INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#28426 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by daario naharis »

Ko može 3000-4000 vazda u stednji i to je to. DOpunjavati i to je sve.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#28427 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

mc-twin wrote: 24/06/2026 20:18
ShnjaZZZ wrote: 24/06/2026 09:07
mc-twin wrote: 24/06/2026 00:27 Dobro nije lose imati ako/kad je covjek u mogucnosti za "nedaj Boze", al' ne treba pretjerivati i imati neku granicu i ne ici u neke "ekstreme".
Šta bi npr bio ekstrem?
To "ekstreme" poima svako individualno. Da sad ne ponavljam nejegove postove sto je pisao, ako si upratio to je meni reci idenje u krajnot ili ti ekstrem. Svakom svacije. Ako nekog usrecuje da vidi sto vise nula na saldu, naustrb sebe i ljudi oko sebe neka mu bude.
Sta znaci naustrub sebe? Nekom draze jedno nekom drugo.
Pisao sam vec za ps5 uradim preorder. Uzmem digitalni je li bio 900km. Zove buraz na kafu reko odoh do bbi po ps5 i eto me.
Sjeli kaze ti ko djete cuj 900km dao za ps5, mislim lik se oblaci u xyz u scc.
Pa reko sad mogu za 2 milje prodati. Kaze nema sanse. Znaci ps u gepeku jos uvjek. Ja na pik eto lika daje 1800 i ja prodam.
Dosao kuci kaze zena nisi normalan toliko si htio ja ne bih nikad.
Ja sacekao tri mjeseca kupio disc verziju sa igrom i 2 kontrolera za cini mi se 1350KM.
Mene to usrecilo, uopste nije bilo naustrub mene.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#28428 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Truba wrote: 25/06/2026 09:43 Ja volim na rate placat al dodje ti ga isto

Ti stedis unaprijed ja unazad il obratno :mrgreen:
Osim stana jedino sam vesmasinu kupio na rate prije 15ak g, nisam imao prebijene a ni vesmasine
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#28429 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by daario naharis »

nepass1 wrote: 25/06/2026 10:54
Truba wrote: 25/06/2026 09:43 Ja volim na rate placat al dodje ti ga isto

Ti stedis unaprijed ja unazad il obratno :mrgreen:
Osim stana jedino sam vesmasinu kupio na rate prije 15ak g, nisam imao prebijene a ni vesmasine
Trenutno dva najjaca oruzja su kupovina na rate sa 0% kamate i kredit. BOlje mi je kupiti nesto danas na rate nego kešom za 6 mjeseci, jer znam da ce za 6 mjeseci to nesto kostati 20% skuplje.

Da kupujem nesto skuplje od 5000KM, digao bi kredit odma jer ce mi inflacija pojesti kamatu sad pa sad. Kod nas je godisnja inflacija trenutno 6.8%.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#28430 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

daario naharis wrote: 25/06/2026 12:07
nepass1 wrote: 25/06/2026 10:54
Truba wrote: 25/06/2026 09:43 Ja volim na rate placat al dodje ti ga isto

Ti stedis unaprijed ja unazad il obratno :mrgreen:
Osim stana jedino sam vesmasinu kupio na rate prije 15ak g, nisam imao prebijene a ni vesmasine
Trenutno dva najjaca oruzja su kupovina na rate sa 0% kamate i kredit. BOlje mi je kupiti nesto danas na rate nego kešom za 6 mjeseci, jer znam da ce za 6 mjeseci to nesto kostati 20% skuplje.

Da kupujem nesto skuplje od 5000KM, digao bi kredit odma jer ce mi inflacija pojesti kamatu sad pa sad. Kod nas je godisnja inflacija trenutno 6.8%.
Koji cu kurac kupovati na rate i dizati kredit ako imam 5k. O cemu pricamo?
peca777
Posts: 1294
Joined: 19/04/2019 14:08

#28431 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by peca777 »

nepass1 wrote: 25/06/2026 12:49 Koji cu kurac kupovati na rate
Pa...zasto ces davati kes ako je cijena ista? U paketu od 9KM imam karticu sa 0% kamate i provizije. Kupujem TV od 2.000KM, zasto kesirati, a ne platiti tom karticom?

Naravno, ja uvijek imam pokrice za taj iznos koji potrosim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83488
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28432 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Ziva lova se ne daje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83488
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28434 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Nepas veci burzuj od tebe djecak. Ali ti vise i kukas da ti je sve skupo :mrgreen:
tap3ah75
Posts: 7602
Joined: 07/09/2009 14:14

#28435 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

U današnje vrijeme je bolje uzeti kredit i kupovati na rate.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6609
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#28436 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

Zlatno pravilo je imati ušteđevinu koja pokriva 3 do 6 mjeseci životnih troškova u slučaju gubitka posla.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51243
Joined: 29/06/2011 23:39

#28437 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ja volim stekice, neka stekica :D bolje imati spremnih par milja nego nemati, bolje metar u guzicu nego milimetar u glavu :D

Za stekic je najveci problem gdje ga sakriti kad nisi kuci :D ima na temu sreca onih skrivenih mjesta ali zajebah se sa laznim adapterom, kao ima kabal ovo ono ali je velik da ne moze ni 20 maraka stati unutra :D moracu uzeti onu knjigu ili saksiju sa duplim dnom :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6609
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#28438 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

dječak sa šibicama wrote: 25/06/2026 16:23 Ja volim stekice, neka stekica :D bolje imati spremnih par milja nego nemati, bolje metar u guzicu nego milimetar u glavu :D

Za stekic je najveci problem gdje ga sakriti kad nisi kuci :D ima na temu sreca onih skrivenih mjesta ali zajebah se sa laznim adapterom, kao ima kabal ovo ono ali je velik da ne moze ni 20 maraka stati unutra :D moracu uzeti onu knjigu ili saksiju sa duplim dnom :D
sef u banci? teško da ima sigurnije od toga :D :D :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51243
Joined: 29/06/2011 23:39

#28439 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Sef u banci je ok ali ja volim brojati pare svako par dana, ko Baja patak :lol:
peca777
Posts: 1294
Joined: 19/04/2019 14:08

#28440 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by peca777 »

VladaFBiH wrote: 25/06/2026 16:30 sef u banci? teško da ima sigurnije od toga
Najbolji stek je imati novac negdje gdje fizicki mozes da mu prisutpis kada god ti pozelis, a da ne ovisi o drugome. Sve ostalo je rizik.

Kupoao auto, ispala mi prilika da uzmem duplo jefitnije jer covjeku trebaju pare za sahat. Otisao u banku u 14:05 da podignem 5k, kaze ne moze, zavrsen dan za kes. Pa reko sta cu? Kae bankomtat na kojem je limit 1k...tvoje pare, sigurne, ali ne raspolazes kada i kako hoces.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51243
Joined: 29/06/2011 23:39

#28441 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Bankomat zajebava sa limitima plus te deru.

Ovi govnari iz Payoneera kao imaju 30 dolaraq godisnji fee na odrzavanje, meni uzimaju u oktobru ali sad u maju, opet nekakvih 30 dolara samo sad nije za "odrzavanje racuna" vec za "odrzavanje kartice".

Dobro se podsjetih, ima da im napisem mail crvenim slovima sa dubokim osjecajem neslaganja i mirno i dostojanstveno cu da im jebem majku.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#28442 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

peca777 wrote: 25/06/2026 15:38
nepass1 wrote: 25/06/2026 12:49 Koji cu kurac kupovati na rate
Pa...zasto ces davati kes ako je cijena ista? U paketu od 9KM imam karticu sa 0% kamate i provizije. Kupujem TV od 2.000KM, zasto kesirati, a ne platiti tom karticom?

Naravno, ja uvijek imam pokrice za taj iznos koji potrosim.
Necu da razmisljam sta ce mi se odbiti i koliko. Necu da imam uopste tu karticu.
Post Reply