Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24226 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 04/05/2025 23:52
ZoomZoomKiwi wrote: 04/05/2025 22:25 Kaže 3h mu more od kuće https://www.klix.ba/vijesti/bih/velike- ... /250504121

A problem je na aerodromu u loungeu provesti 1h.

Kako napreduju radovi na tunelu Prenj? :lol:

Ma kome trebaju autoputevi…
Ima i preko Kupresa put :kiss:
Ima za Zenicane, lagano Vjetrenice i cao sta ce jadnici iz Sarajeva :D
Last edited by elcaliente on 05/05/2025 11:07, edited 2 times in total.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24227 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Velkoski wrote: 05/05/2025 00:14 Austrija ima najgori i najsporiji autoput. U Hrvatskom desnom trakom otpadaju felge.

Anegdotalno naravno.
Na A3, A1 i A7 su top.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24228 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

izvrsni direktor wrote: 05/05/2025 06:39
Velkoski wrote: 05/05/2025 00:53 Dvije trake, 120-130 ograničenje, konstantno oni 'prosjeci brzine' i kamere (skoro k'o kod nas :D) i gužva

Možda je samo moja percepcija iskrivljena, ne znam. Lijepi autobahn u mom slučaju
Svaka moja voznja kroz austriju mi donese bar jednu kaznu sa autoputa. Ne mozes stalno onako sporo voziti nema sanse
Tempomat ili Blitzer.pro App
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24229 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 05/05/2025 00:45
Velkoski wrote: 05/05/2025 00:14 Austrija ima najgori i najsporiji autoput. U Hrvatskom desnom trakom otpadaju felge.

Anegdotalno naravno.
Ne bih se složio, austrijske su ceste su uvijek tip-top sređene, utegnute, i nemaš na svakih 20-30km neke radove.
Nazalost trenutno katastrofa od prosle godine, na A10 svakih par km neki veliki radovi koji traju godinama.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24230 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

elcaliente wrote: 05/05/2025 11:06
_BataZiv_0809 wrote: 04/05/2025 23:52
ZoomZoomKiwi wrote: 04/05/2025 22:25 Kaže 3h mu more od kuće https://www.klix.ba/vijesti/bih/velike- ... /250504121

A problem je na aerodromu u loungeu provesti 1h.

Kako napreduju radovi na tunelu Prenj? :lol:

Ma kome trebaju autoputevi…
Ima i preko Kupresa put :kiss:
Ima za Zenicane, lagano Vjetrenice i cao sta ce jadnici iz Sarajeva :D
Mozes i do Sarajeva. Ukljucis se na autoput u Biljesevu i eto te.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24231 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 05/05/2025 11:09
sehohari wrote: 05/05/2025 00:45
Velkoski wrote: 05/05/2025 00:14 Austrija ima najgori i najsporiji autoput. U Hrvatskom desnom trakom otpadaju felge.

Anegdotalno naravno.
Ne bih se složio, austrijske su ceste su uvijek tip-top sređene, utegnute, i nemaš na svakih 20-30km neke radove.
Nazalost trenutno katastrofa od prosle godine, na A10 svakih par km neki veliki radovi koji traju godinama.
uletio iz 130 u 100 zonu na autoputu, i smanjio na tempomatu odmah, dok je auto usporilo na 100 radar iz kombija pored autoputa me slikao. ciganluk cisti. ko mahnit moras izgleda kocit odma, da te ne bi uslikali.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24232 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

izvrsni direktor wrote: 05/05/2025 12:42
elcaliente wrote: 05/05/2025 11:09
sehohari wrote: 05/05/2025 00:45

Ne bih se složio, austrijske su ceste su uvijek tip-top sređene, utegnute, i nemaš na svakih 20-30km neke radove.
Nazalost trenutno katastrofa od prosle godine, na A10 svakih par km neki veliki radovi koji traju godinama.
uletio iz 130 u 100 zonu na autoputu, i smanjio na tempomatu odmah, dok je auto usporilo na 100 radar iz kombija pored autoputa me slikao. ciganluk cisti. ko mahnit moras izgleda kocit odma, da te ne bi uslikali.
Da, to je u Austriji tako, odmah na pocetku uglavnom im Section Control.
Ali zato 10km unaprijed upozore da ce biti radovi.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1436
Joined: 09/10/2009 14:24

#24233 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by haubica_i_to_teshka »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 10:26
jeza u ledja wrote: 03/05/2025 10:06
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 09:25 Ps..Zivio sam u Australiji i u Svedskoj 16 godina i znam sta pricam..Evo sad ce 18 godina proci od kako sam se tivra kuci u Sa..
Upravo. Svi na ovoj temi sa istom pricom su se vratili iz vana i brane svoje zivotne odluke, ubjedjujuci druge da je to najbolje.

Nema veze sto si u medjuvremenu nesto zaradio vani, mozda i dobio neke papire, pa u BiH zivis potpuno drugim zivotom od nekog ko nikad nije otisao.

Velika je razlika izmediu nas..Ja nista lose ne mogu reci protiv Australije,sem da je za evropu svemirski brod...Dok ovi sto odu vani,svrsavaju na pricu protiv BIH..Meni je Aus sve dala, osnovnu i srednju skolu i faks.Najbolje godine zivota sam dole proveo..Od 13 do 27 godine..Ali ne moze se nista na svijetu porediti za mene sa mojim Sarajevom..I vani ne zaradis nista kad imas 20 godina..Kako vi ne kontate da ljudi na zapadu zive na krediti...ps.Kakav crni stek kad zivis u Australiji...Valja kucu placati,najmanje 2 il 3 auta i sve je to kredit..A sve je zara do pm,pricam o Australiji...Meni sad da treba cener za posuditi ,ja bi to dobio od raje iz Sa ,jer malo ko ima u steku toliko u Australiji. 82% ljudi u Australiji ima manje od 2 milje na racunu..Ubise ih krediti i lifestyle.
jesi l' vratio "hex' drzavi prije prije odlaska ili... :mrgreen:
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#24234 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 22:35
belfy wrote: 04/05/2025 20:49
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 13:37

Bas tako...Niko se ne seljaka jer mu je kurcu cejf.
naravno da se seljaka bas jer mu je kurcu cejf, ali kako bi ti to mogao znati koji si jos na roditeljskoj sisi. ti se nikada nisi sam selio, nego su te roditelji selili. jednom kada nadjes svoga kurca cejf mozda i ti, napokon, napustis gnijezdo.
Ti si bas ogranicen iili kasnis u odrastanju..Meni je 47 godina i otac dvoje djece..I mojne mi se javljati jer si nepismen i da te uzivo vidim,slomio bi te..Volim takve kao sto si ti maltretirati.
drug Melbourne, dobio si podatke gdje sam u PM kao sto si ih i trazio. i zasto covjek od 47 godina koristi satru? neka projekcija oko ovog kasnjenja u odrastanju? (mada se pravilno kaze zaostalost u razvoju) to obicno iscezne tokom 30 -ih, ako ne i ranije... i ne znam zasto svima pises da su nepismeni iz posta u post. opet neka projekcija? evo u ovom svom postu iznad imas dovoljno gresaka da se tebe opise takvim, a tebi to niko nije rekao. doduse mogao sam sam ja. ostavljas dvotacke koje ne postoje u pravopisu. iza istih, kao i zareza ne pravis razmak. i ne pise se u ovom smislu "i otac dvoje djece" nego "i otac sam dvoje djece". i ne kaze se, po sitaksi, "Volim takve kao sto si ti maltretirati", nego "Volim maltretirati takve kao sto si ti". tacno se vidi da ti bosanski nije maternji...

elem, eto, sada znas gdje sam i uvijek sam spreman za druzenje. sumnjam da ce biti nekog maltretiranja, ali ko bi to znao, pa jel? ajde da se mi prvo upoznamo, jel moze?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50658
Joined: 29/12/2005 01:20

#24235 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Melburne, mene si vec slomio svojom elokvetnoscu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24236 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

belfy wrote: 05/05/2025 23:56
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 22:35
belfy wrote: 04/05/2025 20:49

naravno da se seljaka bas jer mu je kurcu cejf, ali kako bi ti to mogao znati koji si jos na roditeljskoj sisi. ti se nikada nisi sam selio, nego su te roditelji selili. jednom kada nadjes svoga kurca cejf mozda i ti, napokon, napustis gnijezdo.
Ti si bas ogranicen iili kasnis u odrastanju..Meni je 47 godina i otac dvoje djece..I mojne mi se javljati jer si nepismen i da te uzivo vidim,slomio bi te..Volim takve kao sto si ti maltretirati.
drug Melbourne, dobio si podatke gdje sam u PM kao sto si ih i trazio. i zasto covjek od 47 godina koristi satru? neka projekcija oko ovog kasnjenja u odrastanju? (mada se pravilno kaze zaostalost u razvoju) to obicno iscezne tokom 30 -ih, ako ne i ranije... i ne znam zasto svima pises da su nepismeni iz posta u post. opet neka projekcija? evo u ovom svom postu iznad imas dovoljno gresaka da se tebe opise takvim, a tebi to niko nije rekao. doduse mogao sam sam ja. ostavljas dvotacke koje ne postoje u pravopisu. iza istih, kao i zareza ne pravis razmak. i ne pise se u ovom smislu "i otac dvoje djece" nego "i otac sam dvoje djece". i ne kaze se, po sitaksi, "Volim takve kao sto si ti maltretirati", nego "Volim maltretirati takve kao sto si ti". tacno se vidi da ti bosanski nije maternji...

elem, eto, sada znas gdje sam i uvijek sam spreman za druzenje. sumnjam da ce biti nekog maltretiranja, ali ko bi to znao, pa jel? ajde da se mi prvo upoznamo, jel moze?

Ako cemo o pravopisu …
Sjedite, jedan !

:D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50658
Joined: 29/12/2005 01:20

#24237 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ne pismeni ste.


3, 2, 1....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24238 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

jeza u ledja wrote: 06/05/2025 11:12 Ne pismeni ste.


3, 2, 1....
U pravo tako ! :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24239 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Aman, dugo nije bilo kakvih poziva na duel :D

Melbourn vs Belfy, hajde ako nista da vidim ko ce vise pive popit, to bi bio duel :D

Ko prvi dotakne pod izgubio je :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24240 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

HDI

https://hdr.undp.org/system/files/docum ... viewen.pdf

1. Island
2. Norveška
3. Švicarska
4. Danska
5. Njemačka i Švedska
7. Australija

17. NZ i USA

21. Slovenija
22. Austrija
23. Japan

41. Hrvatska

62. Srbija

73. Mauricijus
74. BiH
75. Iran
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24241 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2025 12:32 HDI

https://hdr.undp.org/system/files/docum ... viewen.pdf

1. Island
2. Norveška
3. Švicarska
4. Danska
5. Njemačka i Švedska
7. Australija

17. NZ i USA

21. Slovenija
22. Austrija
23. Japan

41. Hrvatska

62. Srbija

73. Mauricijus
74. BiH
75. Iran
Pa sve do broja 75 je Very High Human Development, eto, na 74. mjestu je BiH.

Gdje je problem? Ai je svakako još uvijek u početnoj fazi razvoja u svijetu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24242 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

KraljicaIzJajca wrote: 06/05/2025 15:05
ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2025 12:32 HDI

https://hdr.undp.org/system/files/docum ... viewen.pdf

1. Island
2. Norveška
3. Švicarska
4. Danska
5. Njemačka i Švedska
7. Australija

17. NZ i USA

21. Slovenija
22. Austrija
23. Japan

41. Hrvatska

62. Srbija

73. Mauricijus
74. BiH
75. Iran
Pa sve do broja 75 je Very High Human Development, eto, na 74. mjestu je BiH.

Gdje je problem? Ai je svakako još uvijek u početnoj fazi razvoja u svijetu.
Svakako grijesi AI sto se ovog tice, ali da li je AI u pocetnoj fazi razvoja ili dolazimo pred zid tesko je reci. Primjene AI sigurno ce biti vise, ali ne znam dal nase trenutno znanje matematike dozvoljava buduci razvoj u skorijem vremenu. Helem, kako god, ja sam prema njemu fin ko prema svom rodjenom, tepam mu maksimalno, nikad ne znas :D
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24243 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ai nije samo chatgpt pobogu. Kako si to ti fin prema ai upravljanom semaforu?
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24244 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

dr_Evil wrote: 06/05/2025 15:13
KraljicaIzJajca wrote: 06/05/2025 15:05
ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2025 12:32 HDI

https://hdr.undp.org/system/files/docum ... viewen.pdf

1. Island
2. Norveška
3. Švicarska
4. Danska
5. Njemačka i Švedska
7. Australija

17. NZ i USA

21. Slovenija
22. Austrija
23. Japan

41. Hrvatska

62. Srbija

73. Mauricijus
74. BiH
75. Iran
Pa sve do broja 75 je Very High Human Development, eto, na 74. mjestu je BiH.

Gdje je problem? Ai je svakako još uvijek u početnoj fazi razvoja u svijetu.
Svakako grijesi AI sto se ovog tice, ali da li je AI u pocetnoj fazi razvoja ili dolazimo pred zid tesko je reci. Primjene AI sigurno ce biti vise, ali ne znam dal nase trenutno znanje matematike dozvoljava buduci razvoj u skorijem vremenu. Helem, kako god, ja sam prema njemu fin ko prema svom rodjenom, tepam mu maksimalno, nikad ne znas :D
Meni AI iskreno ne treba. :evil:

AI će biti primjenjiv za vojnu industriju, istraživanja svemira, eventualno medicini o strojarstvu.

Očekujem jedino od Japanaca AI kućne ljubimce. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24245 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

izvrsni direktor wrote: 06/05/2025 15:17 Ai nije samo chatgpt pobogu. Kako si to ti fin prema ai upravljanom semaforu?
Nikako, jer takvog jos nisam vidio, dobra stara elektronika bez problema rijesi taj dio posla. Ali svakako da ce ih biti, sve u svrhu smanjenja nasih sloboda a mi cemo da navijamo.

Helem, dolazili su nam neki dan na prezentaciju, hoce da ubace neke AI funkcije u CAD program koji koristimo, posteno govoreci nisu ni oni na cisto sta rade, ali samo im zvuci cool sto je AI. Naravno da nismo kupili.

Naravno da nije chatgpt, ili sta vec ko koristi od ovih poznatih motora ovih dana, ali gdje god ima mogucnost interakcije krajnje sam ljubazan. Mozda ne bude terminator, mozda bude komadant Data :).
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24246 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

dr_Evil wrote: 06/05/2025 16:46
izvrsni direktor wrote: 06/05/2025 15:17 Ai nije samo chatgpt pobogu. Kako si to ti fin prema ai upravljanom semaforu?
Nikako, jer takvog jos nisam vidio, dobra stara elektronika bez problema rijesi taj dio posla. Ali svakako da ce ih biti, sve u svrhu smanjenja nasih sloboda a mi cemo da navijamo.

Helem, dolazili su nam neki dan na prezentaciju, hoce da ubace neke AI funkcije u CAD program koji koristimo, posteno govoreci nisu ni oni na cisto sta rade, ali samo im zvuci cool sto je AI. Naravno da nismo kupili.

Naravno da nije chatgpt, ili sta vec ko koristi od ovih poznatih motora ovih dana, ali gdje god ima mogucnost interakcije krajnje sam ljubazan. Mozda ne bude terminator, mozda bude komadant Data :).
Joooooj, počeli su ubacivati ChstGpt i AI posrane opcije na ozbiljnijim stranicama.

Drugo, ta sranja vuku znatno više struje. Eto, vidiš da je to sve početna faza. To jede struju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50658
Joined: 29/12/2005 01:20

#24247 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

AI pojede struju.

Zato se treba drzati Bosne.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24248 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

jeza u ledja wrote: 06/05/2025 20:54 AI pojede struju.

Zato se treba drzati Bosne.
:-) :lol:

https://time.com/7272558/ai-rising-glob ... ty-demand/
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#24249 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 06/05/2025 11:12 Ne pismeni ste.


3, 2, 1....
Idi 3 tačke, ne 4 :wink:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24250 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by HelaS »

Hakiz wrote: 06/05/2025 22:27
jeza u ledja wrote: 06/05/2025 11:12 Ne pismeni ste.


3, 2, 1....
Idi 3 tačke, ne 4 :wink:
I ne odvajaju se od zadnjeg slova ili broja, premda je on tako upisao. U ne znanju :D
Post Reply