Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#15101 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Na tim obrtajima 150 ide benzinac s 5 brzina
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15102 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ide i kangoo 1.5 dci, cak mislim 4200 :lol:

bijeda bijednicka, auti skoro najnovije generacije i ono metne 5b :run:


nije 6b prednost samo na ap, nego svugdje, motor je vecinom u najboljem polju rada, svaku kad presaltas ostane u tom opsegu...
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15103 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Image
Moja greška, cca 2700 o/min pri cca 160 km/h :thumbup:

Kad uzmem Octaviu postavim i za nju.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7124
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#15104 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

đe ti to, momciluku nas, vozis 160 ako je max doz v u BIH 130kmh :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15105 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Na ap 140-170 km/h. Nisam kao vozači SUVova i TBenz da guslam 120 km/h ;)
Naravno, u zavisnosti od konfiguracije i uslova na ap.
Last edited by ElRe on 08/01/2023 10:23, edited 1 time in total.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#15106 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

I dođete i popljujete emku na kraju što ugrožava :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15107 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Evolution_IV wrote: 08/01/2023 09:31
nije 6b prednost samo na ap, nego svugdje, motor je vecinom u najboljem polju rada, svaku kad presaltas ostane u tom opsegu...
A gdje svugdje?

Svaki dan mijenjam 3 auta. Atmo benzinca, turbo dizelaša i atmo dizelaša(SDI). Nikada u gradu ni sa jednim nisam išao dalje od 4. brzine jer je sve preko patnja za motor. To možda ubacuju ovi što prate trenutnu potrošnju na bordu.

Na našim otvorenim cestama gdje je max ograničenje 80 km/h, preko 5 brzina ti ne treba nikada.

Na autoputu kod nas ti 6. brzina može biti rješenje, ali vala nije nešto strašno bitna.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15108 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 08/01/2023 10:24
Evolution_IV wrote: 08/01/2023 09:31
nije 6b prednost samo na ap, nego svugdje, motor je vecinom u najboljem polju rada, svaku kad presaltas ostane u tom opsegu...
A gdje svugdje?

Svaki dan mijenjam 3 auta. Atmo benzinca, turbo dizelaša i atmo dizelaša(SDI). Nikada u gradu ni sa jednim nisam išao dalje od 4. brzine jer je sve preko patnja za motor. To možda ubacuju ovi što prate trenutnu potrošnju na bordu.

Na našim otvorenim cestama gdje je max ograničenje 80 km/h, preko 5 brzina ti ne treba nikada.

Na autoputu kod nas ti 6. brzina može biti rješenje, ali vala nije nešto strašno bitna.
Da voziš često po auto putu, bilo bi bitno..
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15109 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Za auto put i rekoh da ima smisla, ali uopšte nije bitna na drugim kategorijama puteva kao što Amar tvrdi.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15110 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 08/01/2023 10:36 Za auto put i rekoh da ima smisla, ali uopšte nije bitna na drugim kategorijama puteva kao što Amar tvrdi.
Ma dobro, Amar počesto lupa.. :mrgreen:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7124
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#15111 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

nisi ni ti bogzna intelektualna gromada
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15112 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

skrbavi-admin wrote: 08/01/2023 10:41 nisi ni ti bogzna intelektualna gromada
Pa nisam, dobro si to zaključio.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15113 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 08/01/2023 10:24
Evolution_IV wrote: 08/01/2023 09:31
nije 6b prednost samo na ap, nego svugdje, motor je vecinom u najboljem polju rada, svaku kad presaltas ostane u tom opsegu...
A gdje svugdje?

Svaki dan mijenjam 3 auta. Atmo benzinca, turbo dizelaša i atmo dizelaša(SDI). Nikada u gradu ni sa jednim nisam išao dalje od 4. brzine jer je sve preko patnja za motor. To možda ubacuju ovi što prate trenutnu potrošnju na bordu.

Na našim otvorenim cestama gdje je max ograničenje 80 km/h, preko 5 brzina ti ne treba nikada.

Na autoputu kod nas ti 6. brzina može biti rješenje, ali vala nije nešto strašno bitna.
Bas svugdje, pogotovo ko ima turbo, skoro nemas turbo rupe, kad presaltas normalno ne padnu obrtaji puno, jel kontas to ? :)

na magistrali isto tako, kad pritisnes gas u datoj brzini, posto je kraca auto bolje ubrzava, opet kad prebacis obrtaji ne padnu previse i opet je auto poletno...ne znam kako da objasnim drugacije...
Last edited by Evolution_IV on 08/01/2023 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15114 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 08/01/2023 10:39
citroen xm wrote: 08/01/2023 10:36 Za auto put i rekoh da ima smisla, ali uopšte nije bitna na drugim kategorijama puteva kao što Amar tvrdi.
Ma dobro, Amar počesto lupa.. :mrgreen:
ili to ili vama neodgovara, kako god svejedno mi je :D
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15115 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Evolution_IV wrote: 08/01/2023 10:53
konektovan wrote: 08/01/2023 10:39

Ma dobro, Amar počesto lupa.. :mrgreen:
ili to ili vama neodgovara, kako god svejedno mi je :D
Dobro je da se ne sekiraš.. :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15116 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Evolution_IV wrote: 08/01/2023 10:51
Bas svugdje, pogotovo ko ima turbo, skoro nemas turbo rupe, kad presaltas normalno ne padnu obrtaji puno, jel kontas to ? :)

na magistrali isto tako, kad pritisnes gas u datoj brzini, posto je kraca auto bolje ubrzava, opet kad prebacis obrtaji ne padnu previse i opet je auto poletno...ne znam kako da objasnim drugacije...
Voziš kroz Sarajevo 6-om?

Amare ne pretjeruj života ti, posebno ne pretjeruj sa turbo rupama i obrtajima. Previše je to čitanja interneta, život je nešto drugo.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#15117 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by laserShow »

ElRe wrote: 08/01/2023 10:18 Na ap 140-170 km/h. Nisam kao vozači SUVova i TBenz da guslam 120 km/h ;)
Naravno, u zavisnosti od konfiguracije i uslova na ap.
nema razlike voziti na ap 160/180 i isto tako kroz naselje. I jedno i drugo prekrsaj.

To sto vi uber vozaci mislite da poznajete "konfiguraciju i uslove", misli i onaj sto proleti kroz crveno.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15118 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 08/01/2023 11:10
Evolution_IV wrote: 08/01/2023 10:51
Bas svugdje, pogotovo ko ima turbo, skoro nemas turbo rupe, kad presaltas normalno ne padnu obrtaji puno, jel kontas to ? :)

na magistrali isto tako, kad pritisnes gas u datoj brzini, posto je kraca auto bolje ubrzava, opet kad prebacis obrtaji ne padnu previse i opet je auto poletno...ne znam kako da objasnim drugacije...
Voziš kroz Sarajevo 6-om?

Amare ne pretjeruj života ti, posebno ne pretjeruj sa turbo rupama i obrtajima. Previše je to čitanja interneta, život je nešto drugo.
Vozim trecom uvijek i kakav internet, a toliko vozim da mi nema sta ko pricat o tome...5 je zastario isto kosto je bilo za 4b, a i 6b je vec prevazidjeno...

Nisam ni spomenuo sestu, nego ostale, sve i jedna je kraca nego kod 5b i zato auti bolje idu, i to je razlog zasto se u onom gore passatu bolje ponasa 1.6d sa 7b nego sa 5 ili 6...

Probaj malo i 6b jbg
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#15119 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Evolution_IV wrote: 08/01/2023 11:46
citroen xm wrote: 08/01/2023 11:10

Voziš kroz Sarajevo 6-om?

Amare ne pretjeruj života ti, posebno ne pretjeruj sa turbo rupama i obrtajima. Previše je to čitanja interneta, život je nešto drugo.
Vozim trecom uvijek i kakav internet, a toliko vozim da mi nema sta ko pricat o tome...5 je zastario isto kosto je bilo za 4b, a i 6b je vec prevazidjeno...

Nisam ni spomenuo sestu, nego ostale, sve i jedna je kraca nego kod 5b i zato auti bolje idu, i to je razlog zasto se u onom gore passatu bolje ponasa 1.6d sa 7b nego sa 5 ili 6...

Probaj malo i 6b jbg
Kod mene je fiesta 5 brzina i poprilično su kratke. 130 km/h skoro je na 3000 obrtaja nažalost. Fali 6 brzina za autoputa definitivno.
Npr, drug ima megana dci 6 brzina, u 4toj se vrti na 2000 obrtaja i 80 km/h otprilike, kaže da od Sa do Mostara rijetko u 5 ubaci a kamoli 6 :mrgreen: osim autoputa
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15120 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Čuj probaj, normalno da sam probao i to ne jedno auto.

Ti si rekao da ti 6-ta brzina treba svugdje, pusti sada omjere. Ja sa petobrzincem u gradu i na otvorenoj magistralnoj cesti u svakom momentu nađem pravi omjer.

Ako si vozio različita auta znaš da rezličiti proizvođači motore iste zapremine i snage sa mjenjačima sa istim brojem prenosa znaju tako različito ukomponovati i tako različito mjenjač proračunati da su razlike nevjerovatne. Zato ta priča o boljoj podešenosti svih brzina na šestobrzincu u odnosu na petobrzinca ne pije vodu.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2743
Joined: 14/06/2017 17:07

#15121 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by MehmedPasaMoric »

Pa kad vozite tetrapake od litar ili litar i po zapremine... U autu preko 2000 kubika i 4 brzine su sasvim dovoljne :izet:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7124
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#15122 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

1000 konja sto kubika
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15123 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

ElRe wrote: 08/01/2023 10:05 Image
Moja greška, cca 2700 o/min pri cca 160 km/h :thumbup:

Kad uzmem Octaviu postavim i za nju.
Tu je negdje i petobrzinac, mozda malo al bas malo vise, blize 3000u/min
User avatar
ElRe
Posts: 16938
Joined: 12/12/2011 11:28

#15124 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

mk ultra wrote: 08/01/2023 12:41
ElRe wrote: 08/01/2023 10:05 Image
Moja greška, cca 2700 o/min pri cca 160 km/h :thumbup:

Kad uzmem Octaviu postavim i za nju.
Tu je negdje i petobrzinac, mozda malo al bas malo vise, blize 3000u/min
Moguće, moram provjeriti :-D

Megane 1.6 dCi 96 KW 6.brzina

Image
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#15125 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

6b je prednost da imas 5 hiljada kubika. A ne 1.6.
I veze nema koliko kubika je. Ako naprave kratke brzine, prenos. ili kardanski prenos…
Sta fali voziti 70-100km/h u sestoj ako motor optimalno radi vuce i nije opterecen…
Post Reply