Pa staviš bilo koje lance, neće valjda zagledati koji su
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
- Ateista
- Posts: 51659
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#24253 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam tako imao lance za golfa 2, poslije toga uzeo 206 sa vecim felgama i dugo nosio iste lance, tek nekad kasnije procitao da uopste ne odgovaraju za moje felge. 
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#24254 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam tako prebacio sa ranijeg auta lance u novo i kad je zapadao onaj snijeg 2012. krenuo da montiram i tek onda skontam da su premali. Sreća pa nisam bio negdje na ulici nego na parkingu.
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#24255 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hebote s lancima, na prstima se stvore ledenice dok ih namontiraš, gdje ne mogu uzać neću ni uzlazit

- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
- Ateista
- Posts: 51659
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#24258 Re: Dolazi zima - zimske gume
I ja sam isto te godine htio staviti lance i nisam uspio, iako nije ni bilo potrebe jer sam i bez njih mogao voziti. Ne mogu se samo sjetiti jesam li prije ili poslije toga promijenio lance u odgovarajuce, mozda i poslije pa da zbog toga nisam uspio ko i ti.Dzontra_Volta wrote: ↑26/10/2023 10:30Ja sam tako prebacio sa ranijeg auta lance u novo i kad je zapadao onaj snijeg 2012. krenuo da montiram i tek onda skontam da su premali. Sreća pa nisam bio negdje na ulici nego na parkingu.
-
milojicabrzi
- Posts: 2616
- Joined: 18/11/2009 12:43
#24259 Re: Dolazi zima - zimske gume
Trebao bi ponekad svaki vozač "provježbati" montiranje lanaca...ja sam nedavno mijenjao gumu na autu, pošteno se oznojio, nije to ništa složeno, ali kad čovjek nema rutine...
Ljudi koji ne znaju montirati lance, često prouzroče problem da im se obmota oko lafete i ovjesa unutar točka, pa veći belaj da se to riješi
Nisam nikad u životu montirao lance, ne znam da li bih znao, možda one jednostavne...a imam vozačku preko 25 godina.
Vjerovatno zato što se ne krećem u tim područjima sa ekstremnim snijegovima...
Ljudi koji ne znaju montirati lance, često prouzroče problem da im se obmota oko lafete i ovjesa unutar točka, pa veći belaj da se to riješi
Nisam nikad u životu montirao lance, ne znam da li bih znao, možda one jednostavne...a imam vozačku preko 25 godina.
Vjerovatno zato što se ne krećem u tim područjima sa ekstremnim snijegovima...
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#24260 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24261 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa vjerovatno bi onda lanac sa unutrašnje strane gume bio preblizu amortizeru. Nije to džabe.drug_profi wrote: ↑26/10/2023 10:58 Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#24262 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa nije džabe sigurno, ali se i proizvođači sa dobrim marginama sigurnosti osiguravaju od odgovornosti.EFD22 wrote: ↑26/10/2023 10:59Pa vjerovatno bi onda lanac sa unutrašnje strane gume bio preblizu amortizeru. Nije to džabe.drug_profi wrote: ↑26/10/2023 10:58 Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
To je 1 cm ukupne širine gume, ili bolje rečeno 0,5 cm će guma dublje ići prema blatobranu. Sama visina gume je kod ljetne niža za 0,6 cm.
Ne vjerujem da je toliko knapirano da je 0,5 mm važno.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24263 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.
Tolerancije su jako male.
Tolerancije su jako male.
-
Armin2013
- Posts: 912
- Joined: 19/08/2013 15:37
#24264 Re: Dolazi zima - zimske gume
Montiranje lanaca treba uvesti prilikom polaganja, bar onako samo postavit točak na neki nosač i stavit lance.
A što se tiče postavljanja par puta stavljao lance, uglavnom u večernjim satima, ne treba ni 5 min po gumi. Ali uz lance u autu obavezno nosim i rukavice. Kuća mi je u brdu a pored puta prilično dubok potok, pa se veoma lahko sleti. Tako da ako je snijeg probam 2-3 puta uzaći ako neće stavim lance.
A što se tiče postavljanja par puta stavljao lance, uglavnom u večernjim satima, ne treba ni 5 min po gumi. Ali uz lance u autu obavezno nosim i rukavice. Kuća mi je u brdu a pored puta prilično dubok potok, pa se veoma lahko sleti. Tako da ako je snijeg probam 2-3 puta uzaći ako neće stavim lance.
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#24265 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
- Truba
- Posts: 93785
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#24266 Re: Dolazi zima - zimske gume
ne voziš kad je snijeg i led i ne trebaju ti lanci
znači sad biste peglali average vozače lancima jer vama trebaju lanci
znači sad biste peglali average vozače lancima jer vama trebaju lanci
-
__Z33__
- Posts: 4
- Joined: 08/11/2016 22:16
#24267 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ako nekome treba nov Crossclimate 2 205/55/16, prodajem svoje, kupljene nove u februaru, skinuo ih s auta u junu jer mi je bilo žao da ih derem po ljetu, u međuvremenu prodao auto, pa mi sad više ne trebaju
https://olx.ba/artikal/56124920
https://olx.ba/artikal/56124920
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#24268 Re: Dolazi zima - zimske gume
Odlicna ponuda.. 
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#24269 Re: Dolazi zima - zimske gume
Je li se ovo već prodalo?__Z33__ wrote: ↑26/10/2023 12:14 Ako nekome treba nov Crossclimate 2 205/55/16, prodajem svoje, kupljene nove u februaru, skinuo ih s auta u junu jer mi je bilo žao da ih derem po ljetu, u međuvremenu prodao auto, pa mi sad više ne trebaju![]()
https://olx.ba/artikal/56124920
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#24270 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mogu li na Oktaviju umjesto 205/55/17 ici 205-225/50/17?
Ova prva dimenzija nezgodna i veoma skupa.
Ova prva dimenzija nezgodna i veoma skupa.
- hopi
- Posts: 7254
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#24271 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ne bi išao na 225
Vidi 215 šta odgovara od dimenzija, a i bolje je zbog feluge
Vidi 215 šta odgovara od dimenzija, a i bolje je zbog feluge
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
- erotica
- Posts: 950
- Joined: 08/09/2011 17:56
#24273 Re: Dolazi zima - zimske gume
Michelin Alpin 6 153 KM na akciji, samo provjeri DOT.
https://pgl.ba/shop/proizvod/michelin-2 ... pin-a6-ms/
- Big Ben
- Posts: 171
- Joined: 17/12/2010 23:44
#24274 Re: Dolazi zima - zimske gume
Po ovom sajtu ispade da ako vozim ljetne gume 205/55 R16, zimsku gumu istih dimenzija ne mogu staviti, već trebam ići na 195/60 R16.
- Big Ben
- Posts: 171
- Joined: 17/12/2010 23:44
#24275 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sumnjivo dobra cijena.erotica wrote: ↑27/10/2023 09:23Michelin Alpin 6 153 KM na akciji, samo provjeri DOT.
https://pgl.ba/shop/proizvod/michelin-2 ... pin-a6-ms/
U Sarajevu su preko 181KM. Obavezno DOT provjeriti.
