Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42702 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.Ateista wrote: ↑21/01/2023 12:05Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42703 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Znači, iako ti je na semaforu zeleno svjetlo, ti ćeš stati na znaku STOP da propustiš vozila iz ukrštajućeg pravca, a ta vozila stoje na semaforu jer im je upaljeno crveno svjetlo...HelaS wrote: ↑21/01/2023 12:44Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#42704 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Da. I ta vozila će proći kad im bude red, kad dobiju pravo.Hiran wrote: ↑21/01/2023 12:58Znači, iako ti je na semaforu zeleno svjetlo, ti ćeš stati na znaku STOP da propustiš vozila iz ukrštajućeg pravca, a ta vozila stoje na semaforu jer im je upaljeno crveno svjetlo...HelaS wrote: ↑21/01/2023 12:44
Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42705 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ovdje nekima treba zabraniti hodanje po trotoaru, a kamoli vožnju jebote.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42706 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39562
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#42707 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
kako ide ''pravnici'' ??? 
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#42708 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Greška institucije, i referenta te institucije, koja organizira saobraćaj kroz raskrsnicu, nije naša. Mi moramo poštovati saobraćajne znake.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42709 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Znači trebalo bi ukloniti sve semafore na raskrsnicama gdje ima znak STOP ili ukloniti sve znakove STOP na raskrsnicama gdje su postavljeni semafori?
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#42710 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Netačno, kolega. Ja sam prošli put kad se o ovome diskutovalo priznao da sam pogriješio (kad mi je jedan forumaš citirao odgovarajući član ZOBS-a).drug_profi wrote: ↑20/01/2023 12:53Ali nikad niko još od ovih što su u krivu i što druge nazivaju neznalicama nije došao da se pospe pepelom.
Rijetko, ali dešava se.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42711 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Neesto si ti to pobrkao, nisam nikakav novinar, a ti si taj koji pojma nema ili je trol. Svi ti govore jedno ti drugo, mi u klin ti u plocu. Potpuno dobronamjerno ti kazem da procitas zobs sa razumijevanjem jer ces se dovesti u nezgodnu situaciju. I ja zavrsavam raspravu s tobom, bar na ovu temu.HelaS wrote: ↑21/01/2023 12:49Nemoj se ljutiti, ali stvarno s tobom ne želim više raspravljati na ovoj temi. Pojma nemaš o ovoj materiji, i uporno postavljaš nekakve svoje teorije i improviziraš pravila. Uz to, i poprilično si "nepismen", a novinar ili sam nešto pobrkao, što svakako nije ključni razlog da odbijam raspravu s tobom, ali jeste razlog.
Last edited by Ateista on 21/01/2023 13:23, edited 1 time in total.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42713 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa o tome i ja pricam, samo sam drugacije formulisao, tako sam te i prvi put shvationemezis wrote: ↑21/01/2023 12:55Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.Ateista wrote: ↑21/01/2023 12:05
Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
Ne postuje se dio "ako nema znaka" jer to nije navedeno u stavu koji je vezan za raskrsnice sa semaforom, vec u stavu prije toga koji se odnosi generalno na raskrsnice, dok konkretno za raskrsnice pise samo gledaju se pravila.
- Optimus09
- Posts: 3717
- Joined: 27/11/2017 06:48
- Location: Berlin
#42714 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pobijte se,od pisanja nema nista 
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#42715 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pravac - prava koja prolazi kroz dvije tačke A i B. Pravci AB i BA se podudaraju, tj. to je isti pravac.
Smjer je jedno od dva moguća usmjerenja na jednom pravcu. Na pravcu AB imamo sva različita smjera:
1. Smjer od A ka B je smjer AB
2. Smjer od B ka A je smjer BA (i razlikuje se od smjera AB, tj. suprotan mu je).

- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42716 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Dajte ljudi, pa ne znaju pročitati šta jasno piše u zakonu, a da znaju o vektorima 
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#42717 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pogledaj ponovo prvi video. U ovom slučaju ne može nego samo u prvu desnu jer i onaj lijevo može skrenuti desno (a taj lijevi ne može u prvu desnu).
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
- forumskivojnik
- Posts: 592
- Joined: 03/10/2014 14:13
#42719 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Svjetlosna signalizacija (semafor) ima prednost nad znakovnom.
Samo ukoliko semafor ne radi postujes znakovnu signalizaciju.
Cak i kada udjes u raskrsnicu a mijenjas pravac kretanj npr. skreces u lijevo moras propustiti one koji ne mijenjaju pravac kretanja a dolaze ti u susret ( ti njima presijecas pravac kretanja). Ovo pravilo vrijedi i kada semafori rade i kada ne rade pa postujes znakove.
- forumskivojnik
- Posts: 592
- Joined: 03/10/2014 14:13
#42720 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nije tacno!
Zuti ne moze kako hoce! Zuti auto smije skrenuti samo u prvu desnu traku jer se nalazi, prije skretanja, u prvoj desnoj traci.
Zuti auto mora zadrzati pravac kretanja inace se je morao prestrojiti u drugu traku. Ako je pogrijesio njegov problem i dalje mora ostati u svojoj traci pa se naknadno prestrojiti kada ne bude ometao druge ucesnike u saobracaju.
Zar je stvarno ovo tesko shvatiti?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42721 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa neki gore mi govore da ovaj što skreće desno smije u koju hoće traku. Suprotno zakonu, koji kaže krajnju desnu.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42723 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Citiraj propise kako sam i ja uradio pa da vidimo.Ateista wrote: ↑21/01/2023 13:22Pa o tome i ja pricam, samo sam drugacije formulisao, tako sam te i prvi put shvationemezis wrote: ↑21/01/2023 12:55
Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.![]()
Ne postuje se dio "ako nema znaka" jer to nije navedeno u stavu koji je vezan za raskrsnice sa semaforom, vec u stavu prije toga koji se odnosi generalno na raskrsnice, dok konkretno za raskrsnice pise samo gledaju se pravila.
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#42724 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ali pise jedan dodatak, osim ako nije znakom ili signalizacijom drugacije odredjeno.
Objasnjenje u videu je malo i nelogicno pogotovo ako imas situaciju da i iz suprotnog smjera imas one koji skrecu ulijevo. Mogu i oni birati bas kao i oni sto skrecu udesno, ali ih moraju pustiti pravilom desne strane.
Ovo njihovo objasnjenje ne pije vode i nije ispravno kod nas. Sve se moze provjeriti u bilo kojoj AŠ u Sarajevu ili kod ispitivaca. To se smatra greskom. Navela sam primjer konkretan sta se radi. Ali jebiga njihova tumacenja ne znaci da je to tako, imali su nedavno tumacenja za STOP i trokut ko ce prije itd.
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#42725 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Klepio prvi ozbiljan snijeg. Ok, nije mu bas drago, ali vrijeme mu je. Naravno, tradicionalno kao i proteklih godina zimsku sluzbu iznenadio snijeg u januaru. Pa doooobro, sta taj snijeg ima da pada u januaru.
Danas u 12 kad je najvise padao, auta na cestama ko u prici. Svi su bas danas po takvim cestama mooooorali negdje. to me strasno nervira. Od cengic vile do saraj polja 3 sudara. Sva tri ista. Zguz. Pa uspori majku ti jebem nedojebanu nedokaznu. klizavo, poledilo ispod. Znam zimska sluzba ne radi, ali ne moras ti biti bilmez i nepotrebno dovoditi i sebe i druge u opasnost.
Isto tako klub ljubitelja guma naseg poznatog bh brand-a >>>ma ko mu jebe mater, mogu jos ove godine<<<, je pozvao danas clanove na obiljezavanje pocetka padanja ovog bijelog govneta voznjom kroz grad. Klizu na sve strane, ali mora se ispostovati naredba kluba.
Naravno po najvecem padanju su svi krenuli da se "Smučaju" na planine. Smučilo im se dabog da.
Izgleda da je veliki broj clanova spomenutog kluba krenuo u osvajanje planinskih ljepotica. Kroz rs, hrooooooror. oni se tamo inace nose onom krilaticom "samo prirodno i bez posipanja da ne kvarimo zimsku idilu". Cesta zaledjena ploha sa rupama u ledu tu i tamo. Bolje da su zbavili "Zamboni" za sredjivanje leda na klizalistima i fino napravili bas pismenu ledenu plohu da se moze fino sa klizaljkama. i onda tamo na razgranicenju iznajmis klizaljke i udri do trnova lagano ili do vojkovica. mozda i neku sportsku manifestaciju napraviti. Posao bi ubili.
Ali i uz takvu cestu, kolona nasih dobrih bosnjana sa spomenutim gumama su se uputili put imana i bjelasnice. Valjda da se smučaju. Vozilo se bukvalno 10. nisi mogao brze od kolone. Sunce me ugrijalo kad sam skrenuo da idem prema butmiru.
I tako........
A vi, kako 'te........
Danas u 12 kad je najvise padao, auta na cestama ko u prici. Svi su bas danas po takvim cestama mooooorali negdje. to me strasno nervira. Od cengic vile do saraj polja 3 sudara. Sva tri ista. Zguz. Pa uspori majku ti jebem nedojebanu nedokaznu. klizavo, poledilo ispod. Znam zimska sluzba ne radi, ali ne moras ti biti bilmez i nepotrebno dovoditi i sebe i druge u opasnost.
Isto tako klub ljubitelja guma naseg poznatog bh brand-a >>>ma ko mu jebe mater, mogu jos ove godine<<<, je pozvao danas clanove na obiljezavanje pocetka padanja ovog bijelog govneta voznjom kroz grad. Klizu na sve strane, ali mora se ispostovati naredba kluba.
Naravno po najvecem padanju su svi krenuli da se "Smučaju" na planine. Smučilo im se dabog da.
Izgleda da je veliki broj clanova spomenutog kluba krenuo u osvajanje planinskih ljepotica. Kroz rs, hrooooooror. oni se tamo inace nose onom krilaticom "samo prirodno i bez posipanja da ne kvarimo zimsku idilu". Cesta zaledjena ploha sa rupama u ledu tu i tamo. Bolje da su zbavili "Zamboni" za sredjivanje leda na klizalistima i fino napravili bas pismenu ledenu plohu da se moze fino sa klizaljkama. i onda tamo na razgranicenju iznajmis klizaljke i udri do trnova lagano ili do vojkovica. mozda i neku sportsku manifestaciju napraviti. Posao bi ubili.
Ali i uz takvu cestu, kolona nasih dobrih bosnjana sa spomenutim gumama su se uputili put imana i bjelasnice. Valjda da se smučaju. Vozilo se bukvalno 10. nisi mogao brze od kolone. Sunce me ugrijalo kad sam skrenuo da idem prema butmiru.
I tako........
A vi, kako 'te........

