Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#24151 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:57
Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Njemacki i sarajevski javni prevoz ne idu u isti post.
Pliz :D
Ne ide kad zivis u Minhenu, ali kad zivis u gradu slicne velicine (koji nije dio rurske oblasti, da se tu ogradim), itekako ide.

U Sarajevu imas uvezane autobuske linije, trolejbuse, tramvaje - sve klimatizirano. Samo sto kod nas raja ima neku odbojnost da koristi javni prevoz, ali kad ode vani onda im je to cool.

Da ne pricam tek o tome koliko je jeftiniji javni prevoz u Sarajevu. U Minhenu jedna voznja 4,10€, mogu 2h parkinga platiti za jednu voznju.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24152 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 03/05/2025 18:04
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:57
Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Njemacki i sarajevski javni prevoz ne idu u isti post.
Pliz :D
Ne ide kad zivis u Minhenu, ali kad zivis u gradu slicne velicine (koji nije dio rurske oblasti, da se tu ogradim), itekako ide.

U Sarajevu imas uvezane autobuske linije, trolejbuse, tramvaje - sve klimatizirano. Samo sto kod nas raja ima neku odbojnost da koristi javni prevoz, ali kad ode vani onda im je to cool.

Da ne pricam tek o tome koliko je jeftiniji javni prevoz u Sarajevu.
Po tvom ispade da Vares i Rosenheim imaju istu kvalitetu gradskog saobracaja.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24153 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 03/05/2025 18:04
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:57
Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Njemacki i sarajevski javni prevoz ne idu u isti post.
Pliz :D
Ne ide kad zivis u Minhenu, ali kad zivis u gradu slicne velicine (koji nije dio rurske oblasti, da se tu ogradim), itekako ide.

U Sarajevu imas uvezane autobuske linije, trolejbuse, tramvaje - sve klimatizirano. Samo sto kod nas raja ima neku odbojnost da koristi javni prevoz, ali kad ode vani onda im je to cool.

Da ne pricam tek o tome koliko je jeftiniji javni prevoz u Sarajevu. U Minhenu jedna voznja 4,10€, mogu 2h parkinga platiti za jednu voznju.
Poredis javni prevoz glavnog grada sa javnim prevozom neke vukojebine u Njemackoj .
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#24154 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 03/05/2025 18:08 Po tvom ispade da Vares i Rosenheim imaju istu kvalitetu gradskog saobracaja.
Rosenheim Stadt + LK imaju preko 300k stanovnika.

Opstina Vares cak i po napuhanom popisu iz 2013 god nema ni 9k.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24155 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 03/05/2025 18:09
elcaliente wrote: 03/05/2025 18:08 Po tvom ispade da Vares i Rosenheim imaju istu kvalitetu gradskog saobracaja.
Rosenheim Stadt + LK imaju preko 300k stanovnika.
Pusti se ti LK, ja sam naveo to zato sto poznajes Rosenheim kao i zbog bitnosti grada. Rosenheim je bitan koliko i Vares.
Nevazno, uzmi Kempten, Landsberg.
Ima kanton u kojem se nalazi Vares 500 hiljada stanovnika.
Ti si poredio gradski prijevoz u Minhenu i Sarajevu sto je nemoguce porediti.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24156 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

elcaliente wrote: 03/05/2025 18:12
Ozimician wrote: 03/05/2025 18:09
elcaliente wrote: 03/05/2025 18:08 Po tvom ispade da Vares i Rosenheim imaju istu kvalitetu gradskog saobracaja.
Rosenheim Stadt + LK imaju preko 300k stanovnika.
Pusti se ti LK, ja sam naveo to zato sto poznajes Rosenheim kao i zbog bitnosti grada. Rosenheim je bitan koliko i Vares.
Nevazno, uzmi Kempten, Landsberg.
Ima kanton u kojem se nalazi Vares 500 hiljada stanovnika.
Ti si poredio gradski prijevoz u Minhenu i Sarajevu sto je nemoguce porediti.
Haj ba ne kenjaj, čuj Vareš i Rosenheim.

Rosenheim je po veličini negdje između Brčkog i Mostara.

Varešu je ekvivalent nešto tipa Berching ili šta ja znam, u NRW i nemamo općine tog ranga, jedino tamo prema Bielefeldu (znači da svakako ne postoji).

Ekvivalent kantonu nije Landkreis, nemoj glumiti Engleza.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24157 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

I kakve veze ima bitnost nekog grada sa tim kakav javni prevoz ima?

Ispade ako nisi bitan ne pika se što imaš 80 hiljada stanovnika, ili 120.

Evo kod nas Herne, totalno nebitan grad za prosječnog Nijemca, pa opet imaju tramvaj, čak i metro liniju.

Sa druge strane, svako zna za Koblenz, a grad obična selendra. Bayreuth također svako zna odprilike, a i tamo slična situacija.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24158 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 03/05/2025 20:29
elcaliente wrote: 03/05/2025 18:12
Ozimician wrote: 03/05/2025 18:09

Rosenheim Stadt + LK imaju preko 300k stanovnika.
Pusti se ti LK, ja sam naveo to zato sto poznajes Rosenheim kao i zbog bitnosti grada. Rosenheim je bitan koliko i Vares.
Nevazno, uzmi Kempten, Landsberg.
Ima kanton u kojem se nalazi Vares 500 hiljada stanovnika.
Ti si poredio gradski prijevoz u Minhenu i Sarajevu sto je nemoguce porediti.
Haj ba ne kenjaj, čuj Vareš i Rosenheim.

Rosenheim je po veličini negdje između Brčkog i Mostara.

Varešu je ekvivalent nešto tipa Berching ili šta ja znam, u NRW i nemamo općine tog ranga, jedino tamo prema Bielefeldu (znači da svakako ne postoji).

Ekvivalent kantonu nije Landkreis, nemoj glumiti Engleza.
Pa moram uzeti nesto sto raja na forumu moze usporediti.
Ozi zivi tamo u Rosenheimu.
Eto mozemo usporediti Rosenheim i Mostar da bude lakse.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24159 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

elcaliente wrote: 03/05/2025 20:37
sehohari wrote: 03/05/2025 20:29
elcaliente wrote: 03/05/2025 18:12

Pusti se ti LK, ja sam naveo to zato sto poznajes Rosenheim kao i zbog bitnosti grada. Rosenheim je bitan koliko i Vares.
Nevazno, uzmi Kempten, Landsberg.
Ima kanton u kojem se nalazi Vares 500 hiljada stanovnika.
Ti si poredio gradski prijevoz u Minhenu i Sarajevu sto je nemoguce porediti.
Haj ba ne kenjaj, čuj Vareš i Rosenheim.

Rosenheim je po veličini negdje između Brčkog i Mostara.

Varešu je ekvivalent nešto tipa Berching ili šta ja znam, u NRW i nemamo općine tog ranga, jedino tamo prema Bielefeldu (znači da svakako ne postoji).

Ekvivalent kantonu nije Landkreis, nemoj glumiti Engleza.
Pa moram uzeti nesto sto raja na forumu moze usporediti.
Ozi zivi tamo u Rosenheimu.
Eto mozemo usporediti Rosenheim i Mostar da bude lakse.
Pa Mostar i ima sasvim ok javni prevoz mislim.

I opet, nije isto Vareš i Rosenheim.

Ovdje svako zna za Rosenheim, nije to toliko nepoznat grad kako misliš.
E sad, da me pitaš za Berching, pojma ne bih imao.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24160 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 03/05/2025 20:39
elcaliente wrote: 03/05/2025 20:37
sehohari wrote: 03/05/2025 20:29

Haj ba ne kenjaj, čuj Vareš i Rosenheim.

Rosenheim je po veličini negdje između Brčkog i Mostara.

Varešu je ekvivalent nešto tipa Berching ili šta ja znam, u NRW i nemamo općine tog ranga, jedino tamo prema Bielefeldu (znači da svakako ne postoji).

Ekvivalent kantonu nije Landkreis, nemoj glumiti Engleza.
Pa moram uzeti nesto sto raja na forumu moze usporediti.
Ozi zivi tamo u Rosenheimu.
Eto mozemo usporediti Rosenheim i Mostar da bude lakse.
Pa Mostar i ima sasvim ok javni prevoz mislim.

I opet, nije isto Vareš i Rosenheim.

Ovdje svako zna za Rosenheim, nije to toliko nepoznat grad kako misliš.
E sad, da me pitaš za Berching, pojma ne bih imao.
Pa u BiH svi znamo za Vares.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24161 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bobi »

User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24162 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:30 Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
ma to samo tarabe ne mogu, samo ulog u etf
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24163 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

ja znam jednu trebu iz varesa, uf, sokica
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#24164 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:08
belfy wrote: 03/05/2025 12:46
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 10:26

Velika je razlika izmediu nas..Ja nista lose ne mogu reci protiv Australije,sem da je za evropu svemirski brod...Dok ovi sto odu vani,svrsavaju na pricu protiv BIH..Meni je Aus sve dala, osnovnu i srednju skolu i faks.Najbolje godine zivota sam dole proveo..Od 13 do 27 godine..Ali ne moze se nista na svijetu porediti za mene sa mojim Sarajevom..I vani ne zaradis nista kad imas 20 godina..Kako vi ne kontate da ljudi na zapadu zive na krediti...ps.Kakav crni stek kad zivis u Australiji...Valja kucu placati,najmanje 2 il 3 auta i sve je to kredit..A sve je zara do pm,pricam o Australiji...Meni sad da treba cener za posuditi ,ja bi to dobio od raje iz Sa ,jer malo ko ima u steku toliko u Australiji. 82% ljudi u Australiji ima manje od 2 milje na racunu..Ubise ih krediti i lifestyle.
kraljevska prica. Aus ti sve dala, ali domovina vuce, pa jos kazes kako dole ne mozes ni cenera posuditi. eto, toliko je lijepo da si morao odhebati iz iste... sto samo ne kazes da se nisi uklopio ili sta god drugo te nagnalo da se vratis. ova opravdanja koja nudis su apsurdna, u najmanju ruku. ili si se samo morao vratiti sa roditeljima kod kojih si do tada, i od istih, zivio...? baj d vej - koja je tvoja struka?

By the way,ti si nepismen. Kakvim roditeljima..Moji Starci dosli 95 god iz rata i vratili se 98...Vidis kako si ispao paglu sad
moze biti, ali ti se samo preseravas. pa ti sam vidi sta je lakse dokazati i/ili uvidjeti. jer, neko ko pokusava koristiti satru na forumu, pa jos uz to pogresno... paglu, a? :lol:
Last edited by belfy on 03/05/2025 23:19, edited 2 times in total.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#24165 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:37
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:30 Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
Nije isti zivot naseg covjeka u Njemackoj i u Australiji..U Njemackoj zive da stede uglavnom,jedno auto u porodici i renta se ..Stede na svemu..U Aus je velik kredit na kucu jer nema kuce da valja ispod miliona.Najmanje 2 auta u kuci a uglavnom 3 ili 4 ako imas dvoje djece preko 18...Skuplja je Aus za zivot ali brutalno skuplja od Njemacke..
i ti ovo sve znas jer su ti to roditelji pricali, pa se vratili nazad dovodeci i tebe? de ba...

kakav poznavaoc i trol. genijalno... daj boze da znas razaznati sta je lijevo, a sta desno... :kakoste:

P.S. sad se pitam da li uopste znas kako se na engleskom kaze "ja sam moj mjesec"...
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#24166 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Ja sam igrom slucaja radio par mjeseci na projektu autoputa u Australiji i sokiro sam se koliko su amerikanizirani. Svi standardi su copy paste Americkih. Pogledas tipicnu ulicu u predgradju Melburna ili Sydneya ko da gledas scenu iz americkog filma. Siroke ulice i oni sahtovi otvoreni ko iz filma "It". :D

A ja skinuo UK standarde, ocekivajuci naravno da njih koriste kao bivsa UK kolonija i zemlja commonwealtha.

Ne kontam kad su ih amerikanci uzeli pod svoj sistem?

Ne cudi me ovaj detalj da ne mogu da zive bez auta. Oni su kao low fat kopija US.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24167 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

sehohari wrote: 03/05/2025 20:36
Evo kod nas Herne, totalno nebitan grad za prosječnog Nijemca, pa opet imaju tramvaj, čak i metro liniju.

Rudarski kraj.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24168 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 03/05/2025 14:57
Truba wrote: 03/05/2025 14:51
ZoomZoomKiwi wrote: 03/05/2025 14:49

I ja sam u Zenici ozidao bogovski kamin i šadrvan ne sikiraj se.

Ovu kuću rentam, za par godina ću i ovdje da napravim i da sazidam, kad prodam tu u Zenici. :thumbup:
Ti si haker lako je tebi
Yet, here I am 🇳🇿

Država sa najboljim uslovima za život.
Već desetljećima među prvima na listi po sreći i po work-life balansu. Na listama na kojima je BiH u najboljem slučaju u sredini, a skoro uvijek blizu dna.


Al’ ne, nema meraka k’o u BiH niđe.
ZZK, u kojim državama si još radio, osim BiH i NZ?
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24169 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Ozimician wrote: 03/05/2025 09:11 Realno.

Ljudi porede Jadransko more, jedno od najljepsih na svijetu, sa jezerom. Sta se sve nece ovdje procitati.
Tako su meni tek iza rata govorili da je super ici na Modrac, da je to isto kao more. Ono, tada sam i vjerovao jer nisam nigdje drugo bio...
:D :lol: :thumbup:
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24170 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24171 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

ej melburn naporan si drama
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24172 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

Rockefeller wrote: 04/05/2025 10:41 ej melburn naporan si drama
Halo nepismeni,ubio si se za dijaspore..
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24173 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Rockefeller wrote: 04/05/2025 10:41 ej melburn naporan si drama
Realno, dobro je čitati obojicu. :-D
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24174 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Da li Aussie mogu razditi bez vize u UK, jer mislim da UK drzavljani mogu raditi bez Vize i dozvole u Aussie?

Commonwealth privilegija, osim Kanadi.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#24175 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 04/05/2025 10:38 Sta rece kivi nas :lol: NZ zemlja sa najboljim uslovima za zivot :lol: 72 hiljade prosle godine napustilo zemlju a pola od toga ide svake godine u Australiju...Australija morala ukinuti pravilo da tek tako se kivi mogu useliti u Australiju...Nz je zemlja u top 3 zemlje u zapadnom svijetu po broju ljudi koji je napustaju iz ekonomskih razloga...
Pa na 5 mil. stanovnika ovo je godisnji egzodus nezabiljezen na Balkanu u mirnodopsko vrijeme.
Post Reply