Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
I to je, ali eto može se desiti da krajnja desna iz koje je došao može i pravo i desno, onda samo žmigavac pali, ili moram sačekati da on ipak skroz skrene desno bez obzira što je već dao žmigavac.
To je ispravno razmišljanje, oprez je majka mudrosti.
Naravno da neću srljati u sudar, nisam budala, ali ako vidim da si pokazao namjeru da skreneš, dao žmigavac, znam da moraš u krajnju desnu, i krenuo si skretati, normalno da ću krenuti i ja lijevo u krajnju lijevu. Kad bih tako stajao da se očisti sve da nema nikog, možda bi jedno auto prolazilo na svako zeleno svjetlo.
A isto tako, i ti ako se predomisliš, nećeš valjda puni gas i u mene, predomislio si se, zajebo si i sebe i mene, malo ćeš sačekati dok ne vidiš da su i drugi skontali da si se predomislio.
A ne sa nekim predubjeđenjem da si u pravu ono gas pa šta bude.
Neki dan bio jubilej, 40 godina vozačke dozvole, još je ne platih, mada nikad nije kasno.
Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
Neki dan bio jubilej, 40 godina vozačke dozvole, još je ne platih, mada nikad nije kasno.
Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:24
Zakon kaže:
"Međusobno prvenstvo/prednost prolaza učesnika/sudionika u saobraćaju/prometu, koji na raskršću/raskrižju svjetlosnim saobraćajnim/prometnim znakovima istovremeno/istodobno dobivaju pravo prolaza, reguliše/regulira se saobraćajnim/prometnim pravilima."
Znači, zeleno obojici, traži se pravilo. Koje pravilo?
"Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno."
Je li ovo "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno" sastavni dio pravila kojeg se treba pridržavati ako semafor istovremeno daje dozvolu za prolazak ili nije? Ako jeste, onda ovaj što skreće ide prvi jer pravilo kaže da propušta ako nema znaka a znaka ima, ako nije zašto tačno nije?
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
Samo Ševal Kovačević i ne boj se.
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.
Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.
Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.
TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.
Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
nemezis wrote: ↑20/01/2023 15:55
To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
Znaci svako neobiljezeno vozilo u vlasnistvu MUPa kojeg duzi policija za obavljanje radnih zadataka - nije policijsko auto, odnosno nije vlasnistvo MUPa Uprave policije?
Dakle i svaki taj presretac koji radi, nije policijsko auto, nego cije je zapravo?
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 16:41
TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.
Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 16:41
TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.
Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove.
Nije bitno podešenje radara.
Bitno je koja je brzina utvrđena kojim radarom.
TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.
Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove.
Nije bitno podešenje radara.
Bitno je koja je brzina utvrđena kojim radarom.
TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.
Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 17:13
U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.
Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao
TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.
Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
Da li je to stav suda iz sudske odluke ?
Da. Jer sam kao dokaz priložio ovlašteni prevod javno dostupnog tehničkog lista uređaja kojim je utvrđena sporna brzina kretanja.
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 16:08
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.
Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.
Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.
Hvala meni.
Super, u KS svake godine se posebno bazdare na tacnu brzinu (MIBO Komunikacije) iz uz svaki se dobije atest
Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:40
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto?
Ne znači, kakve to ima veze sa vozilima pod pratnjom?
EFD22 wrote: ↑20/01/2023 16:08
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.
Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.
Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.
Hvala meni.
Super, u KS svake godine se posebno bazdare na tacnu brzinu (MIBO Komunikacije) iz uz svaki se dobije atest
I tako baždareni imaju preciznost od plusminus 2km/h.
nemezis wrote: ↑20/01/2023 15:55
To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
Znaci svako neobiljezeno vozilo u vlasnistvu MUPa kojeg duzi policija za obavljanje radnih zadataka - nije policijsko auto, odnosno nije vlasnistvo MUPa Uprave policije?
Dakle i svaki taj presretac koji radi, nije policijsko auto, nego cije je zapravo?
Kako ja ovdje kao autor citiranog teksta? Ovo nisam ja pisao.