjelosvjetskim fondovima, da neki Kinezi sutra dobiju 40-50 kilometara da grade odmah.

Ali vjerovati da mi mozemo imati turista i upola kao Hrvatska samo na osnovu autoputa je prenaivno. Autoput u BiH je tu da pogura privredu i industriju na kojoj nam se ekonomija na kraju krajeva i zasniva, turizam je samo usputni pozitivan efekat.

S druge strane u regijama koje Dalmatina pokriva, osim luckog transporta, koji je u Dalmaciji, ruku na srce, poprilicno ispod nekog realnog prosjeka, tu nema neke enormne privredne aktivnosti. Taj autoput je servisna cesta masovnom turizmu u Hrvatskoj, a sve ostalo je popratni efekat.
Auto putevi u sfrj su bili u nadleznosti drzave....obilaznice ,petlje i slicno u nadleznosti gradova
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19024 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

neki wrote: 24/08/2020 13:57 Dionica od kikovice do rijeke kojom se danas voziš je takva izgrađena i puštena u promet 1972, u punom profilu...eto je li ti tako lakše shvatiti? :D
A kuda si ti 80tih išao u Istru nikog ne zanima
Lakše ovako:
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/otv ... agreb.html
...autoceste Rijeka-Zagreb u ukupnoj dužini od 146,5...

Autocesta Rijeka - Zagreb dio je europskog pravca E65 i dio paneuropskog prometnog koridora Vb.

Njena izgradnja je započeta još 1971., a stajala je, prema prvim procjenama, više od 661,5 milijuna eura. Dijelovi posljednjih dviju dionica koje su dograđene na puni profil, od Oštrovice do Vrata (11 km) te od Kupjaka do Vrbovskog (3,5 km) završene su 2,5 mjeseca prije roka.

Prva je dionica od Rijeke do Kikovice (10,5 kilometara) otvorena 1971., a dionica od Zagreba do Karlovca ( 39,3 kilometra) otvorena je 1972. Sljedeće dionice autoceste i poluautoceste (ukupno 46,8 kilometara) građene su na potezu od Rijeke do Kupjaka od 1971. do 1982. te 1996. i 1997.

Od osnivanja poduzeća Autocesta Rijeka - Zagreb d.d. 1998. gradilo se ubrzano, u dvije faze. Prva je faza obuhvatila izgradnju poluautoceste od Kupjaka do Karlovca (60,18 kilometara), a dovršena je u lipnju 2004. Druga faza je obuhvatila proširenje poluautoceste u autocestu punog profila, od interregionalnog čvora Bosiljevo II do čvora Kikovica (55,57 kilometara), a dovršena je u listopadu ove godine.
22. listopada. 2008
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#19025 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

pitanje za postojece korisnike acc tag usluge...

da li korisnici preko korisnickog portala mogu isprintati racune nakon sto tag-om plate putarinu? npr. ako na sluzbenom putovanju putarinu platim tag-om, koji koristim na privatnom automobilu i koji placam privatno, da li na portalu mogu pronaci racun za pojedinacna koristenja autoputa, kako bih isti isprintao i prilozio za pravdanje putnih troskova?
Post Reply