Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24251 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

HelaS wrote: 25/10/2023 22:24 Za sedam dana, po zakonu, moram imati zimske gume na autu, a vidi toplog vremena i visokih temperatura :-)

Jedino da stavim lance u gepek, ali ne znam dubinu ljetnih guma :D
Pa staviš bilo koje lance, neće valjda zagledati koji su :lol:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24252 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

NecuVise wrote: 26/10/2023 09:13
HelaS wrote: 25/10/2023 22:24 Za sedam dana, po zakonu, moram imati zimske gume na autu, a vidi toplog vremena i visokih temperatura :-)

Jedino da stavim lance u gepek, ali ne znam dubinu ljetnih guma :D
Pa staviš bilo koje lance, neće valjda zagledati koji su :lol:
Nemoj više :D
User avatar
Ateista
Posts: 51661
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24253 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Ja sam tako imao lance za golfa 2, poslije toga uzeo 206 sa vecim felgama i dugo nosio iste lance, tek nekad kasnije procitao da uopste ne odgovaraju za moje felge. :D
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#24254 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 26/10/2023 10:05 Ja sam tako imao lance za golfa 2, poslije toga uzeo 206 sa vecim felgama i dugo nosio iste lance, tek nekad kasnije procitao da uopste ne odgovaraju za moje felge. :D
Ja sam tako prebacio sa ranijeg auta lance u novo i kad je zapadao onaj snijeg 2012. krenuo da montiram i tek onda skontam da su premali. Sreća pa nisam bio negdje na ulici nego na parkingu.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#24255 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Hebote s lancima, na prstima se stvore ledenice dok ih namontiraš, gdje ne mogu uzać neću ni uzlazit :lol: :lol:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#24256 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by holowey »

emotivac wrote: 26/10/2023 10:32 Hebote s lancima, na prstima se stvore ledenice dok ih namontiraš, gdje ne mogu uzać neću ni uzlazit :lol: :lol:
a rukavice?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#24257 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

holowey wrote: 26/10/2023 10:39
emotivac wrote: 26/10/2023 10:32 Hebote s lancima, na prstima se stvore ledenice dok ih namontiraš, gdje ne mogu uzać neću ni uzlazit :lol: :lol:
a rukavice?
Nema "pravog" osjećaja :cry: :cry: :D :D
User avatar
Ateista
Posts: 51661
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24258 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 26/10/2023 10:30
Ateista wrote: 26/10/2023 10:05 Ja sam tako imao lance za golfa 2, poslije toga uzeo 206 sa vecim felgama i dugo nosio iste lance, tek nekad kasnije procitao da uopste ne odgovaraju za moje felge. :D
Ja sam tako prebacio sa ranijeg auta lance u novo i kad je zapadao onaj snijeg 2012. krenuo da montiram i tek onda skontam da su premali. Sreća pa nisam bio negdje na ulici nego na parkingu.
I ja sam isto te godine htio staviti lance i nisam uspio, iako nije ni bilo potrebe jer sam i bez njih mogao voziti. Ne mogu se samo sjetiti jesam li prije ili poslije toga promijenio lance u odgovarajuce, mozda i poslije pa da zbog toga nisam uspio ko i ti. :D
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#24259 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

Trebao bi ponekad svaki vozač "provježbati" montiranje lanaca...ja sam nedavno mijenjao gumu na autu, pošteno se oznojio, nije to ništa složeno, ali kad čovjek nema rutine... :roll:

Ljudi koji ne znaju montirati lance, često prouzroče problem da im se obmota oko lafete i ovjesa unutar točka, pa veći belaj da se to riješi :D

Nisam nikad u životu montirao lance, ne znam da li bih znao, možda one jednostavne...a imam vozačku preko 25 godina.

Vjerovatno zato što se ne krećem u tim područjima sa ekstremnim snijegovima...
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#24260 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.

Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

drug_profi wrote: 26/10/2023 10:58 Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.

Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Pa vjerovatno bi onda lanac sa unutrašnje strane gume bio preblizu amortizeru. Nije to džabe.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#24262 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

EFD22 wrote: 26/10/2023 10:59
drug_profi wrote: 26/10/2023 10:58 Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.

Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Pa vjerovatno bi onda lanac sa unutrašnje strane gume bio preblizu amortizeru. Nije to džabe.
Pa nije džabe sigurno, ali se i proizvođači sa dobrim marginama sigurnosti osiguravaju od odgovornosti.
To je 1 cm ukupne širine gume, ili bolje rečeno 0,5 cm će guma dublje ići prema blatobranu. Sama visina gume je kod ljetne niža za 0,6 cm.
Ne vjerujem da je toliko knapirano da je 0,5 mm važno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24263 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.

Tolerancije su jako male.
Armin2013
Posts: 912
Joined: 19/08/2013 15:37

#24264 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Armin2013 »

Montiranje lanaca treba uvesti prilikom polaganja, bar onako samo postavit točak na neki nosač i stavit lance.
A što se tiče postavljanja par puta stavljao lance, uglavnom u večernjim satima, ne treba ni 5 min po gumi. Ali uz lance u autu obavezno nosim i rukavice. Kuća mi je u brdu a pored puta prilično dubok potok, pa se veoma lahko sleti. Tako da ako je snijeg probam 2-3 puta uzaći ako neće stavim lance.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#24265 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

EFD22 wrote: 26/10/2023 11:11 Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.

Tolerancije su jako male.
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24266 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

ne voziš kad je snijeg i led i ne trebaju ti lanci

znači sad biste peglali average vozače lancima jer vama trebaju lanci :D
__Z33__
Posts: 4
Joined: 08/11/2016 22:16

#24267 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by __Z33__ »

Ako nekome treba nov Crossclimate 2 205/55/16, prodajem svoje, kupljene nove u februaru, skinuo ih s auta u junu jer mi je bilo žao da ih derem po ljetu, u međuvremenu prodao auto, pa mi sad više ne trebaju :D

https://olx.ba/artikal/56124920
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24268 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Odlicna ponuda.. :thumbup:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24269 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

__Z33__ wrote: 26/10/2023 12:14 Ako nekome treba nov Crossclimate 2 205/55/16, prodajem svoje, kupljene nove u februaru, skinuo ih s auta u junu jer mi je bilo žao da ih derem po ljetu, u međuvremenu prodao auto, pa mi sad više ne trebaju :D

https://olx.ba/artikal/56124920
Je li se ovo već prodalo? :( trebam češće ulaziti na ovu temu :(
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#24270 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by maxell_sarajevo »

Mogu li na Oktaviju umjesto 205/55/17 ici 205-225/50/17?

Ova prva dimenzija nezgodna i veoma skupa.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24271 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Ja ne bi išao na 225
Vidi 215 šta odgovara od dimenzija, a i bolje je zbog feluge
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24272 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

User avatar
erotica
Posts: 950
Joined: 08/09/2011 17:56

#24273 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by erotica »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Michelin Alpin 6 153 KM na akciji, samo provjeri DOT.
https://pgl.ba/shop/proizvod/michelin-2 ... pin-a6-ms/
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24274 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

Po ovom sajtu ispade da ako vozim ljetne gume 205/55 R16, zimsku gumu istih dimenzija ne mogu staviti, već trebam ići na 195/60 R16. :-)
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24275 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

erotica wrote: 27/10/2023 09:23
vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Michelin Alpin 6 153 KM na akciji, samo provjeri DOT.
https://pgl.ba/shop/proizvod/michelin-2 ... pin-a6-ms/
Sumnjivo dobra cijena. :shock:
U Sarajevu su preko 181KM. Obavezno DOT provjeriti.
Post Reply