Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
undefined007
Posts: 1087
Joined: 13/05/2014 16:37

#24276 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by undefined007 »

Po kiši odlične, po suhom još bolje. Imale su krštenje neko jutro do Krajine. Sad čekamo snijeg i snježne avanture. :mrgreen:

ImageImage

Image
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24277 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Pa to su gajnc nove gume, odakle ti lova frajeru?
A i ima se i za ove fejk alu felme za po zime.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#24278 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Čovjek vozi daciu, dovoljna mu je ta muka, sta si ga ufatio peglat :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24279 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

ne bi trebale biti mnogo lose ni po dubokom snijegu imaju razmaka izmedju sare
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#24280 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Jeli to goodyear ?

Bratski dunlop po snijegu meni nije dobar. Mozda na bas laganom autu se bolje snalazi. Ti fensi nazivi nisu nikakva garancija :-D

Bez 4x4 pogona lako je zaglaviti
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24281 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 28/10/2023 11:36 Jeli to goodyear ?

Bratski dunlop po snijegu meni nije dobar. Mozda na bas laganom autu se bolje snalazi. Ti fensi nazivi nisu nikakva garancija :-D

Bez 4x4 pogona lako je zaglaviti
simetricna sara v oblika, koja je obicno zbjena nikad nije bila "dobra" po snijegu
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#24282 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

drug_profi wrote: 26/10/2023 11:22
EFD22 wrote: 26/10/2023 11:11 Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.

Tolerancije su jako male.
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
To na suho montiranje zaboravi.

Kad budes dosao u situaciju gdje moras ili mislis da moras, sve je sporno.
Sa rukavicama nemas osjecaj, skines ih ista stvar jer su ti se prsti smrzli.
To na dizalici, ispred kamina i sl. bas i nije kao na planini.

I ja sam "probao" tako slicno. Recimo da je to na dizalici teorija, a na planini praksa.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#24283 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Ateista wrote: 24/10/2023 16:08
drug_profi wrote: 24/10/2023 15:41
Ateista wrote: 24/10/2023 15:40 I cjelogodisnje bi trebalo nekad valjda balansirati i rotirati,sad ne znam koliko cesto to treba, sigurno da izadje jeftinije i pitanje je koliko?
Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Michko Alpin 5 montiran na felge u januaru 2018.
Maloprije ih stavim, na autoput, k'o i prvog dana.
I jos interesantnije ni pritisak nisu milibara jednog izgubile.
Ne penjem se na trotoare, ne upadam u rupe i to traje godinama.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#24284 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

NediM17 wrote: 28/10/2023 15:58
Ateista wrote: 24/10/2023 16:08
drug_profi wrote: 24/10/2023 15:41

Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Michko Alpin 5 montiran na felge u januaru 2018.
Maloprije ih stavim, na autoput, k'o i prvog dana.
I jos interesantnije ni pritisak nisu milibara jednog izgubile.
Ne penjem se na trotoare, ne upadam u rupe i to traje godinama.
Ni Makbel.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24285 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

topcam wrote: 28/10/2023 14:07
drug_profi wrote: 26/10/2023 11:22
EFD22 wrote: 26/10/2023 11:11 Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.

Tolerancije su jako male.
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
To na suho montiranje zaboravi.

Kad budes dosao u situaciju gdje moras ili mislis da moras, sve je sporno.
Sa rukavicama nemas osjecaj, skines ih ista stvar jer su ti se prsti smrzli.
To na dizalici, ispred kamina i sl. bas i nije kao na planini.

I ja sam "probao" tako slicno. Recimo da je to na dizalici teorija, a na planini praksa.
Stavljao sam lance u mraku na ledu... ne govorim o tom. Procitaj jebemu.
Govorim da mi nije jasno da je sporno pola cm sirine tocka.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#24286 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

drug_profi wrote: 26/10/2023 11:08
Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.

Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Koliko ja vidim, dozvoljeni su na obje dimenzije.

drug_profi wrote: 28/10/2023 20:41

Stavljao sam lance u mraku na ledu... ne govorim o tom. Procitaj jebemu.
Govorim da mi nije jasno da je sporno pola cm sirine tocka.
Image

Vjerovatno naknadno dozvolili.

Nisu lanci ni na 215/60/R16 ET39 bili dozvoljeni, sad vidim jesu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24287 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

topcam wrote: 29/10/2023 10:05
drug_profi wrote: 26/10/2023 11:08
Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.

Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Koliko ja vidim, dozvoljeni su na obje dimenzije.

drug_profi wrote: 28/10/2023 20:41

Stavljao sam lance u mraku na ledu... ne govorim o tom. Procitaj jebemu.
Govorim da mi nije jasno da je sporno pola cm sirine tocka.
Image

Vjerovatno naknadno dozvolili.

Nisu lanci ni na 215/60/R16 ET39 bili dozvoljeni, sad vidim jesu.
Jebo lud zbunjenog. Kontaš li ti išta iz ovog?
Meni je zbunjola. Treba da vizualiziram točkove da uhvatim poentu.
Prednji kraj je na svima isti, ali prave razliku izmežu, hečbeka i nočbeka.
A 205/16R16 je manja guma i po visini/obujmu i po širini od 225/55R17

Image
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#24288 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JavierBosnia »

Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#24289 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by holowey »

JavierBosnia wrote: 29/10/2023 22:30 Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
moraju odgovarati inace velika kazna...
a cuo sam i da ce policija provjeravati vozace da li znaju postaviti lance i kaznjavati ko ne zna :lol:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24290 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

holowey wrote: 29/10/2023 22:34
JavierBosnia wrote: 29/10/2023 22:30 Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
moraju odgovarati inace velika kazna...
a cuo sam i da ce policija provjeravati vozace da li znaju postaviti lance i kaznjavati ko ne zna :lol:
Negdje sam pročitao i da će oduzimati predmete izvršenja prekršaja. Eh sad, da li će oduzimati gume, lance ili automobile, ne znam :D
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#24291 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JavierBosnia »

holowey wrote: 29/10/2023 22:34
moraju odgovarati inace velika kazna...
Od kad je 40 KM velika kazna :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#24292 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by holowey »

JavierBosnia wrote: 29/10/2023 23:45
holowey wrote: 29/10/2023 22:34
moraju odgovarati inace velika kazna...
Od kad je 40 KM velika kazna :mrgreen:
visok datum :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24293 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

JavierBosnia wrote: 29/10/2023 23:45
holowey wrote: 29/10/2023 22:34
moraju odgovarati inace velika kazna...
Od kad je 40 KM velika kazna :mrgreen:
Po točku 40 maraka ide.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24294 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Najgore je što su mi zimske 195/65/15 a ljetne 205/55/16. Imam lance za zimske a nemam za ljetne. Hajd sad kupi još jedne :skoljka:
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24295 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

JavierBosnia wrote: 29/10/2023 22:30 Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
A jebogati, otprintaj i zalijepi novu ,odgovarajuću, etiketu na kutiji sa lancima :oops:
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#24296 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by profatr »

Ne znam da je ikad policija tražila da se montiraju lanci radi provjere, ne znam da je ikad i provjeravala veličinu lanaca.
Isto tako ne vidim problem da se montiraju zimske gume, nisu od maslaca da se otope.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24297 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

profatr wrote: 30/10/2023 06:37 Ne znam da je ikad policija tražila da se montiraju lanci radi provjere, ne znam da je ikad i provjeravala veličinu lanaca.
Isto tako ne vidim problem da se montiraju zimske gume, nisu od maslaca da se otope.
kazes da te bole ledja i da ne smijes da se saginjes i cao
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#24298 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.

To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
Peryton_
Posts: 1241
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#24299 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Peryton_ »

A sta sa nama koji smo u ravnici, i vracamo se kad je temp 20 stepeni a na asfaltu i vise?
On topic, ljetne vjerovatno do polovine novembra kada se najavljuje prvo zahlađenje.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#24300 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

...
Post Reply