INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#3551 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

NediM17 wrote: 10/04/2022 21:19 Po tom ispade da smo se najzdravije u ratu hranili.
Vjeruj,mati ima šećer tip 2 skoro 40 god.Redovna terapija. U ratu nit ga je mjerila,niti pila terapiju,nije imala hipoglikemije i svega ostalog sto ide uz šećer. Ali se jelo samo da prezivisis,voda,drva,ves,mali sestric ko beba..
User avatar
konektovan
Posts: 51450
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3552 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 10/04/2022 21:51 Ja predlazem da prestanemo jesti i nek im se sva hrana pokvari, ha ja.
Al' to je jedino riješenje u ovom bezobrazluku poskupljenja, ha ja.. :mrgreen:
last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#3553 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

boshniak wrote: 10/04/2022 22:13 Ja kupujem jaja kod jednog uzgajivaca, skoljka jaja mu bila prije 5KM, sad je 6.50KM. Pitam ga jel poskupila hrana za koke isplati li se, kaze jest ovoliko koliko sam ja poskupio skoljku jaja, sa ovom cijenom ostane mi koliko je ostajalo i sa ranijom cijenom, ne mogu ja poskupiti za 70% zato sto su poskupile stvari koje nemaju veze sa mojim poslom.
Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3554 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 10/04/2022 22:18
Snake Eyes wrote: 10/04/2022 21:51 Ja predlazem da prestanemo jesti i nek im se sva hrana pokvari, ha ja.
Al' to je jedino riješenje u ovom bezobrazluku poskupljenja, ha ja.. :mrgreen:
Taman je ramazan naletio da se postepeno naviknem, polako da ne šokiram jetru, nakon ramazana...jedino što sam čuo da taman što se navikneš da ne jedeš...
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3555 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

i treba jesti manje.
Ljudi koji jedu manje i budu praznog stomaka zdraviji su.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#3556 Re: Poskupljenja

Post by NecuVise »

shape of despair wrote: 10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.
bjjarmbar wrote: 10/04/2022 18:18

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3557 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

shape of despair wrote: 10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
Počeli su čokolade od 80 gr stavaljati cijenu"na akciji" od 1,45 KM.
NA AKCIJI.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3558 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

JohnnyS wrote: 10/04/2022 09:39 Ja ne znam kakvi protesti, protiv poskupljenja, protiv Vlade? Vlada jedino može utjecati na akcize i tako na cijenu goriva, ostalo je sve kapitalizam.
Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.

Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.

Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#3559 Re: Poskupljenja

Post by NecuVise »

teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:26
JohnnyS wrote: 10/04/2022 09:39 Ja ne znam kakvi protesti, protiv poskupljenja, protiv Vlade? Vlada jedino može utjecati na akcize i tako na cijenu goriva, ostalo je sve kapitalizam.
Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.

Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.

Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
Može ako ce vlada plaćati razliku, a ako neće to ni na igrici ne ide tako.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3560 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

NecuVise wrote: 10/04/2022 23:32
teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:26

Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.

Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.

Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).
Može ako ce vlada plaćati razliku, a ako neće to ni na igrici ne ide tako.
Razliku čega ?
Nabavne i prodajne cijene ?
Ne budi smiješan.

U bivšoj Jugoslaviji niti jedan zapadni brend NIJE MOGAO IMATI PRODAJU ako nije imao licenciranu proizvodnju KOD NAS , proizvodnju.
Vlada može sve.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#3561 Re: Poskupljenja

Post by giannibelif »

Rade sve da ništa ne urade, ne znam samo kako misle za godinu puniti budžet, otići će svi koji imaju i promil šanse čim se stabilizira situacija iole na jakim tržištima rada. Javašluk i odsustvo kolektivnog praga potrebne inteligencije da bi se neka društvena grupa zvala građanstvom nam dolazi na naplatu. Posljednjih petnaest godina sam živio i na Istoku i na Zapadu Evrope, a ove pojave kod našeg naroda ne mogu da shvatim i ispratim bilo kojim smjerom logike. Dolazim u Italiju na fakultet, prva kupovina, supermarket u centru grada sa dvije kase narandžaste Olivetti stare trideset godina, a u mojoj Bosni kase se mijenjaju sa svakom softverskom nadgradnjom da bi ih neki kum prodao preko kuma iz ministarstva. Banditska država.
Last edited by giannibelif on 10/04/2022 23:48, edited 1 time in total.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3562 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

giannibelif wrote: 10/04/2022 23:42 Rade sve da ništa ne urade, ne znam samo kako misle za godinu puniti budžet, otići će svi koji imaju i promil šanse čim se stabilizira situacija iole na jakim tržištima rada. Javašluki i odustvo kolektivnog praga potrebne inteligencije da bi se neka društvena grupa zvala građanstvom nam dolazi na naplatu. Posljednjih petnaest godina sam živio i na Istoku i na Zapadu Evrope, a ove pojave kod našeg naroda ne mogu da shvatim i ispratim bilo kojim smjerom logike. Dolazim u Italiju na fakultet, prva kupovina, supermarket u centru grada sa dvije kase narandžaste Olivetti stare trideset godina, a u mojoj Bosni kase se mijenjaju sa svakom softverskom nadgradnjom da bi ih neki kum prodao preko kuma iz ministarstva. Banditska država.
Ko je nas prokleo nije nas štedio , dobro nas je prokleo.

80 % onih koji kukaju na korupciju , kriminal i nepotizam bi radilo to isto samo da su u prilici.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17546
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3563 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:26
JohnnyS wrote: 10/04/2022 09:39 Ja ne znam kakvi protesti, protiv poskupljenja, protiv Vlade? Vlada jedino može utjecati na akcize i tako na cijenu goriva, ostalo je sve kapitalizam.
Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.

Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.

Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).

Pa onda nek Vlada prodaje te proizvode po cijeni po kojoj želi. Dakle da ja imam trgovinu i vlada kaže ne smiješ kruh prodavati preko marku i po, a meni to stvara gubitak, e pa onda jednostavno ne bih kruh ni prodavao
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3564 Re: Poskupljenja

Post by _Reds_ »

last mohicans wrote: 10/04/2022 22:19
boshniak wrote: 10/04/2022 22:13 Ja kupujem jaja kod jednog uzgajivaca, skoljka jaja mu bila prije 5KM, sad je 6.50KM. Pitam ga jel poskupila hrana za koke isplati li se, kaze jest ovoliko koliko sam ja poskupio skoljku jaja, sa ovom cijenom ostane mi koliko je ostajalo i sa ranijom cijenom, ne mogu ja poskupiti za 70% zato sto su poskupile stvari koje nemaju veze sa mojim poslom.
Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?
Ti placas vjerovatno jaja od kokoši koje hodaju, a on od kokoši iz kaveza.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3565 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Moze koka i samo travu da jede. Dakle, povecanje cijena jaja je vjestacka kao uostalom i vecina druge hrane.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#3566 Re: Poskupljenja

Post by jasib »

spinel_ wrote: 11/04/2022 00:27 Moze koka i samo travu da jede. Dakle, povecanje cijena jaja je vjestacka kao uostalom i vecina druge hrane.
Od kokošijeg kokodakanja zbog snesenog jajeta, do police sa jajima neke trgovine, ima sasvim dovoljno razloga za poskupljenje. Ne mogu se jaja teleportirati od ispod kokine guze do police, pa da je poskupljenje vještačko :-)
tap3ah75
Posts: 7604
Joined: 07/09/2009 14:14

#3567 Re: Poskupljenja

Post by tap3ah75 »

NecuVise wrote: 10/04/2022 23:19
shape of despair wrote: 10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.
bjjarmbar wrote: 10/04/2022 18:18

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
Jel' u Maxiju? :lol:
Uzeo sam i ja neki dan dvije po 1.5 KM
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#3568 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:36
NecuVise wrote: 10/04/2022 23:32

Može ako ce vlada plaćati razliku, a ako neće to ni na igrici ne ide tako.
Razliku čega ?
Nabavne i prodajne cijene ?
Ne budi smiješan.

U bivšoj Jugoslaviji niti jedan zapadni brend NIJE MOGAO IMATI PRODAJU ako nije imao licenciranu proizvodnju KOD NAS , proizvodnju.
Vlada može sve.
Ne razumijem šta želiš da Vlada uradi ? Vlada jedino što može jeste da ukine akcize i PDV i toliko od nje, ali bgmi ni u EU ne posežu za takvim potezima nažalost, tako da naši sigurno nisu izuzetak.

Vlada može da ograniči visinu marže - i to se kod nas radi na osnovnim životnim namirnicama. A maloprodajnu cijenu svaka Vlada bilo gdje u svijetu kad je pokušala da ograniči - desile su se NESTAŠICE. Ako vlada kaže da gorivo ne smije biti iznad 2 KM, a meni to stvara gubitak jer su mi ulazni troškovi iznad 2KM - ja jednostavno neću više prodavati gorivo. I tako vrijedi za sve artikle, u bivšoj Jugoslaviji je Vlada posezala za sličnim mjerama - tako da smo imali stalno neke nestašice (banane, kafa, čokolada...) - pa biraj sad šta ti je volja, da plaćaš skuplje ili da ne možeš kupiti nikako.

Također za ovoga što piše kako su Njemačkoj cijene niže, kao i svi naši koji pokušavaju stalno dokazati kako je u Njemačkoj med i mlijeko - Obično porede tamošnje cijene na AKCIJI sa našim cijenama regularnim. Npr. uslikaju cijenu maslaca, sa akcijom od 70% - koji je za džaba - ali ne kažu da rok tom maslacu ističe za 2 dana. Inače oni proizvodi što su kod nas ''premium'' u Njemačkoj su jeftiniji, to je tačno, npr. cijene čokolade su uvijek na 100g nešto iznad 1,2 - 1,5 €, pa bila to Milka, Snickers, Tofifee ili nešto treće. Cijene su približno tu negdje i kad je akcija one se vrte oko 1€ na 100g. Npr. Philadelfija namaz je u Njemačkoj relativno jeftin i često na akciji, a kod nas poskup. Itd.

U Njemačkoj trenutno više od mjesec dana nema kupiti suncokretovog ili repičinog ulja !!!
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#3569 Re: Poskupljenja

Post by bjjarmbar »

NecuVise wrote: 10/04/2022 23:19
shape of despair wrote: 10/04/2022 09:42 poskupljenja jesu svuda ali kad mi rodak iz inostranstva dode pa se ibreti kako je u BiH sve preskupo znas da nesto ne stima. kad mi pocne pricati o akcijama tamo vani od cokoladica do osnovnih namirnica,skontas da kod nas nista ne stima.
jednu onu ritersport cokaladu moze kupiti za 80 centi na akciji, kod nas nikad nije ispod 3 KM, a banalan je primjer, a gdje je jos standard.
U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.
bjjarmbar wrote: 10/04/2022 18:18

Pileci file 9 km, juneca snicla 18/teleca 20 km. A sve ispod ciste snicle/buta ne priznajem :-D

Mozda neko uzima piletinu zbog manje masnoce, lakse mu pada na stomak i sl.
Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
Pa sad je zadnjih sedmica Peritnina ptuj u svakom marketu bila na akciji (Merkator, amko) ispod 9 KM/kg.

Da snicla juneca je 18 KM trenutno koliko znam.
User avatar
konektovan
Posts: 51450
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3570 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

bjjarmbar wrote: 11/04/2022 01:07
NecuVise wrote: 10/04/2022 23:19

U Zenici u jednom market Ritter sport ima po 1,5 KM. To je taman ta cijena koju plaća taj tvoj tamo, mada opet nije isto jer plate nisu iste.



Gdje je file 9 KM? Šnicla 18 KM je pretpostavljam u Sarajevu?
Pa sad je zadnjih sedmica Peritnina ptuj u svakom marketu bila na akciji (Merkator, amko) ispod 9 KM/kg.

Da snicla juneca je 18 KM trenutno koliko znam.
12.60 KM perutnina sad...
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3571 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Bez suhog se moze, cuj 50KM :lol:
last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#3572 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

_Reds_ wrote: 11/04/2022 00:20
last mohicans wrote: 10/04/2022 22:19
Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?
Ti placas vjerovatno jaja od kokoši koje hodaju, a on od kokoši iz kaveza.
Da, ove slobodno hodaju i razlika je drastična što bi Đuro reko.
last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#3573 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

nepass1 wrote: 11/04/2022 01:17 Bez suhog se moze, cuj 50KM :lol:
Ja uzimao I klasu sirovo, samo but,rozbrat,zarebnica,čak i biftek po 14 i to lijepo osušio. I sad ga imam u zamrzivaču. Kad ga odledim kao tek iz pušnice. Znači moje domace komotno po 60.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3574 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

_Reds_ wrote: 11/04/2022 00:20
last mohicans wrote: 10/04/2022 22:19
Gdje to,prijatelju? Ja placam između 13 i 15?
Ti placas vjerovatno jaja od kokoši koje hodaju, a on od kokoši iz kaveza.
Na Heci svako jutro dostava domacih jaja kombi. Jaja L i XL 7-8KM skoljka.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5428
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3575 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

U lokalnom granapu jaja srednje veličine i ekstra klase 8,5 KM
Post Reply