TZV. Vozila pod pratnjom????

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
zdruzdjo
Posts: 5229
Joined: 16/08/2009 00:27

#1 TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by zdruzdjo »

sad naletih na neku brosuru od bihamk-a i tu je zakonik bla bla
i tu pise
24. Vozila pod pratnjom
clan/clanak 125.
(1) Vozilima pod pratnjom, u skladu s ovim Zakonom, podrazumijevaju se
vozila kojima je dodijeljena pratnja policije ili vojne policije, s posebnim motor-
nim vozilima opremljenim ure|ajima za davanje posebnih zvucnih signala i svje-
tlosnih znakova crvene i plave boje, i to za vrijeme dok se ti znakovi daju....


obzirom da dobro znam kako izgledaju vozila policije i vojne policije,
moje pitanje:

da li to znaci da ovi silni "delegati" koje voze audi-ji, mercedesi, bmw-ovi i koji imaju one plavo-crvene "blinkere" naprijed, u stvari nisu vozila pod pratnjom (u ocima zakona) ukoliko ih ne prati policijsko ili vojno policijsko vozilo????
User avatar
mk ultra
Posts: 19736
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mk ultra »

zašto u kantonu sarajevo dobiju policijsko vozilo na čelu kolone?
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#3 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by Akibh »

Bila diskusija x puta, samo sto niko nema rjesenja...Jeb

Vozači desetina državnih, entitetskih, ali i kantonalnih funkcionera, te lidera nekih nevladinih organizacija u BiH prilikom vožnje na službenim vozilima i dalje koriste "treptače", iako nemaju, po zakonu, obaveznu pratnju policije ili Vojne policije.

Naime, ova apsurdna situacija i dalje prolazi nekažnjeno kod pripadnika policijskih agencija u BiH, koji su očigledno imuni gledajući vozila funkcionera sa zatamnjenim staklima, koja pritom imaju upaljene "treptače", a sve kako bi ih neko propustio u saobraćaju. Ti vozači i oni koje voze, očigledno ne znaju ili neće da znaju da su bez pratnje policije ili Vojne policije potpuno jednaki učesnici u saobraćaju kao i svi drugi.

U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH kazali su da se "treptači", po zakonu, na vozilima mogu koristiti samo onda kada je osobi koja se prevozi u tom vozilu dodijeljena pratnja policije ili Vojne policije.

"Ukoliko to vozilo nema policijsku pratnju sa upaljenom rotacijom, nezakonito koristi 'treptače'. U ovom slučaju red treba da uvede policija na terenu i da sankcioniše one koji ove odredbe krše", kazali su oni. Prema njihovim riječima, kazne za nepoštovanje ovih odredaba kreću se od 100 do 8.000 KM.

"Vozač tog vozila je, i kad koristi 'treptače', potpuno ravnopravan sa drugim učesnicima u saobraćaju. To znači da, ako se nešto nepredviđeno desi, ne postoji niti jedna olakšica za tu osobu po pitanju odgovornosti u nezgodi zato što je koristio 'blinkere'", kazali su u Ministarstvu. A da se "treptači" i "blinkeri" plave i crveno plave boje, koji se ugrađuju na vjetrobrane sa unutrašnje strane automobila mogu naći i u slobodnoj prodaji pokazuju i oglasi na bh. internet portalima, gdje mogu biti kupljeni za od 20 do 120 KM.

Milenko Jaćimović, inženjer saobraćaja i predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, rekao je da je "treptače" moguće vidjeti na vozilima direkcija, agencija, nevladinih organizacija, a posebno ministara i drugih funkcionera koji nisu ličnosti kojima je dodijeljena pratnja. Ipak, kazao je da se po ovom pitanju u većini slučajeva ide linijom manjeg otpora, da se izbjegne zamjeranje funkcionerima ili nekim značajnim ličnostima.

Osman Lindov, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Sarajevu, kazao je da je u BiH postalo pravilo da funkcioneri na svim nivoima vlasti sebi mimo zakona ugrađuju "treptače" na vozila, a nemaju policijsku pratnju.

"To je nelegalno i to treba sankcionisati. Česta upotreba takvih svjetala kod ostalih učesnika u saobraćaju izaziva jedan animozitet", rekao je on.
zdruzdjo
Posts: 5229
Joined: 16/08/2009 00:27

#4 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by zdruzdjo »

Akibh wrote:Bila diskusija x puta, samo sto niko nema rjesenja...Jeb

Vozači desetina državnih, entitetskih, ali i kantonalnih funkcionera, te lidera nekih nevladinih organizacija u BiH prilikom vožnje na službenim vozilima i dalje koriste "treptače", iako nemaju, po zakonu, obaveznu pratnju policije ili Vojne policije.

Naime, ova apsurdna situacija i dalje prolazi nekažnjeno kod pripadnika policijskih agencija u BiH, koji su očigledno imuni gledajući vozila funkcionera sa zatamnjenim staklima, koja pritom imaju upaljene "treptače", a sve kako bi ih neko propustio u saobraćaju. Ti vozači i oni koje voze, očigledno ne znaju ili neće da znaju da su bez pratnje policije ili Vojne policije potpuno jednaki učesnici u saobraćaju kao i svi drugi.

U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH kazali su da se "treptači", po zakonu, na vozilima mogu koristiti samo onda kada je osobi koja se prevozi u tom vozilu dodijeljena pratnja policije ili Vojne policije.

"Ukoliko to vozilo nema policijsku pratnju sa upaljenom rotacijom, nezakonito koristi 'treptače'. U ovom slučaju red treba da uvede policija na terenu i da sankcioniše one koji ove odredbe krše", kazali su oni. Prema njihovim riječima, kazne za nepoštovanje ovih odredaba kreću se od 100 do 8.000 KM.

"Vozač tog vozila je, i kad koristi 'treptače', potpuno ravnopravan sa drugim učesnicima u saobraćaju. To znači da, ako se nešto nepredviđeno desi, ne postoji niti jedna olakšica za tu osobu po pitanju odgovornosti u nezgodi zato što je koristio 'blinkere'", kazali su u Ministarstvu. A da se "treptači" i "blinkeri" plave i crveno plave boje, koji se ugrađuju na vjetrobrane sa unutrašnje strane automobila mogu naći i u slobodnoj prodaji pokazuju i oglasi na bh. internet portalima, gdje mogu biti kupljeni za od 20 do 120 KM.

Milenko Jaćimović, inženjer saobraćaja i predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, rekao je da je "treptače" moguće vidjeti na vozilima direkcija, agencija, nevladinih organizacija, a posebno ministara i drugih funkcionera koji nisu ličnosti kojima je dodijeljena pratnja. Ipak, kazao je da se po ovom pitanju u većini slučajeva ide linijom manjeg otpora, da se izbjegne zamjeranje funkcionerima ili nekim značajnim ličnostima.

Osman Lindov, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Sarajevu, kazao je da je u BiH postalo pravilo da funkcioneri na svim nivoima vlasti sebi mimo zakona ugrađuju "treptače" na vozila, a nemaju policijsku pratnju.

"To je nelegalno i to treba sankcionisati. Česta upotreba takvih svjetala kod ostalih učesnika u saobraćaju izaziva jedan animozitet", rekao je on.
to je ono sto me interesuje,
znaci zakonski sljedeci put kad vidim nekoga tako da mi zmirka u retrovizoru, IGNOOOOREEE
pa nek mami zmirka ako nema policiju ispred sebe
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#5 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by sema911s »

to je ono sto me interesuje,
znaci zakonski sljedeci put kad vidim nekoga tako da mi zmirka u retrovizoru, IGNOOOOREEE
pa nek mami zmirka ako nema policiju ispred sebe[/quote]


jos samo se primaknes sredini cesto sto blize liniji to bolje zatebe, tak ja radim kada vidim supkee, jos je kamera natakarena naprijed i nazad pa nek izvole, ako hoce da se guramoo
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#6 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

ja bih ipak samo naoruzan mogao da se kurcim likovima u "pratnji".... ipak je njih najmanje 2-3 i redom su vjerovatno naoruzani....

i jos jedna stvar je ta - da postoji mogucnost da te se izgura sa ceste i da kao i uvijek prodju nekaznjeno.....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#7 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

Eto uzmi primjer Mirsada Kebe, ex podpredsjednik FBiH, njegova pratnja su civilni Golf V FUP-a sa rotacionim svjetlima na krotvu i blinkerima i 2 covjeka unutra, a on je u crnim A6 sa blinkerima i vozcem, sva trojica su radnici FUP-a tj ovlastena sl. lica sa pripadajucim ovlastima. Kad bi bilo stani-pani bas me interesuje kako bi u Ministarstvu transporta i komunikacija BiH i Lindov objasnili da Kebo nema prednost u prometu buduci da im se po njihovom tumacenju ne treba sklanjati i da Golf-V nije policijski auto.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#8 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by sparky »

ne znam zasto se toliko prica o tim povlastenim vozilima. zemlja smo kakva jesmo i to je neizbjezno jos neko vrijeme. ja od kako vozim sklanjam se hitnoj, vatrogascima i policiji. na ove crne limuzine nikad nisam obracao paznju previse. ako je brzi neka ide. tako isto postupam i sa svakim drugim vozilom. pretice me na punoj, sta me briga, neka prodje ako moze. ne oduzimam im prednost, ako je imaju, ali isto tako i ne dajem ako nemaju. svaki taj auto ja vidim kao najobicnije taksi vozilo. vecina snimaka koji su u zadnje vrijeme aktuelni su neka preticanja na pravcima gdje nema nikog iz suprotnog smijera, doduse obicno na punoj. to radi vecina na nasim cestama, bez obzira ima li ili nema blinkere. nije uredu, ali je tako.
bezveze se opterecivati jos i tim glupostima. :run: :bih:
preludezalude
Posts: 5760
Joined: 07/03/2012 00:09

#9 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by preludezalude »

sema911s wrote:to je ono sto me interesuje,
znaci zakonski sljedeci put kad vidim nekoga tako da mi zmirka u retrovizoru, IGNOOOOREEE
pa nek mami zmirka ako nema policiju ispred sebe

jos samo se primaknes sredini cesto sto blize liniji to bolje zatebe, tak ja radim kada vidim supkee, jos je kamera natakarena naprijed i nazad pa nek izvole, ako hoce da se guramoo[/quote]
Upravo tako treba raditi. Takva vozila nisu nikakva vozila pod pratnjom.
Jedino ako racunaju da su to vozila pod pratnjom blinkera. To su neuki vozaci i politicari i vjerovatno oni tako to vide. :lol: :lol:
zdruzdjo
Posts: 5229
Joined: 16/08/2009 00:27

#10 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by zdruzdjo »

_mufljuz_ wrote:ja bih ipak samo naoruzan mogao da se kurcim likovima u "pratnji".... ipak je njih najmanje 2-3 i redom su vjerovatno naoruzani....

i jos jedna stvar je ta - da postoji mogucnost da te se izgura sa ceste i da kao i uvijek prodju nekaznjeno.....

sto se tice izgurivanja sa ceste mene uopste u tom slucaju ne bi sikiralo kaznjavanje. izgurivanje sa ceste bi mi vec bilo vaznije da li cu ostati ziv ili ne a kazna je u skroz drugom planu.
ne vjerujem da bih mirno gledao kako me neko izguriva i taj neko drugi je "izguriv" sa ceste. to mi je isto kao kad bih mirno gledao kako me neko pokusava ubosti nozem a ja stojim. bolje i kaznjen zestoko nego polomljen u bolnici.

a kucio se ne bih nikad.
neki dan je pored mene u traci bajun sa audijem+blinkerima zavro da prodje u 17:20 na semaforu na otoci aman preko ljudi. toliko je on svirao i mahao da su ljudi poceli da se sklanjaju na trotoar. zato sam se i zapitao ovo.
preludezalude
Posts: 5760
Joined: 07/03/2012 00:09

#11 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by preludezalude »

_mufljuz_ wrote:ja bih ipak samo naoruzan mogao da se kurcim likovima u "pratnji".... ipak je njih najmanje 2-3 i redom su vjerovatno naoruzani....

i jos jedna stvar je ta - da postoji mogucnost da te se izgura sa ceste i da kao i uvijek prodju nekaznjeno.....
Oni ako misle da su face jer su naoruzani, onda to govori da su svjetske budale. Pa danas svaki treci covjek je naoruzan. Ne smijes nikoga krivo pogledati, odmah se poteze oruzje. Ako neko pokusa da te izgura sa ceste, to bi se moglo posmatrati kao napad ili pokusaj ubistva. Ja bi bio u stanju da ga ubijem bez da trepnem. Upravo radi takvih supaka koji misle da im je sve bogom dato, imam oruzje uz sebe stalno.
zdruzdjo
Posts: 5229
Joined: 16/08/2009 00:27

#12 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by zdruzdjo »

goran16v wrote:Eto uzmi primjer Mirsada Kebe, ex podpredsjednik FBiH, njegova pratnja su civilni Golf V FUP-a sa rotacionim svjetlima na krotvu i blinkerima i 2 covjeka unutra, ......

gorane mjesas kruske i jabuke.
rotacija na krovu je skroz drukcija stvar od blinkera na soofersajbi.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#13 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

zdruzdjo wrote:
goran16v wrote:Eto uzmi primjer Mirsada Kebe, ex podpredsjednik FBiH, njegova pratnja su civilni Golf V FUP-a sa rotacionim svjetlima na krotvu i blinkerima i 2 covjeka unutra, ......

gorane mjesas kruske i jabuke.
rotacija na krovu je skroz drukcija stvar od blinkera na soofersajbi.
Znam da nije isto, ali pitaj ove sto ganjaju princip i sto se ne sklanjaju ako nije sareni pol. auto da li je njima isto
User avatar
ranger
Posts: 2642
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#14 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by ranger »

ja se popet na trotoar nikad u zivotu necu osim hitnoj, vatrogascima i policiji.
ovim bljeskacima nikad.. stigo me nekad davno bozo ljubic sa bmw-om, eto kolko mi je bio u karambolci da sam ga jasno mogo vidjet na suvozacevom mjestu, bujrum prodji pajdo ako mozes.. i proso me u bradini u tunelu (naaravno ne bozo nego vozac i naravno preko pune) nisam se ni pokuso sklonit..
kad me stigne u voznji, ako me stigne, bujrum prolazi ako mozes, a da idem u hendek da bi on proso e nece moci.
a nisu ni oni bas tolke mudonje, da izadje i npr. udari vozaca ili udari auto jer se nije htjelo sklonit... a da ne pricam o oruzju i pucnjavi nekoj, mislim halo ljudi...
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#15 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#16 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

mg wrote:Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
Cisto sumnjam da u pratnji nije bilo jos jedno civ. vozilo sa blinkerima i rot. svjetlima na krovu. I bez obzira na to pratioci predsjednika FBiH su pripadnici FUP-a koji su te mogli iskarati kako su htjeli, a tvoja je sreca sto nisu, a ti i dalje ignorisi od pocetka do kraja i misli da ti nista ne mogu...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#17 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by 530i »

Budimira si trebao pljunuti...a te lole mogu biti zaposlenici gdje god, ako nemaju policijsko auto u pratnji mogu se slikati sve sa blinkerima i megafonima...
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#18 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

Jeste bilo vozilo u pratnji. Civilno sa blinkerima, bez rotacije.

Kako me moze iskarat? Nisam cuo urlanje preko megafona? Stojim u svojoj traci na crvenom svjetlu na semaforu.Zatvoreni prozori, muzika...

Gdje pise da sam duzan da se sklonim na megafon urlanje? Nisi pod rotacijom ni sirenom, samo blinkeri.

A jos nesto, dok se svi kolektvno ne budemo bunili, bit cemo tretirani kao ovce sa pravom glasa.
preludezalude
Posts: 5760
Joined: 07/03/2012 00:09

#19 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by preludezalude »

goran16v wrote:
mg wrote:Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
Cisto sumnjam da u pratnji nije bilo jos jedno civ. vozilo sa blinkerima i rot. svjetlima na krovu. I bez obzira na to pratioci predsjednika FBiH su pripadnici FUP-a koji su te mogli iskarati kako su htjeli, a tvoja je sreca sto nisu, a ti i dalje ignorisi od pocetka do kraja i misli da ti nista ne mogu...
Mogu oni biti pripadnici i intergalakticke konfederalne policije, ali bez policijskog, vidljivo obiljezenog vozila u pratnji, su najobicnija govna tj obicni su smrtnici u saobracaju.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#20 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

mg wrote:Jeste bilo vozilo u pratnji. Civilno sa blinkerima, bez rotacije.

Kako me moze iskarat? Nisam cuo urlanje preko megafona? Stojim u svojoj traci na crvenom svjetlu na semaforu.Zatvoreni prozori, muzika...

Gdje pise da sam duzan da se sklonim na megafon urlanje? Nisi pod rotacijom ni sirenom, samo blinkeri.

A jos nesto, dok se svi kolektvno ne budemo bunili, bit cemo tretirani kao ovce sa pravom glasa.
Moze da te iskara kako hoce, kao i svako ovlasteno sl. lice ima ovlastenja, da te zaustavi, pretrese, privede, zadrzi, primjeni sredstva sile i na kraju i podnese prijavu protiv tebe protiv ometanja OSL, ugrozavanje sticene osobe i sta mu god padne napamet.
Sve ti pise u Zakonu o Policijskim sluzbenicima koji sam citirao na drugoj temi. Tebi je policajac izdao naredbu da pomakens vozilo, mozda cak i mahao stop-tablicom, po zakonima ove drzave ti si bio duzan da postupis po naredjenju bez obzira bio u u sl. autu s rotacijama ili ne. To sto si ti glumio mangupa i ignorisao je tvoja stvar, a ja ti kazem da si imao srece, za razliku od drugog mudraca za ovog foruma koji je otprilike imao slucan rezon pa zavrsio na sudu sa novcanom i uslovnom kaznom.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#21 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

Po kojem osnovu? Da bi me neko priveo, mora imati osnov.

Ovo sto ti pises u praksi bi izgledalo kao represija i krsenje svih mogu ih i nemogucih ljudskih prava.

Da bi ja postupio po naredjenju policajca, on mora pokazati znacku ako je u civilu. I isto tako ponasati se u skladu sa zakonom koji si ti naveo. Nije policajac u Bosni isto sto i serif u nekoj vukojebini u teksasu. Imaju pravila i norme.

Ja nisam duzan proci kroz crveno svijetlo ako mi to ne signalizira policajac kojo stoji propisno odjeven u sred raskrsnice. Ugrozavanje svih drugih ucesnika u sabracaju na mig osiljene stoke sa blinkerima je suludo. Jer da pri mom manevru sklanjanja stoki neko nastrada ja bih bio kriv. Stoga, neka privode ako misle da mogu.
preludezalude
Posts: 5760
Joined: 07/03/2012 00:09

#22 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by preludezalude »

mg wrote:Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
Sutra ugradjujem blinkere i ima da masem kroz prozor svima. Ima da mi se sklanjaju ko papi.

Upravo tako isto rade i oni.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

preludezalude wrote:
goran16v wrote:
mg wrote:Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
Cisto sumnjam da u pratnji nije bilo jos jedno civ. vozilo sa blinkerima i rot. svjetlima na krovu. I bez obzira na to pratioci predsjednika FBiH su pripadnici FUP-a koji su te mogli iskarati kako su htjeli, a tvoja je sreca sto nisu, a ti i dalje ignorisi od pocetka do kraja i misli da ti nista ne mogu...
Mogu oni biti pripadnici i intergalakticke konfederalne policije, ali bez policijskog, vidljivo obiljezenog vozila u pratnji, su najobicnija govna tj obicni su smrtnici u saobracaju.
Ljdi moji, da li je vama jasno da su ovlasti policije i ZOBS sasvim razlicite stvari i da si ti po Ustavu i zakonima ove drzave duzan postupiti po naredjeju ovl. sl. lica bez obzira na ZOBS i ako ti drot preko razglasa naredi da pomaknes vozilo duzan si to uraditi. Buduci da ne zelim da ti se to desi, ali da ti dokazem koliko nisi u pravu, hipoteticki zamisli da drotu u civilnom presretacu saobr. policije (koji je manje vidljivo obiljezen) odbijes da stanes i da mu jos dobacis da je obicno govno i smrtnik u saobracaju. Sta mislis kad bi sljedeci put sjeo za volan?!
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#24 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

preludezalude wrote:
mg wrote:Iza mene nedavno na semafor stao Zivko Budimir sa pratnjom. Imaju blinkere, nema pratnje. I preko megafona mi porucuju da se sklonim. Ja se pomjerio nisam. Nakon toga silnik od vozaca se gura i pravi trecu traku, zaustavlja se pored mene a pratilac izasao do pasa kroz prozor i pokusava da bude zajeban. Ja sam sve od pocetka do kraja izignorisao. Bez bilo kakve reakcije. Oni su popizdili...i onda su punim gasom nastavili kroz raskrsnicu.

U saobracaju ih takodje ignorisem.

Ako nema pratnje policije, ignore!

Strasno je kakvu silu glume, skoro pa nevjerovatno.

Pa jel ono Nikola Širić sa svitom se razbio pa ležao u bolnici? Mislim i ovim ostalim želim isto i gore.

Stoka je to sve. A najviše toga se može srest po Sarajevu.
Sutra ugradjujem blinkere i ima da masem kroz prozor svima. Ima da mi se sklanjaju ko papi.

Upravo tako isto rade i oni.
Samo sto bi ti bez sluzb. iskaznice i znace moglo blinkat iznad glave u marici...
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#25 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by animus »

goran16v wrote:
mg wrote:Jeste bilo vozilo u pratnji. Civilno sa blinkerima, bez rotacije.

Kako me moze iskarat? Nisam cuo urlanje preko megafona? Stojim u svojoj traci na crvenom svjetlu na semaforu.Zatvoreni prozori, muzika...

Gdje pise da sam duzan da se sklonim na megafon urlanje? Nisi pod rotacijom ni sirenom, samo blinkeri.

A jos nesto, dok se svi kolektvno ne budemo bunili, bit cemo tretirani kao ovce sa pravom glasa.
Moze da te iskara kako hoce, kao i svako ovlasteno sl. lice ima ovlastenja, da te zaustavi, pretrese, privede, zadrzi, primjeni sredstva sile i na kraju i podnese prijavu protiv tebe protiv ometanja OSL, ugrozavanje sticene osobe i sta mu god padne napamet.
Sve ti pise u Zakonu o Policijskim sluzbenicima koji sam citirao na drugoj temi. Tebi je policajac izdao naredbu da pomakens vozilo, mozda cak i mahao stop-tablicom, po zakonima ove drzave ti si bio duzan da postupis po naredjenju bez obzira bio u u sl. autu s rotacijama ili ne. To sto si ti glumio mangupa i ignorisao je tvoja stvar, a ja ti kazem da si imao srece, za razliku od drugog mudraca za ovog foruma koji je otprilike imao slucan rezon pa zavrsio na sudu sa novcanom i uslovnom kaznom.
Kakvo je ovo plasenje policijom i ovlastenjima. Ako spominjes ovlastenja onda spomeni i obaveze OSL-a. Sta ti podrazumijevas pod karanjem?
Hajde ok ovo moze da me zaustavi i legitimise ali pretresanje bez naredbe suda je prekoracenje ovlastenja i na to bi mu se samo naspmijao i slozio mu prijavu. Kakvo zadrzavanje, po kojem je to osnovu, jeli to neko krivicno djelo u pitanju pa da me zadrzava, takodjer bi mu slozio prijavu i zbog zadrzavanja. Kakva sredstva sile bi to primijenio bas se pitam i po kojem osnovu. Jos jedno prekoracenje ovlastenja spremno za tuzbe.
Sad ostaje jos ovo podnosenje prijave zbog ometanja OSL-a. Da bi ja znao da je neko OSl taj neko mora da bude obucen u uniformi sa vidnim oznakama, odnosno da se nalazi u oznacenom vozilu i da mi da svjetlosne i zvucne znakove. Ako toga nema onda ja nisam duzan ni da znam da je on OSL. Znaci da nebi imao osnove ni za prijavu. Naprotiv toga druga strana imala bi osnove za prijavu protiv te OSL zbog vise osnova jer zakonom i pravilnicima je jasno propisano ponasanje sluzbene osobe a to mahanje kroz prozor i blinkanje nije ni spomenuto. Svjesna je i policija toga ali se prave ludi jer to politicari traze od njih odnosno hoce da pokazu malo silu i vaznost. Bezvezno igranje koje nikome nije potrebno sigurno. Ko se nadje u situaciji da ga papci maltretiraju neka se drzi zakona i uzvraca kroz prijave unutrasnjoj i sudu jer ima puno pravo u ovakvim situacijama. Sve ovo vazi ukoliko nema ofarbanih auta i rotacija. Ako zaustave vozilo i krenu galamiti samo zakljucas svoje vozilo i pustih ih. Volio bi vidjeti tu reakciju jer tvoje vozilo ne smiju pipnuti. Osmjeh na lice i zovnes policiju i kazes da si napadnut.
Post Reply