Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18951 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 21/08/2020 17:29 U sljedećim sedmicama, vjerovatno ide potvrda da je Hering dobio tender za dionicu Buna - Kvanj.

Do nove godine možemo očekivati okončanje tendera još za dionice Vranduk - Nemila i Nemila - Poprikuše.

Iako bih volio biti optimističan, ali mislim da sljedeće godine, teško da će se desiti neki tender, ako se ovi, iznad navedeni, okončaju u ovoj godini.

Uz neku pretpostavku, ako se desi da najbolje šanse ima Kvanj - Mostar Jug, ali ta dionica očigledno ima mnogo političkih i administrativnih prepreka.
Pored nje, određene šanse imaju i Putnikovo Brdo - Karuše te Karuše - Medakovo. Sve ostalo, u naredne dvije godine, moguće, ali veoma teško.
Mostar sjever-Mostar jug, a samim time Kvanj - Mostar Jug

Ta dionica je potpuna pogreska i poraz bosnjacke politike. Dozvolili su:

1. Da se spusti na jedino obradivo tlo hercegovine
2. Da prolazi ratnom linijom razdvajanja
3. Da prelazi preko vojnog aerodroma koji je perspektivna vojna imovina citaj buduca nato baza
4. Poskupili km autoceste jer se moraju bespotrebno spustiti sa planine u dolinu pa opet na planinu, wtf
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18952 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 08:37 Mostar sjever-Mostar jug, a samim time Kvanj - Mostar Jug

Ta dionica je potpuna pogreska i poraz bosnjacke politike. Dozvolili su:

1. Da se spusti na jedino obradivo tlo hercegovine
2. Da prolazi ratnom linijom razdvajanja
3. Da prelazi preko vojnog aerodroma koji je perspektivna vojna imovina citaj buduca nato baza
4. Poskupili km autoceste jer se moraju bespotrebno spustiti sa planine u dolinu pa opet na planinu, wtf
Koja gomila gluposti :-)

Od cijele navedene dionice, možda 10% prolazi kroz obradivu površinu, i to površinu čiji veći dio niko ne obrađuje već bar 30 godina...
Trasa navedene dionice nigdje ne prolazi ratnom linijom razdvajanja, a i da prolazi kakve to ima veze i sa čim???
Mostarski aerodrom je civilni i teško da će se ikad više koristiti u vojnu svrhu..i prije rata se vodio kao vojni isključivo zato što su se sa njega vršili probni letovi iz tvornice SOKO....buduća nato baza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
BTW trasa autoputa ne prolazi preko aerodroma nego ga obilazi..
Autoput moraju spustiti s obronaka u dolinu pa opet podići upravo da bi što više izbjegli obradivo i naseljeno zemljište, alternativa je vijadukt dugačak cca 3km preko Blagaja..
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18953 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

escobar__ wrote: 23/08/2020 19:54 Ne mora se ni hvalit, dovoljno je što im se pronalaze izgovori za očigledni javašluk, nerad i u konačnici kriminal.

Te težak teren, te komplikovana procedura, te ovo, te ono... De ba. U 2020. godini 120 kilometara prelazim jebena tri sata...
Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?

Na stranu to što nas u tom procesu koči zaista usputno javašluk, kriminal, korupcija, nerad, užasna administracija i nedostatak političke volje.
User avatar
escobar__
Posts: 9981
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#18954 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by escobar__ »

So What! wrote: 24/08/2020 09:07
escobar__ wrote: 23/08/2020 19:54 Ne mora se ni hvalit, dovoljno je što im se pronalaze izgovori za očigledni javašluk, nerad i u konačnici kriminal.

Te težak teren, te komplikovana procedura, te ovo, te ono... De ba. U 2020. godini 120 kilometara prelazim jebena tri sata...
Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?

Na stranu to što nas u tom procesu koči zaista usputno javašluk, kriminal, korupcija, nerad, užasna administracija i nedostatak političke volje.
Ne mora ekspresno, ne očekujem zaista da gradimo kao Kinezi stotine kilometara u kratkom roku ali nisam očekivao ni da će se famozni VC gradit ovoliko dugo. Mi 20 godina kasnije nemamo ni pola izgrađeno, jel tako?
User avatar
Haris033
Posts: 5096
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#18955 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

Akcize, porezi, EU fondovi, EBRD krediti..
O svemu je mafija pisala kako nam je potrebno i sada kada para ima, izgovor je, nismo mi Švicarska? :-)
Halo, ba, pa nisu svi ljudi glupi ko Vaši glasači!
Šta je sa Hrvatskom i nepristupačnim terenima kroz Velebit i južnije, kroz Biokovo? Pa sada most za Peljesac? Kakav je ono teren?
Njihovi političari, iako korumpirani, postavili su vitalne ciljeve, a to je izgradnja mreže autoputeva i u te svrhe se i zadužili, ali izgradili.
Ne mogu da vjerujem da neko u 21. vijeku priča o tome kako je teško nešto napraviti i izgraditi. Sve se može napraviti i izgraditi samo da ima političke volje.. Ali kako, kada živimo u državi koju vodi mafija.
Vidim, opet na klixu video najava izgradnje par km do Ivana? Fakat, zasto bi i isao tom minijaturnom dionicom, kada već postoje 3 trake od Raštelice do Ivana?
Ništa, očekujmo kada EA zavrsi ovu dionicu za 2 godine, raspisivanje tendera za novi lot i opet od par km, i opet EA dobija posao i tako sve do 2050, kada možda bude i gotov ap u punom profilu. A do tada, kod nas će ljudi i dalje ginuti, a u normalnom svijetu će ljudi letjeti dronovima. :izet:
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18956 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

neki wrote: 24/08/2020 08:50
dr_Evil wrote: 24/08/2020 08:37 Mostar sjever-Mostar jug, a samim time Kvanj - Mostar Jug

Ta dionica je potpuna pogreska i poraz bosnjacke politike. Dozvolili su:

1. Da se spusti na jedino obradivo tlo hercegovine
2. Da prolazi ratnom linijom razdvajanja
3. Da prelazi preko vojnog aerodroma koji je perspektivna vojna imovina citaj buduca nato baza
4. Poskupili km autoceste jer se moraju bespotrebno spustiti sa planine u dolinu pa opet na planinu, wtf
Koja gomila gluposti :-)

Od cijele navedene dionice, možda 10% prolazi kroz obradivu površinu, i to površinu čiji veći dio niko ne obrađuje već bar 30 godina...
Trasa navedene dionice nigdje ne prolazi ratnom linijom razdvajanja, a i da prolazi kakve to ima veze i sa čim???
Mostarski aerodrom je civilni i teško da će se ikad više koristiti u vojnu svrhu..i prije rata se vodio kao vojni isključivo zato što su se sa njega vršili probni letovi iz tvornice SOKO....buduća nato baza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
BTW trasa autoputa ne prolazi preko aerodroma nego ga obilazi..
Autoput moraju spustiti s obronaka u dolinu pa opet podići upravo da bi što više izbjegli obradivo i naseljeno zemljište, alternativa je vijadukt dugačak cca 3km preko Blagaja..
Prije svega nikad nisi bio u hercegovini izgleda i ne znas koji je to kamenjar. Dakle dolina neretve je najveca obradiva povrsina sa najboljom zemljom. Samim time sto spustas tu, automatski ugrozavas poljoprivrednu proizvodnju. Niko ne obradjuje jer je zemlja vecinom drzavna, pa data sda guzonjama pod koncesiju da mogu naplatit kad prodje autoput, i srpska povratnicka, ko hebe srbe jel tako.

Mostarski aerodrom je civilni, ali ono sto vecina vas pionira rodjenih iza rata ne zna, da iza aerodroma ima vojni aerodrom Ortijes koji je proglasen perspektivnom vojnom imovinom cak ni Pendes nije htjela da potpisde da se koristi. Einsteine.

Ja sasvim slucajno imam dokument Ministarstva Odbrane BiH koji kaze da je to jos uvijek perspektivna vojna imovina do sljedece odluke predsjetnistva. Pa eto kad Komsic i Dzaferovic kazu da ne zele Nato na teritoriji UZP-a, onda nek promijene.

Drugo prolazi potpuno linijom razdvajanja, od petlje na avijaticarski most, iza aerodroma, na kosor, preko bune i na kvanj, TO sto mislis da je armija stajala u gnojnicama je stvar tvoje perspektive, otidji malo u Malo Polje i pitaj gdje je HVO bio ;).

Kakvo bolan obradivo zemljiste na podvelezju, sta pricas, gore ni glavati kupus ne raste, ali zato rastu vile SDA zvanicnika. To sto je Ljubo Beslic rekao javno da nece da se penje na halisko podvelezje da se ukljuci na autoput, nazivas pobjedom.


EDIT:

Slike vojnog aerodrom mostar, stanje danas, kada ga sda sustavno unistava

https://imgur.com/a/p4Y4O

Nisu u stanju da uniste sta je tito pravio
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18957 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

Ministarstvo obrane BiH tužilo je Federalnu upravu za geodetske i imovinskopravne poslove zbog, kako je navedeno, bitnih povreda pravila postupka, pogrešno i nepotpunog utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava u slučaju buduće trase autoputa 5c u južnom dijelu Mostara. “Iz obrazloženja prvostupanjskog rješenja utvrđeno je da je na određene katastarske čestice kao posjednik upisan SSNO, sa dijelom 1/1 kao predmet eksproprijacije.

Međutim, za istu se prvostupanjski organ nikada nije obratio Ministarstvu obrane BiH kako bi se ono moglo izjasniti u vezi s parcelom, iako je Ministarstvo moralo biti obaviješteno”, stoji, među ostalim, u tužbi.

Prava povratnika Navedeno je i kako je Ministarstvo zadržalo imovinska prava na dijelovima parcela za koje je planirano da će ostati van predložene trase koridora, javlja Oslobođenje. ''Smatramo da bi eksproprijacija Vojnog aerodroma Ortiješ ugrozila funkcionisanje navedene perspektivne lokacije, narušavajući zakonom određeni pojas aerodroma i eventualno ga učinila neupotrebljivim sa stanovišta propisa kojima se ova materija regulira'', dalje se navodi. Odvjetnik Inicijative građana na jugu Mostara Milenko Krčum kaže da je u ovom slučaju prevladala politička trgovina nad profesionalizmom te da se ušlo u izuzetno važan i skup projekt a da se nije adekvatno provelo ono što se naziva provjera da li je projekt pravno izvodljiv. ''Nakon dvije godine otkriveno je da su 24 parcele upisane ili u posjedovne ili vlasničke listove na Savezni sekretarijat za narodnu obranu. Takve parcele su vojna imovina, a vojna imovina je državna imovina. Tek u prošloj godini uključeno je Ministarstvo obrane BiH u postupke eksproprijacije. Ministarstvo obrane BiH nije ovlašteno zastupati državu u imovinskopravnim postupcima. Krajem prošle godine uključeno je i Pravobraniteljstvo BiH

. Izvjesno je da ono što je zamišljeno neće biti lako provodljivo'', navodi on. U ovom slučaju je, tvrdi, došlo i do diskriminacije povratnika. ''Povratnici su po Ustavu FBiH skupina kojoj je zajamčena posebna zaštita. Imaju pravo na povratak na svoja ognjišta, a to jamči i Dejtonski sporazum. U istoj odredbi zajamčena je i zaštita potencijalno ugroženih skupina. Činjenica je da su povratnici ovdje, kao i u drugom bh. entitetu, ugroženi. Njih obično ne očekuju radna mjesta u javnim poduzećima i oni su okrenuti poljoprivredi. Eksproprijacija poljoprivrednog zemljišta pogađa povratnike više nego ostale vlasnike zemljišta u ovom slučaju'', naglašava Krčum.
Melisa84
Posts: 217
Joined: 14/09/2010 13:21

#18958 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Melisa84 »

So What! wrote: 24/08/2020 09:07 Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?
Ne mogu da vjerujem šta čitam. Dečko, da li si se ti juče rodio? :-)
Znaš li ti od kada postoji projekat izgradnje koridora Vc?
Ništa ti više neću reći osim, Bože sačuvaj!
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18959 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

Melisa84 wrote: 24/08/2020 09:51
So What! wrote: 24/08/2020 09:07 Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?
Ne mogu da vjerujem šta čitam. Dečko, da li si se ti juče rodio? :-)
Znaš li ti od kada postoji projekat izgradnje koridora Vc?
Ništa ti više neću reći osim, Bože sačuvaj!
Sta ce graditi, samo nam prikazuju 3D vizualizacije pred izbore, nisu u stanju da kredit potrose koji vracamo. Ali zato je 100 miliona u 5 godina potroseno na njihove plate u autocestama.

Rezultat toga je ovako ostra medijska kampanja da pomislimo da smo svicarska.

Za četiri godine Autoceste FBiH povećale rashode za plate sa 9 na 19 miliona KM, broj zaposlenih stalno raste, a nema ni metra novog autoputa
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18960 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

escobar__ wrote: 24/08/2020 09:23Ne mora ekspresno, ne očekujem zaista da gradimo kao Kinezi stotine kilometara u kratkom roku ali nisam očekivao ni da će se famozni VC gradit ovoliko dugo. Mi 20 godina kasnije nemamo ni pola izgrađeno, jel tako?
To je istina, nisam ni ja, kada se jednom izgradi, opet ovom drugom faktoru ce se moci pripisati jedan izgubljeni period izgradnje, ali opet nece moci sav.

Evo hajde da ne bude da navijam za nekoga. No iz dosadasnje perspektive, bez vecih problema se moglo vidjeti, koje politicke strukture su zainteresovane za neki ozbiljniji pristup unapredjenju infrastrukturue. Treba i to uzeti kao bitan faktor.

Federalna Vlada na celu s Bicakcicem je udarila kamen temeljac, izlevatili ih neki Francuzi i prica je stala. Da bi zatim SDP-ova Vlada n celu sa Behmenom, stvarno i zapocela izgradnju.

Pravi zamajac u izgradnji, ponovo ide na konto SDP-ove Vlade iz perioda 2010.-2014. godina. Nakon njihovog odlaska ponovo stagnacija.

I bonus, i u Kantonu Sarajevo, unapredjenje javnog prijevoza i jos nekih dodatnih stvari, zapocela je Vlada Sestorke, no medjutim zna se ko je u toj Vladi stvarno bio radnik, i evo i ovo sada sto se kao nabavlja za GRAS je uglavnom plod pripreme te vlade.

Dakle gradjanske opcije (centar, lijevo) su mnogo vise zainteresovane da grade unapredjuju infrastrukturu. Kada iste uspiju skrpiti neku vlast, drvlje i kamenje ide na njih kako su komunjare, vlasi, cetnici, rusioci BiH i slicno.

Eh sada, ja da kazem da je i drustvo jedan od najbitnijih faktora u svemu ovom zasto cijeli proces kasni, dosta raje bi se ovdje naljutilo, jer drustvo je zaboga bezgresno u svemu. No, evo kada ovako poslozim, valjda moja izjava naidje na vise razumijevanja.

Dakle, lahko je bilo raspoznati koga zanima ozbiljniji rad na izgradnji autoputeva od svih politickih opcija. Onom kome je to jedan od glavnih prioriteta ce podrzati tu opciju, onom kome nije, nece. Mi evo imamo izbore, imacemo ih i ove godine, i jasno mozemo zakljuciti da ljudima, bas i nije do toga. Dakle, u globalu, politicka struktura kao odraz drustva, kroz sprovodjenje ovakvih projekata drustvo dobije pomalo odraz samog sebe.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18961 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Melisa84 wrote: 24/08/2020 09:51
So What! wrote: 24/08/2020 09:07 Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?
Ne mogu da vjerujem šta čitam. Dečko, da li si se ti juče rodio? :-)
Znaš li ti od kada postoji projekat izgradnje koridora Vc?
Ništa ti više neću reći osim, Bože sačuvaj!
@Haris033 ja sam poprilicno uvjeren da imas dupli profil.

:sax:
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18962 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 09:37
neki wrote: 24/08/2020 08:50
dr_Evil wrote: 24/08/2020 08:37 Mostar sjever-Mostar jug, a samim time Kvanj - Mostar Jug

Ta dionica je potpuna pogreska i poraz bosnjacke politike. Dozvolili su:

1. Da se spusti na jedino obradivo tlo hercegovine
2. Da prolazi ratnom linijom razdvajanja
3. Da prelazi preko vojnog aerodroma koji je perspektivna vojna imovina citaj buduca nato baza
4. Poskupili km autoceste jer se moraju bespotrebno spustiti sa planine u dolinu pa opet na planinu, wtf
Koja gomila gluposti :-)

Od cijele navedene dionice, možda 10% prolazi kroz obradivu površinu, i to površinu čiji veći dio niko ne obrađuje već bar 30 godina...
Trasa navedene dionice nigdje ne prolazi ratnom linijom razdvajanja, a i da prolazi kakve to ima veze i sa čim???
Mostarski aerodrom je civilni i teško da će se ikad više koristiti u vojnu svrhu..i prije rata se vodio kao vojni isključivo zato što su se sa njega vršili probni letovi iz tvornice SOKO....buduća nato baza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
BTW trasa autoputa ne prolazi preko aerodroma nego ga obilazi..
Autoput moraju spustiti s obronaka u dolinu pa opet podići upravo da bi što više izbjegli obradivo i naseljeno zemljište, alternativa je vijadukt dugačak cca 3km preko Blagaja..
Prije svega nikad nisi bio u hercegovini izgleda i ne znas koji je to kamenjar. Dakle dolina neretve je najveca obradiva povrsina sa najboljom zemljom. Samim time sto spustas tu, automatski ugrozavas poljoprivrednu proizvodnju. Niko ne obradjuje jer je zemlja vecinom drzavna, pa data sda guzonjama pod koncesiju da mogu naplatit kad prodje autoput, i srpska povratnicka, ko hebe srbe jel tako.

Mostarski aerodrom je civilni, ali ono sto vecina vas pionira rodjenih iza rata ne zna, da iza aerodroma ima vojni aerodrom Ortijes koji je proglasen perspektivnom vojnom imovinom cak ni Pendes nije htjela da potpisde da se koristi. Einsteine.

Ja sasvim slucajno imam dokument Ministarstva Odbrane BiH koji kaze da je to jos uvijek perspektivna vojna imovina do sljedece odluke predsjetnistva. Pa eto kad Komsic i Dzaferovic kazu da ne zele Nato na teritoriji UZP-a, onda nek promijene.

Drugo prolazi potpuno linijom razdvajanja, od petlje na avijaticarski most, iza aerodroma, na kosor, preko bune i na kvanj, TO sto mislis da je armija stajala u gnojnicama je stvar tvoje perspektive, otidji malo u Malo Polje i pitaj gdje je HVO bio ;).

Kakvo bolan obradivo zemljiste na podvelezju, sta pricas, gore ni glavati kupus ne raste, ali zato rastu vile SDA zvanicnika. To sto je Ljubo Beslic rekao javno da nece da se penje na halisko podvelezje da se ukljuci na autoput, nazivas pobjedom.


EDIT:

Slike vojnog aerodrom mostar, stanje danas, kada ga sda sustavno unistava

https://imgur.com/a/p4Y4O

Nisu u stanju da uniste sta je tito pravio
Vojni aerodrom Ortiješ ne postoji. U mostaru postoji samo jedan aerodrom s jednom pistom, danas civilni, uz koji je JNA izgradila podzemni hangar s dva zaštićena ulaza i povezala ih s dvije rulne staze s pistom mostarskog aerodroma. Inače je to rađeno na skoro svim civilnim aerodromima u Jugoslaviji. I ta skalamerija danas nema nikakvu vojnu perspektivu, pusti šta ministri potpisuju, a za NATO ću ti se još jednom nasmijati..
Ratna linija razdvajanja je išla pistom aerodroma, aerodromske objekte je držao HVO, a trasa autoputa ide zapadno od toga svega. I opet i da ide linijom razdvajanja, kakve to veze ima???
I koncentriši se kad čitaš, u bijesu nisi shvatio da ja govorim da je autoput trasiran obroncima podveležja da bi se izbjegla obradiva površina, a sišao je u dolinu neretve tamo gdje je nemoguće preći s brda na brdo bez gradnje kolosalnih vijadukta. I ta dionica obradivom površinom je minimalna..
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#18963 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by un1ted »

ova vlada, ona vlada, sdp, sda, pa jeste li vi normalni? Pominjete neke vlade, a uzimaju NAM pare za akcize. Nije ni do sdp ni do sda ni bilo koje druge stranke, vec do nas jer dopustamo.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#18964 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

So What! wrote: 24/08/2020 09:07
escobar__ wrote: 23/08/2020 19:54 Ne mora se ni hvalit, dovoljno je što im se pronalaze izgovori za očigledni javašluk, nerad i u konačnici kriminal.

Te težak teren, te komplikovana procedura, te ovo, te ono... De ba. U 2020. godini 120 kilometara prelazim jebena tri sata...
Jeste, ali hajde da vidimo, je li stvarno mislite da jedna od najsiromašnijih zemalja Europe sa reljefom Švicarske, može tako ekspresno graditi autoput i gdje ste vidjeli zemlju sličnih karakteristika da je uspjela izvesti isto u kraćem roku?

Na stranu to što nas u tom procesu koči zaista usputno javašluk, kriminal, korupcija, nerad, užasna administracija i nedostatak političke volje.
Nravno da moze,puteve vise ne pravimo uz pomoc ORA lopata i krampova,mi kao da smo stali u XIX a ne XXI vijeku,da se manje krade vec davno bi bile ceste izgradjene,u BiH je ukradeno love vise nego sto je cesta uradjeno,kad kazem ukradeno mislim na lovu i akcize koje su bile odvojene za izgradnju cesta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18965 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

spreca wrote: 24/08/2020 10:16Nravno da moze,puteve vise ne pravimo uz pomoc ORA lopata i krampova,mi kao da smo stali u XIX a ne XXI vijeku,da se manje krade vec davno bi bile ceste izgradjene,u BiH je ukradeno love vise nego sto je cesta uradjeno,kad kazem ukradeno mislim na lovu i akcize koje su bile odvojene za izgradnju cesta
Ako moze, gdje je tako i uradjeno?
un1ted wrote: 24/08/2020 10:14 ova vlada, ona vlada, sdp, sda, pa jeste li vi normalni? Pominjete neke vlade, a uzimaju NAM pare za akcize. Nije ni do sdp ni do sda ni bilo koje druge stranke, vec do nas jer dopustamo.
Druze, vidi se da ti ovdje pises samo da dizes galamu, a ustvari ako ne vidis vezu izmedju politicke opcije i dinamike izgradnje, onda se zaista bojim da si pomalo i zalutao ovdje.
Last edited by So What! on 24/08/2020 10:22, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18966 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

neki wrote: 24/08/2020 10:12

Vojni aerodrom Ortiješ ne postoji. U mostaru postoji samo jedan aerodrom s jednom pistom, danas civilni, uz koji je JNA izgradila podzemni hangar s dva zaštićena ulaza i povezala ih s dvije rulne staze s pistom mostarskog aerodroma. Inače je to rađeno na skoro svim civilnim aerodromima u Jugoslaviji. I ta skalamerija danas nema nikakvu vojnu perspektivu, pusti šta ministri potpisuju, a za NATO ću ti se još jednom nasmijati..
Ratna linija razdvajanja je išla pistom aerodroma, aerodromske objekte je držao HVO, a trasa autoputa ide zapadno od toga svega. I opet i da ide linijom razdvajanja, kakve to veze ima???
I koncentriši se kad čitaš, u bijesu nisi shvatio da ja govorim da je autoput trasiran obroncima podveležja da bi se izbjegla obradiva površina, a sišao je u dolinu neretve tamo gdje je nemoguće preći s brda na brdo bez gradnje kolosalnih vijadukta. I ta dionica obradivom površinom je minimalna..

Eto ti fino ukucaj u google i nadji perspektivna vojna imovina BiH, i naci ces na kraju liste vojni aerodrom ortijes, i ako malo vise zaguglas pronaci ces da je planirana nato baza.

E onda fino nadji gdje je linija razdvajanja isla poslije aerodroma juzno. Ima veze jer znaci da ne pravimo put za bosnu nego za treci entitet, jer inace ne bi bilo vazno sto je ostao na podvelezju. Sljedeci korak ce biti da se aerodrom prebaci na medjugorje.

Minimalno na podrucju gdje nema obradive povrsine je ogromno druze, sto split ga nije spustio u dolinu nego se vozis 25 minuta do ulaska na autoput.

Mozemo se mi smijati svi zajedno, i reci da nikad bosna nece u nato, ali neka nam to kazu, pa nek prave sta god hoce, ja cu im halaliti.
Sta rade po ortijesu, srbin ima 10 duluma zemlje vinograda, presjeku mu sredinom njive, i kazu minimalno je ovo, jbg ipak je on srbin
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18967 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 24/08/2020 10:19
spreca wrote: 24/08/2020 10:16Nravno da moze,puteve vise ne pravimo uz pomoc ORA lopata i krampova,mi kao da smo stali u XIX a ne XXI vijeku,da se manje krade vec davno bi bile ceste izgradjene,u BiH je ukradeno love vise nego sto je cesta uradjeno,kad kazem ukradeno mislim na lovu i akcize koje su bile odvojene za izgradnju cesta
Ako moze, gdje je tako i uradjeno?
Brze je titova radna akcija bez ijedne masine pravila ceste, nego ovi danas uz svu masineriju, cuj gdje moze, pa pogledaj kako hrvatska napravi duzi put za upola manje vremena, teren potpuno isti
User avatar
Haris033
Posts: 5096
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#18968 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

@So What!
101 profil imam, So What? :lol:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18969 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 10:21Brze je titova radna akcija bez ijedne masine pravila ceste, nego ovi danas uz svu masineriju, cuj gdje moze, pa pogledaj kako hrvatska napravi duzi put za upola manje vremena, teren potpuno isti
Jasta je, sta covjek poredi to je nevjerovatno.

:sax:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#18970 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tesla Edison »

Zašto na dionici autoputa Jošanica - Tunel 1. mart nema nikakve promjenjive signalizacije i led obavještenja? Jako je korisno kada su neki radovi, nesreća i sl. da se obavijeste vozači. Promjenjiva signalizacija je prisutna samo na dionici Jošanica - Tarčin te tunel 1.mart - izlaz Drivuša

Također, radio prijem se izgubi u tunelima 1. mart i 25. novembar a ne bi trebalo. Izgleda to pustili da radi do kada radi i kada se pokvari nikom ništa a nije da nemaju dovoljno prihoda i novca za redovno održavanje i unaprjeđenje.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18971 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

dr_Evil wrote: 24/08/2020 10:20
neki wrote: 24/08/2020 10:12

Vojni aerodrom Ortiješ ne postoji. U mostaru postoji samo jedan aerodrom s jednom pistom, danas civilni, uz koji je JNA izgradila podzemni hangar s dva zaštićena ulaza i povezala ih s dvije rulne staze s pistom mostarskog aerodroma. Inače je to rađeno na skoro svim civilnim aerodromima u Jugoslaviji. I ta skalamerija danas nema nikakvu vojnu perspektivu, pusti šta ministri potpisuju, a za NATO ću ti se još jednom nasmijati..
Ratna linija razdvajanja je išla pistom aerodroma, aerodromske objekte je držao HVO, a trasa autoputa ide zapadno od toga svega. I opet i da ide linijom razdvajanja, kakve to veze ima???
I koncentriši se kad čitaš, u bijesu nisi shvatio da ja govorim da je autoput trasiran obroncima podveležja da bi se izbjegla obradiva površina, a sišao je u dolinu neretve tamo gdje je nemoguće preći s brda na brdo bez gradnje kolosalnih vijadukta. I ta dionica obradivom površinom je minimalna..

Eto ti fino ukucaj u google i nadji perspektivna vojna imovina BiH, i naci ces na kraju liste vojni aerodrom ortijes, i ako malo vise zaguglas pronaci ces da je planirana nato baza.

E onda fino nadji gdje je linija razdvajanja isla poslije aerodroma juzno. Ima veze jer znaci da ne pravimo put za bosnu nego za treci entitet, jer inace ne bi bilo vazno sto je ostao na podvelezju. Sljedeci korak ce biti da se aerodrom prebaci na medjugorje.

Minimalno na podrucju gdje nema obradive povrsine je ogromno druze, sto split ga nije spustio u dolinu nego se vozis 25 minuta do ulaska na autoput.

Mozemo se mi smijati svi zajedno, i reci da nikad bosna nece u nato, ali neka nam to kazu, pa nek prave sta god hoce, ja cu im halaliti.
Sta rade po ortijesu, srbin ima 10 duluma zemlje vinograda, presjeku mu sredinom njive, i kazu minimalno je ovo, jbg ipak je on srbin
Zašto bi ja guglao i tražio gluposti o kojima ti pišeš???
Ako vjeruješ u nato bazu u mostaru iznesi sam dokaze..
Da su htjeli autoput za treći entitet trasirali bi ga desnom obalom Neretve i zapadno od mostara, što je po svemu i logičnije i jeftinije..
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18972 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Šta je inače valjanost tog argumenta "put ide ratnom linijom razdvajanja"? Evo i ovo za Mostar, bilo za Brčko, pa još negdje čini mi se. Evo sad vidim "pravimo autoput za treći entitet". Kako ga pravimo za treći entitet? Meni čak djeluje da se tako pravi autoput ujedinjenja više, nego da on prolazi recimo po Brotnju gore.

A ovo za obradivu površinu je isto smiješno, ko onaj kad se navio da se kod Tarčina uništava najplodnije tlo na dunjaluku. Autoput mora nekuda proći i mora se praviti optimum između koristi i troškova. Ja fakat ne vidim drugi način da se ovo ispod Mostara prevaziđe, a da to nisu neke megastrukture preko Blagaja. I uvijek kuknjava za obradivim površinama koje se ustvari ni ne obrađuju, a i zar će autoput smetati da se obrađuju?

Još onda priča o tome šta je Tito napravio, kao šlag na tortu, a taj isti Tito (ne on, ali znamo na šta se misli) baš mislio mnogo o ekologiji, obradivim površinama, cestama kroz naselja i poljoprivredna dobra, ma kakvi :D
Last edited by mistek on 24/08/2020 10:27, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18973 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 24/08/2020 10:23
dr_Evil wrote: 24/08/2020 10:21Brze je titova radna akcija bez ijedne masine pravila ceste, nego ovi danas uz svu masineriju, cuj gdje moze, pa pogledaj kako hrvatska napravi duzi put za upola manje vremena, teren potpuno isti
Jasta je, sta covjek poredi to je nevjerovatno.

:sax:
Sta tacno? Dalmatinu, preko planine citave putem? Sta je cudno tebi tacno
User avatar
Haris033
Posts: 5096
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#18974 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

Ljudi, ignorisite ova dva lika @Neki i @So What!
Zar niste primjetili da je to ili jedan profil, ili su 2 profila koji su trolovi ili botovi EA ili AC.
@Neki samo pise kako mi ostali pričamo gluposti, a najveće gluposti piše baš on i jaran mu @So What :izet:
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18975 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

mistek wrote: 24/08/2020 10:26 Šta je inače valjanost tog argumenta "put ide ratnom linijom razdvajanja"? Evo i ovo za Mostar, bilo za Brčko, pa još negdje čini mi se.

A ovo za obradivu površinu je isto smiješno, ko onaj kad se navio da se kod Tarčina uništava najplodnije tlo na dunjaluku. Autoput mora nekuda proći i mora se praviti optimum između koristi i troškova. Ja fakat ne vidim drugi način da se ovo ispod Mostara prevaziđe, a da to nisu neke megastrukture preko Blagaja. I uvijek kuknjava za obradivim površinama koje se ustvari ni ne obrađuju, a i zar će autoput smetati da se obrađuju?

Još onda priča o tome šta je Tito napravio, kao šlag na tortu, a taj isti Tito (ne on, ali znamo na šta se misli) baš mislio mnogo o ekologiji, obradivim površinama, cestama kroz naselja i poljoprivredna dobra, ma kakvi :D
Nije drug, ali je tito pravio narodu fabrike da imaju gdje radit, i te iste fabrike dao njima u vlasnistvo. Dakle ako je oduzeo mogucnost poljoprivrede zato je mostaru napravio hajdemo redom:

1. Soko
2. Hepok
3. HEkom
4. Djuro Salaj - predionca
5. Fabrika Duhana
6. SOko rashladni uredjaji
7. Aluminij
8. Glinica
9. Rudnik Boksita
10. Hidroelektrane

Eto halali ako sam zaboravio ijedno unisteno preduzece, a jesam garant. Znas ono kad se u tite posumljavalo oko Mostara, a komarci zaprasivali, e jbg nema toga vise.

Autoput mora nekuda proci slazem se, obicno se bira isplativa ruta, ova ruta je najgora po svim aspektima, i dobila je najnizu ocjenu. Zaista jedini razlog je linija razdvajanja. Trasa podvelezjom je jeftinija 200 miliona KM. Zivi bili vidjeli kako ce cijena skociti cim radovi krenu, samo su jednu cijev prikazali
Post Reply