INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#3526 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

Danas juneći vrat 16 KM, do neki dan bio 14. Ramstek 20. Kad vidiš pošto je piletina ovo je još mila majka.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#3527 Re: Poskupljenja

Post by tandmand »

sve se neJma a jede se piletina
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#3528 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

Grah solaš juče, pura danas, grah opet sutra, pa sve tako. Jbg. ima se može se. :mrgreen:
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#3529 Re: Poskupljenja

Post by bjjarmbar »

shape of despair wrote: 10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
U Hose marketima bile 1.95 + 10% nedjeljom :D Ako je ista snizeno u posljednje vrijeme to su slatkisi.
Juni
Posts: 548
Joined: 30/06/2010 16:10

#3530 Re: Poskupljenja

Post by Juni »

JohnnyS wrote: 10/04/2022 09:39 Ja ne znam kakvi protesti, protiv poskupljenja, protiv Vlade? Vlada jedino može utjecati na akcize i tako na cijenu goriva, ostalo je sve kapitalizam.
U kapitalizmu je slobodna konkurencija, dok ovdje konkurenciji podjelu nogu šta bi sa lokacijama za Lidl i H&M u Sarajevu?
User avatar
JohnnyS
Posts: 17547
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3531 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

Juni wrote: 10/04/2022 15:53
JohnnyS wrote: 10/04/2022 09:39 Ja ne znam kakvi protesti, protiv poskupljenja, protiv Vlade? Vlada jedino može utjecati na akcize i tako na cijenu goriva, ostalo je sve kapitalizam.
U kapitalizmu je slobodna konkurencija, dok ovdje konkurenciji podjelu nogu šta bi sa lokacijama za Lidl i H&M u Sarajevu?

Eto Bingo jači od Lidla pa im ne da da dođu. Mi smo sirotinja zadnja i zato se nitko ne tuče da dođe ovdje, nemaju profita dovoljno da podmićuju sve žive i nežive da otvore trgovine u kojima ćemo pare trošiti.
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#3532 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

JohnnyS wrote: 10/04/2022 16:41
Juni wrote: 10/04/2022 15:53

U kapitalizmu je slobodna konkurencija, dok ovdje konkurenciji podjelu nogu šta bi sa lokacijama za Lidl i H&M u Sarajevu?

Eto Bingo jači od Lidla pa im ne da da dođu. Mi smo sirotinja zadnja i zato se nitko ne tuče da dođe ovdje, nemaju profita dovoljno da podmićuju sve žive i nežive da otvore trgovine u kojima ćemo pare trošiti.
U tome i jeste stvar. Ti si veliki i hoćeš da dođeš, ja sam mali i hoću da te spriječim jer ćeš mi napraviti problem. Kako je tržište malo, ti ne želiš ulaziti u troškove podmićivanja nadležnih da bi ušao, ali ja ih želim podmititi da ti ne daju dozvole.

Tako ja, iako objektivno slabiji, uspijem da tebe jačeg spriječim da dođeš na tržište koje ja hoću za sebe.

Slično je Bauhaus odustao, krenuli klipovi u točkove, ovi skontali skuplja pita nego tepsija i odustali.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3533 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

Teletina sad dodje najisplatnija. Svo meso u 1-2KM razlike. Pa kupovala se piletina jer je najjeftinija. Ne razumijem ko plati 13KM pileci file, kad je telececa plecka bez kosti 14KM
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3534 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

boshniak wrote: 10/04/2022 16:52 Teletina sad dodje najisplatnija. Svo meso u 1-2KM razlike. Pa kupovala se piletina jer je najjeftinija. Ne razumijem ko plati 13KM pileci file, kad je telececa plecka bez kosti 14KM
ni meni ne ide u glavu. Kvalitet mesa pa duplo.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#3535 Re: Poskupljenja

Post by bjjarmbar »

boshniak wrote: 10/04/2022 16:52 Teletina sad dodje najisplatnija. Svo meso u 1-2KM razlike. Pa kupovala se piletina jer je najjeftinija. Ne razumijem ko plati 13KM pileci file, kad je telececa plecka bez kosti 14KM

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3536 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

bjjarmbar wrote: 10/04/2022 18:18
boshniak wrote: 10/04/2022 16:52 Teletina sad dodje najisplatnija. Svo meso u 1-2KM razlike. Pa kupovala se piletina jer je najjeftinija. Ne razumijem ko plati 13KM pileci file, kad je telececa plecka bez kosti 14KM

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
Ja ne priznajem ako nema masnoce il ako nije meso uz kost :D
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#3537 Re: Poskupljenja

Post by bjjarmbar »

boshniak wrote: 10/04/2022 18:51
bjjarmbar wrote: 10/04/2022 18:18

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
Ja ne priznajem ako nema masnoce il ako nije meso uz kost :D
Postujem :thumbup:

Neko voli i kad se meso lakse i brze sprema, ima sve svoje. Ali npr ako se primakne piletina na svim mjestima na cijenu od 15 KM - apsolutno se slazem sa napisanim da je teletina/junetina za ovu sad cijenu puno bolji izbor.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#3538 Re: Poskupljenja

Post by banjaluka078 »

bez komentara, stvarno

User avatar
escobar__
Posts: 9985
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3539 Re: Poskupljenja

Post by escobar__ »

Kod nas ovo već prerasta u zajebanciju ratnih profitera i kojekakvih tajkuna koji cijene dižu u zavisnosti od raspoloženja tog dana i jesu li sinoć guzili ili ih je ipak zaobišlo.
User avatar
dzejkej
Posts: 775
Joined: 16/03/2011 16:17

#3540 Re: Poskupljenja

Post by dzejkej »

banjaluka078 wrote: 10/04/2022 19:02 bez komentara, stvarno

ja sam juce u Bingu kupovala ulje. znam da je pakovanje od 2 litra prije bilo 2,65 KM a juce gledam 11,40 KM. znači, reality check, gdje se nalazim..
tako i sve ostalo. stvarno bez ikakve kontrole. da Bog sacuva.
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3541 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

banjaluka078 wrote: 10/04/2022 19:02 bez komentara, stvarno

Mene samo zanima, ko će kupiti ovaj pršut po ovoj cijeni, al' fakat???
Mislim, volim i ja ponekad na koso kupiti, i to je obično u zimu, ali nikad neću dati ovu lovu...da je od zlata.
Ovo je fakat kod nas više zahebavanje i hebavanje i ono malo zdravog razuma kod ljudi, od strane pohlepnih profitersko nezasitih neljudi.. :-)
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17056
Joined: 27/04/2021 22:52

#3542 Re: Poskupljenja

Post by tramvajtrojka »

konektovan wrote: 10/04/2022 21:08
banjaluka078 wrote: 10/04/2022 19:02 bez komentara, stvarno

Mene samo zanima, ko će kupiti ovaj pršut po ovoj cijeni, al' fakat???
Mislim, volim i ja ponekad na koso kupiti, i to je obično u zimu, ali nikad neću dati ovu lovu...da je od zlata.
Ovo je fakat kod nas više zahebavanje i hebavanje i ono malo zdravog razuma kod ljudi, od strane pohlepnih profitersko nezasitih neljudi.. :-)
jbt jeftiniji biftek u dos hermanosu od ove ovako crkotine :lol: :lol:

rodila majka vegeterijanca cemo svi pricati uskoro mogu oni dizati cijene debilima svega mi prije kao ludjak jeo ovo sve kako su krenula ova poskupljenja totalno izmjenio prehranu jos zdravije se osjecam jos ustedim :lol:

al mene zanima sta je poskupilo u proizvodnji dvojnog c da ode mu cijena onako :lol: :lol: :lol: smijurija je sve ovo postalo
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3543 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

tramvajtrojka wrote: 10/04/2022 21:13
konektovan wrote: 10/04/2022 21:08

Mene samo zanima, ko će kupiti ovaj pršut po ovoj cijeni, al' fakat???
Mislim, volim i ja ponekad na koso kupiti, i to je obično u zimu, ali nikad neću dati ovu lovu...da je od zlata.
Ovo je fakat kod nas više zahebavanje i hebavanje i ono malo zdravog razuma kod ljudi, od strane pohlepnih profitersko nezasitih neljudi.. :-)
jbt jeftiniji biftek u dos hermanosu od ove ovako crkotine :lol: :lol:

rodila majka vegeterijanca cemo svi pricati uskoro mogu oni dizati cijene debilima svega mi prije kao ludjak jeo ovo sve kako su krenula ova poskupljenja totalno izmjenio prehranu jos zdravije se osjecam jos ustedim :lol:

al mene zanima sta je poskupilo u proizvodnji dvojnog c da ode mu cijena onako :lol: :lol: :lol: smijurija je sve ovo postalo
Ja to sve na ignore stavim,...prilagodjavam se, živim zdravije, jedem manje. :lol:
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#3544 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

Po tom ispade da smo se najzdravije u ratu hranili.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#3545 Re: Poskupljenja

Post by banjaluka078 »

konektovan wrote: 10/04/2022 21:08 Mene samo zanima, ko će kupiti ovaj pršut po ovoj cijeni, al' fakat???
Mislim, volim i ja ponekad na koso kupiti, i to je obično u zimu, ali nikad neću dati ovu lovu...da je od zlata.
Ovo je fakat kod nas više zahebavanje i hebavanje i ono malo zdravog razuma kod ljudi, od strane pohlepnih profitersko nezasitih neljudi.. :-)
Ali baš to, ima stvari koje sad ne kupim iz inata, jer nije zlatno i ne vrijedi.
Suho meso sami pravimo, ne sjećam se kad sam ga kupila, ali znam cijene. Da za desetak dana cijena "ode" za 15 KM i više, niti ima razloga ni smisla i da narod hoće biti pametan, pa ne kupovati, vraga bi im mogla ostati ta cijena.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1649
Joined: 09/09/2019 10:05

#3546 Re: Poskupljenja

Post by Mate_Miso_Kovac »

Za 50km po kili lagano kupovati dalmatinski pršut, a ne ovo govedje vakumirano čudo :-) :-) :-)
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3547 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

Ne mora se ni prsut jesti
Jbg
User avatar
black
Posts: 18649
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3548 Re: Poskupljenja

Post by black »

klika koja se na isti nacin bogatila u ratu, a danas su vlasnici binga, amka itd., ponove nam gule kozu a mi blejimo
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3549 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Ja predlazem da prestanemo jesti i nek im se sva hrana pokvari, ha ja.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3550 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

Ja kupujem jaja kod jednog uzgajivaca, skoljka jaja mu bila prije 5KM, sad je 6.50KM. Pitam ga jel poskupila hrana za koke isplati li se, kaze jest ovoliko koliko sam ja poskupio skoljku jaja, sa ovom cijenom ostane mi koliko je ostajalo i sa ranijom cijenom, ne mogu ja poskupiti za 70% zato sto su poskupile stvari koje nemaju veze sa mojim poslom.
Post Reply