Vjeruj,mati ima šećer tip 2 skoro 40 god.Redovna terapija. U ratu nit ga je mjerila,niti pila terapiju,nije imala hipoglikemije i svega ostalog sto ide uz šećer. Ali se jelo samo da prezivisis,voda,drva,ves,mali sestric ko beba..
INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
-
last mohicans
- Posts: 18260
- Joined: 09/08/2012 23:19
#3551 Re: Poskupljenja
- konektovan
- Posts: 51446
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3552 Re: Poskupljenja
Al' to je jedino riješenje u ovom bezobrazluku poskupljenja, ha ja..Snake Eyes wrote: ↑10/04/2022 21:51 Ja predlazem da prestanemo jesti i nek im se sva hrana pokvari, ha ja.
-
last mohicans
- Posts: 18260
- Joined: 09/08/2012 23:19
#3553 Re: Poskupljenja
Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?boshniak wrote: ↑10/04/2022 22:13 Ja kupujem jaja kod jednog uzgajivaca, skoljka jaja mu bila prije 5KM, sad je 6.50KM. Pitam ga jel poskupila hrana za koke isplati li se, kaze jest ovoliko koliko sam ja poskupio skoljku jaja, sa ovom cijenom ostane mi koliko je ostajalo i sa ranijom cijenom, ne mogu ja poskupiti za 70% zato sto su poskupile stvari koje nemaju veze sa mojim poslom.
- Snake Eyes
- Posts: 5190
- Joined: 12/04/2013 14:02
#3554 Re: Poskupljenja
Taman je ramazan naletio da se postepeno naviknem, polako da ne šokiram jetru, nakon ramazana...jedino što sam čuo da taman što se navikneš da ne jedeš...konektovan wrote: ↑10/04/2022 22:18Al' to je jedino riješenje u ovom bezobrazluku poskupljenja, ha ja..Snake Eyes wrote: ↑10/04/2022 21:51 Ja predlazem da prestanemo jesti i nek im se sva hrana pokvari, ha ja.![]()
- spinel_
- Posts: 6633
- Joined: 15/11/2013 02:33
#3555 Re: Poskupljenja
i treba jesti manje.
Ljudi koji jedu manje i budu praznog stomaka zdraviji su.
Ljudi koji jedu manje i budu praznog stomaka zdraviji su.
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#3556 Re: Poskupljenja
U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.shape of despair wrote: ↑10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#3557 Re: Poskupljenja
Počeli su čokolade od 80 gr stavaljati cijenu"na akciji" od 1,45 KM.shape of despair wrote: ↑10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
NA AKCIJI.
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#3558 Re: Poskupljenja
Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.
Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.
Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#3559 Re: Poskupljenja
Može ako ce vlada plaćati razliku, a ako neće to ni na igrici ne ide tako.teskeredzic_22 wrote: ↑10/04/2022 23:26Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.
Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.
Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#3560 Re: Poskupljenja
Razliku čega ?NecuVise wrote: ↑10/04/2022 23:32Može ako ce vlada plaćati razliku, a ako neće to ni na igrici ne ide tako.teskeredzic_22 wrote: ↑10/04/2022 23:26
Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.
Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.
Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
Nabavne i prodajne cijene ?
Ne budi smiješan.
U bivšoj Jugoslaviji niti jedan zapadni brend NIJE MOGAO IMATI PRODAJU ako nije imao licenciranu proizvodnju KOD NAS , proizvodnju.
Vlada može sve.
-
giannibelif
- Posts: 2524
- Joined: 28/01/2017 22:11
#3561 Re: Poskupljenja
Rade sve da ništa ne urade, ne znam samo kako misle za godinu puniti budžet, otići će svi koji imaju i promil šanse čim se stabilizira situacija iole na jakim tržištima rada. Javašluk i odsustvo kolektivnog praga potrebne inteligencije da bi se neka društvena grupa zvala građanstvom nam dolazi na naplatu. Posljednjih petnaest godina sam živio i na Istoku i na Zapadu Evrope, a ove pojave kod našeg naroda ne mogu da shvatim i ispratim bilo kojim smjerom logike. Dolazim u Italiju na fakultet, prva kupovina, supermarket u centru grada sa dvije kase narandžaste Olivetti stare trideset godina, a u mojoj Bosni kase se mijenjaju sa svakom softverskom nadgradnjom da bi ih neki kum prodao preko kuma iz ministarstva. Banditska država.
Last edited by giannibelif on 10/04/2022 23:48, edited 1 time in total.
- teskeredzic_22
- Posts: 25328
- Joined: 12/07/2021 15:41
- Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
- Grijem se na: Toplane
- Vozim: Peugeot
- Contact:
#3562 Re: Poskupljenja
Ko je nas prokleo nije nas štedio , dobro nas je prokleo.giannibelif wrote: ↑10/04/2022 23:42 Rade sve da ništa ne urade, ne znam samo kako misle za godinu puniti budžet, otići će svi koji imaju i promil šanse čim se stabilizira situacija iole na jakim tržištima rada. Javašluki i odustvo kolektivnog praga potrebne inteligencije da bi se neka društvena grupa zvala građanstvom nam dolazi na naplatu. Posljednjih petnaest godina sam živio i na Istoku i na Zapadu Evrope, a ove pojave kod našeg naroda ne mogu da shvatim i ispratim bilo kojim smjerom logike. Dolazim u Italiju na fakultet, prva kupovina, supermarket u centru grada sa dvije kase narandžaste Olivetti stare trideset godina, a u mojoj Bosni kase se mijenjaju sa svakom softverskom nadgradnjom da bi ih neki kum prodao preko kuma iz ministarstva. Banditska država.
80 % onih koji kukaju na korupciju , kriminal i nepotizam bi radilo to isto samo da su u prilici.
- JohnnyS
- Posts: 17541
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3563 Re: Poskupljenja
teskeredzic_22 wrote: ↑10/04/2022 23:26Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.
Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.
Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
Pa onda nek Vlada prodaje te proizvode po cijeni po kojoj želi. Dakle da ja imam trgovinu i vlada kaže ne smiješ kruh prodavati preko marku i po, a meni to stvara gubitak, e pa onda jednostavno ne bih kruh ni prodavao
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#3564 Re: Poskupljenja
Ti placas vjerovatno jaja od kokoši koje hodaju, a on od kokoši iz kaveza.last mohicans wrote: ↑10/04/2022 22:19Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?boshniak wrote: ↑10/04/2022 22:13 Ja kupujem jaja kod jednog uzgajivaca, skoljka jaja mu bila prije 5KM, sad je 6.50KM. Pitam ga jel poskupila hrana za koke isplati li se, kaze jest ovoliko koliko sam ja poskupio skoljku jaja, sa ovom cijenom ostane mi koliko je ostajalo i sa ranijom cijenom, ne mogu ja poskupiti za 70% zato sto su poskupile stvari koje nemaju veze sa mojim poslom.
- spinel_
- Posts: 6633
- Joined: 15/11/2013 02:33
#3565 Re: Poskupljenja
Moze koka i samo travu da jede. Dakle, povecanje cijena jaja je vjestacka kao uostalom i vecina druge hrane.
- jasib
- Posts: 1180
- Joined: 25/08/2013 09:12
#3566 Re: Poskupljenja
Od kokošijeg kokodakanja zbog snesenog jajeta, do police sa jajima neke trgovine, ima sasvim dovoljno razloga za poskupljenje. Ne mogu se jaja teleportirati od ispod kokine guze do police, pa da je poskupljenje vještačko
-
tap3ah75
- Posts: 7603
- Joined: 07/09/2009 14:14
#3567 Re: Poskupljenja
Jel' u Maxiju?NecuVise wrote: ↑10/04/2022 23:19U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.shape of despair wrote: ↑10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
Uzeo sam i ja neki dan dvije po 1.5 KM
- Ozimician
- Posts: 8144
- Joined: 05/09/2012 23:21
#3568 Re: Poskupljenja
Ne razumijem šta želiš da Vlada uradi ? Vlada jedino što može jeste da ukine akcize i PDV i toliko od nje, ali bgmi ni u EU ne posežu za takvim potezima nažalost, tako da naši sigurno nisu izuzetak.teskeredzic_22 wrote: ↑10/04/2022 23:36Razliku čega ?
Nabavne i prodajne cijene ?
Ne budi smiješan.
U bivšoj Jugoslaviji niti jedan zapadni brend NIJE MOGAO IMATI PRODAJU ako nije imao licenciranu proizvodnju KOD NAS , proizvodnju.
Vlada može sve.
Vlada može da ograniči visinu marže - i to se kod nas radi na osnovnim životnim namirnicama. A maloprodajnu cijenu svaka Vlada bilo gdje u svijetu kad je pokušala da ograniči - desile su se NESTAŠICE. Ako vlada kaže da gorivo ne smije biti iznad 2 KM, a meni to stvara gubitak jer su mi ulazni troškovi iznad 2KM - ja jednostavno neću više prodavati gorivo. I tako vrijedi za sve artikle, u bivšoj Jugoslaviji je Vlada posezala za sličnim mjerama - tako da smo imali stalno neke nestašice (banane, kafa, čokolada...) - pa biraj sad šta ti je volja, da plaćaš skuplje ili da ne možeš kupiti nikako.
Također za ovoga što piše kako su Njemačkoj cijene niže, kao i svi naši koji pokušavaju stalno dokazati kako je u Njemačkoj med i mlijeko - Obično porede tamošnje cijene na AKCIJI sa našim cijenama regularnim. Npr. uslikaju cijenu maslaca, sa akcijom od 70% - koji je za džaba - ali ne kažu da rok tom maslacu ističe za 2 dana. Inače oni proizvodi što su kod nas ''premium'' u Njemačkoj su jeftiniji, to je tačno, npr. cijene čokolade su uvijek na 100g nešto iznad 1,2 - 1,5 €, pa bila to Milka, Snickers, Tofifee ili nešto treće. Cijene su približno tu negdje i kad je akcija one se vrte oko 1€ na 100g. Npr. Philadelfija namaz je u Njemačkoj relativno jeftin i često na akciji, a kod nas poskup. Itd.
U Njemačkoj trenutno više od mjesec dana nema kupiti suncokretovog ili repičinog ulja !!!
-
bjjarmbar
- Posts: 319
- Joined: 22/02/2022 12:49
#3569 Re: Poskupljenja
Pa sad je zadnjih sedmica Peritnina ptuj u svakom marketu bila na akciji (Merkator, amko) ispod 9 KM/kg.NecuVise wrote: ↑10/04/2022 23:19U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.shape of despair wrote: ↑10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
Da snicla juneca je 18 KM trenutno koliko znam.
- konektovan
- Posts: 51446
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3570 Re: Poskupljenja
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#3571 Re: Poskupljenja
Bez suhog se moze, cuj 50KM 
-
last mohicans
- Posts: 18260
- Joined: 09/08/2012 23:19
#3572 Re: Poskupljenja
-
last mohicans
- Posts: 18260
- Joined: 09/08/2012 23:19
- pepeljara
- Posts: 7362
- Joined: 22/08/2003 00:00
#3574 Re: Poskupljenja
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5427
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#3575 Re: Poskupljenja
U lokalnom granapu jaja srednje veličine i ekstra klase 8,5 KM
