Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#38976 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

_BataZiv_0809 wrote: 26/12/2021 23:25
Naslovnica wrote: 26/12/2021 21:13 Ja uz svako sipanje bemzina (ćepiranje jednom u nekoliko mjeseci), strovalim aditiv za dizne, jbjga.
Neće ga zaboljeti, ko mu jm.
Koji aditiv
Ma šta bude na punpi, ne ganjam nešto maxuz.
Liqui Moly, Wurth, STP, Abro, zna i Wynns naletiti, koji god samo da piše da je za bemzinske injektore.
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#38977 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Jutro,

Cijena zamjene malog hladnjaka na nesto starijem autu (2000g).
Znaci, samo cijena ruku me interesuje, otprilike.
Ako je vec neko mjenjao nek da iskustva.


Drugu crko i njegov majstor zauzet 20 dana.
Pitali neke random majstore, dobili jednu ponudu da te Bog sacuva pa kontamo ko je budala.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#38978 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 26/12/2021 23:36
_BataZiv_0809 wrote: 26/12/2021 23:25

Koji aditiv
Ma šta bude na punpi, ne ganjam nešto maxuz.
Liqui Moly, Wurth, STP, Abro, zna i Wynns naletiti, koji god samo da piše da je za bemzinske injektore.
Wynns ima na Gazpromu, cijena 11 KM, STP u Bingu
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#38979 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Qwerty1234 wrote: 27/12/2021 09:13 Jutro,

Cijena zamjene malog hladnjaka na nesto starijem autu (2000g).
Znaci, samo cijena ruku me interesuje, otprilike.
Ako je vec neko mjenjao nek da iskustva.


Drugu crko i njegov majstor zauzet 20 dana.
Pitali neke random majstore, dobili jednu ponudu da te Bog sacuva pa kontamo ko je budala.
Pretpostavljam da sve zavisi od modela automobila (pristupačnosti hladnjaka).
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38980 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Znači to je taj?
Ja sam do sad Comma koristio, mogao bi se probat i taj Wynns. Doduše odavno nisam ulio aditiv, vakat je.

Edit: evo sasuo sam čitavu bocu, nek se malo razradi :mrgreen:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38981 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Qwerty1234 wrote: 27/12/2021 09:13 Jutro,

Cijena zamjene malog hladnjaka na nesto starijem autu (2000g).
Znaci, samo cijena ruku me interesuje, otprilike.
Ako je vec neko mjenjao nek da iskustva.


Drugu crko i njegov majstor zauzet 20 dana.
Pitali neke random majstore, dobili jednu ponudu da te Bog sacuva pa kontamo ko je budala.
Koje je auto u pitanju ? Na nekim autima je baš zeznuto zamjenuti mali hladnjak (npr. mora se skidati čitava instrument tabla) i zato je to poskup zahvat. :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#38982 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

bitanga_sa_otesa wrote: 26/12/2021 21:14 ja samo eteef sipam ,litar mjesecno,kazu najbolji je za dizne :thumbup:
Ja nikad nisam nista nasuo osim goriva, fabiju 8g vozio, evo vitara sad ce 4g. U golfa isto nikad nista mada tu se zna da ide sta god naspes :D
Je li fakat treba nekad nesta nasuti/dosuti?
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#38983 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Meni jednom na pumpi rekose da nema potrebe da sipam, goriva vec aditivirana s tim qrtzima-palcima.
Ja ipak naspem kako gore vec napisah.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#38984 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Ma ne vjerujem ja tim na pumpama, ko zna koja količina aditiva i goriva. Dok ja direktno ne sunem to svojim rukama, nista :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38985 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

nepass1 wrote: 27/12/2021 10:43
bitanga_sa_otesa wrote: 26/12/2021 21:14 ja samo eteef sipam ,litar mjesecno,kazu najbolji je za dizne :thumbup:
Ja nikad nisam nista nasuo osim goriva, fabiju 8g vozio, evo vitara sad ce 4g. U golfa isto nikad nista mada tu se zna da ide sta god naspes :D
Je li fakat treba nekad nesta nasuti/dosuti?
isti slucaj kod mene
nikad nisam sipao te aditive i sl

jel pomaze to dodavanje uopste za bilo sta?
ako bar malo pomaze pri ciscenju podmazivanju ili sta je vec navedeno da nekad naspem taj aditiv
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#38986 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

foxlife wrote: 27/12/2021 11:01
nepass1 wrote: 27/12/2021 10:43

Ja nikad nisam nista nasuo osim goriva, fabiju 8g vozio, evo vitara sad ce 4g. U golfa isto nikad nista mada tu se zna da ide sta god naspes :D
Je li fakat treba nekad nesta nasuti/dosuti?
isti slucaj kod mene
nikad nisam sipao te aditive i sl

jel pomaze to dodavanje uopste za bilo sta?
ako bar malo pomaze pri ciscenju podmazivanju ili sta je vec navedeno da nekad naspem taj aditiv
Ja sam sipao par vrsta aditiva radi neravnomjernog rada motora, sa promjenjivim (ne)uspjehom. Opet, sve je bilo kratkog daha dok nisam riješio (bar se nadam da sam riješio) problem sa motorom (tj. sa procesorom).

Možda malo i pomažu preventivno, ali ako imaš problem treba ga riješiti. Jedino možda pomaže preprodavcima da maskiraju probleme u radu motora dok auto ne prodaju mušteriji, čuj mene nesretniku.
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#38987 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Potrosim 15-20 litara benzina mjesecno. Ne znam jel to malo ili puno i treba li tim diznama nekakva specijalna njega.
Ali nesto kontam da je to bacanje para.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38988 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

Laplace wrote: 27/12/2021 11:06
foxlife wrote: 27/12/2021 11:01

isti slucaj kod mene
nikad nisam sipao te aditive i sl

jel pomaze to dodavanje uopste za bilo sta?
ako bar malo pomaze pri ciscenju podmazivanju ili sta je vec navedeno da nekad naspem taj aditiv
Ja sam sipao par vrsta aditiva radi neravnomjernog rada motora, sa promjenjivim (ne)uspjehom. Opet, sve je bilo kratkog daha dok nisam riješio (bar se nadam da sam riješio) problem sa motorom (tj. sa procesorom).

Možda malo i pomažu preventivno, ali ako imaš problem treba ga riješiti. Jedino možda pomaže preprodavcima da maskiraju probleme u radu motora dok auto ne prodaju mušteriji, čuj mene nesretniku.
nemam problem nego kontam ako to cisti dizne ako podmazuje gefufnu ili ne znam ni ja hladi nekakav tunel unutra da naspem da poboljsam rad motora ako je moguce
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#38989 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

drug_profi wrote: 27/12/2021 11:06 Potrosim 15-20 litara benzina mjesecno. Ne znam jel to malo ili puno i treba li tim diznama nekakva specijalna njega.
Ali nesto kontam da je to bacanje para.
Hajd mu ga znaj-al meni rece da iz razloga što vozim na plin benzinske dizne treba čistit :-) po nekakvom mom laickom mišljenju nigdje veze jer vozim 10 godina isto auto na plin i ništa loše se ne dešava a nikad nikakav aditiv sipo nisam. Jest me davno zezo isparivac a ja konto da je do benzina--ostavim auto navece ujutro ga jedva upalim. Isparivac propušto plin, tako malo da je majstor u Darkomu jedva skonto da prolazi :-)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38990 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

foxlife wrote: 27/12/2021 11:08 nemam problem nego kontam ako to cisti dizne ako podmazuje gefufnu ili ne znam ni ja hladi nekakav tunel unutra da naspem da poboljsam rad motora ako je moguce
ma nije skupo, 11.5KM ovaj dizelski wynnov.. tako da i ako ne pomaze nesto znacajno, nastetit sigurno nece..
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#38991 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Doslo vrijeme za zamajac :( Pocelo tresti previse, i od jucer teze upada u brzine kad saltam. Narucio sam sachs - cilindar kvacila, komplet kvacila i zamajac 760 markica sa popustom nekim, vala se tesko rastadoh od njih :lol:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38992 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

NediM17 wrote: 26/12/2021 22:33 Samo Briggs & Stratton. :thumbup:
Imam preko 10 godina, pola lima izmijenio ošteti se od korozije, toplote, točkići otpadali, rukohvati se lomili, ali motor radi ko švicarski sat bez greške. :thumbup:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#38993 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

black_adrian wrote: 27/12/2021 11:19
foxlife wrote: 27/12/2021 11:08 nemam problem nego kontam ako to cisti dizne ako podmazuje gefufnu ili ne znam ni ja hladi nekakav tunel unutra da naspem da poboljsam rad motora ako je moguce
ma nije skupo, 11.5KM ovaj dizelski wynnov.. tako da i ako ne pomaze nesto znacajno, nastetit sigurno nece..
nije problem u cijeni nego u tome jel to uopste pomaze bilo cemu
ako bar malo pomaze onda "vrijedi" sipati al ako je isti klinac zasto onda ikako sipati
onda mozemo i litru vodke nasuti ako ne pomaze
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38994 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

zigson wrote: 27/12/2021 11:19 Doslo vrijeme za zamajac :( Pocelo tresti previse, i od jucer teze upada u brzine kad saltam. Narucio sam sachs - cilindar kvacila, komplet kvacila i zamajac 760 markica sa popustom nekim, vala se tesko rastadoh od njih :lol:
Pomaže Bog
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38995 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ne znam da li mi se priviđa, al meni motor ljepše radi, mirnije... s obzirom na naše gorivo mislim da nije loše svakih 3-4 hiljade km..

kad smo kod goriva, kad vi mijenjate filter goriva?
kako imam auto evo desetak mjeseci radio sam 3 mala servisa, na sva 3 sam i filter goriva mijenjao pored ostalih.. mehanicar mi govori nema potrebe svaki put, al nije neka cijena (35KM) da bih stedio na tom, gore mi je da dođe do kakvog zacepljenja
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#38996 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

black_adrian wrote: 27/12/2021 11:25 ne znam da li mi se priviđa, al meni motor ljepše radi, mirnije... s obzirom na naše gorivo mislim da nije loše svakih 3-4 hiljade km..

kad smo kod goriva, kad vi mijenjate filter goriva?
kako imam auto evo desetak mjeseci radio sam 3 mala servisa, na sva 3 sam i filter goriva mijenjao pored ostalih.. mehanicar mi govori nema potrebe svaki put, al nije neka cijena (35KM) da bih stedio na tom, gore mi je da dođe do kakvog zacepljenja
Svaki 2. Mali servis nemas potrebe svaki put
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38997 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

black_adrian wrote: 27/12/2021 11:25 ne znam da li mi se priviđa, al meni motor ljepše radi, mirnije... s obzirom na naše gorivo mislim da nije loše svakih 3-4 hiljade km..
Priviđa definitivno :D
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38998 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

zigson wrote: 27/12/2021 11:38
Svaki 2. Mali servis nemas potrebe svaki put
:thumbup:

meni mali servis dođe cca. svako 3-4 mjeseca tako da će to bit taman..
artur morgan wrote: 27/12/2021 11:39 Priviđa definitivno :D
ma traktor je traktor.. :lol:
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#38999 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

black_adrian wrote: 27/12/2021 11:41
zigson wrote: 27/12/2021 11:38
Svaki 2. Mali servis nemas potrebe svaki put
:thumbup:

meni mali servis dođe cca. svako 3-4 mjeseca tako da će to bit taman..
artur morgan wrote: 27/12/2021 11:39 Priviđa definitivno :D
ma traktor je traktor.. :lol:
Dodje i meni pa ne mijenjam svaki put
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#39000 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

emotivac wrote: 27/12/2021 10:33
Qwerty1234 wrote: 27/12/2021 09:13 Jutro,

Cijena zamjene malog hladnjaka na nesto starijem autu (2000g).
Znaci, samo cijena ruku me interesuje, otprilike.
Ako je vec neko mjenjao nek da iskustva.


Drugu crko i njegov majstor zauzet 20 dana.
Pitali neke random majstore, dobili jednu ponudu da te Bog sacuva pa kontamo ko je budala.
Koje je auto u pitanju ? Na nekim autima je baš zeznuto zamjenuti mali hladnjak (npr. mora se skidati čitava instrument tabla) i zato je to poskup zahvat. :thumbup:

E46 kupe, 2000g.

Mora se skidati tabla.
Post Reply