Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:41
Znači, semafor ti daje pravo da prođeš. A saobraćajna pravila u tom slučaju određuju pravo prvenstva prolaza za sve kojima je u tom momentu semafor dao pravo da prođu.
Šta tu sad nije jasno?
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki
Šta vi mislite ko ima prava prolaska u ovoj situaciji?
Dobro je poznato – ukoliko vozilo skreće lijevo, ima obavezu da propusti vozilo koje zadržava smjer kretanja. I upravo to je slučaj na ovoj ilustraciji.
Znakovi koji se nalaze iznad semafora mogli bi da dovedu vozača u zabludu. Međutim, s obzirom na to da semafor pokazuje zeleno, jasno je – prvenstvo prolaza ima automobil, a autobus mora da ga propusti.
U slučaju da semafor ne radi, autobus bi imao prednost, jer tako pokazuju saobraćajni znaci. I na kraju, u slučaju da nema nikakve signalizacije, primjenjivalo bi se pravilo lijevog skretanja, dakle, autobus bi morao da propusti automobil.
Pojašnjenje:
Automobil ima prednost, jer radi svjetlosna signalizacija.
jbt. 6-7 strana za popodne ste nasrali...
Nek ljudi voze i oduzimaju prednost, sviraju i bune se.
Rečeno im je sta je tacno, dat im primjer iz testova i objasnjenje...
Ali jok, ima neka njihova logika i oni su "u pravu"...
Prodje zivot u naprdjivanju.
Ako je drugi izlaz u pitanju, onda možeš ići lijevom trakom do kružnog, unutrašnjom kroz dio kružnog i onda se isključiti iz unutrašnje u lijevu isključnu traku na drugom izlazu.
Sve to pod uslovom da se ovaj što vozi pored tebe u desnoj traci pravilno prestrojio prije kružnog i da poštuje horizontalnu signalizaciju prije kružnog koja mu kaže da se mora isključiti na prvom ili drugom izlazu, što znači da te ne može omesti prilikom tvog isključivanja. I pod uslovom da vam s desne strane tj. na prvom izlazu na koji nailaziš ne uNIđe neki jaro koji misli da ako si ti u unutrašnjoj traci on mere u vanjsku uletit' i ode pravo, opet ti presijeca putanju.
Ako se bilo šta od te dvije situacije desi, a već ste unutar kružnog, pošto je kod nas zakon nedorečen i teško možeš dokazati ove prethodne dvije radnje koje su prethodile događaju, onda se ne isključuj nego napravi krug pa ponovo.
gdje to pise majke ti...ja se iz lijeve prestrojim u desnu na ulazu u kruzni I idem na drugi izlaz.desnom jer mi ide tako putanja.....
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 17:13
U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.
Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao
Tako da, limiter na plus 10 i miran.
Vidis to nisam znao, koliko si siguran u to, mada ima mi smisla.
Nedavno mi momak iz RS govori da onaj stub radar kod neskovica ne slika pojas jer ne zna razlikovati torbicu od pojasa.
PS. Dozer je kralj a mislim da ima i finih kuka, evo ga nema, sjebo se, skonto koliko dugo je zivio u neznanju.
Last edited by dzeno123 on 21/01/2023 08:28, edited 1 time in total.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 17:13
U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.
Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao
Tako da, limiter na plus 10 i miran.
Vidis to nisam znao, koliko si siguran u to, mada ima mi smisla.
Kolega koji radi u MUP RS me nazvao maksuz da mi kaže mjesec dana nakon mog izleta na sud da su na internoj viber grupi dobili nezvaničnu depešu da štimaju radar na 13 i više, da ne slika na 12 i manje preko.
Al’ opet kažem, jedino sa GPSom i provjerenom informacijom gdje je koji radar možeš voziti tih +12 u odnosu na limit. Znači ne dobijamo ništa u realnosti. Ponavljam, limiter na +10 i miran.
nemezis wrote: ↑20/01/2023 16:04
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
Ne razumijem, citirao sam Zakon i sve objasnio. Koje tačno pravilo iz Zakona se primjenjuje kada je obojici zeleno? Pravila su navedena u Zakonu, ja sam citirao ono za koje ja mislim da se primjenjuje i postavio pitanje u vezi njega. Je li ti nije jasno pitanje?
Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
Ne razumijem, citirao sam Zakon i sve objasnio. Koje tačno pravilo iz Zakona se primjenjuje kada je obojici zeleno? Pravila su navedena u Zakonu, ja sam citirao ono za koje ja mislim da se primjenjuje i postavio pitanje u vezi njega. Je li ti nije jasno pitanje?
Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:41
Znači, semafor ti daje pravo da prođeš. A saobraćajna pravila u tom slučaju određuju pravo prvenstva prolaza za sve kojima je u tom momentu semafor dao pravo da prođu.
Šta tu sad nije jasno?
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki
Opet cu te uputiti da procitas sta pise u zobsu da vidis da nisi u pravu, ili trolas.
HelaS wrote: ↑20/01/2023 22:02
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki
Šta kad je znak u koliziji sa semaforom? Npr. nailaziš na raskrsnicu, imaš znak STOP i zeleno svjetlo na semaforu. Hoćeš li se zaustaviti na znaku stop?
HelaS wrote: ↑20/01/2023 22:02
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki
Šta kad je znak u koliziji sa semaforom? Npr. nailaziš na raskrsnicu, imaš znak STOP i zeleno svjetlo na semaforu. Hoćeš li se zaustaviti na znaku stop?
Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki
Opet cu te uputiti da procitas sta pise u zobsu da vidis da nisi u pravu, ili trolas.
Nemoj se ljutiti, ali stvarno s tobom ne želim više raspravljati na ovoj temi. Pojma nemaš o ovoj materiji, i uporno postavljaš nekakve svoje teorije i improviziraš pravila. Uz to, i poprilično si "nepismen", a novinar ili sam nešto pobrkao, što svakako nije ključni razlog da odbijam raspravu s tobom, ali jeste razlog.