Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24301 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

drug_profi wrote: 30/10/2023 00:34
JavierBosnia wrote: 29/10/2023 23:45
holowey wrote: 29/10/2023 22:34
moraju odgovarati inace velika kazna...
Od kad je 40 KM velika kazna :mrgreen:
Po točku 40 maraka ide.
2x40=80:2=40 :D
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#24302 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

artur morgan wrote: 30/10/2023 08:30 Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.

To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
Nije nikakva obaveza.

a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.
HD_2015
Posts: 1558
Joined: 27/08/2015 12:54

#24303 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HD_2015 »

JavierBosnia wrote: 29/10/2023 22:30 Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
Iznad je Naslovnica već odgovorio/la. Samo da dopunim - nije regulisano zakonom, već pravilnikom koji donosi državni ministar:
https://bihamk.ba/assets/files/2MfheQxu ... 020pdf.pdf
Član 3.
(Zimska oprema)
(1) U periodu od 1. novembra tekuće do 1. aprila naredne godine, bez obzira na vremenske uvjete,
vozila, izuzev vozila kategorije "L", "T" i "C", moraju posjedovati opremu za promet u zimskim uvjetima
(u dalјnjem tekstu: zimska oprema).
(2) Zimska oprema obuhvata:
a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili
b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i
lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje
dva pogonska točka ili
c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za
snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva
pogonska točka.

(3) Izuzetno van perioda iz stava (1) ovog člana, na dijelu ceste, kada na kolovozu vladaju zimski uvjeti,
mogu se na točkove postaviti lanci za snijeg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije.
(4) Pneumatici na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o
najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su
pneumatici postavlјeni, te na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po dimenzijama, nosivosti,
brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proi
Kako misliš da veličina lanaca ne odgovara točkovima? Mala je vjerovatnoća da će policija to primijetiti, ali ako primjete, valjda je jasno da se računa kao da nemaš lance.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24304 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

Ne znam za vas ali meni je i 3 cm snijega sa ljewtnim gumama šuveli vozit, imam osjecaj subjektivni da cu proklizat sad pa sad iako je glanz nova šara :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24305 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

Ma to za dimenzije lanaca, uslikaš etiketu sa kutije, photoshopirash dimenzije označene, oštampaš na color štampaču i zalijepiš preko stare etikete, najjeftinije :D.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#24306 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JavierBosnia »

HD_2015 wrote: 30/10/2023 09:23 Kako misliš da veličina lanaca ne odgovara točkovima? Mala je vjerovatnoća da će policija to primijetiti, ali ako primjete, valjda je jasno da se računa kao da nemaš lance.
Ljetne 18ke, zimske 16ke, lanci 16ke
Kineski lanci samo zbog zakona kupljeni ne bi oni nista ni pomogli

Ne mislim ni voziti na ljetnim kada budu zimski uslovi zbog svoje sigurnosti, ali ih ne planiram narednih 10-15 dana jos stavljati
User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#24307 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Bobi wrote: 30/10/2023 09:31 Ma to za dimenzije lanaca, uslikaš etiketu sa kutije, photoshopirash dimenzije označene, oštampaš na color štampaču i zalijepiš preko stare etikete, najjeftinije :D.
Otprilike kao na setu prve pomoći... :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24308 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

drug_profi wrote: 30/10/2023 12:43
Bobi wrote: 30/10/2023 09:31 Ma to za dimenzije lanaca, uslikaš etiketu sa kutije, photoshopirash dimenzije označene, oštampaš na color štampaču i zalijepiš preko stare etikete, najjeftinije :D.
Otprilike kao na setu prve pomoći... :mrgreen:
Ja neki dan u Zeka kommers uzeo prvu pomoc 3. 2023 proizvodnja :D, sad sam rahat 5 godina :D.
User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#24309 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Bobi wrote: 30/10/2023 12:57
drug_profi wrote: 30/10/2023 12:43
Bobi wrote: 30/10/2023 09:31 Ma to za dimenzije lanaca, uslikaš etiketu sa kutije, photoshopirash dimenzije označene, oštampaš na color štampaču i zalijepiš preko stare etikete, najjeftinije :D.
Otprilike kao na setu prve pomoći... :mrgreen:
Ja neki dan u Zeka kommers uzeo prvu pomoc 3. 2023 proizvodnja :D, sad sam rahat 5 godina :D.
Ja sam davno kupio u Peniju jednu gdje je rok trajanja na naljepnici.
Tako da je legit mogu proglašavati važećom kad god istekne. Mislim da je dogodine vakat za novu naljepnicu.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#24310 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by duh_sa_sjekirom »

Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24311 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

forumasima su sve odlicne :thumbup:


nekad sam vozio firestone ljetni, ok gume bile..
di_natale
Posts: 232
Joined: 31/03/2014 21:21

#24312 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by di_natale »

Sava odlicna na snijegu, losa po kisi.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24313 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

duh_sa_sjekirom wrote: 30/10/2023 19:20 Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
Ako je 195 65 15, upravo gledam na pik-u Hankook i Savu, cijena im je ili ista ili u 5-10 KM razlike. Hankook je bolja guma od te obe gume za klasu, po mokrom za 2 klase.
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24314 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

195/65/15

Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/

continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/

Lagan izbor

Conti izbor
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24315 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

kakaljin wrote: 30/10/2023 23:15 195/65/15

Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/

continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/

Lagan izbor

Conti izbor
Taj conti je teški mediokritet po kiši. Stariji brat TS860 ga jede za doručak, kao i Bridgestone LM005, pa i Hankook koji je nizi rang gume.
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#24316 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

E ja sam naručio Hankook zimske, 245 45 17... Gledam nisu loše, a nisu pljačka sa cijenom...
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#24317 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

duh_sa_sjekirom wrote: 30/10/2023 19:20 Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
Vidi u gumam mozda su jeftinije nego kod skore
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#24318 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Naslovnica wrote: 30/10/2023 08:40
artur morgan wrote: 30/10/2023 08:30 Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.

To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
Nije nikakva obaveza.

a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.
Kako nije kad pod a. piše zimske gume na svim točkovima :D
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#24319 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

A, B ili C
Bilo šta od ta 3 i zakonski si OK.
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24320 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

Naslovnica wrote: 31/10/2023 08:49 A, B ili C
Bilo šta od ta 3 i zakonski si OK.

Ili pod D

ne vozis nikako zimi auto :D :D :D :D :D :D
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#24321 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

kakaljin wrote: 31/10/2023 08:55
Naslovnica wrote: 31/10/2023 08:49 A, B ili C
Bilo šta od ta 3 i zakonski si OK.

Ili pod D

ne vozis nikako zimi auto :D :D :D :D :D :D
Vala mi se toliko ogadila vožnja zbog nepreglednog broja debila, da ne moram vozariti ne bih ga ni palio.
Vožnja našim drumovima je postalo mučenje i mrcvarenje.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#24322 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

drug_profi wrote: 29/10/2023 21:51

Jebo lud zbunjenog. Kontaš li ti išta iz ovog?
Meni je zbunjola. Treba da vizualiziram točkove da uhvatim poentu.
Prednji kraj je na svima isti, ali prave razliku izmežu, hečbeka i nočbeka.
A 205/16R16 je manja guma i po visini/obujmu i po širini od 225/55R17

Image
Ja sam srecom na osnovnim dimenzijama. Lanci pasu na oba seta.
205/60/R16 i od juna ove godine 205/55/R16 ljetne, lanci pasu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#24323 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vjeshalica »

Bice jos vrucina treba sacekati jos koji dan. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#24324 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

vjeshalica wrote: 31/10/2023 13:31 Bice jos vrucina treba sacekati jos koji dan. :mrgreen:
Poješće mađar cenat gume djecem
User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#24325 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ja sam na ljetnim. Sutra lance montiram ujutro i ne skidam.
Gledam jutros pola osam i prije otvaranja radnje već desetak auta u redu. Kad li je onaj prvi hairlija parkirao? :lol:
Ko da će sutra hapsit.
Post Reply