Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
SaraFina
Posts: 24423
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47726 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by SaraFina »

Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)

User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#47727 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by vazi »

SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)

DZe Če ti duša , ovo turat pred dijasporu :shock:

:lol: :thumbup:

Mirisu dovde :thumbup:

I mi smo ih ljetos pravili pa hanuminom receptu, djeca i zetovi zabohtili :lol:
Zoya
Posts: 23399
Joined: 09/06/2008 14:54

#47728 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Zoya »

SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)

Suza mi kanula. Gledam ovu svoju supu iz kese i ove tvoje ćevape 😭😢
User avatar
SaraFina
Posts: 24423
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47729 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by SaraFina »

Poslaću vam ćevapa. @Zoya i @vazi. 😘
Zoya
Posts: 23399
Joined: 09/06/2008 14:54

#47730 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Zoya »

SaraFina wrote: 22/10/2021 21:19 Poslaću vam ćevapa. @Zoya i @vazi. 😘
Trenutno ne mogu jesti ništa osim supe, ali može. Šalji. Ako neće, @vazi prebaci i njene meni :oops:
User avatar
SaraFina
Posts: 24423
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47731 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by SaraFina »

Zoya wrote: 22/10/2021 21:25
SaraFina wrote: 22/10/2021 21:19 Poslaću vam ćevapa. @Zoya i @vazi. 😘
Trenutno ne mogu jesti ništa osim supe, ali može. Šalji. Ako neće, @vazi prebaci i njene meni :oops:
Ako mogne frizider u postu sa patkicama eto ih u Skandinaviju🥰
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#47732 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by vazi »

SaraFina wrote: 22/10/2021 21:28
Zoya wrote: 22/10/2021 21:25

Trenutno ne mogu jesti ništa osim supe, ali može. Šalji. Ako neće, @vazi prebaci i njene meni :oops:
Ako mogne frizider u postu sa patkicama eto ih u Skandinaviju🥰
Halalosum :lol: :kiss:

A sto ne možeš ništa jesti, da nije kakva gripica :?

Mog hajrana drži evo pet dana al ima apetit , samo listi :)
User avatar
banjaluka078
Posts: 13219
Joined: 16/01/2007 23:38

#47733 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by banjaluka078 »

SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)
Dodirnuh ekran. :) Može recept za ćevape?
User avatar
SaraFina
Posts: 24423
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47734 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by SaraFina »

banjaluka078 wrote: 22/10/2021 21:56
SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)
Dodirnuh ekran. :) Može recept za ćevape?
Ćevapi su od Brajlivića i gotovi. Iz vrećice od 800 grama. Friški došli nisu ni zamrznuti uspjeli kad sam „jamila“ jednu.
Tako da nemam recept. Ali odlicni su tako gotovi.

@vazi ❤️
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47735 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

drugovi i drugarice, od moje gospoje imate bujrum na zeljanicu :)

Image

Image

ja sam samo malko kajmaka stavio ;-) :-D

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47736 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

i tu je i zdravi kolacic od kokosa i badema sa borovnicama (a moze i sa drugim sumskim vocem) :gladna:

Image

Image
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#47737 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Sanabija »

samsonsam wrote: 23/10/2021 00:16 drugovi i drugarice, od moje gospoje imate bujrum na zeljanicu :)

Image

Image

ja sam samo malko kajmaka stavio ;-) :-D

Image
I šlag na tortu treba znati staviti :-D
To majstore
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#47738 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Sanabija »

samsonsam wrote: 23/10/2021 00:21 i tu je i zdravi kolacic od kokosa i badema sa borovnicama (a moze i sa drugim sumskim vocem) :gladna:

Image

Image
Sa svim!!! :)
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#47739 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Sanabija »

SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)

Plahi brate slatki... :) Super!
User avatar
SaraFina
Posts: 24423
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47740 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by SaraFina »

@Sanabija 😘 bujrum.
User avatar
BarbaDue
Posts: 65076
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#47741 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by BarbaDue »

Nisam kuh'o al je moćno :mrgreen:

2 jabuke
1 kruška
2 mandarine
1 banana
- grožđe
- marelice
- grožđice
- brusnica
- med
- m. keks

Image
Zoya
Posts: 23399
Joined: 09/06/2008 14:54

#47742 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Zoya »

samsonsam wrote: 23/10/2021 00:16 drugovi i drugarice, od moje gospoje imate bujrum na zeljanicu :)

Image

Image

ja sam samo malko kajmaka stavio ;-) :-D

Image
Dobro si se ti oženio :-D
samsonsam wrote: 23/10/2021 00:21 i tu je i zdravi kolacic od kokosa i badema sa borovnicama (a moze i sa drugim sumskim vocem) :gladna:

Image

Image
Dobro se i ona udala :-D

P. S. Davno si recept postavljao, ne znam je li za ovaj ili neki drugi kolač, pa ako ti nije mrsko da ponoviš. Izgleda tako sočno 😍
Zoya
Posts: 23399
Joined: 09/06/2008 14:54

#47743 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Zoya »

vazi wrote: 22/10/2021 21:52
SaraFina wrote: 22/10/2021 21:28

Ako mogne frizider u postu sa patkicama eto ih u Skandinaviju🥰
Halalosum :lol: :kiss:

A sto ne možeš ništa jesti, da nije kakva gripica :?

Mog hajrana drži evo pet dana al ima apetit , samo listi :)
Operacija :sad:
Becky7
Posts: 883
Joined: 25/11/2017 16:31

#47744 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Becky7 »

Današnji ručak :) Njoke doduše kupovne u sosu sa piletinom i zacinima, ispale su baš ukusne :-D

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47745 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

Zoya wrote: 23/10/2021 16:23 ...
P. S. Davno si recept postavljao, ne znam je li za ovaj ili neki drugi kolač, pa ako ti nije mrsko da ponoviš. Izgleda tako sočno 😍
Ovo je drugi kolac/torta. Nekome sam vec jednom obecao da cu ga postaviti kad stignem pa evo dodje i on na red.
Zena kupila 1,5kg borovnica na pijaci pa je bila dobra prilika da se ovaj recept isproba.

Recept je iz knjige "Sweet" od mog omiljenog kuhara Yotama Ottolenghija sa manjim izmjenama
Image

Kokosova torta/kolac sa bademima i borovnicama

180 gr bademovog brasna
60 gr mljevenog kokosa
250 gr finog granuliranog secera (100-125 gr palminog secera vise nego dovoljno;borovnice su slatke)
70 gr samodizajuceg brasna
¼ kasicice soli
4 velika jaja
200 g maslaca, otopljenog i na sobnu temperaturu ohladjenog
1½ kasicice ekstrakta vanile
rendana korica od 2 limuna (moze i 1 ko ne voli)
200 g svjezih borovnica (ili smrznutih) ja sam ubacio ca. 500gr svjezih
20 g isjeckanih badema (bademove ljuspice)


Zagrijati rernu na 160°C. Okrugli kalup za tortu precnika 23 cm (kod mene je cetvrtasti) premazati maslacem i dno obloziti papirom za pecenje. Bademovo brasno zajedno sa kokosom, secerom, samodizajucim brasnom i solju staviti u veliku zdjelu i dobro promjesati. Umutiti jaja u drugoj posudi srednje velicine. Na jaja dodati otopljeni puter, ekstrakt vanile i limunovu koricu i dobro umutiti. Sipati mjesavinu jaja u suhu smjesu i mutiti dok se ne sjedini. Istresti 150 grama borovnica u tijesto i sipati u kalup. Po vrhu posuti ostale borovnice zajedno sa isjeckanim bademima. Peci tortu/kolac u rerni 50-55 minuta (zavisno od rerne) dok cackalica ubodena u sredinu torte/kolaca ne izadje cista. Dobro pripaziti na tortu/kolac pred kraj pecenja, zbog relativno velikog broja jaja u tijestu, moze se prepeci za nekoliko minuta!!! Prije vadjenja iz kalupa ostaviti ca. 30 minuta da se ohladi. Ukloniti papir i staviti tortu/kolac s ukrasenom stranom prema gore na posudu za serviranje. Moze se posluziti toplo sa slagom ili ostaviti da se ohladi (mi smo bez slaga).

isprobao sam i sa orasima umjesto badema,kokosovim puterom/uljem umjesto putera ali nisam bio zadovoljan. Bilo je ukusno ali je tijesto bilo previse kompaktno.
Nisam jos probao sa smrznutim vocem ali moze i to.
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47746 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

SaraFina wrote: 22/10/2021 18:26 Sve vam je odlično drugarice i drugovi. Da ne kvotam. Ja pravila ćevape i domace lepinje. Luk :)

dobices ban od nas iz dijaspore ;-) :mrgreen:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47747 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

BarbaDue wrote: 23/10/2021 16:11 Nisam kuh'o al je moćno :mrgreen:

2 jabuke
1 kruška
2 mandarine
1 banana
- grožđe
- marelice
- grožđice
- brusnica
- med
- m. keks

Image
dobri sastojci :thumbup:
gdje je konacni rezultat ?
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47748 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

Becky7 wrote: 23/10/2021 18:53 Današnji ručak :) Njoke doduše kupovne u sosu sa piletinom i zacinima, ispale su baš ukusne :-D

Image
izgleda njam-njam :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#47749 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by samsonsam »

Sanabija wrote: 20/10/2021 13:17 Image

Jabukovača uz kafu :-D
:thumbup: ja ovu posudu dok ne ispraznim,ne odustajem :izet:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6869
Joined: 01/05/2010 19:03

#47750 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Post by Digla_da_kreci »

samsonsam wrote: 24/10/2021 14:41 Kokosova torta/kolac sa bademima i borovnicama
Spoiler
Show
180 gr bademovog brasna
60 gr mljevenog kokosa
250 gr finog granuliranog secera (100-125 gr palminog secera vise nego dovoljno;borovnice su slatke)
70 gr samodizajuceg brasna
¼ kasicice soli
4 velika jaja
200 g maslaca, otopljenog i na sobnu temperaturu ohladjenog
1½ kasicice ekstrakta vanile
rendana korica od 2 limuna (moze i 1 ko ne voli)
200 g svjezih borovnica (ili smrznutih) ja sam ubacio ca. 500gr svjezih
20 g isjeckanih badema (bademove ljuspice)


Zagrijati rernu na 160°C. Okrugli kalup za tortu precnika 23 cm (kod mene je cetvrtasti) premazati maslacem i dno obloziti papirom za pecenje. Bademovo brasno zajedno sa kokosom, secerom, samodizajucim brasnom i solju staviti u veliku zdjelu i dobro promjesati. Umutiti jaja u drugoj posudi srednje velicine. Na jaja dodati otopljeni puter, ekstrakt vanile i limunovu koricu i dobro umutiti. Sipati mjesavinu jaja u suhu smjesu i mutiti dok se ne sjedini. Istresti 150 grama borovnica u tijesto i sipati u kalup. Po vrhu posuti ostale borovnice zajedno sa isjeckanim bademima. Peci tortu/kolac u rerni 50-55 minuta (zavisno od rerne) dok cackalica ubodena u sredinu torte/kolaca ne izadje cista. Dobro pripaziti na tortu/kolac pred kraj pecenja, zbog relativno velikog broja jaja u tijestu, moze se prepeci za nekoliko minuta!!! Prije vadjenja iz kalupa ostaviti ca. 30 minuta da se ohladi. Ukloniti papir i staviti tortu/kolac s ukrasenom stranom prema gore na posudu za serviranje. Moze se posluziti toplo sa slagom ili ostaviti da se ohladi (mi smo bez slaga).

isprobao sam i sa orasima umjesto badema,kokosovim puterom/uljem umjesto putera ali nisam bio zadovoljan. Bilo je ukusno ali je tijesto bilo previse kompaktno.
Nisam jos probao sa smrznutim vocem ali moze i to.
Ovo je nesto sto bih i ja mogla napraviti, hvala za recept, kolac izgleda izvrsno.

sta je samodizajuce brasno? :D

edit: zguglala sam, nisam znala da takvo brasno postoji. :mrgreen:
Last edited by Digla_da_kreci on 24/10/2021 15:09, edited 1 time in total.
Post Reply