Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47176 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

Naslovnica wrote: 07/06/2023 18:45
Throttle wrote: 07/06/2023 17:33 2 stabilizatora i 3 selena 70 mambi? Povoljno, nema sta. Isplati se za te pare i ispravne mijenjat :lol:
P.S. mozda je imalo nekog sitnijeg lufta, il seleni poceli pucat, nemoj odmah galamit. Ja bih probao usicarit sta na zamjeni tog sto stvarno lupa, makar ruke dzabice da dobijes. Ne mora znacit da je bila namjera da te zakinu. A mozda i jest. Hajd budi prav
🤣🤣🤣
Jedan selen je bio 13.5KM.
2 selena po 11.3KM (piše veći).
Stabilizator 16.4KM komad.
Sve je to G5 podvozje.
Vidio sam da su stabilizatori u kesici, piše Febi Bilstein, nisam vidio čiji su seleni.
BTW, trebam li raditi špuru ili ne kada sam ovo izmjenjao, sestre him ga zaćeram
Sve to si trebao zamjeniti u Meyle HD varijanti ... 4 godine garancije..ali eto kad vec nije do tih djelova..
Spuru pod obavezno pogotovo jer se prilikom zamjene tih selena skidaju kucista na kojima se moze malo doraditi zatur i nagib tocka, samim tim se i spura poremeti.
User avatar
ern11
Posts: 123
Joined: 29/12/2021 23:21

#47177 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ern11 »

Gdje se u Sarajevu mogu kupiti ATE Power diskovi i plocice? :)
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#47178 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by milojicabrzi »

Naslovnica wrote: 07/06/2023 16:58 Današnja situacija iz Total Trade u I.Sarajevu.
Imal sam fino iskustvo povoljnog malog servisa, kulturni na rezervnim dijelovima, hajde da svratim.
Naime, od sinoć mi iznenada poče kuckati nešto na desnoj strani automobila. Baš kucka, preko neravnina. Neće preko ležećih, od Ajliđe do Mostarskog konto sam da će mi otpasti točak po onom oranju.
Jutros ja do njih, hajde da vide, dignu na dizalicu, kažu nije ništa. Hajde da se provozamo. Provozamo se, fakat kucka.
Ostavim auto, imam obaveza, doći ću popodne.
Zovu oni, eto, 2 stabilizatora, 3 selena, cca 70KM + ruke 60KM.
Čudno mi da sve to tako otišlo (kao omekšalo, labavo, ima lufta - a meni na volanu nema).
Preuzmem auto, platim, krenem 100m i skontam da je sve isto, i dalje se čuje isti zvuk.
Vratim se, reko drugari, ja izletih 130KM, sve isto. Oni šute, mule, kae hajde da se opet provozamo. Fakat lupa potvrde i oni. Kao, bilo je lufta u stabilizatorima, gumice selena u banani, pa su promijenili. A ja zaista nisam imao nikakvog lufta u volanu, helem...
Sutra ostavljam auto da riješe problem, misle da je oko amortizera, aksijalni, tu negdje.
Šta bi vi uradili da ste na mom mjestu?
Tražili da vrate pare za ugrađene dijelove i ruke (130KM), i da vrate nazad moje dijelove koje su skinuli. To se neće desiti 100%
Ili tražiti da besplatno aksijalni i ruke?
Fakat me napraviše budalom, evo sam popio 5mg bobu, da se malo smirim.
Napraviše me budalom, možda namjerno, a možda zato što veze nemaju.
Tamo sam nedavno radio mali servis, pristojne cijene, ok usluga, zavalim se u onaj Dunlop longue i drndam mobač.
Nakon ovog iskustva, nikad više.
Neškovića davno otpisao.
Imao jednog od Rogatice ali neću čovjeka da bihuzurim, počeo raditi u rudniku, umoran, ne ide.
Fakat više čovjek ne zna gdje bi odvezao auto.
Jedan put usluga i sve bude OK, drugi put loše
Valjda kako te koji "majstor" dopadne, svugdje puno dječurije, više bulje u mobitel nego u gedoru...
Ti kvarovi u lupkanju ovjesa, znaju biti teški za detekciju, sad kad si pričao, sjetio sam se sebe, tamo neke 2006-07 godine, na Fordu Ka, zbog gumica balans-štange, izmjenjao selene, aksijalne ležaje zadnjih amortizera itd.

Uglavnom, ne vjerujem da su te htjeli nešto "naćuriti", vjerovatno je to što su zamijenili i bilo zrelo za zamjenu, pa bi prolupkalo nakon par mjeseci... a i nije neka cifretina račun, veći je problem što nisu našli pravi razlog lupkanja...

Neka obrate pažnju na stabilizatore, gumice balans štange, ti dijelovi prave upadljivo kuckanje, ali može biti puno toga.

Uglavnom, neka ti detektiraju kvar i riješe problem, a to što je zamijenjeno, pretpostavljam da nije bilo nepotrebno.

Kažem opet, ta detekcija trapa, zahtijeva dobrog majstora, uho i oko, jer kad se auto podigne, neki skopovi se rasterete i pomjere, pa nije ista situacija kad auto stoji i na svakom točku ima cca 200-300 kg opterećenja.
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47179 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

ern11 wrote: 08/06/2023 19:06 Gdje se u Sarajevu mogu kupiti ATE Power diskovi i plocice? :)
Meni stigli iz Poljske 😁 Intercars
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47180 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

milojicabrzi wrote: 08/06/2023 19:25
Naslovnica wrote: 07/06/2023 16:58 Današnja situacija iz Total Trade u I.Sarajevu.
Imal sam fino iskustvo povoljnog malog servisa, kulturni na rezervnim dijelovima, hajde da svratim.
Naime, od sinoć mi iznenada poče kuckati nešto na desnoj strani automobila. Baš kucka, preko neravnina. Neće preko ležećih, od Ajliđe do Mostarskog konto sam da će mi otpasti točak po onom oranju.
Jutros ja do njih, hajde da vide, dignu na dizalicu, kažu nije ništa. Hajde da se provozamo. Provozamo se, fakat kucka.
Ostavim auto, imam obaveza, doći ću popodne.
Zovu oni, eto, 2 stabilizatora, 3 selena, cca 70KM + ruke 60KM.
Čudno mi da sve to tako otišlo (kao omekšalo, labavo, ima lufta - a meni na volanu nema).
Preuzmem auto, platim, krenem 100m i skontam da je sve isto, i dalje se čuje isti zvuk.
Vratim se, reko drugari, ja izletih 130KM, sve isto. Oni šute, mule, kae hajde da se opet provozamo. Fakat lupa potvrde i oni. Kao, bilo je lufta u stabilizatorima, gumice selena u banani, pa su promijenili. A ja zaista nisam imao nikakvog lufta u volanu, helem...
Sutra ostavljam auto da riješe problem, misle da je oko amortizera, aksijalni, tu negdje.
Šta bi vi uradili da ste na mom mjestu?
Tražili da vrate pare za ugrađene dijelove i ruke (130KM), i da vrate nazad moje dijelove koje su skinuli. To se neće desiti 100%
Ili tražiti da besplatno aksijalni i ruke?
Fakat me napraviše budalom, evo sam popio 5mg bobu, da se malo smirim.
Napraviše me budalom, možda namjerno, a možda zato što veze nemaju.
Tamo sam nedavno radio mali servis, pristojne cijene, ok usluga, zavalim se u onaj Dunlop longue i drndam mobač.
Nakon ovog iskustva, nikad više.
Neškovića davno otpisao.
Imao jednog od Rogatice ali neću čovjeka da bihuzurim, počeo raditi u rudniku, umoran, ne ide.
Fakat više čovjek ne zna gdje bi odvezao auto.
Jedan put usluga i sve bude OK, drugi put loše
Valjda kako te koji "majstor" dopadne, svugdje puno dječurije, više bulje u mobitel nego u gedoru...
Ti kvarovi u lupkanju ovjesa, znaju biti teški za detekciju, sad kad si pričao, sjetio sam se sebe, tamo neke 2006-07 godine, na Fordu Ka, zbog gumica balans-štange, izmjenjao selene, aksijalne ležaje zadnjih amortizera itd.

Uglavnom, ne vjerujem da su te htjeli nešto "naćuriti", vjerovatno je to što su zamijenili i bilo zrelo za zamjenu, pa bi prolupkalo nakon par mjeseci... a i nije neka cifretina račun, veći je problem što nisu našli pravi razlog lupkanja...

Neka obrate pažnju na stabilizatore, gumice balans štange, ti dijelovi prave upadljivo kuckanje, ali može biti puno toga.

Uglavnom, neka ti detektiraju kvar i riješe problem, a to što je zamijenjeno, pretpostavljam da nije bilo nepotrebno.

Kažem opet, ta detekcija trapa, zahtijeva dobrog majstora, uho i oko, jer kad se auto podigne, neki skopovi se rasterete i pomjere, pa nije ista situacija kad auto stoji i na svakom točku ima cca 200-300 kg opterećenja.
Zato se ovjes vozila i pregleda u dvije faze, tako rasterecen i u zraku, napregnut. Stabilizatore nema sanse da pregledas i uocis da su osteceni ako je vozilo podignuto na dvostubnoj...
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#47181 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Zavrsili su danas (bar se nadam).
Za sada nista ne kucka.
Solja amortizera 30.40KM i lezaj solje amortizera 21.60KM.
Ruke nisu naplatili.
Jos moram shpuru uraditi, to cu gledati za vikend da uradim...
@Al'din , ako imas u subotu kakav termin za spuru, sabahile...?!
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#47182 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 08/06/2023 19:44 Zavrsili su danas (bar se nadam).
Za sada nista ne kucka.
Solja amortizera 30.40KM i lezaj solje amortizera 21.60KM.
Ruke nisu naplatili.
Jos moram shpuru uraditi, to cu gledati za vikend da uradim...
@Al'din , ako imas u subotu kakav termin za spuru, sabahile...?!
Koje je auto, gdje je solja i lezaj 50 :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#47183 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Leon16v wrote: 08/06/2023 20:13
Naslovnica wrote: 08/06/2023 19:44 Zavrsili su danas (bar se nadam).
Za sada nista ne kucka.
Solja amortizera 30.40KM i lezaj solje amortizera 21.60KM.
Ruke nisu naplatili.
Jos moram shpuru uraditi, to cu gledati za vikend da uradim...
@Al'din , ako imas u subotu kakav termin za spuru, sabahile...?!
Koje je auto, gdje je solja i lezaj 50 :mrgreen:
Golf 5-6, Skoda Octavia, Audi A3, Seat...
:D
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#47184 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 08/06/2023 20:17
Leon16v wrote: 08/06/2023 20:13
Koje je auto, gdje je solja i lezaj 50 :mrgreen:
Golf 5-6, Skoda Octavia, Audi A3, Seat...
:D
Nedavno je drug za Clio 4, platio 100 km/kom
User avatar
ern11
Posts: 123
Joined: 29/12/2021 23:21

#47185 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ern11 »

Al'din wrote: 08/06/2023 19:36
ern11 wrote: 08/06/2023 19:06 Gdje se u Sarajevu mogu kupiti ATE Power diskovi i plocice? :)
Meni stigli iz Poljske 😁 Intercars
pošto su :D
User avatar
konektovan
Posts: 51390
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47186 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

@Al'din


Ima li sta u subotu libero od termina za špurenzi bite...? :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#47187 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ima sve, nazovete covjeka i dogovorite se ko ljudi...forum :lol:
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#47188 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

:( :(
našlise sastariim čoekom yaebavat
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#47189 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ajmo sad svi u subotu ujutro na špuru kod Aldina. :mrgreen:
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#47190 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

ern11 wrote: 08/06/2023 21:30
Al'din wrote: 08/06/2023 19:36

Meni stigli iz Poljske 😁 Intercars
pošto su :D
Posalji im upit na viber +38761444546 jesu skuplji ali valjda su zamjenski "originali'
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47191 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

konektovan wrote: 08/06/2023 22:16 @Al'din


Ima li sta u subotu libero od termina za špurenzi bite...? :mrgreen:
Mislim da ima
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47192 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

drug_profi wrote: 09/06/2023 00:39 Ajmo sad svi u subotu ujutro na špuru kod Aldina. :mrgreen:
Ali u kolonu, da ulicu ne blokiramo :mrgreen:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#47193 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

ern11 wrote: 08/06/2023 21:30
Al'din wrote: 08/06/2023 19:36

Meni stigli iz Poljske 😁 Intercars
pošto su :D
Cini mi se 200 oba, zaboravio sam
User avatar
van Basten
Posts: 7958
Joined: 21/09/2006 02:59

#47194 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by van Basten »

van Basten wrote: 08/05/2023 09:23 Pitanje...
U zadnjih nekoliko mjeseci auto trza na davanju gasa, najcesce kad krenem iz mjesta ili kad prebacujem u trece u drugu. Nakon pregleda posumnjamo na leptir gasa, ali spajanje na dg ne pokaze nikakvu gresku. Kaze majstor vozi pa ako se upali kakvo upozorenje dodji da tad spojimo... docekam check emmision zuto svjetlo na dg, jeste nesto oko leptira gasa. Posalje me drugom majstoru, ko biva on strucnjak za te leptirove, njemu na dg pokaze istu gresku i bez zutih upozorenja na tabli. Tad pocne majstorska suplja kad hoce nekog otkacitida se ne zajebavaju s tim... mozda je mehanicki problem a mozda i elektronski, mozda tesko dio naci i ako nadjes kakav je, kinez i sl...
Ugl, da li je zaista toliki problem naci adekvatan dio i zamijeniti leptir gasa? Imate li preporuku gdje bih mogao otici i probati rijesiti problem?
Auto je Laguna 2006g., 2.0 16V
Kasnije mi se 2x javio i check injection sto je veci belaj jer baca auto u safe mode. Onda ugasim auto, upalim nakon 10 sec i upozorenje nestane
Update, sta je bilo na kraju - dihtung glave. Nakon 3-4 majstora odem i do Enesa (ex Edvin radnja), on cim je spojio na dg poceo cackati po svjecicama (prosle god promijenjene) i bobinama... sjeti se u neka doba da izmjeri kompresiju kad u dva cilindra nema je nikako.
Sreca nisu se ventili bili pomjerili nego nekakvi hidropodizaci zapeli.
Pisem ovo jer citajuci temu vidjeh da je bas rijetkost da ovo bude simptom dihtunga, pogotovo jedini, pa eto, mozda se neko sjeti kad mu zatreba
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#47195 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Euphoria »

Jel iko mijenjao cijev od hladnjaka do motora, dizel, i koliko para?

Ima li neko to da zavari?
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#47196 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Euphoria wrote: 10/06/2023 17:04 Jel iko mijenjao cijev od hladnjaka do motora, dizel, i koliko para?

Ima li neko to da zavari?
Kakva je cijev od hladnjaka do motora a da se vari?
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#47197 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

preludezalude wrote: 11/06/2023 13:23
Euphoria wrote: 10/06/2023 17:04 Jel iko mijenjao cijev od hladnjaka do motora, dizel, i koliko para?

Ima li neko to da zavari?
Kakva je cijev od hladnjaka do motora a da se vari?
Mozda je htio napisati crijevo
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#47198 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Euphoria »

E ne znam ni ja, metalna je.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#47199 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bobi »

Euphoria wrote: 11/06/2023 23:36 E ne znam ni ja, metalna je.
Uslikaj pa da vidimo.
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#47200 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Euphoria »

Bobi wrote: 11/06/2023 23:41
Euphoria wrote: 11/06/2023 23:36 E ne znam ni ja, metalna je.
Uslikaj pa da vidimo.
E ti sigurno bi to znao popraviti 😅
Post Reply