Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42651 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:56
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:53

I to je, ali eto može se desiti da krajnja desna iz koje je došao može i pravo i desno, onda samo žmigavac pali, ili moram sačekati da on ipak skroz skrene desno bez obzira što je već dao žmigavac.
To je ispravno razmišljanje, oprez je majka mudrosti.
Naravno da neću srljati u sudar, nisam budala, ali ako vidim da si pokazao namjeru da skreneš, dao žmigavac, znam da moraš u krajnju desnu, i krenuo si skretati, normalno da ću krenuti i ja lijevo u krajnju lijevu. Kad bih tako stajao da se očisti sve da nema nikog, možda bi jedno auto prolazilo na svako zeleno svjetlo.

A isto tako, i ti ako se predomisliš, nećeš valjda puni gas i u mene, predomislio si se, zajebo si i sebe i mene, malo ćeš sačekati dok ne vidiš da su i drugi skontali da si se predomislio.

A ne sa nekim predubjeđenjem da si u pravu ono gas pa šta bude.

Jebem ga ja.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42652 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:51

100%

Morat će i Nedim da plati kaznu da sazna :mrgreen:
Neki dan bio jubilej, 40 godina vozačke dozvole, još je ne platih, mada nikad nije kasno. :mrgreen:
Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42653 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 16:00
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:58

Neki dan bio jubilej, 40 godina vozačke dozvole, još je ne platih, mada nikad nije kasno. :mrgreen:
Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
Samo Ševal Kovačević i ne boj se. :lol:
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42654 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Ateista wrote: 20/01/2023 13:46
nemezis wrote: 20/01/2023 13:24
Zakon kaže:
"Međusobno prvenstvo/prednost prolaza učesnika/sudionika u saobraćaju/prometu, koji na raskršću/raskrižju svjetlosnim saobraćajnim/prometnim znakovima istovremeno/istodobno dobivaju pravo prolaza, reguliše/regulira se saobraćajnim/prometnim pravilima."

Znači, zeleno obojici, traži se pravilo. Koje pravilo?
"Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno."

Je li ovo "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno" sastavni dio pravila kojeg se treba pridržavati ako semafor istovremeno daje dozvolu za prolazak ili nije? Ako jeste, onda ovaj što skreće ide prvi jer pravilo kaže da propušta ako nema znaka a znaka ima, ako nije zašto tačno nije?

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42655 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 16:04
EFD22 wrote: 20/01/2023 16:00

Čestitam. Zamolit ću te da ovih dana malo češće upražnjavaš to pravo da možeš desno skrenuti u koju god traku želiš, a pogotovo ako vidiš gdje u blizini patrolu, i da oni tebe vide. Molim te, više puta, pa nam javi kako prođe.
Samo Ševal Kovačević i ne boj se. :lol:
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.

Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.

Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.

Hvala meni.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42656 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Svaka cast, kakve radare imaju "pederalci", mogu li i oni pasti na sudu po istom osnovu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42657 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 16:27 Svaka cast, kakve radare imaju "pederalci", mogu li i oni pasti na sudu po istom osnovu.
Iste. To je onaj mali tronožac. Više ih ima u FBiH nego u RS.
User avatar
Logovan
Posts: 102863
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42658 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Throttle wrote: 20/01/2023 15:56 Pa vi se istovremeno svadjate oko 16 stvari :lol:
Ma totalni nered na temi, nema ovo smisla.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42659 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 16:32
NediM17 wrote: 20/01/2023 16:27 Svaka cast, kakve radare imaju "pederalci", mogu li i oni pasti na sudu po istom osnovu.
Iste. To je onaj mali tronožac. Više ih ima u FBiH nego u RS.
A sta je u onim kutijama za fiksne radare ili jos gore sta je sa "pistoljima".
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42660 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.

Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42661 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 20/01/2023 15:55 To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
Znaci svako neobiljezeno vozilo u vlasnistvu MUPa kojeg duzi policija za obavljanje radnih zadataka - nije policijsko auto, odnosno nije vlasnistvo MUPa Uprave policije?
Dakle i svaki taj presretac koji radi, nije policijsko auto, nego cije je zapravo? :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42662 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 20/01/2023 16:41 TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.

Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove. :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42663 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 16:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 16:41 TruCAM 2 se može koristiti i kao pištolj. A u kutijama ne znam šta je. Najčešće su fiksni radari izvedeni sa pragovima u cesti, a tu je preciznost 100%.

Piše ti na prekršajnom nalogu kojim radarom je utvrđena brzina kretanja. I onda na netu nađeš tehnički list i vidiš imaš li šanse.
Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove. :lol:
Nije bitno podešenje radara.

Bitno je koja je brzina utvrđena kojim radarom.

TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.

Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42664 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.

Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao 😆

Tako da, limiter na plus 10 i miran.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42665 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Kad smo kod semafora, evo jedna dobra :mrgreen:

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#42666 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

EFD22 wrote: 20/01/2023 17:12
vjeshalica wrote: 20/01/2023 16:58

Ako radar jeste ispravno namjesten onda u tom slucaju placas punu kaznu + troskove. :lol:
Nije bitno podešenje radara.

Bitno je koja je brzina utvrđena kojim radarom.

TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.

Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
Da li je to stav suda iz sudske odluke ?
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#42667 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Jope nejebica na forumu...
:(
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42668 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 17:13 U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.

Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao 😆

Tako da, limiter na plus 10 i miran.
Sta cemo ako su ti gume vece od propisanih? :run:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42669 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

artur morgan wrote: 20/01/2023 17:26
EFD22 wrote: 20/01/2023 17:12

Nije bitno podešenje radara.

Bitno je koja je brzina utvrđena kojim radarom.

TruCAM II, bez obzira na podešenje, kao i na starost, i datum zadnjeg baždarenja, prema javno dostupnim podacima koje objavljuje i za koje garantuje proizvođač, ima preciznost mjerenja od plusminus 2km/h.

Znači u mom slučaju, utvrđena brzina je 91, ali zbog preciznosti uređaja kojim je utvrđena brzina, stvarna brzina je bila u intervalu od 89 do 93 km/h. Zbog principa in dubio pro reo, uzeto je da sam vozio 89 km/h, što na dijelu puta gdje je ograničenje 80 km/h nije prekršaj definisan našim ZoBS-om.
Da li je to stav suda iz sudske odluke ?
Da. Jer sam kao dokaz priložio ovlašteni prevod javno dostupnog tehničkog lista uređaja kojim je utvrđena sporna brzina kretanja.
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#42670 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by shandrprcSA »

EFD22 wrote: 20/01/2023 16:08
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.

Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.

Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.

Hvala meni.
Super, u KS svake godine se posebno bazdare na tacnu brzinu (MIBO Komunikacije) iz uz svaki se dobije atest
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#42671 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by shandrprcSA »

nemezis wrote: 20/01/2023 15:54
Dozer wrote: 20/01/2023 13:40
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto?
Ne znači, kakve to ima veze sa vozilima pod pratnjom?
tzv-vozila-pod-pratnjom-t132729.html

goran je to davno objasnio :izet:
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42672 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

EFD22 wrote: 20/01/2023 17:38
artur morgan wrote: 20/01/2023 17:26

Da li je to stav suda iz sudske odluke ?
Da. Jer sam kao dokaz priložio ovlašteni prevod javno dostupnog tehničkog lista uređaja kojim je utvrđena sporna brzina kretanja.
A sad ti sudska praksa nije smiješna?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42673 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

shandrprcSA wrote: 20/01/2023 17:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 16:08
Ma ne, kažem, svi imaju neke teorije, a niko ne smije da ih dokaže praktično.

Ja sam uspio na sudu dokazati da TruCAM II kada je baždaren i/ili nov ima preciznost od plusminus 2km/h, i tako sam sa 91 km/h gdje je ograničenje 80 km/h prošao nekažnjeno, jer sam javno dostupnim tehničkim listom navedenog radara dokazao taj podatak. I to bez vještaka a la Ševal. Sud je uzeo kao činjenicu da sam vozio u rasponu od 89 do 93 km/h, naravno po principu in dubio pro reo uzeta je najpovoljnija opcija po mene optuženog, i prošao sam bez kazne. Nakon čega su svi lokalni MUP-ovi u RS-u dobili internu depešu da štimaju radare da slikaju na +13 i više.

Jedini trošak koji sam imao je 15 KM ovlaštenom sudskom tumaču engleskog jezika koji mi je preveo tehnički list od Lasertech TruCAM II.

Hvala meni.
Super, u KS svake godine se posebno bazdare na tacnu brzinu (MIBO Komunikacije) iz uz svaki se dobije atest
I tako baždareni imaju preciznost od plusminus 2km/h.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42674 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Ma MIBO to usteluje bolje od fabrike. :mrgreen:
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42675 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 16:57
nemezis wrote: 20/01/2023 15:55 To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
Znaci svako neobiljezeno vozilo u vlasnistvu MUPa kojeg duzi policija za obavljanje radnih zadataka - nije policijsko auto, odnosno nije vlasnistvo MUPa Uprave policije?
Dakle i svaki taj presretac koji radi, nije policijsko auto, nego cije je zapravo? :lol:
Kako ja ovdje kao autor citiranog teksta? Ovo nisam ja pisao.
Post Reply