Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#14251 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Truba »

EFD22 wrote: 26/11/2022 10:40
bitanga_sa_otesa wrote: 26/11/2022 09:01

uraĐŽen servis,bez ulaganja :lol:
Joooj 40 milja za govno od BMW-a staro 13 godina koje realno ima duplu kilometražu i nije valjalo ni kad je novo bilo :lol:
Al tocno sam znao pitanje javno imanje u sandzaku zamjena
Al sam promasio lokaciju
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#14252 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Truba »

Optimist wrote: 26/11/2022 07:53 Evo 2 linka vrlo uporedivih vozila, pa mi onako iskreno napisite kojeg bi od 2 konkretna vozila uzeli.
Osnovnu Vitaru hybrid turbo za 40k ili odlicno opremljen Duster sa fabrickim plinon i turbo za 35k.
Oba su samo prednji pogon.

VITARA HYBRID 1.4 TURBO MT6 (39.900 KM)
https://www.olx.ba/r/50654418/136978

Dacia Duster Extreme 1.0 ECO-G 100 (34.400 KM)
https://www.olx.ba/r/45754112/136978
Uvijek jeftinije bih uzeo
Al da je opel :mrgreen:
Da je ista cijena ova dva isao bih eci peci pec...al da su majstori na energoinvestu dakle duster
User avatar
drug_profi
Posts: 65432
Joined: 16/07/2012 16:00

#14253 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

A ja ne kontam sto je Opel odustao od 4x4.
Ima sad samo Grandalnd hybrid sa el. pogonom na zadnjoj osovini.
Mokka ostala bez tih opcija, a ozbiljno dobro dizajnirano auto. Steta sto je hendikepirano.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#14254 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

citroen xm wrote: 26/11/2022 21:14 Ma svako radi sa svojim novcem ono što želi i bira po svom ukusu i potrebama.

Mercedes iz 2010. nije ni blizu 50000 KM, ako gledamo recimo E klasu, a može biti vrlo dobar primjerak.
Tačno. Za 50.000 KM se zapravo uzima sasvim dobra E klasa W213 2016< što je duplo mlađe auto nego što je prvobitno pomenuto. I to pričamo o E segmentu, ne nekom nižem Mercedesovom segmentu. Za te novce se može uzeti i još novija C, B ili A klasa.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23422
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#14255 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

drug_profi wrote: 27/11/2022 02:19 A ja ne kontam sto je Opel odustao od 4x4.
Ima sad samo Grandalnd hybrid sa el. pogonom na zadnjoj osovini.
Mokka ostala bez tih opcija, a ozbiljno dobro dizajnirano auto. Steta sto je hendikepirano.
Zato sto je sada Peugeot
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 413
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#14256 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by rahmetli dedo »

Nađe komšo Sharana u Hadžićima 8700, kaže hajd sa mnom ako ga kupim i zove jutros kaže ne idemo, eno ga sad 9500 :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#14257 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ommadawn »

rahmetli dedo wrote: 27/11/2022 11:03 Nađe komšo Sharana u Hadžićima 8700, kaže hajd sa mnom ako ga kupim i zove jutros kaže ne idemo, eno ga sad 9500 :)
Neka ponudi 8000, neće to otići za 9500
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#14258 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mlad i Nevin »

Nije samo do inflacije, nove generacije auta su sve napucanije high-tech sranjima... Prvi sandero je bio skoro duplo jeftiniji od aktualnog ali zato je i bio duplo losiji goli kurton, ovaj aktuelni ima skoro sve kao i clio, ima cak i luksuzna savremena matrix svjetla, a sve to košta.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23422
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#14259 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

Mlad i Nevin wrote: 27/11/2022 11:59 Nije samo do inflacije, nove generacije auta su sve napucanije high-tech sranjima... Prvi sandero je bio skoro duplo jeftiniji od aktualnog ali zato je i bio duplo losiji goli kurton, ovaj aktuelni ima skoro sve kao i clio, ima cak i luksuzna savremena matrix svjetla, a sve to košta.
Slazem se.
Ali isti Sandero je prije 12mjeseci kostao 25k KM. Sad je 35k
Image
Last edited by sime_cipol on 27/11/2022 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#14260 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Bullet Tooth Tony »

Novo vs polovno... Vjecita dilema

Evo gledam sad Pola ( kojeg sam upravo vozao 6 mjeseci)... Nov u osnovnoj opremi 22k eura... BMW 118 sa 50k na satu iz 2019 isto tako... Vozio oba duzi period... BMW je neuporedivo bolje auto.. Po vozinim osobinama, upravljanje, udobnost... Sve... Ne znam u kojoj opciji bi kupio ovog pola recimo... Ne zato sto je ovo BMW a ovo VW nego zato sto je ovaj BMW neuporedivo bolje auto.. Mada je stariji i ima vise kilometara

Image

Image
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14261 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

meni bi garancija prevagnula, mada za nov vw nije ni bitno jer traje 2god svakako...

kolko je mazda 3 nova tamo?
Last edited by Evolution_IV on 27/11/2022 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14262 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

U tim cjenovnim rangovima je uvijek bilo najbolje kupiti “godišnjaka” sa što manje kilometara.

Ali se uvijek vraćam na onu - samo u slučaju da ga si zaista možeš priuštiti. Odnosno da možeš održavati takvo vozilo.

Servis za tog Pola je jeftiniji od tog BMW-a, što je i realno.

I sad, treba odvagati. Najlakše je kupiti auto na kraju.


Ako imaš knap za tog Pola, onda gledaj samo Pola, jer osim jeftinijih servisa, jeftinije su mu i gume, i ako se šta pokvari barem je određeni period u garanciji.


Zato i jest sva ova priča.

Ja sam za 30 i kusur hiljada što sam dao na dvije godine starog Fordinu mogao uzet’ dobar primjerak A6 ili E klase sa šestocilindrašem i nekih 170000km i par godina više na leđima. Al’ ja sam već tad znao da ne bih mogao priuštiti održavanje onako kako ja hoću.

Zato se moj Ford kotrlja sa Mann filterima i na novim Goodyear gumama, a bgmi kod nas mnoštvo polovnih sjebanih premiuma koji se voze na tigrovima ili kojekakvim kineskim kurcima od guma…
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#14263 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Bullet Tooth Tony »

Slazem se tobom u vezi odrzavanja.. :thumbup: bolje onda polo da se posteno odrzava
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#14264 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Bullet Tooth Tony »

Evolution_IV wrote: 27/11/2022 12:40 meni bi garancija prevagnula, mada za nov vw nije ni bitno jer traje 2god svakako...

kolko je mazda 3 nova tamo?
3ca hatchback skymove 25k eura
User avatar
mk ultra
Posts: 24034
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14265 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Ayyy sta vamo filter 15KM ovamo 20KM

Ako igramo na petaka jebeš mu mater onda :mrgreen:

Meni za volvo servis 200KM+/-30KM
Na 2.0d koji god da je 180KM +/- 40KM zavisi koje filtere ces promijeniti
Za polova dizela da li bi mogao ispod 140KM? Sumljam
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14266 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

ne kontam te koji kupuju auto i gledaju posto je filter i servis :roll:
pa neces ga radit svaki mjesec ....
kupujes valjda auto koji ti se svidja ....
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14267 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Eh šta ih, barem u Zenici, ja znam što tako vozaju premiume, a filter ulja se mijenja svaki drugi put. Filter goriva i klime nikad… Ulje obavezno najjeftinije, ne gleda se na ACEA gradaciju nikad…
Naravno tu su 18-20” felge a na njima u najboljem slučaju tracmax gume.

Kad pregori xenon obavezno kineska sijalica ide, pa onda nisu više rozi farovi al’ jesu zeleni :lol:

I šta još da ti nabrajam…


A najžalosnije je što je pola tih što ih poznajem uzelo tog poluraspalog premiuma na kredit… Većina ih kod matere još živi…

To je problem.

I to je ta priča o tome šta si možeš priuštiti.

Jebem ti auto ako nemam za najbolje gume i najbolje ulje i filtere za njega (ne najskuplje, nego najbolje)…

Pa šta ih je bilo kod druga u radnji hoće da promijeni samo jedan amortizer :? :shock:


Evo sad baš stoji jedan premium A6 (4G) 3.0 TDI Quattro sjebo mu se alternator. Kineski nov je 750 KM, Bosch je 1020 KM.

Naravno, auto stoji u avliji već mjesec dana, jer se traži na otpadu neki polovan alternator…

Pogodi koje su gume na tom autu…
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14268 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

ma nemam sta pogadjat...znam i ja takvih hejbet... mentalna bijeda...
davno rekoh auto nije za fukaru,nit ga je fukara ikad imala ,ni polozen vozacki nisu imali.danas sve imaju...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14269 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Baš tako
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14270 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Meni je nepojmljivo da bilo ko kupuje auto od 20 000 KM, da ne pričamo skupljim, a da mu igra ulogu cijena redovnog servisa koja se razlikuje 50-100 KM. Isto kao što mi je glupo kupiti auto za maksimalni iznos kojim raspolažeš.

Ali danas je izgleda ljude sramota vozati auta od 5000 KM jer će okolina pomisliti da nisi uspio u životu. A to da li su ti plaćeni računi na vrijeme, kako ti je uređen životni prostor, šta jedeš... to niko ne vidi pa se ne moraš ni truditi. :skoljka:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14271 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Ironmen wrote: 27/11/2022 01:01

Na to dodaj i osjecaj kada udjes u novu Daciu i Audi star 10 godina, nakon duze voznje ipak svatis da je Audi pa makar star i 10 godina duplo bolji od bilo koje nove Dacie.
:thumbup:

Opet kažem, nije Dačija loša kupovina i fin je to auto za većinu ljudi ovde, ali da ima razlike, itekako ima. Samo što si sa Dačijom baš prst u uvo što se briga tiče, a sa polovnim možeš biti neprijatno iznenađen.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14272 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

citroen xm wrote: 27/11/2022 14:30

Ali danas je izgleda ljude sramota vozati auta od 5000 KM jer će okolina pomisliti da nisi uspio u životu. A to da li su ti plaćeni računi na vrijeme, kako ti je uređen životni prostor, šta jedeš... to niko ne vidi pa se ne moraš ni truditi. :skoljka:
takoe kome ces ti sta rec??stas ti postigo u zivotu ?? vozas truhlog audija ,nemas ti poima ko i ja ,vozam truhlog stojadina....
zato ti ''uspijesni'' vozaju raspale mezare na kredu po 30.000,a nemaju za kifle,dosipaju ulje stalno,krhaju im zamajci,registruju na rate,svijetle im ćek enđini i rezerve goriva,voze na celstonima i kmece po forumima i fb grupama kad im se sta pokvari...
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14273 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Ma vala i ne želim više ništa pričati, ni nekim bliskim ljudima. Radi po svom nahođenju druže pa dokle doguraš. X puta sam se našao u situaciji da neko traži savjet, ja se polomim tražeći najbolje rješenje i objašnjavajući zašto je to tako najbolje za njega, a on kaže dobro i uradi nešto što ne kontra jer ga je neko drugi nasavjetovo. A u stvari taj drugi savjet bio samo ljepši za uho. :skoljka:
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#14274 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by probook »

DonieBrasco wrote: 26/11/2022 21:08 Nikad mi nece biti jasno da neko ima na raspolaganju 50.000 KM u ova danasnja vremena, i nece da uzme novo auto za te pare nego razmatra polovno "vise klase".

Ne znam da li su kompleski u pitanju, pa neko zeli Mercedes iz 2010 sa nekom tadasnjom full opremom , taj auto je 12 jos malo 13 godina star, ima stotine hiljada na kilometrima ali eto to je "vise klasa" pa se valjda time tjesi. Ne znam zaista da li im je vaznije sta ce reci komije, kolege, (ne)prijatelji, kurcenje da se vidi da on vozi Mecku iz 2010 za koju je dao 50.000 KM, da li je zaista vazno sta je ispod haube pa neka je i staro sa kilometrazom ali je vise litara i snage. Jer eto sramota je voziti novu Skodu, Suzukija, nekog franuza, i neke druge marke koji nude krasna auta za te iste pare.

Ali zaista ne znam da li su kompleski ili sta je u pitanju, jer vidim na OLX prodaju se polova auta i za mnogo vise od 50.000 KM a pritom stara preko 10 - 12 godina sa stotine hiljada kilometrazom.
Svakome svoje!

Ja ne bih nikad, ali nikad kupio novu Daciu, nego bi uzeo auto drugo koje je preslo max 40.000 kilometara.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#14275 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Godina 2345. raspravlja se o Daciji :mrgreen:
Post Reply