Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
RepublikaBosna wrote: ↑05/10/2020 13:28
Moze li objasnjenje zasto je potrebna brza cesta od Tuzle do Orasja? Ako je zbog veze sa Hrvatskom zar nije logicnije napraviti brzu cestu od Tuzle do Doboja pa dalje na koridor Vc.
Cijeli TK gravitira prema Orašju, Brčkom i Modriči.
Frekvencija saobraćaja je nevjerovatna.
Tuzla-Srebrenik-Gradačac-Orašje.
Znam zaglaviti u kilometarskoj koloni prema Srebreniku na semaforu na kojojem je interval 3-4 min.
I prema gračanici je katastrofa. Da barem naprave neka proširenja da možeš obići one silne kamione ili da isprave par krivina i ograničenje podognu na 80km/h ne treba više i bilo bi taman. Al kako ćeš to napraviti kad sve ijedna kuća ima izlaz iz bašče na magistralu. Posebno je to izraženo i katastrofalno izgleda prema Kalesiji, još da zlo bude veće sad i što su uradili ovo prema aerodromu spustili su ograničenje na 50-60km/h.
Ne do Bog nikom
Od zla oca pd gore matere
Ja sam u pocetku takodjer bio skeptik prema dionici Zepce - Tuzla, ali sad mislim da je to odlicna ideja. Razlozi za:
- Kvalitetno se povezuju Zenica i Tuzla
- Rasterecuje se magistralni pravac Sarajevo-Tuzla, sto samo po sebi rjesava gomilu problema na toj relaciji
- Autoputem se osim Tuzle uvezuju Zivinice (57 000 stanovnika), Banovici (23 000) i Zavidovici (40 000), dakle preko 100 000 ljudi dobiva izlaz na mrezu autoputeva
- Zavidovici i Banovici vise nisu "slijepa crijeva"
Sto se tice nastavka prema Orasju, tu sam vec nesiguran da li vrijedi ulagati u taj pravac ili postoje pametnija rjesenja.
drug_profi wrote: ↑05/10/2020 14:34
A ako bi iz Tuzle naprimjer htio u Beograd?
Tuzla-Brcko je logicna komunikacija i sa privrednog aspekta. Luka.
Kakva luka, neće to profercerat sve dok je ove kamionske mafije.
Put od Lopara do Rače je odličan. Najveći problem pogotovo zimi je Majevica. Gore ima prostora da se ono ispravi i uradi traka za spora vozila. Kakvi autoputevi, kakvi qrci palci, nema potrebe za tim.
Al eto treba da idem na Brčko da odem za Beograd, pa to mi je plus 120km dalje nego preko Bijeljine, u oba pravca 240km. Malo li je
Malo sam zaboravio, ovih 7,2 km Pocitelj-Buna, hoce li se ista moci iskoristiti nakon zavrsetka radova, ako uspiju stici do prvog snijega? Ili se mora cekati gradnja mosta kod Pocitelja i prikljucak na Zvirovice? To mi je logicno, ali eto da ipak pitam.
- Koridor Vc
- brza cesta Lašva - Tuzla - Žepče - Orašje
- JJAC (veza Sarajeva i Podgorice)
- Bijeljina - Brčko - Modriča (najjeftinija veza Beograda i Sarajeva)
I možda ta veza Banja Luka - Mrkonjić Grad - Livno, ali možda jer bi mogla biti isplativa kao tranzit. Banja Luka - Prijedor će se svakako graditi, te izmisliti nekako vezu između Bihaća i Prijedora jer bi bilo najeftinije.
Ostalo sve je remont magistrala, spuštanje trasa, izgradnja sporih traka na prijevojima, izgradnja tunela, vijadukta, kao i novih pravaca u svakom smislu, sa posebnim naglaskom na obilaznice.
Nikakve logike
Dobro druže profulao sam redoslijed gradova, valjda nisu ljudi toliko plitki pa mogu shvatiti suštinu evo ispravljam se:
Žepče - Tuzla - Orašje
Ko nam vodi drzavu pa i JP Auto Ceste ,nebi me nista iznenadilo....samo kod nas valjda moze da se radi Autoput u nikuda
evo jedan slucaj,kome ga je pravio a sad ce da asvaltira i ta ce dionica stajati neiskoristena jos nekoliko godina dok se nekuda ne spoji
drug_profi wrote: ↑05/10/2020 14:34
A ako bi iz Tuzle naprimjer htio u Beograd?
Tuzla-Brcko je logicna komunikacija i sa privrednog aspekta. Luka.
Kakva luka, neće to profercerat sve dok je ove kamionske mafije.
Put od Lopara do Rače je odličan. Najveći problem pogotovo zimi je Majevica. Gore ima prostora da se ono ispravi i uradi traka za spora vozila. Kakvi autoputevi, kakvi qrci palci, nema potrebe za tim.
Al eto treba da idem na Brčko da odem za Beograd, pa to mi je plus 120km dalje nego preko Bijeljine, u oba pravca 240km. Malo li je
Pa evo recimo hoće čovjek iz Zenice u Posušje.
Autoputem je 200 km, a preko Kupresa 150.
Pa jel idu preko Kupresa?
Tuzla Beograd, sad 206 najkraćim putem, 226 preko Brčkog.
Jel bi fakat išao nekakvim cestama sa ograničenjima?
Ne mogu da razumijem ovaj mentalni sklop koji razmišlja na način da nam autoceste ne trebaju.
Pa neki dan od Tuzle do Zagreba dođoh za cca. 4 sata upravo vozeći autocestama (prvo Doboj - Bosanska Gradiška, pa tamo od Okućana do Zagreba) uz nikakvo zadržavanje na granici - da je takva cesta bila od Tuzle vjerovatno bih stigao i malo brže. Neuporedivo u odnosu na bilo koju magistralnu cestu.
Ne kažem da treba skršit milijarde u vazduh ali pojedinci koju god dionicu pomeneš za njih kažu "ne treba nam". Ako se mogu gradit rupe u goraždanskim brdima da bi se nekom stvorile reference onda može i neka autocesta od koje će na desetine i stotine hiljada imat koristi.
geralt wrote: ↑05/10/2020 14:38
Ja sam u pocetku takodjer bio skeptik prema dionici Zepce - Tuzla, ali sad mislim da je to odlicna ideja. Razlozi za:
- Kvalitetno se povezuju Zenica i Tuzla - Rasterecuje se magistralni pravac Sarajevo-Tuzla, sto samo po sebi rjesava gomilu problema na toj relaciji
- Autoputem se osim Tuzle uvezuju Zivinice (57 000 stanovnika), Banovici (23 000) i Zavidovici (40 000), dakle preko 100 000 ljudi dobiva izlaz na mrezu autoputeva
- Zavidovici i Banovici vise nisu "slijepa crijeva"
Sto se tice nastavka prema Orasju, tu sam vec nesiguran da li vrijedi ulagati u taj pravac ili postoje pametnija rjesenja.
Ne rasterećuje. Sorry ali taj planirani krak ne bi bio dobra alternativa postojećem putu ka Sarajevu (već prežvakano bezbroj puta na ovoj temi).
TK ima dosta većih prioriteta od tog famoznog autoputa ka Žepču, npr. novi put ka sjeveru, pa ka Doboju, i naravno Sarajevu.
Porodice Foht wrote: ↑05/10/2020 14:49
Malo sam zaboravio, ovih 7,2 km Pocitelj-Buna, hoce li se ista moci iskoristiti nakon zavrsetka radova, ako uspiju stici do prvog snijega? Ili se mora cekati gradnja mosta kod Pocitelja i prikljucak na Zvirovice? To mi je logicno, ali eto da ipak pitam.
Dionica Buna - Počitelj dugačka je 7,2 kilometra, a karakterišu je relativna ravnica i krš, koštala je oko 32 miliona eura i za njenu funkcionalnost potreban je most Počitelj, koji je trenutno u izgradnji.
Ekonomija
Prije 1h Prije 56 min
Dionica hercegovačkog autoputa između buduće petlje i mosta Počitelj i sela Hodbina kod Bune gradi se od maja 2018. godine. Kompanija "Hering" objavila je video snimljen dronom, a koji prikazuje cjelokupnu saobraćajnicu od početka do kraja.
Poddionica Buna - Počitelj duga je 7,2 kilometra i dio je dionice autoputa na Koridoru 5C Mostar jug - Počitelj. Poddionica je locirana na geološki izuzetno povoljnom, relativno ravnom terenu. Počinje na oko 4 kilometra južno od sela Hodbina. Trasa autoputa je položena tako da ne presijeca gušće naseljena područja nego prolazi iznad kanjona rijeke Neretve u blizini nekoliko naseljenih mjesta i završava neposredno ispred petlje Počitelj.
Trasa uključuje dva nadvožnjaka, jedan podvožnjak i dva prolaza za životinje, kao i izgradnju dvostranog odmorišta Rotimski potok, pišu "Nezavisne novine".
Dionica Buna - Počitelj dugačka je 7,2 kilometra, a karakterišu je relativna ravnica i krš, koštala je oko 32 miliona eura i za njenu funkcionalnost potreban je most Počitelj, koji je trenutno u izgradnji.
Iako je gradnja trebala trajati 18 mjeseci, odnosno do juna 2020., rokovi su evidentno probijeni. Ipak, krajem septembra obavljeno je probno postavljanje asfalta, koje je svojevrsna najava početka posljednje faze radova.
Trasa počinje na oko četiri kilometra južno od sela Hodbine i ne presijeca gušće naseljena područja nego prolazi iznad kanjona Neretve u blizini nekoliko naseljenih mjesta i završava neposredno ispred petlje Počitelj, pojašnjeno je iz "Autocesta FBiH".
Ugovor koji je "Hering" potpisao u maju 2018. godine s JP "Autoceste FBiH", vrijedan je 25,7 miliona eura, a sredstva su osigurana putem Evropske banke za obnovu i razvoj, a nadzor nad gradnjom vrši kompanija "Aecom S.L.U." iz Španije.
Pita ga voditelj kad mozemo očekivati kraj izgradnje korodira. On odgovara o raspisanim tenderima, o zaokruzenim finansijskim konstrukcijama, bla,bla. Ja lika, nevjerovatan.. Reče da je 45 km u izgradnji, za mjesec, dva jos 20 km ce biti u izgradnji, onda opet o finansijskim konstrukcijama. Otprilike za 7 godina, kao mogao bi biti gotov, ako se ne zakuha na Prenju i ako dođe neka specijalna mašina što buši tunele i odmah pravi oplatu, mozda Prenj i za 4 god
Mx wrote: ↑05/10/2020 22:55Zna li ko, koliko je kilometara autoputa izgradzeno do sada od granice HR/Bijaca i dokle prema Mostaru?
Mislim da je 10 km.
Hvala ti, znaci imaju jos da izgrade oko 30 km do Mostara. Ako budu gradili 10 km godisnje, znaci cijeli autoput od Bijace do Mostara bi mogao biti izgradzen za 3 godine do 2023.
geralt wrote: ↑05/10/2020 14:38
Ja sam u pocetku takodjer bio skeptik prema dionici Zepce - Tuzla, ali sad mislim da je to odlicna ideja. Razlozi za:
- Kvalitetno se povezuju Zenica i Tuzla - Rasterecuje se magistralni pravac Sarajevo-Tuzla, sto samo po sebi rjesava gomilu problema na toj relaciji
- Autoputem se osim Tuzle uvezuju Zivinice (57 000 stanovnika), Banovici (23 000) i Zavidovici (40 000), dakle preko 100 000 ljudi dobiva izlaz na mrezu autoputeva
- Zavidovici i Banovici vise nisu "slijepa crijeva"
Sto se tice nastavka prema Orasju, tu sam vec nesiguran da li vrijedi ulagati u taj pravac ili postoje pametnija rjesenja.
Ne rasterećuje. Sorry ali taj planirani krak ne bi bio dobra alternativa postojećem putu ka Sarajevu (već prežvakano bezbroj puta na ovoj temi).
TK ima dosta većih prioriteta od tog famoznog autoputa ka Žepču, npr. novi put ka sjeveru, pa ka Doboju, i naravno Sarajevu.
Ma ja mislim da je logika ovdje da će oni koji ne idu u Sarajevo nego negdje drugo (prema srednjoj Bosni) koristiti taj put, a ne pravac Tuzla-Sarajevo. Eh sad, ni ja nisam siguran koliko ima takvih i šta sada koriste tačno
Ma puno je važnije ulagati u Sarajevo-Tuzla, kako god.
last mohicans wrote: ↑05/10/2020 17:25
Pita ga voditelj kad mozemo očekivati kraj izgradnje korodira. On odgovara o raspisanim tenderima, o zaokruzenim finansijskim konstrukcijama, bla,bla. Ja lika, nevjerovatan.. Reče da je 45 km u izgradnji, za mjesec, dva jos 20 km ce biti u izgradnji, onda opet o finansijskim konstrukcijama. Otprilike za 7 godina, kao mogao bi biti gotov, ako se ne zakuha na Prenju i ako dođe neka specijalna mašina što buši tunele i odmah pravi oplatu, mozda Prenj i za 4 god
I početkom godine je govorio za one dvije dionice prema Žepču da će biti ugovorene za najviše 2 mjeseca.
geralt wrote: ↑05/10/2020 14:38
Ja sam u pocetku takodjer bio skeptik prema dionici Zepce - Tuzla, ali sad mislim da je to odlicna ideja. Razlozi za:
- Kvalitetno se povezuju Zenica i Tuzla - Rasterecuje se magistralni pravac Sarajevo-Tuzla, sto samo po sebi rjesava gomilu problema na toj relaciji
- Autoputem se osim Tuzle uvezuju Zivinice (57 000 stanovnika), Banovici (23 000) i Zavidovici (40 000), dakle preko 100 000 ljudi dobiva izlaz na mrezu autoputeva
- Zavidovici i Banovici vise nisu "slijepa crijeva"
Sto se tice nastavka prema Orasju, tu sam vec nesiguran da li vrijedi ulagati u taj pravac ili postoje pametnija rjesenja.
Ne rasterećuje. Sorry ali taj planirani krak ne bi bio dobra alternativa postojećem putu ka Sarajevu (već prežvakano bezbroj puta na ovoj temi).
TK ima dosta većih prioriteta od tog famoznog autoputa ka Žepču, npr. novi put ka sjeveru, pa ka Doboju, i naravno Sarajevu.
Ma ja mislim da je logika ovdje da će oni koji ne idu u Sarajevo nego negdje drugo (prema srednjoj Bosni) koristiti taj put, a ne pravac Tuzla-Sarajevo. Eh sad, ni ja nisam siguran koliko ima takvih i šta sada koriste tačno
Ma puno je važnije ulagati u Sarajevo-Tuzla, kako god.
Ne mislim da iko pri zdravoj pameti danas ide iz Tuzle u srednju Bosnu i obrnuto preko Sarajeva. Ti putnici idu na Doboj ili preko Zepca.
Kako rece covjek iznad, prezvakano 100 puta, taj potencijalni AP ne mijenja nista za put Sarajevo-Tuzla jer je daleko duzi, i naravno skuplji da bi iko osim pad debelih lovatora to koristilo kao alternativu. Jedino sta to mijenja je Tuzlacima koji idu u srednju Bosnu ili dalje na more, al postoje daleko bitniji prioriteti kao Tuzla - sjever, pa i dobra cesta do Doboja gdje je vec AP.
Mx wrote: ↑05/10/2020 22:55Zna li ko, koliko je kilometara autoputa izgradzeno do sada od granice HR/Bijaca i dokle prema Mostaru?
Mislim da je 10 km.
Hvala ti, znaci imaju jos da izgrade oko 30 km do Mostara. Ako budu gradili 10 km godisnje, znaci cijeli autoput od Bijace do Mostara bi mogao biti izgradzen za 3 godine do 2023.
Kad bi se sve to moglo spojiti s Mostarom to niko ne zna, jer zaista sporo rade.
Dope_Man wrote: ↑06/10/2020 08:45
Ne mislim da iko pri zdravoj pameti danas ide iz Tuzle u srednju Bosnu i obrnuto preko Sarajeva. Ti putnici idu na Doboj ili preko Zepca.
Kako rece covjek iznad, prezvakano 100 puta, taj potencijalni AP ne mijenja nista za put Sarajevo-Tuzla jer je daleko duzi, i naravno skuplji da bi iko osim pad debelih lovatora to koristilo kao alternativu. Jedino sta to mijenja je Tuzlacima koji idu u srednju Bosnu ili dalje na more, al postoje daleko bitniji prioriteti kao Tuzla - sjever, pa i dobra cesta do Doboja gdje je vec AP.
Hajmo prozvakati jos jednom
Tuzla - petlja Josanica preko M18: 110 km. Google kaze 2h i 8min, odnosno 1h 51min bez saobracaja.
Tuzla - Zepce - Zenica - petlja Josanica trenutnim cestama: 185 km. Autoput ce to sigurno "ispeglati" i skratiti za desetak kilometara, ali eto neka je toliko. Uz prosjecnu brzinu oko 120 km/h to je oko 1h i 30min. Razlika u sigurnosti i uzitku voznje je nemjerljiva.
escobar__ wrote: ↑05/10/2020 15:02
Ne mogu da razumijem ovaj mentalni sklop koji razmišlja na način da nam autoceste ne trebaju.
Pa neki dan od Tuzle do Zagreba dođoh za cca. 4 sata upravo vozeći autocestama (prvo Doboj - Bosanska Gradiška, pa tamo od Okućana do Zagreba) uz nikakvo zadržavanje na granici - da je takva cesta bila od Tuzle vjerovatno bih stigao i malo brže. Neuporedivo u odnosu na bilo koju magistralnu cestu.
Ne kažem da treba skršit milijarde u vazduh ali pojedinci koju god dionicu pomeneš za njih kažu "ne treba nam". Ako se mogu gradit rupe u goraždanskim brdima da bi se nekom stvorile reference onda može i neka autocesta od koje će na desetine i stotine hiljada imat koristi.
Nisam odavno primjetio nekoga na temi da govori da nam autoputevi ne trebaju, takvi su uglavnom nestali il ise preselili na onu drugu temu.
Što se tiče rupe u brdu, u svakom postu na ovoj temi uživaš da je spomeneš, a meni neće biti problem odgovoriti, da se ne radi o rupi već o tunelu Hranjen na magistralnoj cesti M5 koja nikada nije završena.
Porodice Foht wrote: ↑05/10/2020 14:49
Malo sam zaboravio, ovih 7,2 km Pocitelj-Buna, hoce li se ista moci iskoristiti nakon zavrsetka radova, ako uspiju stici do prvog snijega? Ili se mora cekati gradnja mosta kod Pocitelja i prikljucak na Zvirovice? To mi je logicno, ali eto da ipak pitam.
Ne, to će morati sačekati most.
Da li fakat cekaju izbore da pocnu asfaltirati? Cini se da je malo ostalo do posljednje faze radova. Sta se ceka?