Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 51659
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24226 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 24/10/2023 16:08 Najjeftinije je pješke.
Nije, sagoris salo pa moras vise jesti, trosis obucu. :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24227 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ateista wrote: 24/10/2023 16:18
EFD22 wrote: 24/10/2023 16:08 Najjeftinije je pješke.
Nije, sagoris salo pa moras vise jesti, trosis obucu. :D
Onda najbolje ne mrdat' nigdje :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24228 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 24/10/2023 16:08
drug_profi wrote: 24/10/2023 15:41
Ateista wrote: 24/10/2023 15:40 I cjelogodisnje bi trebalo nekad valjda balansirati i rotirati,sad ne znam koliko cesto to treba, sigurno da izadje jeftinije i pitanje je koliko?
Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Pa ako ne udaraš po trotarima i udarnim rupama, ako je pritisak uvijek dobar, možda ti balansiranje nikad ne zatreba.
User avatar
Ateista
Posts: 51659
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24229 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 24/10/2023 16:25
Ateista wrote: 24/10/2023 16:08
drug_profi wrote: 24/10/2023 15:41

Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Pa ako ne udaraš po trotarima i udarnim rupama, ako je pritisak uvijek dobar, možda ti balansiranje nikad ne zatreba.
Nisam to stvarno znao. :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24230 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 24/10/2023 16:30
drug_profi wrote: 24/10/2023 16:25
Ateista wrote: 24/10/2023 16:08
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Pa ako ne udaraš po trotarima i udarnim rupama, ako je pritisak uvijek dobar, možda ti balansiranje nikad ne zatreba.
Nisam to stvarno znao. :thumbup:
Pa bukvalno, ako je sve ok i ne trese na većim brzinama, zašto bi balansirao?
A neće tresti ako je izbalansirano dobro jednom, a ti nisi udarao sa njima. Nema se šta pomaći i raštimati.
User avatar
hopi
Posts: 7254
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24231 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Šta života vam svaki put to balansirate. Pa one kontinentalke zimske, pisao sam već, su jednom montirate na feluge i tako vožene 7 - 8 godina tj zima.
E možda su jednom balansirane dodatno ako I to. Ne kažem možda jeste otpao neki teg u tom periodu, ali primjetio nisam.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24232 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

kod bebana 30 km sve odrađeno danas
sve 4 zimske ugradjene
ljetne sklonjenje

zimske naprijed dot 20 i 21
a nazad 14

:D

ko nove sare plus one iglice

hihihih

:run:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#24233 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
245 40 18 210 KM sa montazom
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24234 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Al'din wrote: 24/10/2023 21:52
EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
245 40 18 210 KM sa montazom
Odlično, javimo se.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24235 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 24/10/2023 22:03
Al'din wrote: 24/10/2023 21:52
EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
245 40 18 210 KM sa montazom
Odlično, javimo se.
bas me interesuje kako cete montirat 245 na 18x7 :-) , ne igrajte se ba...ne bi vam ni Aldin to preporucio sigurno
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24236 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Kako im ne bi preporučio oni pitali za drugu dimenziju on im tu ponudio? :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24237 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Nisam ni vidio dimenziju, samo cijenu :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#24238 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Vjerovatno je cijena za 225 40 18 koja moze umjesto 215 45
User avatar
hopi
Posts: 7254
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24239 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Ja strečujem gume a vi u kontru. A vala mazdi 3 zimi ne bi išle 245, plafon 215 i ćao.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#24240 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Ma sve more na mazdu :D
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24241 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

NecuVise wrote: 25/10/2023 07:13 Kako im ne bi preporučio oni pitali za drugu dimenziju on im tu ponudio? :lol:
hopi wrote: 25/10/2023 09:45 Ja strečujem gume a vi u kontru. A vala mazdi 3 zimi ne bi išle 245, plafon 215 i ćao.
Throttle wrote: 25/10/2023 09:25 Vjerovatno je cijena za 225 40 18 koja moze umjesto 215 45
Nije se naspavao Aldin pa ofrlje stavio :D

Svakako je 225 kapak na 7J felgu, a 225/40/R18 je poprilicno manjeg obima.

Ja bih tu nasao 16-ke ili 17-ke felge i stavio 205/60/R16 ili 205/55/R17.

17-ke felge mogu sa CX-5 mk1 (2012-2016), a 16-ke sa trice mk2 ko u amarka, i to dvoje ako bas hoces ET u milimetar.
Ako neces ET u milimetar onda moze sa 99% Mazdi u zadnjih 20 godina.
vedator_
Posts: 8
Joined: 02/03/2021 09:17

#24242 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vedator_ »

Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24243 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
170 KM dunlop u unitrade ako mozes jos koji dinar dobaciti. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24244 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Fulda ili Sava za te pare u Unitrade. Za bolje moras malo dodat.
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24245 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Ako ti nije previše doplate, za 162KM možeš uzeti Hankook RS3.

https://www.majagume.ba/proizvod/576599 ... -container

Za 10KM više ide Dunlop Winter Sport 5 (Unitrade), a za 20KM Mićko Alpin 6 (Guma M). :D
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#24246 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

Za sedam dana, po zakonu, moram imati zimske gume na autu, a vidi toplog vremena i visokih temperatura :-)

Jedino da stavim lance u gepek, ali ne znam dubinu ljetnih guma :D
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24247 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Fulda, Sava, Kumho, Nexen za te pare.
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24248 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

vedator_ wrote: 25/10/2023 18:06 Prijedlog za gume do 150KM po komadu dimenzije 205/55/16.

Razmisljam izmedju Fulde Kristal Montero i Kristal Control HP2 ili mozda nesto trece ?
Okruglo 150, na akciji.
Vredestein Wintrac
https://shop.sava.ba/product/205-55r16-91h-wintrac/
User avatar
Ateista
Posts: 51659
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24249 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

HelaS wrote: 25/10/2023 22:24 Za sedam dana, po zakonu, moram imati zimske gume na autu, a vidi toplog vremena i visokih temperatura :-)

Jedino da stavim lance u gepek, ali ne znam dubinu ljetnih guma :D
Uzmes univerzalno pomicno kljunasto mjerilo, u narodu poznatije po njemackom nazivu subler, i izmjeris. :D
User avatar
Ateista
Posts: 51659
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24250 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

hopi wrote: 24/10/2023 16:52 Šta života vam svaki put to balansirate. Pa one kontinentalke zimske, pisao sam već, su jednom montirate na feluge i tako vožene 7 - 8 godina tj zima.
E možda su jednom balansirane dodatno ako I to. Ne kažem možda jeste otpao neki teg u tom periodu, ali primjetio nisam.
Pa napisao sam da se balansiranje radi standardno kod promjene guma, nije da to trazim vec oni to po automatizmu urade, odnosno bar naplate a da li urade to je druga prica. :D
Ako se odlucim za all season gume onda cu tek vidjeti da to radim po potrebi, do sad sam vecinom mijenjao sezonski, samo sam nekad prije vozio M+S ljeto zima savine gume sve vrijeme. :D
Post Reply