INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#28376 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Ma kukamo malo lihvari digli cijene ko da smo EU sa nasim standardom i tako, mada nema smisla porediti, :D :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28377 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 22/06/2026 22:28
_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2026 22:16
pepeljara wrote: 22/06/2026 20:40 da, definitivno sjever dosta skuplji, Tivoli vs Lecce 50% jeftinije u Lecce. Ali generalno Italy vs BiH standard...

Kod nas su cijene u Zivinicama iste kao i na Bascarsiji :D
Cevabdzinica Bulevar Zivinice desetka cevapa 6 KM

Cevabdzinica Hodzic Bascarsija desetka cevapa 14 KM
12KM desetka u toj cevapari u zivinicama. Kao i u tuzli.
6 KM je bilo mozda 2012. :D
E da sad vidim da je slika koju sam vidio stara 8 godina.

I stand corrected.
Beli belcan
Posts: 131
Joined: 12/10/2022 15:39

#28378 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Beli belcan »

Ljudi u KS naravno da su vece cijene kad imate prosjek 3k + platu mjesecno, u svom blizem okruzenju svi manje vise imajiu 3000 KM platu , tako da metropolis se ponekad moze priuštiti. A cijene ce past kad padne potražnja, o očito postoji itekako.
last mohicans
Posts: 18250
Joined: 09/08/2012 23:19

#28379 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Večeras svratio s ķćeri na kuglu saldoleda, 4 km, a čokolada 4.5. Opet puno..
User avatar
Capajebo
Posts: 22031
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#28380 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Capajebo »

Beli belcan wrote: 23/06/2026 00:08 Ljudi u KS naravno da su vece cijene kad imate prosjek 3k + platu mjesecno, u svom blizem okruzenju svi manje vise imajiu 3000 KM platu , tako da metropolis se ponekad moze priuštiti. A cijene ce past kad padne potražnja, o očito postoji itekako.
Tolike su nam plate da mi platimo nekog iz Zavidovica da ide na posao za nas i dajemo njemu platu od te nase plate.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51219
Joined: 29/06/2011 23:39

#28381 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Znam ravno dva covjeka sa platom +3000

Znam ih vise sto cvakaju sa strane

Brat arhitekt nema platu, ide koliko posla toliko para. Nekad za jedan poslic uzme 10k a nekad mjesecno nema ni trecinu tog posla. I smatramo ga imucnim.
Pretjeruje se sa tim "bogatim Sarajlijama" gomila raje radi za milju ipo a to je danas na ovu skupocu, malo.

Ovdje najvise imaju ljudi koji ne rade za platu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28432
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#28382 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 23/06/2026 00:48 Znam ravno dva covjeka sa platom +3000

Znam ih vise sto cvakaju sa strane

Brat arhitekt nema platu, ide koliko posla toliko para. Nekad za jedan poslic uzme 10k a nekad mjesecno nema ni trecinu tog posla. I smatramo ga imucnim.
Pretjeruje se sa tim "bogatim Sarajlijama" gomila raje radi za milju ipo a to je danas na ovu skupocu, malo.

Ovdje najvise imaju ljudi koji ne rade za platu.
Najviše imaju DŠ, penzići i ostali manje, iako ima penzića sa dobrim ino penzijama.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13196
Joined: 16/01/2007 23:38

#28383 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by banjaluka078 »

nepass1 wrote: 22/06/2026 20:45
Jebena kafa na ep pumpi iz aparata 3KM ne znam kako sam izasao, sta ocekivati
5 maraka fildžan kafe uz Vrbas neki dan. Bila 3 do prije mjesec-dva. Sad sam je platila i to je to. Nabiju cijenu, jer je jedno od najpopularnijih mjesta gdje dijaspora objeduje i izlazi, bukvalno nula ulaganja u objekat, ponudu, uslugu, godinama isti stolovi, stolice, meni, ali godišnje doba je za šišanje ovaca, izgleda.
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#28384 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

znam likove koji imaju velike plaće (općina pravnik)
uhvatim ih kako se veru obiteljski na lokalnu višnju pored ceste ko majmuni :lol:

nemam stida ali s te višnje ne bih jeo jer prolaze automobili a i imam ih gomilu na vikendici
napravio sam đem i sok

ko je ovdje bogat oni koji imaju lovu ili ja koji imam višnje

oni naravno :D
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#28385 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ozimician »

Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#28386 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
vozao sam i ja auto dok sam studirao s tim da sam ga sam sebi zaradio i još dodatno gurao starce s lovom tako da ne mora značiti da mu se kupuje auto da čim ima ići na fakultet
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#28387 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ozimician »

VladaFBiH wrote: 23/06/2026 10:20
Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
vozao sam i ja auto dok sam studirao s tim da sam ga sam sebi zaradio i još dodatno gurao starce s lovom tako da ne mora značiti da mu se kupuje auto da čim ima ići na fakultet
Kakve to ima veze s bilo cim, ja pricam o rastu standarda, nije bitno ko je kupio auto - bitno da se auto moze kupiti i da je to danas mnogo vise slucaj nego nekada.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#28388 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

Ozimician wrote: 23/06/2026 10:21
VladaFBiH wrote: 23/06/2026 10:20
Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
vozao sam i ja auto dok sam studirao s tim da sam ga sam sebi zaradio i još dodatno gurao starce s lovom tako da ne mora značiti da mu se kupuje auto da čim ima ići na fakultet
Kakve to ima veze s bilo cim, ja pricam o rastu standarda, nije bitno ko je kupio auto - bitno da se auto moze kupiti i da je to danas mnogo vise slucaj nego nekada.
pa nije ti bila dobra perspektiva ni tada jer nisu uvijek bili mamini i tatini sinovi s autima i vodili djevojku u vatru (dok se nije ofucala :D ) :)

slažem se da je standard danas značajno bolji i to se vidi u skoro svakom segmentu života ali ti se ne čini tako jer vidiš da je na "zapadu" bolje i onda ti taj napredak izgleda kao da se nije ni desio
User avatar
Isner
Posts: 1918
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#28389 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Isner »

dječak sa šibicama wrote: 23/06/2026 00:48 Znam ravno dva covjeka sa platom +3000

Znam ih vise sto cvakaju sa strane

Brat arhitekt nema platu, ide koliko posla toliko para. Nekad za jedan poslic uzme 10k a nekad mjesecno nema ni trecinu tog posla. I smatramo ga imucnim.
Pretjeruje se sa tim "bogatim Sarajlijama" gomila raje radi za milju ipo a to je danas na ovu skupocu, malo.

Ovdje najvise imaju ljudi koji ne rade za platu.
Golotinja, sirotinja... :lol:
dvajt
Posts: 458
Joined: 09/08/2022 15:47

#28390 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dvajt »

dok god se kuka dobro je :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#28391 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
Problem je sto moras nekad platiti. Ono ne mozes se izolovati od svijeta. Ne mozes dijete izolovati da ga nikad na hamburger ne odvedes ili cevape.
Kad otpremim zenu i dijete na vikendicu pet dana potrosnja mi je tri KM dnevno. Inace 30-50KM :D
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#28392 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

nepass1 wrote: 23/06/2026 10:43
Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
Problem je sto moras nekad platiti. Ono ne mozes se izolovati od svijeta. Ne mozes dijete izolovati da ga nikad na hamburger ne odvedes ili cevape.
Kad otpremim zenu i dijete na vikendicu pet dana potrosnja mi je tri KM dnevno. Inace 30-50KM :D
@nepass1 stvarni identitet!
Image

:gunjastajl:
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#28393 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

meni je najveći problem što rastu generacije kojima je normalna cijena snikerska 1.8
ili hambaša koliko veći 12
meni je to i dalje 2 3 km cijena
a snikers 0.8 :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#28394 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

Truba wrote: 23/06/2026 10:57 meni je najveći problem što rastu generacije kojima je normalna cijena snikerska 1.8
ili hambaša koliko veći 12
meni je to i dalje 2 3 km cijena
a snikers 0.8 :mrgreen:
Govoriš o x3 Snikersu ili onom malom?!
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#28395 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Naslovnica wrote: 23/06/2026 10:55
nepass1 wrote: 23/06/2026 10:43
Ozimician wrote: 23/06/2026 10:10 Dok ima ljudi koji ce to platiti tako ce i da bude.

Sjetim se vremena od prije 15-16 god. kad sam studirao, kolega s godine izveo djevojku u Vatru na kafu - i neko ga vidio - cijela godina ga zaje*avala da je teski burzuj, hajd sto su njega muski zezali, nego sto su i tu djevojku njene kolegice zezale kako je nahvatala burzuja.

Eh sad iz ove perspektive, da li bi se to desilo danas?

Isto tako tada 2-3 kolege imali auto, bili djeca bas imucnih roditelja, danas cujem kupuje se djetetu auto da ima cim ici na fakultet i muskim i zenskim. Studenti danas voze auto regulara, to nema ni u Njemackoj. :D

I pored svega jos cudjenje odakle toliko auta u gradu.
Problem je sto moras nekad platiti. Ono ne mozes se izolovati od svijeta. Ne mozes dijete izolovati da ga nikad na hamburger ne odvedes ili cevape.
Kad otpremim zenu i dijete na vikendicu pet dana potrosnja mi je tri KM dnevno. Inace 30-50KM :D
@nepass1 stvarni identitet!
Image

:gunjastajl:
Ja sam prezivljavao sa 450KM plate tj. 300 kad platim rezije tako da sam navikao na ekstremne uslove. Pet dana napravim 2x hljeb, jaja, sir, argeta, bataci, riza, krompir :mrgreen:
last mohicans
Posts: 18250
Joined: 09/08/2012 23:19

#28396 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Ma moze se, ali postane patnja i opterecenje. Hrana je preskupa, jucer sam zeni grmio, eto ti obje plate pa deveraj. Jučer kila ramsteka 28km, nekog povrca i par kg lubenice(2.5km/kg) petoba. Moze se i s manje ručak napraviti, ako ces vrtiti piletinu dok ti na usta ne izađe. Kod nas je i riba postala luksuz, da ne govorim o malo boljim, Orada, losos i sl. Ima pastrmke za manje. O slatkišima djeci, da ne govorim. Vazda im se jede nesta slatko, opet vele nista nemmmaaaa, a ja se satrah donoseci. Nama skoro litar mlijeka treba dnevno, eventualno se rastegne na dva dana.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#28397 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

nepass1 wrote: 23/06/2026 11:04
Naslovnica wrote: 23/06/2026 10:55
nepass1 wrote: 23/06/2026 10:43

Problem je sto moras nekad platiti. Ono ne mozes se izolovati od svijeta. Ne mozes dijete izolovati da ga nikad na hamburger ne odvedes ili cevape.
Kad otpremim zenu i dijete na vikendicu pet dana potrosnja mi je tri KM dnevno. Inace 30-50KM :D
@nepass1 stvarni identitet!
Image

:gunjastajl:
Ja sam prezivljavao sa 450KM plate tj. 300 kad platim rezije tako da sam navikao na ekstremne uslove. Pet dana napravim 2x hljeb, jaja, sir, argeta, bataci, riza, krompir :mrgreen:
Naglasak na riječ preživljavanje.
Ono, ništa lično, ali postoji li razlog da u 2026 čovjek u Sarajevu preživljava sa 3KM dnevno?
Ono, razumijem stari, nemoćni, penzija, težak život.
Jel' to cijena rješavanja stambenog pitanja, novog auta, školarine za djecu...
Jbte, i kada sam najmanje imao nisam preživljavao.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51219
Joined: 29/06/2011 23:39

#28398 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Nije bogat ko puno ima vec kome malo treba :D

Imam jednog druga, haj recimo drug rijetko se druzimo, on je na super poziciji naravno gurali su ga ali i sposoban je i nije guran sto je uhljup vec sto je htio da zna uci i radi. Pozicionirao se u jednoj popularnoj instituciji, putuje po Europi, od dnevnica kupio nov automobil od nekakvih 60-70k. Lijepa zena, djeca, sve super reklo bi se.
Ali jaro je svaku noc u kafani, pijan ko leva, pijanica. Ganja zenske, vjv i vara zenu, jednom mu kazem ti si vidno nesretan covjek. Kad je trijezan ide ono ma hajde bogati. Ali kad je pod gasom, ide pjanska "joj u pravu si jarane". Sta njega muci, ko to zna, obicno su takvi ljudi nesretni. U cemu je fora, nemam pojma, nismo mi sa puno manje para nesto ober sretni ali ne ubijam tugu u alkoholu :D
User avatar
Truba
Posts: 93824
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#28399 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

pusti tu suplju
bolje biti nesretan s parama nego nesretan bez para :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28400 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Truba wrote: 23/06/2026 10:57 meni je najveći problem što rastu generacije kojima je normalna cijena snikerska 1.8
ili hambaša koliko veći 12
meni je to i dalje 2 3 km cijena
a snikers 0.8 :mrgreen:
:lol:
Post Reply