2x40=80:2=40drug_profi wrote: ↑30/10/2023 00:34Po točku 40 maraka ide.
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#24301 Re: Dolazi zima - zimske gume
-
Naslovnica
- Posts: 35422
- Joined: 20/03/2013 15:38
#24302 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije nikakva obaveza.artur morgan wrote: ↑30/10/2023 08:30 Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.
To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili
b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili
c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.
-
HD_2015
- Posts: 1558
- Joined: 27/08/2015 12:54
#24303 Re: Dolazi zima - zimske gume
Iznad je Naslovnica već odgovorio/la. Samo da dopunim - nije regulisano zakonom, već pravilnikom koji donosi državni ministar:JavierBosnia wrote: ↑29/10/2023 22:30 Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
https://bihamk.ba/assets/files/2MfheQxu ... 020pdf.pdf
Kako misliš da veličina lanaca ne odgovara točkovima? Mala je vjerovatnoća da će policija to primijetiti, ali ako primjete, valjda je jasno da se računa kao da nemaš lance.Član 3.
(Zimska oprema)
(1) U periodu od 1. novembra tekuće do 1. aprila naredne godine, bez obzira na vremenske uvjete,
vozila, izuzev vozila kategorije "L", "T" i "C", moraju posjedovati opremu za promet u zimskim uvjetima
(u dalјnjem tekstu: zimska oprema).
(2) Zimska oprema obuhvata:
a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili
b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i
lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje
dva pogonska točka ili
c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za
snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva
pogonska točka.
(3) Izuzetno van perioda iz stava (1) ovog člana, na dijelu ceste, kada na kolovozu vladaju zimski uvjeti,
mogu se na točkove postaviti lanci za snijeg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije.
(4) Pneumatici na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o
najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su
pneumatici postavlјeni, te na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po dimenzijama, nosivosti,
brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proi
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38002
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#24304 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne znam za vas ali meni je i 3 cm snijega sa ljewtnim gumama šuveli vozit, imam osjecaj subjektivni da cu proklizat sad pa sad iako je glanz nova šara
.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38002
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#24305 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma to za dimenzije lanaca, uslikaš etiketu sa kutije, photoshopirash dimenzije označene, oštampaš na color štampaču i zalijepiš preko stare etikete, najjeftinije
.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#24306 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ljetne 18ke, zimske 16ke, lanci 16ke
Kineski lanci samo zbog zakona kupljeni ne bi oni nista ni pomogli
Ne mislim ni voziti na ljetnim kada budu zimski uslovi zbog svoje sigurnosti, ali ih ne planiram narednih 10-15 dana jos stavljati
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38002
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#24308 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja neki dan u Zeka kommers uzeo prvu pomoc 3. 2023 proizvodnja
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#24309 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam davno kupio u Peniju jednu gdje je rok trajanja na naljepnici.Bobi wrote: ↑30/10/2023 12:57Ja neki dan u Zeka kommers uzeo prvu pomoc 3. 2023 proizvodnja, sad sam rahat 5 godina
.
Tako da je legit mogu proglašavati važećom kad god istekne. Mislim da je dogodine vakat za novu naljepnicu.
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#24310 Re: Dolazi zima - zimske gume
Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#24311 Re: Dolazi zima - zimske gume
forumasima su sve odlicne
nekad sam vozio firestone ljetni, ok gume bile..
nekad sam vozio firestone ljetni, ok gume bile..
-
di_natale
- Posts: 232
- Joined: 31/03/2014 21:21
#24312 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sava odlicna na snijegu, losa po kisi.
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
#24313 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ako je 195 65 15, upravo gledam na pik-u Hankook i Savu, cijena im je ili ista ili u 5-10 KM razlike. Hankook je bolja guma od te obe gume za klasu, po mokrom za 2 klase.duh_sa_sjekirom wrote: ↑30/10/2023 19:20 Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
-
kakaljin
- Posts: 13493
- Joined: 14/03/2008 12:30
- Location: Sarajevo
- Contact:
#24314 Re: Dolazi zima - zimske gume
195/65/15
Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/
continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/
Lagan izbor
Conti izbor
Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/
continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/
Lagan izbor
Conti izbor
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
#24315 Re: Dolazi zima - zimske gume
Taj conti je teški mediokritet po kiši. Stariji brat TS860 ga jede za doručak, kao i Bridgestone LM005, pa i Hankook koji je nizi rang gume.kakaljin wrote: ↑30/10/2023 23:15 195/65/15
Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/
continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/
Lagan izbor
Conti izbor
- Qler
- Posts: 25827
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#24316 Re: Dolazi zima - zimske gume
E ja sam naručio Hankook zimske, 245 45 17... Gledam nisu loše, a nisu pljačka sa cijenom...
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#24317 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vidi u gumam mozda su jeftinije nego kod skoreduh_sa_sjekirom wrote: ↑30/10/2023 19:20 Firestone ili Sava, 15-ke, koju odabrati? Ima li neko preporuke ili iskustva?
Savu sam nekad vozio i znam da je solidna na snijegu.
Ove Firestone ne poznajem, ali ih je lik iz Škore nahvalio...
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#24318 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kako nije kad pod a. piše zimske gume na svim točkovimaNaslovnica wrote: ↑30/10/2023 08:40Nije nikakva obaveza.artur morgan wrote: ↑30/10/2023 08:30 Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.
To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili
b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili
c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.
-
Naslovnica
- Posts: 35422
- Joined: 20/03/2013 15:38
#24319 Re: Dolazi zima - zimske gume
A, B ili C
Bilo šta od ta 3 i zakonski si OK.
Bilo šta od ta 3 i zakonski si OK.
-
kakaljin
- Posts: 13493
- Joined: 14/03/2008 12:30
- Location: Sarajevo
- Contact:
#24320 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ili pod D
ne vozis nikako zimi auto
-
Naslovnica
- Posts: 35422
- Joined: 20/03/2013 15:38
#24321 Re: Dolazi zima - zimske gume
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#24322 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam srecom na osnovnim dimenzijama. Lanci pasu na oba seta.drug_profi wrote: ↑29/10/2023 21:51
Jebo lud zbunjenog. Kontaš li ti išta iz ovog?
Meni je zbunjola. Treba da vizualiziram točkove da uhvatim poentu.
Prednji kraj je na svima isti, ali prave razliku izmežu, hečbeka i nočbeka.
A 205/16R16 je manja guma i po visini/obujmu i po širini od 225/55R17
![]()
205/60/R16 i od juna ove godine 205/55/R16 ljetne, lanci pasu.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#24323 Re: Dolazi zima - zimske gume
Bice jos vrucina treba sacekati jos koji dan. 
-
Naslovnica
- Posts: 35422
- Joined: 20/03/2013 15:38
#24324 Re: Dolazi zima - zimske gume
Poješće mađar cenat gume djecem
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#24325 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam na ljetnim. Sutra lance montiram ujutro i ne skidam.
Gledam jutros pola osam i prije otvaranja radnje već desetak auta u redu. Kad li je onaj prvi hairlija parkirao?
Ko da će sutra hapsit.
Gledam jutros pola osam i prije otvaranja radnje već desetak auta u redu. Kad li je onaj prvi hairlija parkirao?
Ko da će sutra hapsit.

