Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

akcija007
Posts: 4314
Joined: 17/05/2008 23:50

#23351 Re: Cijene stanova All about

Post by akcija007 »

Danas sam u voznji na Hit FM radiju cuo agenta za nekretnine koji je rekao da ce povecati agencijsku proviziju s 3% na 5 % jer je sve poskupilo i da se mora podici i agencijaka provizija
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#23352 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

akcija007 wrote: 10/06/2026 17:46 Danas sam u voznji na Hit FM radiju cuo agenta za nekretnine koji je rekao da ce povecati agencijsku proviziju s 3% na 5 % jer je sve poskupilo i da se mora podici i agencijaka provizija
Dobar matematičar... :lol:
Nekretnine skuplje a provizija nije veća?
A rade na procenat...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83486
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23353 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ci-Nick wrote: 10/06/2026 19:53
akcija007 wrote: 10/06/2026 17:46 Danas sam u voznji na Hit FM radiju cuo agenta za nekretnine koji je rekao da ce povecati agencijsku proviziju s 3% na 5 % jer je sve poskupilo i da se mora podici i agencijaka provizija
Dobar matematičar... :lol:
Nekretnine skuplje a provizija nije veća?
A rade na procenat...
:lol:

Logika Sarajevo taxi :mrgreen:
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#23354 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Nema većeg šljama od tih agenata za nekretnine, i to u tri zemlje u kojima sam imao posla s njima.

Stoka.
acer5101
Posts: 531
Joined: 06/08/2012 09:42

#23355 Re: Cijene stanova All about

Post by acer5101 »

akcija007 wrote: 10/06/2026 17:46 Danas sam u voznji na Hit FM radiju cuo agenta za nekretnine koji je rekao da ce povecati agencijsku proviziju s 3% na 5 % jer je sve poskupilo i da se mora podici i agencijaka provizija
Hhahahah, koji je kreten taj agent. Cuj povecati proviziju!? Kakav je to kloc i on samo na tom radiju i gostuje
akcija007
Posts: 4314
Joined: 17/05/2008 23:50

#23356 Re: Cijene stanova All about

Post by akcija007 »

Koji je fenomen tog radija da svaki dan pricaju o cijenama nekretnina ?
Nisam cuo ni u jesnoj drugoj programakoj semi radija toliku zastupljenosti price o cijenama nekretnina kao na tom radiju
detroit-mercy
Posts: 16989
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#23357 Re: Cijene stanova All about

Post by detroit-mercy »

kinvart wrote: 10/06/2026 15:24
adnante wrote: 10/06/2026 14:41
kinvart wrote: 10/06/2026 11:01 Nije apsolutno tačno da će se preliti kirija direktno na zakupoprimca u potpunosti? Od kud vam to? Evo vidim, nekako su se upleli i poslovni prostori (poskupljenje robe-usluga; ignorišem). Sigurno postoji cijena koju neko neće nikad platiti, pokupit će stvari i vratiti se u dom svojih roditelja, možda čak i u mjesto odakle je došao. A koliko ima dom svojih roditelja kao alternativu? Svi osim (nažalost!) štićenika SOS i sličnih domova.
Pa ja sam pisao iz licnog iskustva. Dok sam placao kiriju, ista je uvecana kada je ugovor potpisan. Kada je dosla inflacija, roditeljima na poslovnom objektu zakup povecan radi "inflacije". Zato ja imma osjecaj da svako povecanje u vecoj mjeri plati onaj ko koristi uslugu.
U Njemačkoj imaju mietpreisbremse... I dosta zemalja svijeta je tako. U ovom trenutku, država propušta oporezovati obične ljude-najmodavce od Haris.ba, do krupnih najmodavaca. Samo treba oporezovati propisima koji su na snazi i uspostaviti sistem. Razumijem tvoj strah, ali nadati se većem političkom interesu. Kad skontaju da su bezveze prodali obveznice u Londonu, poduzet će više i po ovom pitanju.
Zato u Njemackoj imaju jedan od najnizih procenata vlasnistva nad nekretninama u Evropi.
Naravno, kada masa ljudi nema svoju nekretninu onda se mora staviti neka kocnica na cijenu iznajamljivanja, u nasem slucaju preko 90% ljudi su vlasanici, tako da od toga nema nista.
akcija007
Posts: 4314
Joined: 17/05/2008 23:50

#23358 Re: Cijene stanova All about

Post by akcija007 »

Sta se pravi izmedju zgarde Otoka Meandar i pjesackog mosta sto povezuje Nobil nebodere ?
Objekat od 2 sparata
kao_kaoty
Posts: 483
Joined: 21/05/2020 09:49

#23359 Re: Cijene stanova All about

Post by kao_kaoty »

akcija007 wrote: 22/06/2026 08:04 Sta se pravi izmedju zgarde Otoka Meandar i pjesackog mosta sto povezuje Nobil nebodere ?
Objekat od 2 sparata
Poslovni prostori. Cuo sam da je planiran vrtic i market.
DonieBrasco
Posts: 20107
Joined: 31/08/2016 16:09

#23360 Re: Cijene stanova All about

Post by DonieBrasco »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /260511096

Sarajevo kao "sef" za imućne: Jedni kupuju po pet stanova dok drugi sanjaju i o prvom
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#23361 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

DonieBrasco wrote: 23/06/2026 22:13
https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /260511096

Sarajevo kao "sef" za imućne: Jedni kupuju po pet stanova dok drugi sanjaju i o prvom
Ok tekst na kliksu. Sta se desava?
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#23362 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Uvijek ista priča, trgovci nekretninama promiviraju ulaganje u nekretnine.
Ima ona stara izreka:"Ne laje kuja zbog sela nego zbog svoje guzice"!
tuitamo
Posts: 1422
Joined: 14/04/2013 00:35

#23363 Re: Cijene stanova All about

Post by tuitamo »

Mi smo fenomen. Ne razumijevajući različitost posjedovanja i življenja, servira se narativ da se mora posjedovati.

Čovjek mora da ima gdje da živi tj. da si može priuštiti da plati da živi i da ima taj krov nad glavom.
Tu spada i NAJAM.

To što je naša kultura, dominantno, posjedovanje, naš je problem.

Potrebno je najam detaljno regulisati i zaštiti najmoprimca. U prvom redu da ga se ne može istjerati ako posjeduje ugovor najma na neodređeno i ako najmodavac ne želi nekretinu za sebe da živi. Pa i ako se proda nekretnina da najmprimac ima zaštičen ugovor. To su mjere a ne kukanje kako si neko sa 28. godina ne moze priuštiti stan na Otoci a ima kuću u Osijeku.
made_in_sarajevo
Posts: 6963
Joined: 06/05/2013 23:05

#23364 Re: Cijene stanova All about

Post by made_in_sarajevo »

Ma ovaj james bond nije realan nikako, frajer zivi u milionima nekim u svojoj glavi. Ono stan 600 000 od 60-70m2 u centru sa ok stanjem, on ga brani zivotom da je to savrseno, a nemas auto gdje ostaviti. Lukavicu isto tako hvali rekao bi covjek zivjet ces negdje u savrsenom svijetu punom cokolade, a ne gledati grafite cetnici, ratko mladic i slusati gusle od komsija :mrgreen: . Trebevic gore apartmane od cega je jedino roof garden zavrsen, ma savrsentvo od zivota samo nemas gdje hljeba kupiti ali savrseno :mrgreen: . Pacenik je lik i pretjeruje bas sa ovim cijenama da su normalne.

Radio sam sa svim jacim osim prostora i ovog james bonda, gigant mi je najrealniji za procjenu i brzinu prodaje. Ovo je moje iskustvo, ostali su samo klimaci glavom sta god ja kazem. Da kazem stan koji realno vrijedi 200 000, da stave cijenu 500 000 oni ce klimati glavom i sve moze.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#23365 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

made_in_sarajevo wrote: 24/06/2026 06:46 Radio sam sa svim jacim osim prostora i ovog james bonda, gigant mi je najrealniji za procjenu i brzinu prodaje. Ovo je moje iskustvo, ostali su samo klimaci glavom sta god ja kazem. Da kazem stan koji realno vrijedi 200 000, da stave cijenu 500 000 oni ce klimati glavom i sve moze.
Pa, proda li se sa tom ludom cijenom na kraju?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6609
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#23366 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 23/06/2026 22:40
DonieBrasco wrote: 23/06/2026 22:13
https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /260511096

Sarajevo kao "sef" za imućne: Jedni kupuju po pet stanova dok drugi sanjaju i o prvom
Ok tekst na kliksu. Sta se desava?
vjerovatno "trojka" malo priprema teren za suludi zakon o oporezivanju pa dolijevaju ulje na vatru
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#23367 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: 24/06/2026 08:14 vjerovatno "trojka" malo priprema teren za suludi zakon o oporezivanju pa dolijevaju ulje na vatru
Sumnjam. Nije bilo javne rasprave, ministarstvo finansija je svakako u rasulu.

A, to ja ne vidim kao sulud zakon. Ok je to uraditi.

Samo, problem je sto nece nista ili skoro nista uraditi na prici sa kojom se donosi.
hava123
Posts: 1072
Joined: 24/12/2011 08:37

#23368 Re: Cijene stanova All about

Post by hava123 »

nepass1 wrote: 02/06/2026 20:36
emigrazione wrote: 02/06/2026 19:08 Ne kontam sa ovom cijenom stanova kako nema ono stotine samoubistava ili tako nešto slično, hvala bogu ne moram razmišljati o tome, ali ovo fakat nije normalno mislim kako će mladi bračni par npr. ikad imati svojnu nekretninu sa ovim cijenama...
Proda zemlju kod rogatice
:lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51243
Joined: 29/06/2011 23:39

#23369 Re: Cijene stanova All about

Post by dječak sa šibicama »

akcija007 wrote: 10/06/2026 22:40 Koji je fenomen tog radija da svaki dan pricaju o cijenama nekretnina ?
Nisam cuo ni u jesnoj drugoj programakoj semi radija toliku zastupljenosti price o cijenama nekretnina kao na tom radiju
Vlasnik radija gradi zgrade :D
made_in_sarajevo
Posts: 6963
Joined: 06/05/2013 23:05

#23370 Re: Cijene stanova All about

Post by made_in_sarajevo »

Haris.ba wrote: 24/06/2026 06:51
made_in_sarajevo wrote: 24/06/2026 06:46 Radio sam sa svim jacim osim prostora i ovog james bonda, gigant mi je najrealniji za procjenu i brzinu prodaje. Ovo je moje iskustvo, ostali su samo klimaci glavom sta god ja kazem. Da kazem stan koji realno vrijedi 200 000, da stave cijenu 500 000 oni ce klimati glavom i sve moze.
Pa, proda li se sa tom ludom cijenom na kraju?
ma ni blizu. pola godine se vrtilo na piku sa 50 000 jacom cijenom, akcije spustali. na kraju kad sam dosao do giganta, dosli ljudi u stan da slikaju i realno rekli, a to sam vec vidio kroz pola godine. za ove pare ces prodati kad bas naletis na nekoga i ako naletis, inace ako hoces da prodas spusti cijenu i ode stan u 5 dana. stan u zgradi preko puta sa 20m2 manje se prodavao preko godinu i po dana, ali nabio cijenu kao da je od zlata. doduse mozda se jos i prodaje nisam pratio odavno :mrgreen:
peca777
Posts: 1294
Joined: 19/04/2019 14:08

#23371 Re: Cijene stanova All about

Post by peca777 »

tuitamo wrote: 24/06/2026 06:39 Čovjek mora da ima gdje da živi tj. da si može priuštiti da plati da živi i da ima taj krov nad glavom.
Tu spada i NAJAM.
Ne kontam kakva je ovo recenica? Prije svega, ko kaze da mora da ima negdje da zivi? Da mora da ima stan, da ima kucu ili bilo koju nekretninu? Znaci na osnovu cega MORA?

Dodatno, evo i da mora, a ne mora, da li nas ima previse, pa nema prostora za nekretnine, ili su preference u pitanju, pa necu stan tu, hocu ovdje i sl?
tuitamo wrote: 24/06/2026 06:39 prvom redu da ga se ne može istjerati ako posjeduje ugovor najma na neodređeno i ako najmodavac ne želi nekretinu za sebe da živi. Pa i ako se proda nekretnina da najmprimac ima zaštičen ugovor. T
Pa ima. Cak ima i previse do mjere da ga ne mozes istjerati.
User avatar
belafonte
Posts: 1306
Joined: 29/05/2006 17:54

#23372 Re: Cijene stanova All about

Post by belafonte »

akcija007 wrote: 10/06/2026 22:40 Koji je fenomen tog radija da svaki dan pricaju o cijenama nekretnina ?
Nisam cuo ni u jesnoj drugoj programakoj semi radija toliku zastupljenosti price o cijenama nekretnina kao na tom radiju
Meni je najsmješnije od svega, OK Cocalić se prodaje ko gradska raja, čak se jedno vrijeme vrtio džingl na tom radiju u stilu ako se zadesite u društvu kompleksaša, bježite glavom bez obzira...
I onda taj isti Cocalić dovodi james bonda svake srijede, frajer je oličenje kompleksaša...
Što je još smješnije i bond je rođen u sarajevu, i jedan je od mnogih dokaza da je najveći papak ipak onaj ko je rođen u Sarajevu
User avatar
starii
Posts: 3389
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#23373 Re: Cijene stanova All about

Post by starii »

Vezano za povrat PDV na kupovinu stana, interesuje me za koji se period odnosi, ako sam stan kupio 2019 da li mogu izvrsiti povrat poreza? hvala.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2904
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#23374 Re: Cijene stanova All about

Post by moon_walker_90 »

starii wrote: 24/06/2026 19:45 Vezano za povrat PDV na kupovinu stana, interesuje me za koji se period odnosi, ako sam stan kupio 2019 da li mogu izvrsiti povrat poreza? hvala.
Nema retroaktivno nista. Kad zakon stupi na snagu, od tada se i primjenjuje.
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#23375 Re: Cijene stanova All about

Post by yoyoyo96 »

Pravo ima samo ko je uknjizio stan iza 12.04. 2025.
Post Reply