Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24126 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dobra tema danas pravo.

Nasmijao sam se solidno.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24127 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

belfy wrote: 03/05/2025 12:46
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 10:26
jeza u ledja wrote: 03/05/2025 10:06

Upravo. Svi na ovoj temi sa istom pricom su se vratili iz vana i brane svoje zivotne odluke, ubjedjujuci druge da je to najbolje.

Nema veze sto si u medjuvremenu nesto zaradio vani, mozda i dobio neke papire, pa u BiH zivis potpuno drugim zivotom od nekog ko nikad nije otisao.

Velika je razlika izmediu nas..Ja nista lose ne mogu reci protiv Australije,sem da je za evropu svemirski brod...Dok ovi sto odu vani,svrsavaju na pricu protiv BIH..Meni je Aus sve dala, osnovnu i srednju skolu i faks.Najbolje godine zivota sam dole proveo..Od 13 do 27 godine..Ali ne moze se nista na svijetu porediti za mene sa mojim Sarajevom..I vani ne zaradis nista kad imas 20 godina..Kako vi ne kontate da ljudi na zapadu zive na krediti...ps.Kakav crni stek kad zivis u Australiji...Valja kucu placati,najmanje 2 il 3 auta i sve je to kredit..A sve je zara do pm,pricam o Australiji...Meni sad da treba cener za posuditi ,ja bi to dobio od raje iz Sa ,jer malo ko ima u steku toliko u Australiji. 82% ljudi u Australiji ima manje od 2 milje na racunu..Ubise ih krediti i lifestyle.
kraljevska prica. Aus ti sve dala, ali domovina vuce, pa jos kazes kako dole ne mozes ni cenera posuditi. eto, toliko je lijepo da si morao odhebati iz iste... sto samo ne kazes da se nisi uklopio ili sta god drugo te nagnalo da se vratis. ova opravdanja koja nudis su apsurdna, u najmanju ruku. ili si se samo morao vratiti sa roditeljima kod kojih si do tada, i od istih, zivio...? baj d vej - koja je tvoja struka?
Jbg,ovo je za tebe fizika...Onaj ko prica lose taj se ne vraca..
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24128 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

belfy wrote: 03/05/2025 12:46
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 10:26
jeza u ledja wrote: 03/05/2025 10:06

Upravo. Svi na ovoj temi sa istom pricom su se vratili iz vana i brane svoje zivotne odluke, ubjedjujuci druge da je to najbolje.

Nema veze sto si u medjuvremenu nesto zaradio vani, mozda i dobio neke papire, pa u BiH zivis potpuno drugim zivotom od nekog ko nikad nije otisao.

Velika je razlika izmediu nas..Ja nista lose ne mogu reci protiv Australije,sem da je za evropu svemirski brod...Dok ovi sto odu vani,svrsavaju na pricu protiv BIH..Meni je Aus sve dala, osnovnu i srednju skolu i faks.Najbolje godine zivota sam dole proveo..Od 13 do 27 godine..Ali ne moze se nista na svijetu porediti za mene sa mojim Sarajevom..I vani ne zaradis nista kad imas 20 godina..Kako vi ne kontate da ljudi na zapadu zive na krediti...ps.Kakav crni stek kad zivis u Australiji...Valja kucu placati,najmanje 2 il 3 auta i sve je to kredit..A sve je zara do pm,pricam o Australiji...Meni sad da treba cener za posuditi ,ja bi to dobio od raje iz Sa ,jer malo ko ima u steku toliko u Australiji. 82% ljudi u Australiji ima manje od 2 milje na racunu..Ubise ih krediti i lifestyle.
kraljevska prica. Aus ti sve dala, ali domovina vuce, pa jos kazes kako dole ne mozes ni cenera posuditi. eto, toliko je lijepo da si morao odhebati iz iste... sto samo ne kazes da se nisi uklopio ili sta god drugo te nagnalo da se vratis. ova opravdanja koja nudis su apsurdna, u najmanju ruku. ili si se samo morao vratiti sa roditeljima kod kojih si do tada, i od istih, zivio...? baj d vej - koja je tvoja struka?

By the way,ti si nepismen. Kakvim roditeljima..Moji Starci dosli 95 god iz rata i vratili se 98...Vidis kako si ispao paglu sad
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24129 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ljepota =/ mogućnost za zaradu.

Niko ne spori da je negdje drugdje lakše dobiti lovu, ali neki onda dođu i još se uzdižu i hvale neku vukojebinu na kraju svijeta kao da su London i Pariz zajedno. Bježe od toga da priznaju da su otišli zbog love.

Samo ne kontam, šta je toliko loše otići negdje zbog love?
User avatar
Truba
Posts: 93801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24130 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Ozimician wrote: 03/05/2025 16:54 Dobra tema danas pravo.

Nasmijao sam se solidno.
Udarila piva od prvog maja
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24131 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Nije Kiwi otisao bez love i radi love, da se razumijemo, covjek zeli da proba nove vidike.

Ali ono sto vjerujem jeste da sve sto trenutno tamo ima, je od love koju je u BiH zaradio. Sve je to legit. Jos uvijek je honeymoon.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24132 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24133 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 03/05/2025 17:16 Nije Kiwi otisao bez love i radi love, da se razumijemo, covjek zeli da proba nove vidike.

Ali ono sto vjerujem jeste da sve sto trenutno tamo ima, je od love koju je u BiH zaradio. Sve je to legit. Jos uvijek je honeymoon.
Covjek treci dan odmah i gasni rostilj kupio.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24134 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:30 Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
Nije isti zivot naseg covjeka u Njemackoj i u Australiji..U Njemackoj zive da stede uglavnom,jedno auto u porodici i renta se ..Stede na svemu..U Aus je velik kredit na kucu jer nema kuce da valja ispod miliona.Najmanje 2 auta u kuci a uglavnom 3 ili 4 ako imas dvoje djece preko 18...Skuplja je Aus za zivot ali brutalno skuplja od Njemacke..
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24135 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:37
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:30 Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
Nije isti zivot naseg covjeka u Njemackoj i u Australiji..U Njemackoj zive da stede uglavnom,jedno auto u porodici i renta se ..Stede na svemu..U Aus je velik kredit na kucu jer nema kuce da valja ispod miliona.Najmanje 2 auta u kuci a uglavnom 3 ili 4 ako imas dvoje djece preko 18...Skuplja je Aus za zivot ali brutalno skuplja od Njemacke..
Sto ce im 4 auta?
Ja nikoga ne znam da renta auto u Njemackoj.
U Minhenu nemozes kupiti kucu za milion, toliko je cetverosoban stan.
Last edited by elcaliente on 03/05/2025 17:43, edited 1 time in total.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24136 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

sehohari wrote: 03/05/2025 17:12 Ljepota =/ mogućnost za zaradu.

Niko ne spori da je negdje drugdje lakše dobiti lovu, ali neki onda dođu i još se uzdižu i hvale neku vukojebinu na kraju svijeta kao da su London i Pariz zajedno. Bježe od toga da priznaju da su otišli zbog love.

Samo ne kontam, šta je toliko loše otići negdje zbog love?
:thumbup: Pa 80% ljudi vani je otislo zbog financija i to je ok,ali tesko je priznati ,vec se supljira..
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24137 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

elcaliente wrote: 03/05/2025 17:41
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:37
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:30 Jel moguce da neko zivi i radi vani, a da nema 20 milki bar na racunu, za ne daj Boze.

Pajel @Rockefeller
Nije isti zivot naseg covjeka u Njemackoj i u Australiji..U Njemackoj zive da stede uglavnom,jedno auto u porodici i renta se ..Stede na svemu..U Aus je velik kredit na kucu jer nema kuce da valja ispod miliona.Najmanje 2 auta u kuci a uglavnom 3 ili 4 ako imas dvoje djece preko 18...Skuplja je Aus za zivot ali brutalno skuplja od Njemacke..
Sto ce im 4 auta?
Ja nikoga ne znam da renta auto u Njemackoj.

Pa ti bez auta u Aus ne mozes prnuti...Znaci zena ima svoje auto,muz svoje i dole cim dijete napuni 18 uglavnom dobije auto za rodjendan jer ne mozes zivjeti bez auta..Ko prica o rentanju auta,pisao sam da rentaju stan u Njem..Dok u Aus malo ko renta,kredit i kuca uz deposit veliki.
Last edited by MELBOURNE_SARAJEVO on 03/05/2025 17:44, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24138 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:43
elcaliente wrote: 03/05/2025 17:41
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:37

Nije isti zivot naseg covjeka u Njemackoj i u Australiji..U Njemackoj zive da stede uglavnom,jedno auto u porodici i renta se ..Stede na svemu..U Aus je velik kredit na kucu jer nema kuce da valja ispod miliona.Najmanje 2 auta u kuci a uglavnom 3 ili 4 ako imas dvoje djece preko 18...Skuplja je Aus za zivot ali brutalno skuplja od Njemacke..
Sto ce im 4 auta?
Ja nikoga ne znam da renta auto u Njemackoj.

Pa ti bez auta u Aus ne mozes prnuti...Znaci zena ima svoje auto,muz svoje i dole cim dijete napuni 18 uglavnom dobije auto za rodjendan jer ne mozes zivjeti bez auta..
Pa gdje zive na selima ili sta?
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24139 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

elcaliente wrote: 03/05/2025 17:43
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:43
elcaliente wrote: 03/05/2025 17:41

Sto ce im 4 auta?
Ja nikoga ne znam da renta auto u Njemackoj.

Pa ti bez auta u Aus ne mozes prnuti...Znaci zena ima svoje auto,muz svoje i dole cim dijete napuni 18 uglavnom dobije auto za rodjendan jer ne mozes zivjeti bez auta..
Pa gdje zive na selima ili sta?
Druze Melb je duzine 100 km,pa ti vidi....
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24140 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:45
elcaliente wrote: 03/05/2025 17:43
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:43

Pa ti bez auta u Aus ne mozes prnuti...Znaci zena ima svoje auto,muz svoje i dole cim dijete napuni 18 uglavnom dobije auto za rodjendan jer ne mozes zivjeti bez auta..
Pa gdje zive na selima ili sta?
Druze Melb je duzine 100 km,pa ti vidi....
Pa dobro i Njujork je, London.

Cudi me da se Australijanci nisu znali organizovati.
Podzemna, gradski vozovi itd.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24141 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:45
elcaliente wrote: 03/05/2025 17:43
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:43

Pa ti bez auta u Aus ne mozes prnuti...Znaci zena ima svoje auto,muz svoje i dole cim dijete napuni 18 uglavnom dobije auto za rodjendan jer ne mozes zivjeti bez auta..
Pa gdje zive na selima ili sta?
Druze Melb je duzine 100 km,pa ti vidi....
Pa dobro i Njujork je, London.

Cudi me da se Australijanci nisu znali organizovati.
Podzemna, gradski vozovi itd.
l33t
Posts: 4786
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#24142 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by l33t »

ZoomZoomKiwi wrote: 03/05/2025 14:57
Truba wrote: 03/05/2025 14:51
ZoomZoomKiwi wrote: 03/05/2025 14:49

I ja sam u Zenici ozidao bogovski kamin i šadrvan ne sikiraj se.

Ovu kuću rentam, za par godina ću i ovdje da napravim i da sazidam, kad prodam tu u Zenici. :thumbup:
Ti si haker lako je tebi
Yet, here I am 🇳🇿

Država sa najboljim uslovima za život.
Već desetljećima među prvima na listi po sreći i po work-life balansu. Na listama na kojima je BiH u najboljem slučaju u sredini, a skoro uvijek blizu dna.


Al’ ne, nema meraka k’o u BiH niđe.
Zoomzoom moram ti ovdje kontrirati iako se uveliko slazemo. NZ ima dobar work-life balance kako za koga. Recimo ti sa inžinjerskom diplomom ćeš imati dobar. Ali neko ko radi na satnici od 25$ i recimo osnovnoj plati za work visu od 29.90$ tesko ce uzivati u zivotu tamo.
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24143 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24144 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Australija je ko Amerika sto se auta i javnog prijevoza tice. Isto vazi i za Kanadu. Naravno osim par jezgri gradova koja su se razvila prije automobila.
Nije valjda to nepoznanica jos uvijek? Zato su izmedju ostalog Ameri i toliko debeli - jer ne mozes nigdje pjeske.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24145 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Covjek prica o Melburnu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24146 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Njemacki i sarajevski javni prevoz ne idu u isti post.
Pliz :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24147 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:41
sehohari wrote: 03/05/2025 17:12 Ljepota =/ mogućnost za zaradu.

Niko ne spori da je negdje drugdje lakše dobiti lovu, ali neki onda dođu i još se uzdižu i hvale neku vukojebinu na kraju svijeta kao da su London i Pariz zajedno. Bježe od toga da priznaju da su otišli zbog love.

Samo ne kontam, šta je toliko loše otići negdje zbog love?
:thumbup: Pa 80% ljudi vani je otislo zbog financija i to je ok,ali tesko je priznati ,vec se supljira..
Pa ja sam otisao zbog finansija , na prvom mjestu.
A ima dosta drugih stvari koje vise nisam mogao gledati …. Boravkom ovdje, uvidio sam jos mnoge prednosti , a i nedostatke. Nista nije savrseno.
Da sam dole imao finansije, manje bi mi smetale neke stvari … znas ono sto je Rambo Amadeus izjavio. Teme razgovora sa platama od minimalca pa dalje …

Ja sam zivio dole ispod 2h do mora… pa nisam isao svake godine. Kombinacija manjka finansija a i ne prevelike zelje za morem.

Meni je licno top i ne planiram se dugo vracati.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#24148 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Domaci izdajnik »

Ozimician wrote: 03/05/2025 17:54 Pa i u Njemackoj, koja eto kao slovi za jednu od zemalja sa najboljim javnim prevozom, ako zivis izvan velikih gradova, ne mozes bez auta nista, kao ni u BiH sto ne mozes.

Evo recimo Sarajevo sada ima super uvezan javni prevoz i dosta kvalitetan, pa opet raja voza auta kao nikad.
Ne lupaj :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24149 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:41
sehohari wrote: 03/05/2025 17:12 Ljepota =/ mogućnost za zaradu.

Niko ne spori da je negdje drugdje lakše dobiti lovu, ali neki onda dođu i još se uzdižu i hvale neku vukojebinu na kraju svijeta kao da su London i Pariz zajedno. Bježe od toga da priznaju da su otišli zbog love.

Samo ne kontam, šta je toliko loše otići negdje zbog love?
:thumbup: Pa 80% ljudi vani je otislo zbog financija i to je ok,ali tesko je priznati ,vec se supljira..
Pa pobogu naravno da se uglavnom ide radi financija.

S tim sto se neki zajebu pa im se racunica mozda ne isplati.

Ne sele se samo Bosanci, vec i cijeli svijet. I na Zapadu se raja seli trbuhom za kruhom.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 364
Joined: 15/06/2008 23:07

#24150 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

skafiskafsnjak wrote: 03/05/2025 17:59
MELBOURNE_SARAJEVO wrote: 03/05/2025 17:41
sehohari wrote: 03/05/2025 17:12 Ljepota =/ mogućnost za zaradu.

Niko ne spori da je negdje drugdje lakše dobiti lovu, ali neki onda dođu i još se uzdižu i hvale neku vukojebinu na kraju svijeta kao da su London i Pariz zajedno. Bježe od toga da priznaju da su otišli zbog love.

Samo ne kontam, šta je toliko loše otići negdje zbog love?
:thumbup: Pa 80% ljudi vani je otislo zbog financija i to je ok,ali tesko je priznati ,vec se supljira..
Pa ja sam otisao zbog finansija , na prvom mjestu.
A ima dosta drugih stvari koje vise nisam mogao gledati …. Boravkom ovdje, uvidio sam jos mnoge prednosti , a i nedostatke. Nista nije savrseno.
Da sam dole imao finansije, manje bi mi smetale neke stvari … znas ono sto je Rambo Amadeus izjavio. Teme razgovora sa platama od minimalca pa dalje …

Ja sam zivio dole ispod 2h do mora… pa nisam isao svake godine. Kombinacija manjka finansija a i ne prevelike zelje za morem.

Meni je licno top i ne planiram se dugo vracati.

Sve stoji kako si napisao...I posteno,znas zasto si otisao i ne krijes i to je meni ok :thumbup:
Post Reply