Niko iz TZ ne ide za Srednju Bosnu ili Zenicu preko Sarajeva. Bukvalno niko. Eventualno do Breze ili Visokog da se isplati preko Sarajeva, ali ostalo ne.mistek wrote: ↑06/10/2020 00:12
Ma ja mislim da je logika ovdje da će oni koji ne idu u Sarajevo nego negdje drugo (prema srednjoj Bosni) koristiti taj put, a ne pravac Tuzla-Sarajevo. Eh sad, ni ja nisam siguran koliko ima takvih i šta sada koriste tačno![]()
Ma puno je važnije ulagati u Sarajevo-Tuzla, kako god.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19601 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19602 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa što bi žurili kad se neće otvoriti dok ostatak ne bude gotov? Da bezveze propada asfalt...Porodice Foht wrote: ↑06/10/2020 11:07Da li fakat cekaju izbore da pocnu asfaltirati? Cini se da je malo ostalo do posljednje faze radova. Sta se ceka?Alfons Kauders wrote: ↑05/10/2020 17:00Ne, to će morati sačekati most.Porodice Foht wrote: ↑05/10/2020 14:49 Malo sam zaboravio, ovih 7,2 km Pocitelj-Buna, hoce li se ista moci iskoristiti nakon zavrsetka radova, ako uspiju stici do prvog snijega? Ili se mora cekati gradnja mosta kod Pocitelja i prikljucak na Zvirovice? To mi je logicno, ali eto da ipak pitam.![]()
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19603 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Donekle stoji ali opet zanemaruješ kilometražu i trošak. Jeste sigurnost, jeste užitak, ali komercijalisti i kamiondžiji ne plaćaju da uživaju, već da voze.geralt wrote: ↑06/10/2020 09:55Hajmo prozvakati jos jednomDope_Man wrote: ↑06/10/2020 08:45 Ne mislim da iko pri zdravoj pameti danas ide iz Tuzle u srednju Bosnu i obrnuto preko Sarajeva. Ti putnici idu na Doboj ili preko Zepca.
Kako rece covjek iznad, prezvakano 100 puta, taj potencijalni AP ne mijenja nista za put Sarajevo-Tuzla jer je daleko duzi, i naravno skuplji da bi iko osim pad debelih lovatora to koristilo kao alternativu. Jedino sta to mijenja je Tuzlacima koji idu u srednju Bosnu ili dalje na more, al postoje daleko bitniji prioriteti kao Tuzla - sjever, pa i dobra cesta do Doboja gdje je vec AP.![]()
Tuzla - petlja Josanica preko M18: 110 km. Google kaze 2h i 8min, odnosno 1h 51min bez saobracaja.
Tuzla - Zepce - Zenica - petlja Josanica trenutnim cestama: 185 km. Autoput ce to sigurno "ispeglati" i skratiti za desetak kilometara, ali eto neka je toliko. Uz prosjecnu brzinu oko 120 km/h to je oko 1h i 30min. Razlika u sigurnosti i uzitku voznje je nemjerljiva.
Dakle neka bude 175km, u oba smjera to je 350km autoputa. To je 35KM putarine ili više dok to bude gotovo. To je ujedno i dosta više goriva, recimo desetak litara u oba smjera. I onda začas dođemo do problema zvanog 60KM troška kog na starom putu nema.
Ok je to za nekog ko ide na more jednom godišnje, ali za ljude koji putuju radi posla i drugih potreba, to je velika cifra. Ako će neko voziti tu dionicu jednom mjesečno, to je 720KM, skoro jedna prosječna plata. Jeste sigurnije, jeste 20-30 minuta brže, ali ko će platiti 60KM da uštedi pola sata? Većina ljudi neće priuštiti taj luksuz.
Da cirkus bude veći, kad bi u magistralu uložili 200 miliona maraka, i ta vremenska ušteda bi se smanjila na desetak minuta.
- Porodice Foht
- Posts: 3719
- Joined: 14/01/2019 04:56
#19604 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A 10 km sto ´´cami i ceka´´ idvije godine i jos ce godinu izgleda od Svilaja do Odzaka...? Bar smo na to navikli.Alfons Kauders wrote: ↑06/10/2020 12:13Pa što bi žurili kad se neće otvoriti dok ostatak ne bude gotov? Da bezveze propada asfalt...Porodice Foht wrote: ↑06/10/2020 11:07Da li fakat cekaju izbore da pocnu asfaltirati? Cini se da je malo ostalo do posljednje faze radova. Sta se ceka?![]()
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19605 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
I ovo će, ne vjerujem da će u Hercegovini sve uvezati u naredne tri godine.Porodice Foht wrote: ↑06/10/2020 12:38
A 10 km sto ´´cami i ceka´´ idvije godine i jos ce godinu izgleda od Svilaja do Odzaka...? Bar smo na to navikli.![]()
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19606 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kada je izgrađena dionica Svilaj - Odžak, izgrađena je samo prva faza koja je ustvari obuhvatala izgradnju objekata i nasipa. Druga faza je tada namjerno ostavljena upravo iz razloga jer nije postojao most, a nije se znalo ni kada će ga biti.
Adnan Terzić i ekipa su trebali neku dionicu da je prikažu kao završenu i onda su pokrenuli drugu fazu izgradnje ove dionice, koja je ustvari uključivala asfaltiranje i opremanje i ona sada asfaltirana već skoro tri godine čeka da dođe napokon u upotrebu.
I za mene je maloumno postavljati asfalt sada na dionici Počitelj - Buna, iz razloga što će ista morati sačekati da dionica Buna - Kvanj bude završena što je minimalno period od tri godine, no eto.
Adnan Terzić i ekipa su trebali neku dionicu da je prikažu kao završenu i onda su pokrenuli drugu fazu izgradnje ove dionice, koja je ustvari uključivala asfaltiranje i opremanje i ona sada asfaltirana već skoro tri godine čeka da dođe napokon u upotrebu.
I za mene je maloumno postavljati asfalt sada na dionici Počitelj - Buna, iz razloga što će ista morati sačekati da dionica Buna - Kvanj bude završena što je minimalno period od tri godine, no eto.
-
Seyfo
- Posts: 4540
- Joined: 23/08/2011 14:12
#19607 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kako ne skontaju da je bolje na par mjesta na dionici trenutnog magistralnog puta Sarajevo-Tuzla samo proširiti za jednu traku uzbrdo, i time bi postigli mnogo više. Praviti brzu cestu ili autoput nije ni u planu ni isplativo.
Te priče da bi se nešto postiglo cestom prema Žepču su smiješne, zna se u kom smjeru se ide. Ako neko iz TZ hoće prema Sarajevu ili južnije, neće sebi praviti toliko duži put.
Bitnost proširenja te ceste je velika, jer nije dio planiranih autoputeva, a predstavlja najfrekventniji i najbitniji magistralni putu mimo Vc, pored dionice Lašva-Travnik.
Te priče da bi se nešto postiglo cestom prema Žepču su smiješne, zna se u kom smjeru se ide. Ako neko iz TZ hoće prema Sarajevu ili južnije, neće sebi praviti toliko duži put.
Bitnost proširenja te ceste je velika, jer nije dio planiranih autoputeva, a predstavlja najfrekventniji i najbitniji magistralni putu mimo Vc, pored dionice Lašva-Travnik.
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#19608 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja sam Sarajlija, ali ne zivim u ubjedjenju da je Sarajevo centar svijeta i da svi putevi moraju proci kroz njegaAlfons Kauders wrote: ↑06/10/2020 12:20 Donekle stoji ali opet zanemaruješ kilometražu i trošak. Jeste sigurnost, jeste užitak, ali komercijalisti i kamiondžiji ne plaćaju da uživaju, već da voze.
Dakle neka bude 175km, u oba smjera to je 350km autoputa. To je 35KM putarine ili više dok to bude gotovo. To je ujedno i dosta više goriva, recimo desetak litara u oba smjera. I onda začas dođemo do problema zvanog 60KM troška kog na starom putu nema.
Ok je to za nekog ko ide na more jednom godišnje, ali za ljude koji putuju radi posla i drugih potreba, to je velika cifra. Ako će neko voziti tu dionicu jednom mjesečno, to je 720KM, skoro jedna prosječna plata. Jeste sigurnije, jeste 20-30 minuta brže, ali ko će platiti 60KM da uštedi pola sata? Većina ljudi neće priuštiti taj luksuz.
Da cirkus bude veći, kad bi u magistralu uložili 200 miliona maraka, i ta vremenska ušteda bi se smanjila na desetak minuta.
Sta je sa kamiondzijama i komercijalistima koji nisu krenuli za Sarajevo, vec za Zenicu ili Travnik, ili mozda Split? ZDK ima 364 000 stanovnika, SBK 273 000, Kanton 10 (koji je na istom pravcu) 90 000. Sta ako ne polazi iz Tuzle vec iz Banovica, da li je i onda ista racunica? Mislis li da gazdi kome kamion dovozi robu iz luke Ploce dodatni trosak autoputa igra neku ulogu u ukupnoj racunici?
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#19609 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Razmislja li iko o KOMERCIJALNIM PRIORITETIMA pojedinih dionica. Konkretno ovaj komad od Pocitelja do Bune... to ce sad zavrsiti i ja nikako ne kontam KAD CE i KO CE TUDA VOZIT ?!
-
Seyfo
- Posts: 4540
- Joined: 23/08/2011 14:12
#19610 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
To je dio Vc i svakako je neophodan da se uradi, ali da je bio ikakav prioritet u odnosu na ostale dionice Vc, NIJE !
Mostar se morao prioritetno povezati sa Sarajevom pa onda ove komadiće južnije, ako se gleda interes države i njene privrede. Ako se gleda interes da italijanski turist autoputem dođe vidjeti Međugorje, to je ovo što sada imamo.
Mostar se morao prioritetno povezati sa Sarajevom pa onda ove komadiće južnije, ako se gleda interes države i njene privrede. Ako se gleda interes da italijanski turist autoputem dođe vidjeti Međugorje, to je ovo što sada imamo.
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#19611 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Valjda je kvalitetna povezanost sa lukom Ploce bitnija i Mostaru i Sarajevu od medjusobne povezanostiSeyfo wrote: ↑06/10/2020 13:26 To je dio Vc i svakako je neophodan da se uradi, ali da je bio ikakav prioritet u odnosu na ostale dionice Vc, NIJE !
Mostar se morao prioritetno povezati sa Sarajevom pa onda ove komadiće južnije, ako se gleda interes države i njene privrede. Ako se gleda interes da italijanski turist autoputem dođe vidjeti Međugorje, to je ovo što sada imamo.
Po stoti put: autoputevi se prave rade teretnog saobracaja, putnicki je tu usputan i mnogo manje bitan.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19612 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
I 160 (eto skratih jos za 5) * 0.12 = 19 KM putarine u jednom smijeru, 38 u oba, plus potrosnja goriva koja vec ide iznad prosjeka na 120 km/h, mada tu mozemo argumentovati da bi mozda i bila podjednaka potrosnji na magistrali koja se pentra po brdima. Opet, zbog same duzine, sigurno da je koji litar goriva vise i putarina koja u jednom smjeru iznosi koliko i gorivo (ovo sad mjerim po svojoj potrosnji jer ja mogu otici u TZ i vratiti se za 20 KM goriva, mjereno sa punim rezervoarom). Po danasnjim cijenama to je i manje, al eto nek je 20 neki prosjek.geralt wrote: ↑06/10/2020 09:55Hajmo prozvakati jos jednomDope_Man wrote: ↑06/10/2020 08:45 Ne mislim da iko pri zdravoj pameti danas ide iz Tuzle u srednju Bosnu i obrnuto preko Sarajeva. Ti putnici idu na Doboj ili preko Zepca.
Kako rece covjek iznad, prezvakano 100 puta, taj potencijalni AP ne mijenja nista za put Sarajevo-Tuzla jer je daleko duzi, i naravno skuplji da bi iko osim pad debelih lovatora to koristilo kao alternativu. Jedino sta to mijenja je Tuzlacima koji idu u srednju Bosnu ili dalje na more, al postoje daleko bitniji prioriteti kao Tuzla - sjever, pa i dobra cesta do Doboja gdje je vec AP.![]()
Tuzla - petlja Josanica preko M18: 110 km. Google kaze 2h i 8min, odnosno 1h 51min bez saobracaja.
Tuzla - Zepce - Zenica - petlja Josanica trenutnim cestama: 185 km. Autoput ce to sigurno "ispeglati" i skratiti za desetak kilometara, ali eto neka je toliko. Uz prosjecnu brzinu oko 120 km/h to je oko 1h i 30min. Razlika u sigurnosti i uzitku voznje je nemjerljiva.
Dakle, da odem u TZ i nazad, umjesto cca 20 KM, tom rutom bi mi trebalo cca 60-70 KM. Odlican izbor, vecina gradjana BiH jedva ceka na to.
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#19613 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Slazem se da je za privatno putnicko auto znacajna razlika, iako ce mnogi ljudi s porodicom rado platiti dodatno radi povecane sigurnosti i brzeg putovanja. Za vozaca sluzbenog vozila koji to pise "na firmu" (ili nekoga ko privatnim vozilom ide na sluzbeni put), razlika je nebitna. Za vlasnika kamiona natovarenog sa 100 000 KM robe, razlika je nebitna.Dope_Man wrote: ↑06/10/2020 13:47 I 160 (eto skratih jos za 5) * 0.12 = 19 KM putarine u jednom smijeru, 38 u oba, plus daleko potrosnja goriva koja vec ide iznad prosjeka na 120 km/h, mada tu mozemo argumentovati da bi mozda i bila podjednaka potrosnji da magistrali koja se pentra po brdima. Opet, zbog duzine, sigurno da je koji litar goriva vise i putarina koja u jednom smjeru iznosi koliko i gorivo (ovo sad mjerim po svojoj potrosnji jer ja mogu otici u TZ i vratiti se za 20 KM goriva, mjereno sa punim rezervoarom). Po danasnjim cijenama to je i manje, al eto nek je 20 neki prosjek.
Dakle, da odem u TZ i nazad, umjesto cca 20 KM, tom rutom bi mi trebalo cca 60-70 KM. Odlican izbor, vecina gradjana BiH jedva ceka na to.
Plus sto se vracamo na cinjenicu da ne idu samo Sarajlije u Tuzlu, i da Tuzlaci imaju i druge destinacije osim Sarajeva.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19614 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Poenta te price ovdje je spominjanje da je to nekakva alternativa putu Sarajevo - Tuzla, sto nije. Mozda jeste prevozniku koji gura sleper, jer on ce definitivno doci puno brze, mada ce i on razmisljati koliko mu se isplati s obzirom da je cijena tog puta daleko veca za kamion. Ali eto, njemu se ipak vjerovatno isplati. Manjim komercijalistima vrlo vjerovatno ne, obicnom covjeku ne.
Niko ovdje nije rekao da taj put ne bi bio koristan nikome. Govorimo da taj put nije, i ne moze biti, alternativa pravcu Sarajevo - Tuzla. A kao poboljsanje konekcije Tuzle sa srednjom Bosnom je svakako koristan. Ali tu vec ulazimo u upitnost korisnosti takve ceste, jer Tuzlu bolje (i lakse pretpostavljam) povezati do granice odlicnom cestom, srediti rutu prema Doboju i Sarajevu, i imas na tri strane odlicnu povezanost, umjesto na jednu koja je mozda i najmanje bitna.
Niko ovdje nije rekao da taj put ne bi bio koristan nikome. Govorimo da taj put nije, i ne moze biti, alternativa pravcu Sarajevo - Tuzla. A kao poboljsanje konekcije Tuzle sa srednjom Bosnom je svakako koristan. Ali tu vec ulazimo u upitnost korisnosti takve ceste, jer Tuzlu bolje (i lakse pretpostavljam) povezati do granice odlicnom cestom, srediti rutu prema Doboju i Sarajevu, i imas na tri strane odlicnu povezanost, umjesto na jednu koja je mozda i najmanje bitna.
Last edited by Dope_Man on 06/10/2020 14:13, edited 1 time in total.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19615 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa ok, ništa sporno, to i ja govorim - to je veza sa Srednjom Bosnom, ne Sarajevom. Kao veza Tuzle s Lašvom ili Zenicom, to bi bilo super. Kao veza sa Sarajevom nema smisla. Taj put preko Žepća jednostavno nije alternativa postojećoj magistrali.geralt wrote: ↑06/10/2020 13:13Ja sam Sarajlija, ali ne zivim u ubjedjenju da je Sarajevo centar svijeta i da svi putevi moraju proci kroz njegaAlfons Kauders wrote: ↑06/10/2020 12:20 Donekle stoji ali opet zanemaruješ kilometražu i trošak. Jeste sigurnost, jeste užitak, ali komercijalisti i kamiondžiji ne plaćaju da uživaju, već da voze.
Dakle neka bude 175km, u oba smjera to je 350km autoputa. To je 35KM putarine ili više dok to bude gotovo. To je ujedno i dosta više goriva, recimo desetak litara u oba smjera. I onda začas dođemo do problema zvanog 60KM troška kog na starom putu nema.
Ok je to za nekog ko ide na more jednom godišnje, ali za ljude koji putuju radi posla i drugih potreba, to je velika cifra. Ako će neko voziti tu dionicu jednom mjesečno, to je 720KM, skoro jedna prosječna plata. Jeste sigurnije, jeste 20-30 minuta brže, ali ko će platiti 60KM da uštedi pola sata? Većina ljudi neće priuštiti taj luksuz.
Da cirkus bude veći, kad bi u magistralu uložili 200 miliona maraka, i ta vremenska ušteda bi se smanjila na desetak minuta.
Sta je sa kamiondzijama i komercijalistima koji nisu krenuli za Sarajevo, vec za Zenicu ili Travnik, ili mozda Split? ZDK ima 364 000 stanovnika, SBK 273 000, Kanton 10 (koji je na istom pravcu) 90 000. Sta ako ne polazi iz Tuzle vec iz Banovica, da li je i onda ista racunica? Mislis li da gazdi kome kamion dovozi robu iz luke Ploce dodatni trosak autoputa igra neku ulogu u ukupnoj racunici?
Pod jedan, magistrala postoji i koristi se. Ovo ne postoji, ne zna se hoće li se graditi, a čak i da hoće, neće biti u prometu još barem 10-20 godina.
Pod dva, neki fantomski krak autoputa koji će se možda graditi i možda biti pušten u promet za par decenija ne može biti izgovor da se ne ulaže u magistralu koja već postoji i koristi se svaki dan.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19616 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ali to nije put *samo* do Sarajeva. Ljudi tuda idu i u Hercegovinu, na Jadran itd...geralt wrote: ↑06/10/2020 14:01Slazem se da je za privatno putnicko auto znacajna razlika, iako ce mnogi ljudi s porodicom rado platiti dodatno radi povecane sigurnosti i brzeg putovanja. Za vozaca sluzbenog vozila koji to pise "na firmu" (ili nekoga ko privatnim vozilom ide na sluzbeni put), razlika je nebitna. Za vlasnika kamiona natovarenog sa 100 000 KM robe, razlika je nebitna.Dope_Man wrote: ↑06/10/2020 13:47 I 160 (eto skratih jos za 5) * 0.12 = 19 KM putarine u jednom smijeru, 38 u oba, plus daleko potrosnja goriva koja vec ide iznad prosjeka na 120 km/h, mada tu mozemo argumentovati da bi mozda i bila podjednaka potrosnji da magistrali koja se pentra po brdima. Opet, zbog duzine, sigurno da je koji litar goriva vise i putarina koja u jednom smjeru iznosi koliko i gorivo (ovo sad mjerim po svojoj potrosnji jer ja mogu otici u TZ i vratiti se za 20 KM goriva, mjereno sa punim rezervoarom). Po danasnjim cijenama to je i manje, al eto nek je 20 neki prosjek.
Dakle, da odem u TZ i nazad, umjesto cca 20 KM, tom rutom bi mi trebalo cca 60-70 KM. Odlican izbor, vecina gradjana BiH jedva ceka na to.
Plus sto se vracamo na cinjenicu da ne idu samo Sarajlije u Tuzlu, i da Tuzlaci imaju i druge destinacije osim Sarajeva.
Pobogu pa ta magistrala je najkraća veza dvije najmnogoljudnije regije u FBiH u kojim živi 800,000 ljudi, dva najprometnija aerodroma u državi, dva najveća grada u FBiH. Stvarno ne znam šta još treba navesti da shvatiš da je taj pravac jako bitan i da put preko Zenice nije i ne može biti alternativa tom pravcu.
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#19617 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja ti opet kazem da jeste alternativa velikom broju ljudi kojem razlika u trosku ne igra ulogu. Kad idem u Banja Luku, bilo sluzbeno bilo privatno, ruta preko Skender Vakufa meni licno uopste nije opcija iako je najjeftinija i kilometarski najkraca. Radije idem 60 km duzim putem i placam putarine, iako cak tako nista ne stedim vremenski.Dope_Man wrote: ↑06/10/2020 14:11 Poenta te price ovdje je spominjanje da je to nekakva alternativa putu Sarajevo - Tuzla, sto nije. Mozda jeste prevozniku koji gura sleper, jer on ce definitivno doci puno brze, mada ce i on razmisljati koliko mu se isplati s obzirom da je cijena tog puta daleko veca za kamion. Ali eto, njemu se ipak vjerovatno isplati. Manjim komercijalistima vrlo vjerovatno ne, obicnom covjeku ne.
Niko ovdje nije rekao da taj put ne bi bio koristan nikome. Govorimo da taj put nije, i ne moze biti, alternativa pravcu Sarajevo - Tuzla. A kao poboljsanje konekcije Tuzle sa srednjom Bosnom je svakako koristan. Ali tu vec ulazimo u upitnost korisnosti takve ceste, jer Tuzlu bolje (i lakse pretpostavljam) povezati do granice odlicnom cestom, srediti rutu prema Doboju i Sarajevu, i imas na tri strane odlicnu povezanost, umjesto na jednu koja je mozda i najmanje bitna.
Ako se nakon izgradnje autoputa 20% ljudi odluci da ide preko Zepca (a sigurno ce ih biti vise), magistrala ce biti 20% manje opterecena.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19618 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ovo je Bosna i Hercegovina, ako su neki od nas dovoljno sretni da imamo prihode koji nam omogucuju da platimo odredjeni "luksuz" ne zaboravimo da je to za najveci broj gradjana ogromna para. I da, govorim od silnih 40-50 KM razlike koju sam ranije izracunao za put u dva pravca. To je velika para mnogima, odnosno da stavimo ovako: Daleko je vise ljudi u BiH kojima je 50 KM znacajna suma, nego onih kojima je beznacajna.
Taj put jednostavno nema opravdanost iz ugla povezanosti Tuzle sa Sarajevom i dalje sa Mostarom itd.. Ima ulogu u boljem povezivanju sa srednjom Bosnom, kako je sto puta vec receno, ali je upitno koliko je ljudi kojima taj put treba, tj. da li se isplati praviti ga kao takvog pored vec ranije spomenutih pravaca koji bi bili vazniji u ovom trenutku.
Taj put jednostavno nema opravdanost iz ugla povezanosti Tuzle sa Sarajevom i dalje sa Mostarom itd.. Ima ulogu u boljem povezivanju sa srednjom Bosnom, kako je sto puta vec receno, ali je upitno koliko je ljudi kojima taj put treba, tj. da li se isplati praviti ga kao takvog pored vec ranije spomenutih pravaca koji bi bili vazniji u ovom trenutku.
- avenija
- Posts: 1529
- Joined: 29/03/2016 16:20
#19619 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tuzla + 70 km precnika 500 k ljudi
Zenica +70 km precnika 500 k ljudi
veza izmedju nepostoji osim konjske staze preko Vozuce.
Dvije izuzetno privredno jake regije apsolutno nepovezane, potencijal neiskoristen.
Zenica +70 km precnika 500 k ljudi
veza izmedju nepostoji osim konjske staze preko Vozuce.
Dvije izuzetno privredno jake regije apsolutno nepovezane, potencijal neiskoristen.
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#19620 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ljudi moji, pa vi pričate da li će nekome biti isplativo ili ne voziti autoputem. Ako je iko od vas prolazio npr Jadranskom magistralom (ja godišnje prođem par puta od Rijeke gore do Ploča sa motorom) nema kamiona, svi koriste autoput, iako realno gledajući njihova ta magistrala je u tako dobrom stanju da mi rijetko gdje imamo takav asfalt... koristit ce se i kod nas sve to, ne treba samo misliti na to da neko ide iz Tuzle u Sarajevo i obratno, bit ce tu dosta tranzita sa sjevera...
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19621 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tema nije da li nam trebaju autoputevi, da li ce ih ko korisiti niti ista slicno. Konkretno pitanje o kom smo evo pisali zadnjih par postova je:
Da li je ruta Tuzla - Zepce - Zenica - Sarajevo, u formi autoputa, alternativa direktnoj magistralnoj ruti Tuzla - Sarajevo.
Neki od nas smo iznijeli razloge zasto mislimo da nije, drugi zasto misle da jeste. Mene ti drugi nisu uvjerili, jer i dalje smatram da najveci broj ljudi koji ide trenutnom rutom Tuzla - Sarajevo ne bi isao ovom drugom rutom, ni da je sve autoput, jer bi potrosili vise goriva, platili bi poprilicnu sumu za putarinu, a dosli bi manje-vise za slicno vrijeme.
Kako sam ranije rekao, Tuzlu je jeftinije, i logicnije, nakaciti na AP kod Doboja, a do tamo srediti cestu da ide u profilu 2+2 i da se malo odvoji od kuca i dvorista koja su se nakacila na nju. Daleko jeftinije od AP-a kroz brda, a tamo svakako prolazi AP koji je primarni projekat kada su AP u pitanju.
Lijepo je sanjati autoputeve na sve strane, ali cinjenica je da se jedva gradi i ovaj jedan, besmisleno je zamisljati jos nekakvih ruta, pogotovo kroz brda ako se mogu malo srediti magistrale i napraviti da je to daleko bolja i sigurnija cesta nego danas.
Da li je ruta Tuzla - Zepce - Zenica - Sarajevo, u formi autoputa, alternativa direktnoj magistralnoj ruti Tuzla - Sarajevo.
Neki od nas smo iznijeli razloge zasto mislimo da nije, drugi zasto misle da jeste. Mene ti drugi nisu uvjerili, jer i dalje smatram da najveci broj ljudi koji ide trenutnom rutom Tuzla - Sarajevo ne bi isao ovom drugom rutom, ni da je sve autoput, jer bi potrosili vise goriva, platili bi poprilicnu sumu za putarinu, a dosli bi manje-vise za slicno vrijeme.
Kako sam ranije rekao, Tuzlu je jeftinije, i logicnije, nakaciti na AP kod Doboja, a do tamo srediti cestu da ide u profilu 2+2 i da se malo odvoji od kuca i dvorista koja su se nakacila na nju. Daleko jeftinije od AP-a kroz brda, a tamo svakako prolazi AP koji je primarni projekat kada su AP u pitanju.
Lijepo je sanjati autoputeve na sve strane, ali cinjenica je da se jedva gradi i ovaj jedan, besmisleno je zamisljati jos nekakvih ruta, pogotovo kroz brda ako se mogu malo srediti magistrale i napraviti da je to daleko bolja i sigurnija cesta nego danas.
- Hame_
- Posts: 7605
- Joined: 31/08/2007 21:42
- Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
- Contact:
#19622 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa kamioni bi imali najviše koristi od prevoza iz Luke Brčko.costacurta wrote: ↑05/10/2020 14:49 Kakva luka, neće to profercerat sve dok je ove kamionske mafije.
Ima tu oko Luke još nešto, ali nisam dalje istraživo.
Ima posla i bez Luke
- Laertes
- Posts: 5064
- Joined: 08/01/2015 18:25
#19623 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Svakako, u potpunosti se slažem. Ali gdje misliš da bi se provukla ta cesta? Na Tz i Lukavac području bi kao i moglo, ali onda gdje počinje Gračanica i Doboj Istok, nema šanse.Dope_Man wrote: ↑06/10/2020 16:08 Tema nije da li nam trebaju autoputevi, da li ce ih ko korisiti niti ista slicno. Konkretno pitanje o kom smo evo pisali zadnjih par postova je:
Da li je ruta Tuzla - Zepce - Zenica - Sarajevo, u formi autoputa, alternativa direktnoj magistralnoj ruti Tuzla - Sarajevo.
Neki od nas smo iznijeli razloge zasto mislimo da nije, drugi zasto misle da jeste. Mene ti drugi nisu uvjerili, jer i dalje smatram da najveci broj ljudi koji ide trenutnom rutom Tuzla - Sarajevo ne bi isao ovom drugom rutom, ni da je sve autoput, jer bi potrosili vise goriva, platili bi poprilicnu sumu za putarinu, a dosli bi manje-vise za slicno vrijeme.
Kako sam ranije rekao, Tuzlu je jeftinije, i logicnije, nakaciti na AP kod Doboja, a do tamo srediti cestu da ide u profilu 2+2 i da se malo odvoji od kuca i dvorista koja su se nakacila na nju. Daleko jeftinije od AP-a kroz brda, a tamo svakako prolazi AP koji je primarni projekat kada su AP u pitanju.
Lijepo je sanjati autoputeve na sve strane, ali cinjenica je da se jedva gradi i ovaj jedan, besmisleno je zamisljati jos nekakvih ruta, pogotovo kroz brda ako se mogu malo srediti magistrale i napraviti da je to daleko bolja i sigurnija cesta nego danas.
- studeni76
- Posts: 6787
- Joined: 03/06/2009 14:12
#19624 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Neka je pomaknu malo prema Ozrenu, prema Spreci. Svakako su poplave zatrovale ta polja, nije se zdravo iz njih hraniti. Naprave novu trasu a postojeca neka u dijelu nakon Sizja ili Dobosnice ostane lokalna cesta
- Laertes
- Posts: 5064
- Joined: 08/01/2015 18:25
