Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39026 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

black_adrian wrote: 27/12/2021 23:32 Naredni mali servis mi ide na oko 300.000km
Misliš na 30 hiljada?

Jer puno ti je da voziš preko 200 hiljada km između dva servisa. :D
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39027 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

To je taman :lol:
Ni kap ulja neću dosut :mrgreen:
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39028 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

black_adrian wrote: 27/12/2021 23:40 To je taman :lol:
Ni kap ulja neću dosut :mrgreen:
Ulij makar malo razređivača da otopi taj katran. Da može pumpa povući.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#39029 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

kazo wrote: 27/12/2021 22:33 Koliko se isplati zamijeniti samo karike, bez ostalih zezancija na motoru?
Hocu da mijenjam auto, a ne bih volio da utrpam nekome auto koje je pocelo ulje da trosi (cca 0,5l na 1000km).
A zasto mislis da je do karika?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39030 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

kazo wrote: 27/12/2021 22:33 Koliko se isplati zamijeniti samo karike, bez ostalih zezancija na motoru?
Hocu da mijenjam auto, a ne bih volio da utrpam nekome auto koje je pocelo ulje da trosi (cca 0,5l na 1000km).
Jel ima dima kad ga ujutro upališ, plavog ? Kad ga 'zagasaš' u obrtaje ? Ako ima ne mogu se samo karike promjenuti, radi se tzv. osvježenje motora, (uljne karike, gumice ventila, brušenje glave, set dihtunga, leteći ležajevi...)

Stavi ulje veće gradacije, aditive za prestanak trošenja ulja nemoj ako nećeš da uvališ nekome auto :lol:

btW Imao sam prije benzinca / lpg i znao je potrošit ulja sa 5w40, ljeti bi mu stavljao 10w60 (racing ulje) i tad gotovo ništa nije uzimao :run:
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#39031 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

preludezalude wrote: 28/12/2021 00:22
kazo wrote: 27/12/2021 22:33 Koliko se isplati zamijeniti samo karike, bez ostalih zezancija na motoru?
Hocu da mijenjam auto, a ne bih volio da utrpam nekome auto koje je pocelo ulje da trosi (cca 0,5l na 1000km).
A zasto mislis da je do karika?
Do pola litra na 1000 km je još uvijek dozvoljena potrošnja ulja.
Neki tipovi auta toliko troše kad su novi.
Ako se hoćeš zezati dalje, izmjeri kompresiju po svakom cilindru.
Ako je kompresija u redu, onda su gumice ventila, a to je puno radnih sati iako su gumice smiješno jeftine.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39032 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kazo wrote: 27/12/2021 23:04 Volvo je :D sipao gusce ulje, nosio turbinu na reparaciju, vozio u ovlasteni i nista nije pomoglo.

Ogadilo mi se auto, da je 10 KM popravak, necu vise da ga vozam :-D

Evo da pokusam sa karikama i gumicama ili samo karike. Da prodjem sto jeftinije, a da ne prodam pokvareno.
Ako je fordov 1.8/2.0b 99% da su zapekle karike, isti problem imaju kako fordovi tako i mazde sa tim motorima :wink:

Sta god ti natocis u njega trosit ce ga, jer de ford zajebao u dizajnu karika...jedini lijek je ko kupi novo pa mijenja ulje na 5000km i slicno, mada ni to nije garancija...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#39033 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

AtillaS wrote: 27/12/2021 23:22
black_adrian wrote: 27/12/2021 11:25 ne znam da li mi se priviđa, al meni motor ljepše radi, mirnije... s obzirom na naše gorivo mislim da nije loše svakih 3-4 hiljade km..

kad smo kod goriva, kad vi mijenjate filter goriva?
kako imam auto evo desetak mjeseci radio sam 3 mala servisa, na sva 3 sam i filter goriva mijenjao pored ostalih.. mehanicar mi govori nema potrebe svaki put, al nije neka cijena (35KM) da bih stedio na tom, gore mi je da dođe do kakvog zacepljenja
U desetak mjeseci si uradio tri mala servisa? Ti si automobilski hipohonder.

Što je problem držati se servisnih intervala koje je preporučio proizvođač? Par mjeseci gore-dole? Jer češćim servisima nećeš postići ni bolji rad motora, ni duži vijek auomobila, apsolutno ništa. Osim da ti se serviser smije dok te ispraća. Možda ti čak i ne promijeni to što platiš.
Nije problem ako si kupio novo vozilo i kontas da ga zadrzis dok je u garanciji i onda pedala. Svakako da ces tako uraditi.

A zamisli jos na izhabanom motoru ulje mjenjati svakih 15-30 hiljada :D
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39034 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

AtillaS wrote: 27/12/2021 23:22
black_adrian wrote: 27/12/2021 11:25 ne znam da li mi se priviđa, al meni motor ljepše radi, mirnije... s obzirom na naše gorivo mislim da nije loše svakih 3-4 hiljade km..

kad smo kod goriva, kad vi mijenjate filter goriva?
kako imam auto evo desetak mjeseci radio sam 3 mala servisa, na sva 3 sam i filter goriva mijenjao pored ostalih.. mehanicar mi govori nema potrebe svaki put, al nije neka cijena (35KM) da bih stedio na tom, gore mi je da dođe do kakvog zacepljenja
U desetak mjeseci si uradio tri mala servisa? Ti si automobilski hipohonder.

Što je problem držati se servisnih intervala koje je preporučio proizvođač? Par mjeseci gore-dole? Jer češćim servisima nećeš postići ni bolji rad motora, ni duži vijek auomobila, apsolutno ništa. Osim da ti se serviser smije dok te ispraća. Možda ti čak i ne promijeni to što platiš.
Čuj automobilski hipohonder, nigdje veze.... Pa ako je za 10 mjeseci prešao 30 000km, i ako ulje mjenjaš na 10 000km to je normalno.. Ja lično mjenjam ulje svakih otprilike 12 000km, nekad koji km više - nekad manje.

I da, svakih otprilike 50 000 KM uradim engine flush i sipam ceratec sa uljem. Poslije toga se baš vidi koliko je čist brijeg na bregastoj kada se čep odvrne i sloj keramike :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39035 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

RagibUzoriti wrote: 28/12/2021 11:14
AtillaS wrote: 27/12/2021 23:22
U desetak mjeseci si uradio tri mala servisa? Ti si automobilski hipohonder.

Što je problem držati se servisnih intervala koje je preporučio proizvođač? Par mjeseci gore-dole? Jer češćim servisima nećeš postići ni bolji rad motora, ni duži vijek auomobila, apsolutno ništa. Osim da ti se serviser smije dok te ispraća. Možda ti čak i ne promijeni to što platiš.
Nije problem ako si kupio novo vozilo i kontas da ga zadrzis dok je u garanciji i onda pedala. Svakako da ces tako uraditi.

A zamisli jos na izhabanom motoru ulje mjenjati svakih 15-30 hiljada :D
Ima forumasa koji vele da je to ok, reko je svabo longlajf interval i moRe to :D :thumbup:

A ulje se razbije iznedju 9 i 15000km, u zavisnosti od baze, aditiva i gradacije...meni je recimo shellovo popustilo nakon priblizno 8000, poceli se cut podizaci na prvom startu i to na ljeto :-)
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#39036 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Lauda kod Pionirske


jel neko radio veliki servis skode? kako se kod njega krecu cijene, kvalitet dijelova, i daje li garanciju? Thx :D
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39037 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Pratim, i mene zanima to pitanje.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39038 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Zna li neko kako da riješim problem s paljenjem, naime kad okrenem ključ udesno auto se upali, a čim ga okrenem ulijevo auto se ugasi? Šta bi moglo biti?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#39039 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Nije problem u autu :D
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39040 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Nemoj okretat ključ?
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#39041 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

To ti je do kodiranja nešto.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#39042 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Taj aditiv za ulje nisam nikad probala, evo forumas kaze da sioa ceratec, pa jel se to samo naspe i na slijedem intevalu zamjene se ispusti ili kako se uopce postupa sa tim aditivom za ulje?
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39043 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Naspeš uz novo ulje i to je to. Mada su ti aditivi malo šuplja jer svako kvalitetno ulje već u sebi ima sve što je potrebno za zaštitu i dobar rad motora.

Aditivi za gorivo da, a ovo za ulje je bacanje para.
kazo
Posts: 1695
Joined: 08/03/2012 19:57

#39044 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kazo »

preludezalude wrote: 28/12/2021 00:22 A zasto mislis da je do karika?
Jedino jos to nisam pravio, sve ostalo smo pokusali.
emotivac wrote: 28/12/2021 07:23 Jel ima dima kad ga ujutro upališ, plavog ? Kad ga 'zagasaš' u obrtaje ? Ako ima ne mogu se samo karike promjenuti, radi se tzv. osvježenje motora, (uljne karike, gumice ventila, brušenje glave, set dihtunga, leteći ležajevi...)

Stavi ulje veće gradacije, aditive za prestanak trošenja ulja nemoj ako nećeš da uvališ nekome auto :lol:

btW Imao sam prije benzinca / lpg i znao je potrošit ulja sa 5w40, ljeti bi mu stavljao 10w60 (racing ulje) i tad gotovo ništa nije uzimao :run:
Nema nikakav dim, ni na prvom paljenju ni na jacem gasu. Rece mi majstor da pokusamo sa 10w40 umjeso 5w30. Ako se smanji potrosnja to ce biti odlicno. Eh sad, da li to smeta motoru i turbini?
nikeze wrote: 28/12/2021 07:53
Do pola litra na 1000 km je još uvijek dozvoljena potrošnja ulja.
Neki tipovi auta toliko troše kad su novi.
Ako se hoćeš zezati dalje, izmjeri kompresiju po svakom cilindru.
Ako je kompresija u redu, onda su gumice ventila, a to je puno radnih sati iako su gumice smiješno jeftine.
Rekli su mi da je 0,2-0,5 normalna potrosnja za taj motor.

Gdje mogu izmjeriti kompresiju?
Evolution_IV wrote: 28/12/2021 11:09 Ako je fordov 1.8/2.0b 99% da su zapekle karike, isti problem imaju kako fordovi tako i mazde sa tim motorima :wink:

Sta god ti natocis u njega trosit ce ga, jer de ford zajebao u dizajnu karika...jedini lijek je ko kupi novo pa mijenja ulje na 5000km i slicno, mada ni to nije garancija...
To je taj, 2.0 fordov motor. Prijatelj ima ford mondeo, njemu trosi 2litra na 1000 km :D da li sam rahat ako uradim generalku motora? mozda karike nisu nikad napravljenje kako treba pa cu se opet zeznuti :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39045 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kazo wrote: 28/12/2021 17:55
To je taj, 2.0 fordov motor. Prijatelj ima ford mondeo, njemu trosi 2litra na 1000 km :D da li sam rahat ako uradim generalku motora? mozda karike nisu nikad napravljenje kako treba pa cu se opet zeznuti :D
ne znam, raspitaj se dobro oko karika :thumbup:
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#39046 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

kazo wrote: 28/12/2021 17:55
preludezalude wrote: 28/12/2021 00:22 A zasto mislis da je do karika?
Jedino jos to nisam pravio, sve ostalo smo pokusali.
emotivac wrote: 28/12/2021 07:23 Jel ima dima kad ga ujutro upališ, plavog ? Kad ga 'zagasaš' u obrtaje ? Ako ima ne mogu se samo karike promjenuti, radi se tzv. osvježenje motora, (uljne karike, gumice ventila, brušenje glave, set dihtunga, leteći ležajevi...)

Stavi ulje veće gradacije, aditive za prestanak trošenja ulja nemoj ako nećeš da uvališ nekome auto :lol:

btW Imao sam prije benzinca / lpg i znao je potrošit ulja sa 5w40, ljeti bi mu stavljao 10w60 (racing ulje) i tad gotovo ništa nije uzimao :run:
Nema nikakav dim, ni na prvom paljenju ni na jacem gasu. Rece mi majstor da pokusamo sa 10w40 umjeso 5w30. Ako se smanji potrosnja to ce biti odlicno. Eh sad, da li to smeta motoru i turbini?
nikeze wrote: 28/12/2021 07:53
Do pola litra na 1000 km je još uvijek dozvoljena potrošnja ulja.
Neki tipovi auta toliko troše kad su novi.
Ako se hoćeš zezati dalje, izmjeri kompresiju po svakom cilindru.
Ako je kompresija u redu, onda su gumice ventila, a to je puno radnih sati iako su gumice smiješno jeftine.
Rekli su mi da je 0,2-0,5 normalna potrosnja za taj motor.

Gdje mogu izmjeriti kompresiju?
Evolution_IV wrote: 28/12/2021 11:09 Ako je fordov 1.8/2.0b 99% da su zapekle karike, isti problem imaju kako fordovi tako i mazde sa tim motorima :wink:

Sta god ti natocis u njega trosit ce ga, jer de ford zajebao u dizajnu karika...jedini lijek je ko kupi novo pa mijenja ulje na 5000km i slicno, mada ni to nije garancija...
To je taj, 2.0 fordov motor. Prijatelj ima ford mondeo, njemu trosi 2litra na 1000 km :D da li sam rahat ako uradim generalku motora? mozda karike nisu nikad napravljenje kako treba pa cu se opet zeznuti :D
Ako nema nikakvog i nikada dima onda ne gubis ulje kroz sagorjevanje. Dzabe ces karike mijenjati.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39047 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Nema nikakvih znakova na tim motorima, samo ga trosi :D
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39048 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Imam problem s kočnicama, naime kad pritisnem papučicu kočnice auto mi počne usporavati, a čim pustim opet ide sve OK. Ako nastavim držati auto se zaustavlja. Šta bi moglo da bude?
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#39049 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Isti problem imaju toyotini 2.4 i 2.5 motori. Ne znam za ford /mazda. Ali ovi stavljali low friction karike. Da lakše stružu stubline :D
Ne dimi. Nikakvi znakovi. A ulje guta
U USA imaju i tuzbu. Sudovi, advokati itd.

https://www.classaction.com/toyota-oil- ... t/lawsuit/
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39050 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Svaki duratec blok osim 2.5 ima taj problem...
Post Reply