Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15126 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

laserShow wrote: 08/01/2023 11:27
ElRe wrote: 08/01/2023 10:18 Na ap 140-170 km/h. Nisam kao vozači SUVova i TBenz da guslam 120 km/h ;)
Naravno, u zavisnosti od konfiguracije i uslova na ap.
nema razlike voziti na ap 160/180 i isto tako kroz naselje. I jedno i drugo prekrsaj.

To sto vi uber vozaci mislite da poznajete "konfiguraciju i uslove", misli i onaj sto proleti kroz crveno.
Jeste možda po slovu ZOBS BiH-a, ali kad se sagleda situacija sa nekim drugim parametrima, ima tu itekako razlike.

Reference: različitost autoputa i magistralnog/regionalnog puta, širina ceste, jednosmjernost, autobahn u Njemačkoj sa dionicama bez ograničenja.

Nikad neće biti isti rizik i potencijal za gorim ishodom ako voziš 160/180 autoputem i naseljenim područjem. Ne kažem da je ijedno uredu, ali je drugo očito gore.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15127 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 08/01/2023 12:02 Čuj probaj, normalno da sam probao i to ne jedno auto.

Ti si rekao da ti 6-ta brzina treba svugdje, pusti sada omjere. Ja sa petobrzincem u gradu i na otvorenoj magistralnoj cesti u svakom momentu nađem pravi omjer.

Ako si vozio različita auta znaš da rezličiti proizvođači motore iste zapremine i snage sa mjenjačima sa istim brojem prenosa znaju tako različito ukomponovati i tako različito mjenjač proračunati da su razlike nevjerovatne. Zato ta priča o boljoj podešenosti svih brzina na šestobrzincu u odnosu na petobrzinca ne pije vodu.
Pogresno si razumio, mjenjac od 6 brzina treba svugdje, a sesta je jedino na magistrali i autoputu korisna...

Prica pije itekako vode i znam o cemu pricam, druga stvar je ako fabrika stavi bas duge brzine kao opeli na turbo benzincima pa onda drugom moze 120 :D

jos ce ispast 5b bolji i opravdan na recimo autima 2020 godiste i mladje :-)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15128 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Neću reći da je petobrzinac bolji, ali petobrzinac uzimati kao neku strašnu manu na kompaktu sa 1600 kubika je pretjerivanje.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15129 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Nije toliko bitan broj brzina, nego omjeri i njihova prilagođenost krivulji momenta motora, kao i finalni omjer i njegova prilagođenost krivulji snage.

Mjenjači su nauka.


Po meni je najveći problem danas modularna gradnja, odnosno to što se isti mjenjač stavlja na pet šest različitih motora ili verzija istog motora.

Kad se mjenjač razvija zajedno sa motorom, to je onda simfonija upotrebljivosti i performansi. Nešto kao u Mazdi MX-5
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15130 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

na njoj je bar lako to promjenit, samo drugi diferencijal ubacis i promjenis omjer :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15131 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

EFD22 wrote: 08/01/2023 17:33 Nije toliko bitan broj brzina, nego omjeri i njihova prilagođenost krivulji momenta motora, kao i finalni omjer i njegova prilagođenost krivulji snage.

Mjenjači su nauka.


Po meni je najveći problem danas modularna gradnja, odnosno to što se isti mjenjač stavlja na pet šest različitih motora ili verzija istog motora.

Kad se mjenjač razvija zajedno sa motorom, to je onda simfonija upotrebljivosti i performansi. Nešto kao u Mazdi MX-5

O tome pričam. :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#15132 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Evolution_IV wrote: 08/01/2023 11:46
Nisam ni spomenuo sestu, nego ostale, sve i jedna je kraca nego kod 5b i zato auti bolje idu, i to je razlog zasto se u onom gore passatu bolje ponasa 1.6d sa 7b nego sa 5 ili 6...
Tacno tako.

Vozio povremeno 1.6 tdi rucni sa 5 brzina i 1.6 tdi DSG 7 brzina. Dosta bolje ide ovaj sa dsg mjenjacem. Poprilicna razlika koja se osjeti u svim rezimama voznje. Mjenjac je veoma bitan :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15133 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

artur morgan wrote: 08/01/2023 18:01
Evolution_IV wrote: 08/01/2023 11:46
Nisam ni spomenuo sestu, nego ostale, sve i jedna je kraca nego kod 5b i zato auti bolje idu, i to je razlog zasto se u onom gore passatu bolje ponasa 1.6d sa 7b nego sa 5 ili 6...
Tacno tako.

Vozio povremeno 1.6 tdi rucni sa 5 brzina i 1.6 tdi DSG 7 brzina. Dosta bolje ide ovaj sa dsg mjenjacem. Poprilicna razlika koja se osjeti u svim rezimama voznje. Mjenjac je veoma bitan :thumbup:
:thumbup:

ma nemam pojma, super je taj 5b uz 1.6tdi :-D
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15134 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Ide 1.6 i sedmica i Passat respektabilno i bez DSG-a, tj. sa manuelcem sa 6 brzina.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15135 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

:thumbup:

jbg, ja sam vozio i vozam starije one sa 105ks i 5b, nisam te novije probao...
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15136 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Gledam sada kod istog prodavca, Pasat 8 karavan i Golf 7. Jedina auta mu na profilu. Ista godišta, otprilike ista oprema, 1.6 TDI oba, Golf 77 kw a Pasat 88 kw. I Golf ladno skuplji 1000 KM i to sa navodno većom kilometražom. :skoljka:
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#15137 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by pepeljara »

raja, koja je procedura kad se auto uzima iz BL naprimjer, a zelim ga u SA dovuci.

Jel moze neki notar iz BL, kako sta - neko iskustva?
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#15138 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

pepeljara wrote: 08/01/2023 20:05 raja, koja je procedura kad se auto uzima iz BL naprimjer, a zelim ga u SA dovuci.

Jel moze neki notar iz BL, kako sta - neko iskustva?
Treba ga tamo odjaviti i to je to. Bilo koja agencija ce ti to tamo uraditi.
A mozes se dogovoriti a ga dovuces u Sarajevo i onda saljes postom papire da se odjave, i tako da ti vrate.

Ja sam recimo odjavio vozilo, pa ga cestom dovezao u Sarajevo. I sutradan predao papire u Sarajevu za novu saobracajnu.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#15139 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by pepeljara »

drug_profi wrote: 08/01/2023 21:31
pepeljara wrote: 08/01/2023 20:05 raja, koja je procedura kad se auto uzima iz BL naprimjer, a zelim ga u SA dovuci.

Jel moze neki notar iz BL, kako sta - neko iskustva?
Treba ga tamo odjaviti i to je to. Bilo koja agencija ce ti to tamo uraditi.
A mozes se dogovoriti a ga dovuces u Sarajevo i onda saljes postom papire da se odjave, i tako da ti vrate.

Ja sam recimo odjavio vozilo, pa ga cestom dovezao u Sarajevo. I sutradan predao papire u Sarajevu za novu saobracajnu.
Aham, a nemas problema u voznji do Sarajeva kad se odjavi ??
Kontam zbog onih kamera sto kazne salju ako vozilo "nije uredu" jel...

tnx!
bitangeIprinceze
Posts: 4494
Joined: 29/01/2018 22:14

#15140 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitangeIprinceze »

Nije se on fino Odrazio. :D cestom dobezao u Sarajevo bi tebalo značiti da ga je došlepao, valjda.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#15141 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

pepeljara wrote: 08/01/2023 21:38
drug_profi wrote: 08/01/2023 21:31

Treba ga tamo odjaviti i to je to. Bilo koja agencija ce ti to tamo uraditi.
A mozes se dogovoriti a ga dovuces u Sarajevo i onda saljes postom papire da se odjave, i tako da ti vrate.

Ja sam recimo odjavio vozilo, pa ga cestom dovezao u Sarajevo. I sutradan predao papire u Sarajevu za novu saobracajnu.
Aham, a nemas problema u voznji do Sarajeva kad se odjavi ??
Kontam zbog onih kamera sto kazne salju ako vozilo "nije uredu" jel...

tnx!
Ne. Dovezao. brm, brm....ananaaaaannnnn...
Polisa važi još taj dan, odjava još nije prošla kroz sistem...
To je bilo 2018. Ne znam jel bilo kamera tog tipa. Nikakvih posljedica nije bilo. Ujutro otisao do agenta i predao mu papire.
Znaci odjava je bila oko 14h u MUP BL. Ja u 18h bio u Sarajevu sa autom.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15142 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Kamera bilježi da li je auto registrovano, a ono valjda i ostaje registrovano samo nema polise osiguranja. Ako skriviš udes možeš nadrljati, ali nemaš straha od kamera. Ako su lagali mene, lažem i ja vas :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#15143 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

citroen xm wrote: 08/01/2023 21:50 Kamera bilježi da li je auto registrovano, a ono valjda i ostaje registrovano samo nema polise osiguranja. Ako skriviš udes možeš nadrljati, ali nemaš straha od kamera. Ako su lagali mene, lažem i ja vas :mrgreen:
Da, tablice su na autu. I ostale su iste i nakon sto sam ga prijavio na sebe u SA.
To je neka siva zona bila. Registrovan si, a nemas osiguranje, tj polisu, ili ga u stvari ima jer jos nije stornirano, jer se valjda na ponoc sve u osiguranjima resetuje.
Ma luda kuca u ludoj drzavi.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#15144 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by xPaco1337 »

Pa kod nas pola ovih slovenskih tabli ljudi dovukli auto nit je registrovano niti nista.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#15145 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

dr_arsla wrote: 08/01/2023 21:54 Kupiš auto, napraviš ugovor, dovučeš u Sarajevo.
Brzom poštom pošalješ vlasničku i saobračajnu da ti odjave auto i pošalji nazad. Za dva dana opet imaš papire kod sebe i predaš u svoj MUP za prijavu. Ne isplati se rizikovati neki belaj.
Ma da, ovo je najbolji način, ali sam ja tad odlučio da skratim proceduru na svoj rizik.
kuli1961
Posts: 3554
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#15146 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kuli1961 »

Prije 3-3,5 godine sam kupio kamp kucicu u jednom mjestu kod Tuzle, inače zivim u Banjaluci. Kućica je priključno vozilo, ali podlijeze registraciji i osiguranju, pa vjerujem da dalje opisano vrijedi i za auto.
Sa starim vlasnikom otisao u neku agenciju, tamo zakljucili ugovor- 20 KM, pa u osiguravajuce drustvo da dobijem polisu osiguranja- mislim da me kostalo 30 KM i ne sjecam se da li je bilo na 3 dana ili na godinu, Potom u MUP te opštine da on odjavi vozilo- ne znam kolika je taksa, to je on platio, a istovremeno ja trazio izdavanje probne- privremene tablice- trajnost 3 dana, mislim da je kostalo oko 50 KM.
Zatim- montirao nove gume, za svaki slucaj, okacio tablicu, pa sve sa odjavljenom vlasničkom i "saobraćajnom" knjizicom, ugovorom i polisom, zakacio kucicu za auto i krenuo kuci, za BL. Na onom haosu od puta Tuzla-Doboj, naravno da su me strumfovi zaustavljali barem 3-4 puta, sto "federalci to republikanci", svaki put detaljno pregledali papire: "sve ok ,sretan put, vozite pazljivo guzva je".
Stigao kuci, odmah odvezao kucicu na tehnicki, trazio i dobio saobracajnu i vlasnicku na moje ime+ nova tablica, a probne tablice vratio u BL MUP i gotovo (detalja sa trajanjem osiguranja se vise ne sjecam).
Jest da je to neki dodatni trosak, ali nije prestrasan, nije ni neko preveliko trosenje vremena pred salterima, a pred strumfovima sam bio uredan i miran.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#15147 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dr_Evil »

milojicabrzi wrote: 04/01/2023 21:27
dr_Evil wrote: 04/01/2023 08:06

Sve to sta si pobrojao su auta do 100.000km na satu i onda slobodno goni na otpad.

Ako neko zeli da vozi od 50.000 do 100.000 pa da trsi dalje, onda odlican izbor.
Gdje piše da je to auto za do 100 000 km? Kolega ima Fabiu iz 2002-03. onaj trocilindraš, 1,2 motor mislim da je u njoj, preko 220 000 km prešao, nakašljao se auto nije :)

Tako da sigurno nije samo do 100 000 km, već bez problema 150-200 hiljada, kao i većina auta, jedino što se ovih može naći sa 50-60 000 km, dok je kod diesela, to nemoguća misija :run:
Tvoj kolega ili je imao nevjerovatno srece ili je supljak. Vise je kod majstora nego sto ga vozi. To sto motor moze da ide, ne znaci da ostatak auta moze da prati. Njemu je vjerovatno prihvatljivo 100-200KM skoro svaki mjesec za majstora, i drzi se one da to auto poznaje, a ako kupi nesto drugo bog zna sta ce mu uvalit.

To su auta koja su jednostavno dostupna (gdje je veci standard) da se kupuju nova, voze dok ima garancije, i onda se salju nama gdje se na crno popravljaju. E sada dolazi kod nas vakat da vise nemas postena majstora, pa se i kod nas sve vise voze auta na servis. Onda se ne isplati bas toliko.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15148 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Svaki mjesec ulaže u Fabiju 1.2 100-200 KM? Hajde ti nama fino reci šta bi to čovjek na tom autu morao toliko ulagati i šta se to kvari toliko na toj Fabiji sa 200K km na satu...

Ti isto ko da niko od nas nije imao auto pa misliš da se može šupljirati do besvjesti.
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#15149 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by holowey »

citroen xm wrote: 09/01/2023 10:13 Svaki mjesec ulaže u Fabiju 1.2 100-200 KM? Hajde ti nama fino reci šta bi to čovjek na tom autu morao toliko ulagati <cut>
pa toci gorivo... dva rezervoara mjesecno i eto cifre... :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15150 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Ima logike :mrgreen:
Post Reply