Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42701 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

:lol:
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42702 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Ateista wrote: 21/01/2023 12:05
nemezis wrote: 21/01/2023 10:04
Ne razumijem, citirao sam Zakon i sve objasnio. Koje tačno pravilo iz Zakona se primjenjuje kada je obojici zeleno? Pravila su navedena u Zakonu, ja sam citirao ono za koje ja mislim da se primjenjuje i postavio pitanje u vezi njega. Je li ti nije jasno pitanje?
Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42703 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 21/01/2023 12:44
Hiran wrote: 21/01/2023 12:22

Šta kad je znak u koliziji sa semaforom? Npr. nailaziš na raskrsnicu, imaš znak STOP i zeleno svjetlo na semaforu. Hoćeš li se zaustaviti na znaku stop?
Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
Znači, iako ti je na semaforu zeleno svjetlo, ti ćeš stati na znaku STOP da propustiš vozila iz ukrštajućeg pravca, a ta vozila stoje na semaforu jer im je upaljeno crveno svjetlo...
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42704 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Hiran wrote: 21/01/2023 12:58
HelaS wrote: 21/01/2023 12:44

Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
Znači, iako ti je na semaforu zeleno svjetlo, ti ćeš stati na znaku STOP da propustiš vozila iz ukrštajućeg pravca, a ta vozila stoje na semaforu jer im je upaljeno crveno svjetlo...
Da. I ta vozila će proći kad im bude red, kad dobiju pravo.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42705 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Ovdje nekima treba zabraniti hodanje po trotoaru, a kamoli vožnju jebote.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42706 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 21/01/2023 13:00
Hiran wrote: 21/01/2023 12:58
Znači, iako ti je na semaforu zeleno svjetlo, ti ćeš stati na znaku STOP da propustiš vozila iz ukrštajućeg pravca, a ta vozila stoje na semaforu jer im je upaljeno crveno svjetlo...
Da. I ta vozila će proći kad im bude red, kad dobiju pravo.
Shvataš li ti da kad tim vozilima bude red da prođu da će tebi biti crveno svjetlo na semaforu?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42707 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

kako ide ''pravnici'' ??? :lol:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42708 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Hiran wrote: 21/01/2023 13:02
HelaS wrote: 21/01/2023 13:00

Da. I ta vozila će proći kad im bude red, kad dobiju pravo.
Shvataš li ti da kad tim vozilima bude red da prođu da će tebi biti crveno svjetlo na semaforu?
Greška institucije, i referenta te institucije, koja organizira saobraćaj kroz raskrsnicu, nije naša. Mi moramo poštovati saobraćajne znake.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42709 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 21/01/2023 13:06
Hiran wrote: 21/01/2023 13:02

Shvataš li ti da kad tim vozilima bude red da prođu da će tebi biti crveno svjetlo na semaforu?
Greška institucije, i referenta te institucije, koja organizira saobraćaj kroz raskrsnicu, nije naša. Mi moramo poštovati saobraćajne znake.
Znači trebalo bi ukloniti sve semafore na raskrsnicama gdje ima znak STOP ili ukloniti sve znakove STOP na raskrsnicama gdje su postavljeni semafori?
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42710 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 20/01/2023 12:53
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 11:21 Image

Ne dajte se zbuniti znakovima iznad semafora :mrgreen:
Ali nikad niko još od ovih što su u krivu i što druge nazivaju neznalicama nije došao da se pospe pepelom.
Netačno, kolega. Ja sam prošli put kad se o ovome diskutovalo priznao da sam pogriješio (kad mi je jedan forumaš citirao odgovarajući član ZOBS-a).

Rijetko, ali dešava se.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42711 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

HelaS wrote: 21/01/2023 12:49
Ateista wrote: 21/01/2023 12:11
Opet cu te uputiti da procitas sta pise u zobsu da vidis da nisi u pravu, ili trolas.
Nemoj se ljutiti, ali stvarno s tobom ne želim više raspravljati na ovoj temi. Pojma nemaš o ovoj materiji, i uporno postavljaš nekakve svoje teorije i improviziraš pravila. Uz to, i poprilično si "nepismen", a novinar ili sam nešto pobrkao, što svakako nije ključni razlog da odbijam raspravu s tobom, ali jeste razlog.
Neesto si ti to pobrkao, nisam nikakav novinar, a ti si taj koji pojma nema ili je trol. Svi ti govore jedno ti drugo, mi u klin ti u plocu. Potpuno dobronamjerno ti kazem da procitas zobs sa razumijevanjem jer ces se dovesti u nezgodnu situaciju. I ja zavrsavam raspravu s tobom, bar na ovu temu.
Last edited by Ateista on 21/01/2023 13:23, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42712 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 21/01/2023 13:00 Ovdje nekima treba zabraniti hodanje po trotoaru, a kamoli vožnju jebote.
:lol:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42713 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

nemezis wrote: 21/01/2023 12:55
Ateista wrote: 21/01/2023 12:05
Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.
Pa o tome i ja pricam, samo sam drugacije formulisao, tako sam te i prvi put shvatio :D

Ne postuje se dio "ako nema znaka" jer to nije navedeno u stavu koji je vezan za raskrsnice sa semaforom, vec u stavu prije toga koji se odnosi generalno na raskrsnice, dok konkretno za raskrsnice pise samo gledaju se pravila.
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#42714 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

Pobijte se,od pisanja nema nista :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42715 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:36
Sf6 wrote: 20/01/2023 14:32

Lik ne zna razliku između pravca i smjera a ti očekuješ da zna razliku između pravila i znakova
De mi pojasni, nauci me :D
Pravac - prava koja prolazi kroz dvije tačke A i B. Pravci AB i BA se podudaraju, tj. to je isti pravac.

Smjer je jedno od dva moguća usmjerenja na jednom pravcu. Na pravcu AB imamo sva različita smjera:
1. Smjer od A ka B je smjer AB
2. Smjer od B ka A je smjer BA (i razlikuje se od smjera AB, tj. suprotan mu je).

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42716 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dajte ljudi, pa ne znaju pročitati šta jasno piše u zakonu, a da znaju o vektorima :lol:
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42717 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:36
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29

Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Po toj logici ovaj žuti može kako hoće je l'?
Image
Pogledaj ponovo prvi video. U ovom slučaju ne može nego samo u prvu desnu jer i onaj lijevo može skrenuti desno (a taj lijevi ne može u prvu desnu).
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42718 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 21/01/2023 13:46 Dajte ljudi, pa ne znaju pročitati šta jasno piše u zakonu, a da znaju o vektorima :lol:
Da pređemo na tenzore? :D
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#42719 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by forumskivojnik »

Hiran wrote: 21/01/2023 13:13
HelaS wrote: 21/01/2023 13:06

Greška institucije, i referenta te institucije, koja organizira saobraćaj kroz raskrsnicu, nije naša. Mi moramo poštovati saobraćajne znake.
Znači trebalo bi ukloniti sve semafore na raskrsnicama gdje ima znak STOP ili ukloniti sve znakove STOP na raskrsnicama gdje su postavljeni semafori?
Svjetlosna signalizacija (semafor) ima prednost nad znakovnom.
Samo ukoliko semafor ne radi postujes znakovnu signalizaciju.
Cak i kada udjes u raskrsnicu a mijenjas pravac kretanj npr. skreces u lijevo moras propustiti one koji ne mijenjaju pravac kretanja a dolaze ti u susret ( ti njima presijecas pravac kretanja). Ovo pravilo vrijedi i kada semafori rade i kada ne rade pa postujes znakove.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#42720 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by forumskivojnik »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:36

Po toj logici ovaj žuti može kako hoće je l'?
Image
Nije tacno!
Zuti ne moze kako hoce! Zuti auto smije skrenuti samo u prvu desnu traku jer se nalazi, prije skretanja, u prvoj desnoj traci.
Zuti auto mora zadrzati pravac kretanja inace se je morao prestrojiti u drugu traku. Ako je pogrijesio njegov problem i dalje mora ostati u svojoj traci pa se naknadno prestrojiti kada ne bude ometao druge ucesnike u saobracaju.

Zar je stvarno ovo tesko shvatiti?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42721 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa neki gore mi govore da ovaj što skreće desno smije u koju hoće traku. Suprotno zakonu, koji kaže krajnju desnu.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42722 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Ne izvrci.
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42723 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Ateista wrote: 21/01/2023 13:22
nemezis wrote: 21/01/2023 12:55
Ne, nisam to napisao. Napisao sam da se na semaphoru kada je zeleno dvojici njihova medjusobna prednost regulise pravilima a zatim sam citirao pravilo koje se moze primijeniti na tu sliku. Medjutim, samo pravilo uključuje izraz "ako znakovima nije drugačije regulisano", razumiješ li sada ovo? Znaci, postupaš po nekom pravilu a to pravilo kaze "prednost ima x ako nema znaka". Pitao sam da li je "ako nema znaka" dio pravila jer je napisano u sklopu jednog konkretnog pravila koje se može primijeniti na situaciju na slici. Ako jeste, mora se poštovati i taj dio "ako nema znaka", znači moraš gledati5i na znak, ako nije, treba objasniti zašto nije ako je navedeno u sklopu pravila.
Pa o tome i ja pricam, samo sam drugacije formulisao, tako sam te i prvi put shvatio :D

Ne postuje se dio "ako nema znaka" jer to nije navedeno u stavu koji je vezan za raskrsnice sa semaforom, vec u stavu prije toga koji se odnosi generalno na raskrsnice, dok konkretno za raskrsnice pise samo gledaju se pravila.
Citiraj propise kako sam i ja uradio pa da vidimo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42724 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 21/01/2023 15:50 Pa neki gore mi govore da ovaj što skreće desno smije u koju hoće traku. Suprotno zakonu, koji kaže krajnju desnu.
Ali pise jedan dodatak, osim ako nije znakom ili signalizacijom drugacije odredjeno.
Objasnjenje u videu je malo i nelogicno pogotovo ako imas situaciju da i iz suprotnog smjera imas one koji skrecu ulijevo. Mogu i oni birati bas kao i oni sto skrecu udesno, ali ih moraju pustiti pravilom desne strane.
Ovo njihovo objasnjenje ne pije vode i nije ispravno kod nas. Sve se moze provjeriti u bilo kojoj AŠ u Sarajevu ili kod ispitivaca. To se smatra greskom. Navela sam primjer konkretan sta se radi. Ali jebiga njihova tumacenja ne znaci da je to tako, imali su nedavno tumacenja za STOP i trokut ko ce prije itd.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#42725 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

Klepio prvi ozbiljan snijeg. Ok, nije mu bas drago, ali vrijeme mu je. Naravno, tradicionalno kao i proteklih godina zimsku sluzbu iznenadio snijeg u januaru. Pa doooobro, sta taj snijeg ima da pada u januaru.

Danas u 12 kad je najvise padao, auta na cestama ko u prici. Svi su bas danas po takvim cestama mooooorali negdje. to me strasno nervira. Od cengic vile do saraj polja 3 sudara. Sva tri ista. Zguz. Pa uspori majku ti jebem nedojebanu nedokaznu. klizavo, poledilo ispod. Znam zimska sluzba ne radi, ali ne moras ti biti bilmez i nepotrebno dovoditi i sebe i druge u opasnost.
Isto tako klub ljubitelja guma naseg poznatog bh brand-a >>>ma ko mu jebe mater, mogu jos ove godine<<<, je pozvao danas clanove na obiljezavanje pocetka padanja ovog bijelog govneta voznjom kroz grad. Klizu na sve strane, ali mora se ispostovati naredba kluba.
Naravno po najvecem padanju su svi krenuli da se "Smučaju" na planine. Smučilo im se dabog da.
Izgleda da je veliki broj clanova spomenutog kluba krenuo u osvajanje planinskih ljepotica. Kroz rs, hrooooooror. oni se tamo inace nose onom krilaticom "samo prirodno i bez posipanja da ne kvarimo zimsku idilu". Cesta zaledjena ploha sa rupama u ledu tu i tamo. Bolje da su zbavili "Zamboni" za sredjivanje leda na klizalistima i fino napravili bas pismenu ledenu plohu da se moze fino sa klizaljkama. i onda tamo na razgranicenju iznajmis klizaljke i udri do trnova lagano ili do vojkovica. mozda i neku sportsku manifestaciju napraviti. Posao bi ubili.
Ali i uz takvu cestu, kolona nasih dobrih bosnjana sa spomenutim gumama su se uputili put imana i bjelasnice. Valjda da se smučaju. Vozilo se bukvalno 10. nisi mogao brze od kolone. Sunce me ugrijalo kad sam skrenuo da idem prema butmiru.

I tako........

A vi, kako 'te........
Post Reply