Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#39001 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pustopoljina »

sadie_forever wrote: 27/03/2020 13:18
pustopoljina wrote: 27/03/2020 09:17
sadie_forever wrote: 26/03/2020 21:18 pokusala napravit kolac,krema mi promasaj,previse vodenasta,pliva ..moze li se spasit ili da jedem ovako kao neki puding? :D
Kakva je krema, na bazi cega?
Zgusnuti mozes: maslacem, cokoladom ako ti je krema na bazi masnoce. Brasnom ako je na bazi vode mlijeka...tj. puding poguscavas brasnom, gustinom...NE u vrelo zbog grudvica. U mlako, muti, pa zagrijavaj.
Ako si sve uradila kako treba po receptu, mozda jednostavno trebas dulje drzati u frizideru, pa jos jednom izmutiti.
Ako imas dvije faze koje se razdvajaju, emulgirati mozes zumanjcima.
Ako ti je na bazi cokolade, koju si pregrijala, i ta "krema" ti ujedno trebala biti i preliv (ganache) nikad se nece stvrdnuti, ali je mozes dovoljno poguscati za kremu, preliv zaboravi.
Da ganache je bio,sta sam pogrijesila tu? previse dugo bilo na sporetu?
Cokoladu nemoj nikad pregrijavati. 39°C max (na usnama mlako, nikad da oprzi). Radi se o kakaomaslacu. Osobina masnoce kakao maslaca je takva da kad ga pregrijes, razoris mu strukturu i on se ne moze vise vratiti u prvobitno stanje. Dok god ne prelazis 39 (39,6) cini mi se, mozes sa njim sta hoces...hladiti, ugrijati..danima...kad ga pregrijes dobijes onako..razdvojene stvari unutra...pokusaj spasiti zumanjcima i hladjenjem i mikserom, ali samo za kremu, sa vana, za izgled zaboravi. Ili jedi onako ili napravi cokoladno mlijeko.
Ubuduce:
Cokoladu na sobnu temperaturu. Isitni. Isitni na jednake dijelove.
Parna kupelj (serpa sa vodom, ne pregrijavaj, na serpu zdjela, nemoj metalnu zdjelu, uzmi plasticnu, losije provodi toplotu) i polako topi i ne mijesaj, pusti je jednostavno. Kad veci dio bude istopljen malo promijesaj, ono se sve samo izjednaci.
Ili kljucali obers ne sipaj preko...
I nikad nemoj previse obersa (slatkog vrhnja) staviti, lako je razrijediti.
Ako ti se ne da ti laganini raditi, onda u mikrovalnu. Ja je ne koristim.
Bitno je samo da je sve mlako, sitno i lagano grijes.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22776
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#39002 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

Ne stigoh jucer do prodavnice otici, moralo se na vino preci. Imam neko vrhunsko, flasa od dvije litre osam dolara, malo leda dodas i samo tece...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#39003 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by sadie_forever »

Promasaj teski,ali zena napisala recept nije objasnila nikako :D sljedeci put bolje

ali uspjela je se sad krema stvrdit stavila malo gustina,i eto na kolacu je :-)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#39004 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by ćiribiribela »

Salata (opet) i muffini :mrgreen:

Image
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#39005 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sanabija »

ćiribiribela wrote: 27/03/2020 16:16 Salata (opet) i muffini :mrgreen:

Image
Muffini ekstra izgledaju! Super :)
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#39006 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

mO k3 wrote: 26/03/2020 14:50 Image
Imageza sutra
svaka ti cast :thumbup: volim vidjeti dobar 'ljeb iz kucne proizvodnje mada ga ne jedem skoro nikako
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#39007 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

svega pomalo od povrca sa zapecenim zacinjenim feta sirom :gladna:

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39008 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote: 27/03/2020 23:24 svega pomalo od povrca sa zapecenim zacinjenim feta sirom :gladna:

Image
Odlicno- :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#39009 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

Gospoja narucila kljukusu !...
Image
Image

Ima da smrdim dva dana
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39010 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 28/03/2020 00:38 Gospoja narucila kljukusu !...

Image

Ima da smrdim dva dana
..sa -ceasar -salatom.... mozes pojacati.. :oops: :-D

.. :-) . 'oce da te ubije
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#39011 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sanabija »

Image

Danas gusta čorba od divlje patke :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39012 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Sanabija wrote: 28/03/2020 12:22 Image

Danas gusta čorba od divlje patke :)

:roll:
potamani sve -sto leti..Image
.. :thumbup: .. dobro izgleda..
User avatar
pizarro
Posts: 4194
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#39013 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pizarro »

exliberal-ex wrote: 28/03/2020 00:38 Gospoja narucila kljukusu !...
Image
Image

Ima da smrdim dva dana
ovo nesto kao kaiserschmarrn na bosanski nacin :-D
dobro izgleda :thumbup:

a zar nije kljukusa ono s piletinom?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#39014 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

nadam se da je patka nakon toga pečena..šteta je upropastiti u juhi :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#39015 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

zlo zlo wrote: 28/03/2020 12:35 nadam se da je patka nakon toga pečena..šteta je upropastiti u juhi :lol:
Valjda je do sad ogloDZana :lol:
@ex-liberal :mrgreen: kljukusa :thumbup: danke za ideju....sutra je na listi..... :D
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#39016 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by ćiribiribela »

pizarro wrote: 28/03/2020 12:34

ovo nesto kao kaiserschmarrn na bosanski nacin :-D
dobro izgleda :thumbup:

a zar nije kljukusa ono s piletinom?
To sa piletinom se u Krajini zove kvrguša.
User avatar
pizarro
Posts: 4194
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#39017 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pizarro »

ćiribiribela wrote: 28/03/2020 12:54
pizarro wrote: 28/03/2020 12:34

ovo nesto kao kaiserschmarrn na bosanski nacin :-D
dobro izgleda :thumbup:

a zar nije kljukusa ono s piletinom?
To sa piletinom se u Krajini zove kvrguša.
e moguce da sam pomijesao pojmove :-D
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#39018 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sanabija »

zlo zlo wrote: 28/03/2020 12:35 nadam se da je patka nakon toga pečena..šteta je upropastiti u juhi :lol:
Prsa će biti sutra, ovo ostalo u supu-čorbu. Nije šteta ni ako se cijela iskoristi tako
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22776
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#39019 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

Stala kisa, vidim rostilj u skoroj buducnosti :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22776
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#39021 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

Dobro izgleda ali ne kontam sta je...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#39022 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

GandalfSivi wrote: 28/03/2020 15:02 Dobro izgleda ali ne kontam sta je...
Piletina , sesam , Bosiljak , koraindee teriyaki sauce , riža nije na slici i salata :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39023 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

mO k3 wrote: 28/03/2020 15:11 Piletina , sesam , Bosiljak , koraindee teriyaki sauce , riža nije na slici i salata
.........super..... :thumbup:
. kod mene za lunch--slicno...- piletina od vecere s dodatkom teriyaki BBQ- SOS.. je.. sladak ali kasicica je ok...
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#39024 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

morel' je'na friska tufahija da ne msilimo makar malo na koronu vec da se prepustimo uzivanju :mrgreen:

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22776
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#39025 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

samsonsam wrote: 28/03/2020 18:43 morel' je'na friska tufahija da ne msilimo makar malo na koronu vec da se prepustimo uzivanju :mrgreen:

Image
Kud je ne postavi prije nego sto odoh u prodavnicu, totalno sam ih mogao napraviti da sam se sjetio kupiti...
Post Reply