Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42601 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Znači, semafor ti daje pravo da prođeš. A saobraćajna pravila u tom slučaju određuju pravo prvenstva prolaza za sve kojima je u tom momentu semafor dao pravo da prođu.

Šta tu sad nije jasno?
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42602 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:41
Ateista wrote: 20/01/2023 14:39

Nemoj sta zamjeriti, ali u pravu je, u postovima na prethodnoj stranici ih jesi pomijesao. :D
Jedan pravac moze imati dva smjera ako je dvosmjerna ulica, ali to je jedan pravac.
I jedan smjer moze imati dva pravca. Ili ne...? :D
E to vec ne moze. :D
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42603 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 20/01/2023 14:40
EFD22 wrote: 20/01/2023 14:39

Ja stvarno ne znam šta tu u stavu 4 nije jasno i po čemu se razlikuje od ovog što sam ja napisao.
E jebiga sad ako ne vidiš razliku u dvije norme, jedne iz SFRJ druga iz ZOBS BiH.
Ima razlike, u starom je to direktnije receno, u novom treba malo razmsliti ali se dodje na isto. :D
Sa druge strane, u novom je direktnije objasnjena situacija ko ima prednost kad se sijeku putanje a radi semafor.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42604 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Dobro, ovo smo apsolvirali, hajmo opet malo raskrsnica Kranjčevićeva-Zvizdovićeva, desni skretač vs. lijevi skretač, nismo ima jedno 4 mjeseca. :mrgreen:
Dozer pojma nema.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#42605 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by azdralovic »

NediM17 wrote: 20/01/2023 14:57 Dobro, ovo smo apsolvirali, hajmo opet malo raskrsnica Kranjčevićeva-Zvizdovićeva, desni skretač vs. lijevi skretač, nismo ima jedno 4 mjeseca. :mrgreen:
Dozer pojma nema.
:lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42606 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Nevjerovatno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42607 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 14:59 Nevjerovatno.
Al' baš.
User avatar
Logovan
Posts: 102861
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42608 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

NediM17 wrote: 20/01/2023 14:57 Dobro, ovo smo apsolvirali, hajmo opet malo raskrsnica Kranjčevićeva-Zvizdovićeva, desni skretač vs. lijevi skretač, nismo ima jedno 4 mjeseca. :mrgreen:
Moze vala. :mrgreen:

Krecemo... :mrgreen:

Zeleno se upalilo i tebi i njemu, vidis da i on skrece (upaljen zmigavac, polako mota desno), pa smotaj i ti, dvije su trake, on u svoju traku, ti u svoju traku, logicno.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#42609 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

Jbt sad znam da se više nikad ne smijem spustiti niz Bjelave, ko zna ko ulazi na raskrsnicu. Radije ću okolo. :run: :D
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#42610 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

Logovan wrote: 20/01/2023 15:01
NediM17 wrote: 20/01/2023 14:57 Dobro, ovo smo apsolvirali, hajmo opet malo raskrsnica Kranjčevićeva-Zvizdovićeva, desni skretač vs. lijevi skretač, nismo ima jedno 4 mjeseca. :mrgreen:
Moze vala. :mrgreen:

Krecemo... :mrgreen:

Zeleno se upalilo i tebi i njemu, vidis da i on skrece (upaljen zmigavac, polako mota desno), pa smotaj i ti, dvije su trake, on u svoju traku, ti u svoju traku, logicno.
Ja u se međuvremenu predomislim, ugasim žmigavac i nastavim pravo prema bolnici i direkt spucam u tebe...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42611 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Logovan wrote: 20/01/2023 15:01
NediM17 wrote: 20/01/2023 14:57 Dobro, ovo smo apsolvirali, hajmo opet malo raskrsnica Kranjčevićeva-Zvizdovićeva, desni skretač vs. lijevi skretač, nismo ima jedno 4 mjeseca. :mrgreen:
Moze vala. :mrgreen:

Krecemo... :mrgreen:

Zeleno se upalilo i tebi i njemu, vidis da i on skrece (upaljen zmigavac, polako mota desno), pa smotaj i ti, dvije su trake, on u svoju traku, ti u svoju traku, logicno.
Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desn rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

Naravno, ako je cesta u koju obojica skrećete samo sa jednom trakom u vašem smjeru, onda ovaj koji skreće desno ima pravo prvenstva prolaza. Logično.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42612 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Raskrsnica na Bjelavama je školski primjer kako pojedinci ili nemaju vozačku uopće (ono javlja se neki Jovo 12 godina i glumi vozača) ili je kupio vozačku i samo zna voziti (jedva) na maršutama, sve dalje od toga je atomska fizika. :lol:

Stvar je jednostavna i tako prosta, prilikom otvaranja semafora, samo možete ići u lijevo,a oni odozgo ne mogu lijevo, ali mogu pravo ili desno. I oni koji odozdo skreću obavezno ulijevo, dužni su da puste onoga koji ide pravo, ili koji skreće udesno. Takvo postupanje imate u svakoj raskrsnici, samo pojedince buni infrastruktura ceste koja se "slama ulijevo" pa misle da je to neki vid skretanja ili čega već.Tragično ko sve sjeda za volan. Izgleda ne ubija brzina,već elementarno neznanje osnovnih pravila saobraćaja u najjednostavnijim raskrsnicama.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42613 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 15:07 Raskrsnica na Bjelavama je školski primjer kako pojedinci ili nemaju vozačku uopće (ono javlja se neki Jovo 12 godina i glumi vozača) ili je kupio vozačku i samo zna voziti (jedva) na maršutama, sve dalje od toga je atomska fizika. :lol:

Stvar je jednostavna i tako prosta, prilikom otvaranja semafora, samo možete ići u lijevo,a oni odozgo ne mogu lijevo, ali mogu pravo ili desno. I oni koji odozdo skreću obavezno ulijevo, dužni su da puste onoga koji ide pravo, ili koji skreće udesno. Takvo postupanje imate u svakoj raskrsnici, samo pojedince buni infrastruktura ceste koja se "slama ulijevo" pa misle da je to neki vid skretanja ili čega već.Tragično ko sve sjeda za volan. Izgleda ne ubija brzina,već elementarno neznanje osnovnih pravila saobraćaja u najjednostavnijim raskrsnicama.
Upravo tako, misli valjda da pravo znači da možeš provući pravu liniju od jedne trake do druge, ne smije se slomiti. Tom logikom onda ni na Čvili na glavnoj džadi ne ideš pravo poslije semafora :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42614 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:04
Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

Pod uslovom da desni koji skreće se isključivo svojom putanjom, što često nije slučaj jer glume zabacivanje ko da voze tandem autobus i prikolicu :lol: :lol: :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42615 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 15:10
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:04
Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

Pod uslovom da desni koji skreće se isključivo svojom putanjom, što često nije slučaj jer glume zabacivanje ko da voze tandem autobus i prikolicu :lol: :lol: :lol:
To da, ako hvata luk Fiestom k’o da vozi FAP 13 onda ga svakako treba pustiti, goni budalu. :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 102861
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42616 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Dzontra_Volta wrote: 20/01/2023 15:03 Ja u se međuvremenu predomislim, ugasim žmigavac i nastavim pravo prema bolnici i direkt spucam u tebe...
Pa gledaj. I ti i ja. :mrgreen: Ako sam ti blokirao prolaz prije nego sto si se predomislio, onda sacekaj. :D Ako hocu da skrenem i vidim da si se predomislio, normalno da cu ja stati. Sve zavisi kakva je situacija. A sve se ovo radi polako, sa normalnom brzinom.
mali_balon
Posts: 14565
Joined: 12/09/2012 09:57

#42617 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

Ali onaj koji u kruznom toku vozi unutrasnjom be moze izaci na prvi izlaz mora napraviti krug pa tek onda da se perestroika u vanjsku
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42618 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Ako si se predomislio a prije toga doveo druge učesnike u saobraćaju do zablude u smislu nepravilnog i netačnog pokazivanja svojih namjera, nećeš tek tako valjda gas i pravo spucat u drugog, valjda ćeš s oprezom nastaviti i proći raskrsnicu. Jer si ti zajebo stvar :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42619 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Dzontra_Volta wrote: 20/01/2023 15:03
Logovan wrote: 20/01/2023 15:01
Moze vala. :mrgreen:

Krecemo... :mrgreen:

Zeleno se upalilo i tebi i njemu, vidis da i on skrece (upaljen zmigavac, polako mota desno), pa smotaj i ti, dvije su trake, on u svoju traku, ti u svoju traku, logicno.
Ja u se međuvremenu predomislim, ugasim žmigavac i nastavim pravo prema bolnici i direkt spucam u tebe...
:thumbup:
Ne moraš ga ni ugasiti.
Last edited by NediM17 on 20/01/2023 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
Logovan
Posts: 102861
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42620 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

mali_balon wrote: 20/01/2023 15:13 Ali onaj koji u kruznom toku vozi unutrasnjom be moze izaci na prvi izlaz mora napraviti krug pa tek onda da se perestroika u vanjsku
Sacekaj bolan, ne mozemo tako brzo teme mijenjati. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42621 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

mali_balon wrote: 20/01/2023 15:13 Ali onaj koji u kruznom toku vozi unutrasnjom be moze izaci na prvi izlaz mora napraviti krug pa tek onda da se perestroika u vanjsku
Nije bitno kojom voziš, nego kojom ulaziš, naravno ako je više traka na ulazu u KT, i ako su označene na vrijeme za prestrojavanje. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42622 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:14
Dzontra_Volta wrote: 20/01/2023 15:03

Ja u se međuvremenu predomislim, ugasim žmigavac i nastavim pravo prema bolnici i direkt spucam u tebe...
:thumbup:
Ne moraš ga ni ugasiti.
A ja imam kameru na kojoj se jasno vidi da si dao žmigavac za desno i nastavio pravo. Kakva je tu “sudska praksa”? :lol:
mali_balon
Posts: 14565
Joined: 12/09/2012 09:57

#42623 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

Logovan wrote: 20/01/2023 15:15
mali_balon wrote: 20/01/2023 15:13 Ali onaj koji u kruznom toku vozi unutrasnjom be moze izaci na prvi izlaz mora napraviti krug pa tek onda da se perestroika u vanjsku
Sacekaj bolan, ne mozemo tako brzo teme mijenjati. :mrgreen:
aha ja mislio vi vec na kruznom....onda sacekat cu koju stranicu
mali_balon
Posts: 14565
Joined: 12/09/2012 09:57

#42624 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:15
mali_balon wrote: 20/01/2023 15:13 Ali onaj koji u kruznom toku vozi unutrasnjom be moze izaci na prvi izlaz mora napraviti krug pa tek onda da se perestroika u vanjsku
Nije bitno kojom voziš, nego kojom ulaziš, naravno ako je više traka na ulazu u KT, i ako su označene na vrijeme za prestrojavanje. :mrgreen:
ja ulazim pravo I izlazim pravo
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42625 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:16
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:14

:thumbup:
Ne moraš ga ni ugasiti.
A ja imam kameru na kojoj se jasno vidi da si dao žmigavac za desno i nastavio pravo. Kakva je tu “sudska praksa”? :lol:
Džaba ti, oduzeo si prvenstvo, a i ne vrijedi ti ta kamera na sudu. :mrgreen:
Post Reply