Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
EFD22 wrote: ↑26/10/2023 11:11
Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.
Tolerancije su jako male.
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
To na suho montiranje zaboravi.
Kad budes dosao u situaciju gdje moras ili mislis da moras, sve je sporno.
Sa rukavicama nemas osjecaj, skines ih ista stvar jer su ti se prsti smrzli.
To na dizalici, ispred kamina i sl. bas i nije kao na planini.
I ja sam "probao" tako slicno. Recimo da je to na dizalici teorija, a na planini praksa.
Ateista wrote: ↑24/10/2023 15:40
I cjelogodisnje bi trebalo nekad valjda balansirati i rotirati,sad ne znam koliko cesto to treba, sigurno da izadje jeftinije i pitanje je koliko?
Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Michko Alpin 5 montiran na felge u januaru 2018.
Maloprije ih stavim, na autoput, k'o i prvog dana.
I jos interesantnije ni pritisak nisu milibara jednog izgubile.
Ne penjem se na trotoare, ne upadam u rupe i to traje godinama.
Što ćeš ih balansirati ako ne tresu.
A rotiranje ti je cca. 10-15 maraka, što možeš i sam uraditi besplatno.
Pa to i kontam, koliko cesto realno bude potrebe za balansiranjem, ili kad moze doci do toga da tresu? Kod zamjene guma ih oni valjda svakako balansiraju, znaci 2x godisnje, pa ne znam kad bi bilo potrebe bez zamjene guma.
Michko Alpin 5 montiran na felge u januaru 2018.
Maloprije ih stavim, na autoput, k'o i prvog dana.
I jos interesantnije ni pritisak nisu milibara jednog izgubile.
Ne penjem se na trotoare, ne upadam u rupe i to traje godinama.
EFD22 wrote: ↑26/10/2023 11:11
Ovdje je bitna samo širina, kod mene na Mazdi izričito pisalo, lanci smiju samo na 16" jer je na njima išla 205 guma, na 17" i 18" koje su bile 215 i 225 široke, ni slučajno, može čarapa, ali lanci nikako. Izričito zabranjeno.
Tolerancije su jako male.
Ma jasno da je ovdje samo širina, nego navodim visinu radi ukupnog volumena. Dakle lanci bi bili zategnuti propisno po širini, ne bi landarali sa unutarnje strane.
Ako mi se bude dalo kad budem na proljeće išao na servis, namontiraću lanac na jednu ljetnu gumu dok je na dizalici, da vidim šta to može biti sporno. Bolje znati na šta paziti da se ne desi neki belaj sa lancima i na zimskoj gumi radi loše montaže.
To na suho montiranje zaboravi.
Kad budes dosao u situaciju gdje moras ili mislis da moras, sve je sporno.
Sa rukavicama nemas osjecaj, skines ih ista stvar jer su ti se prsti smrzli.
To na dizalici, ispred kamina i sl. bas i nije kao na planini.
I ja sam "probao" tako slicno. Recimo da je to na dizalici teorija, a na planini praksa.
Stavljao sam lance u mraku na ledu... ne govorim o tom. Procitaj jebemu.
Govorim da mi nije jasno da je sporno pola cm sirine tocka.
drug_profi wrote: ↑26/10/2023 11:08
Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
drug_profi wrote: ↑26/10/2023 11:08
Kod mene je situejšn komplikejšn.
Lanci grupa 100.
Ljetne 225/45R17
Zimske 215/50R17
Obje dimenzije fabrički predviđene.
Proizvođač auta kaže da lanci smiju samo na 215/50R17
Znači ne bih ih smio stavljati na ljetne gume.
A ne vidim zašto bi taj jedan cm širine gume trebao biti problem.
Stavljao sam lance u mraku na ledu... ne govorim o tom. Procitaj jebemu.
Govorim da mi nije jasno da je sporno pola cm sirine tocka.
Vjerovatno naknadno dozvolili.
Nisu lanci ni na 215/60/R16 ET39 bili dozvoljeni, sad vidim jesu.
Jebo lud zbunjenog. Kontaš li ti išta iz ovog?
Meni je zbunjola. Treba da vizualiziram točkove da uhvatim poentu.
Prednji kraj je na svima isti, ali prave razliku izmežu, hečbeka i nočbeka.
A 205/16R16 je manja guma i po visini/obujmu i po širini od 225/55R17
Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
JavierBosnia wrote: ↑29/10/2023 22:30
Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
moraju odgovarati inace velika kazna...
a cuo sam i da ce policija provjeravati vozace da li znaju postaviti lance i kaznjavati ko ne zna
JavierBosnia wrote: ↑29/10/2023 22:30
Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
moraju odgovarati inace velika kazna...
a cuo sam i da ce policija provjeravati vozace da li znaju postaviti lance i kaznjavati ko ne zna
Negdje sam pročitao i da će oduzimati predmete izvršenja prekršaja. Eh sad, da li će oduzimati gume, lance ili automobile, ne znam
JavierBosnia wrote: ↑29/10/2023 22:30
Ako 1.novembra budem na ljetnim, a u gepeku lanci kojima velicina ne odgovara mojim tockovima ima li policija osnov da pise kaznu, odnosno da li je to precizirano u zakonu i kako
A jebogati, otprintaj i zalijepi novu ,odgovarajuću, etiketu na kutiji sa lancima
Ne znam da je ikad policija tražila da se montiraju lanci radi provjere, ne znam da je ikad i provjeravala veličinu lanaca.
Isto tako ne vidim problem da se montiraju zimske gume, nisu od maslaca da se otope.
profatr wrote: ↑30/10/2023 06:37
Ne znam da je ikad policija tražila da se montiraju lanci radi provjere, ne znam da je ikad i provjeravala veličinu lanaca.
Isto tako ne vidim problem da se montiraju zimske gume, nisu od maslaca da se otope.
kazes da te bole ledja i da ne smijes da se saginjes i cao
Od novembra na autu trebaju biti zimske gume, zbog nižih temperatura u jutarnjim i noćnim satima. Jutros je bilo oko 6-7C, magla, rosa, na uzbrdici/nizbrdici malo jače po gasu ili kočnici, pa će se vidjeti razlika u ljetnim/zimskim gumama. Guma koju zovemo zimska, nije samo za prave zime i snijega. Vanjska temperatura je važan faktor za odabir guma, i ne zbog potrošnje gume već zbog sigurnosti. Zimska bolja na nižim, ljetna na višim temperaurama.
To što tokom dana za ovo doba godine je dosta visoka temp., ne treba biti razlog da se odlaže sa montažom zimskih guma. Obaveza je postaviti ih, a obaveze treba izvršavati, potrebne su kad je niža temperatura u jutarnjim ili noćnim satima, i neće im ništa biti.
A sta sa nama koji smo u ravnici, i vracamo se kad je temp 20 stepeni a na asfaltu i vise?
On topic, ljetne vjerovatno do polovine novembra kada se najavljuje prvo zahlađenje.