jbg...u Italiji je PDV na većinu prehrambenih proizvoda 4%, a nabavne cijene proizvoda su im sigurno daleko niže nego našim trgovcima jer povlače daleko veće količine pa imaju i bolju cijenu, također i transportni lanac je daleko kraći i jednostavniji, samim time i jeftinijipepeljara wrote: ↑21/06/2026 15:15 haj ga znaj, ja prosle sedmice bio u Italiji, bas sam se sjebao koje su im cijene...
20-30% jeftinije od nas. Kafa im je 1-1.3€, pice najskuplja 12 eura na sjeveru, na jugu 4-7 eura najskuplja.
O kvaliteti usluge i ukusu hrane ne bih tu smo 5x skuplji
elem deru nas zestoko - svi u lancu ne samo market nego svi u redu.
INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#28351 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#28352 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moguce, ali se kod nas prekonoci digle cijene na silu, 3 x gorivo je raslo i padalo, ali su cijene samo rasle, bez povratka i tako...
Pa rat, pa drugi rat, pa ovo pa ono, pa marze.. mislim da se ovdje dosta ulovilo u mutnom.
Meni i dalje nije jasno kako metropolis moze najetiniju picu prodavat margarita za 16 marki
Ta cijena je u Rimu, ispred Pantheona
Pa rat, pa drugi rat, pa ovo pa ono, pa marze.. mislim da se ovdje dosta ulovilo u mutnom.
Meni i dalje nije jasno kako metropolis moze najetiniju picu prodavat margarita za 16 marki
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#28353 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
kažem ponovo, statistički, marže su se smanjile, koliko god ta činjenica boljela mnoge koji polemišu ovdje..
A pizza u Metropolisu može biti i 50KM jer je sarajlijama iz generacije Z jako bitno pojesti je u metropolisu, dok većina rimljana iste generacije ni ne zna za piceriju ispred Panteona..
A pizza u Metropolisu može biti i 50KM jer je sarajlijama iz generacije Z jako bitno pojesti je u metropolisu, dok većina rimljana iste generacije ni ne zna za piceriju ispred Panteona..
-
made_in_sarajevo
- Posts: 6955
- Joined: 06/05/2013 23:05
#28354 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Doprinjela je i fiksna plata 1030km jel sad. Posto su ovi svi na mininalce prijavljivali sad kad mora spremiti 2000 za radnika onda samo dizi. Njihova sreca rade u djelatnosti gdje ce ljudi ici ko muhe bez glave. Metropolis kakve god da cijene stavi, imat ce kupce jer je moderno biti tu. Bingo sta god da uradi i dalje ce se ici jer je to bosnjak nas dobri, posteni. I tako dalje i tako dalje. Juce odemo u roof garden malog ostavimo u igraonicu da vidi jer je onu u lukavici prekuco
, haj mi cemo u spazio kafu popiti. Produzena kafa 4km i to smo mi fukare bili, kolaci, hrana se iznosi, pive... Sto se nas tice igraonice nije cemu mala je tako da nece nas spazio zadugo vidjeti, ali imas ovih moderni koji ce i 10km kafu platiti ali da se taguje spazio. Vecinski smo kompleksasi teski i ovi hrana, trgovina to koriste zivotom. Nece ni lidl nista ultra jeftiniji biti jer sto bi, ali nama je dobro jer se konacno otvara konkurencija i izbor kupovine. Neki dan gledamo onaj paketic navijacki retrovizori, tetovaze i dva balona, u konzumu 3km u bingu 4km. Sad ce neko mene ubjedjivati da jadni bingo to nije mogao ni 2km prodavati jer ce se ugroziti, a npr djuric moze staviti mlijeko 2.8% za 1km, banane bony za 1kg po 1kg i taj da uzeti vise para nego da je drzao redovne cijene.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#28355 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Od lihvara gori su samo njihovi apologeti koji bacaju bombe da je normalno kad imas skuplje cijene nego u Italiji, Njemackoj, Austriji.
Fai jos "mi smo bogatiji od njih pa zato" ubleha.
Fai jos "mi smo bogatiji od njih pa zato" ubleha.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#28356 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Metropolis moze da stavi tu cijenu jer ima dovoljno klijentele koji je moze platiti.
Inace bacate bombe sa cijenama vani, narocito sa cijenama u restoranima i vazda poredite nase najskuplje sa njihovim jeftinocama.
Evo neki dan sam u jednoj evropskoj metropoli platio 2 pizze (margarita i burata) i 2 velike cole (velika casa u kojoj je pola led i natocena cola, dakle boga pitaj odakle sipaju) 140 KM sa baksisom. Pizze su level Barse, italijanski restoran.
Jeste u blizini glavne turisticke atrakcije, sto paralelu sa Metropolisom cini realnom.
Je li bilo gumenih pizza kod Turaka za 1/3 te cijene, pa jeste bilo. Ali imas i kod nas toga.
Karta za gradski prevoz 100 KM za 72h, flasica vode u supermarketu 3 marke, litar goriva preko 4 marke, ali zato Adidas patike kakve nemas kod nas 120 KM na snizenju, a kod nas da ih i ima bile bi 300 KM (u Hrvatskoj su 230 npr...)
Itd... itd....
Inace bacate bombe sa cijenama vani, narocito sa cijenama u restoranima i vazda poredite nase najskuplje sa njihovim jeftinocama.
Evo neki dan sam u jednoj evropskoj metropoli platio 2 pizze (margarita i burata) i 2 velike cole (velika casa u kojoj je pola led i natocena cola, dakle boga pitaj odakle sipaju) 140 KM sa baksisom. Pizze su level Barse, italijanski restoran.
Jeste u blizini glavne turisticke atrakcije, sto paralelu sa Metropolisom cini realnom.
Je li bilo gumenih pizza kod Turaka za 1/3 te cijene, pa jeste bilo. Ali imas i kod nas toga.
Karta za gradski prevoz 100 KM za 72h, flasica vode u supermarketu 3 marke, litar goriva preko 4 marke, ali zato Adidas patike kakve nemas kod nas 120 KM na snizenju, a kod nas da ih i ima bile bi 300 KM (u Hrvatskoj su 230 npr...)
Itd... itd....
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#28357 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ja nemam protiv da su cijene na bascarsiji gdje je mainly turizam skupo, ali metropolis u bingo cc nikako nije centar grada.
ž
Btw flasica vode u Italiji je 0.1 E, litar i po vode 0.2 (svaki market a da nije centar grada).
Nije poredjenja radi, nego da ponovim, kako je preko-noci kod nas cijene otisle 3x gore - dok plata nije.
Gorivo je 3x minimalno skakalo gore po marku, a nikad nije spalo ni blizu ni tom brzinom.
I kad vec poredimo mi i oni, kod njih je 1 euro ko kod nas 1 marka, tako da, dosta smo skuplji.
Da ponovim uzimaju nas lopatom.
ž
Btw flasica vode u Italiji je 0.1 E, litar i po vode 0.2 (svaki market a da nije centar grada).
Nije poredjenja radi, nego da ponovim, kako je preko-noci kod nas cijene otisle 3x gore - dok plata nije.
Gorivo je 3x minimalno skakalo gore po marku, a nikad nije spalo ni blizu ni tom brzinom.
I kad vec poredimo mi i oni, kod njih je 1 euro ko kod nas 1 marka, tako da, dosta smo skuplji.
Da ponovim uzimaju nas lopatom.
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#28358 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
pa dobro, odvadi malo, osim putera
cijene nisu baš 3x gore
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#28359 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Nisam bio u Rimu nekoliko godina, ali evo gledao sam random restorane blizu Panteona i pizza/pinsa je najjeftinija od 10.5 do 12 EUR
Npr. Bistrot al Pantheon di Rienzo ili Come 'na Vorta Pasta e Vino - Palombella...u Appetito Pizza Gourmet sto je odmah kod Panteona, krecu od 25 europejaca...
Npr. Bistrot al Pantheon di Rienzo ili Come 'na Vorta Pasta e Vino - Palombella...u Appetito Pizza Gourmet sto je odmah kod Panteona, krecu od 25 europejaca...
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#28360 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Bio sam ja zimus...cijene u eurima kolike kod nas u KM, ali kvaliteta pizze neuporediva
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#28361 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ja sam valjda jedini baksuz na svijetu koji je najgoru pizzu u zivotu pojeo u Rimu 
- Sanjarko
- Posts: 28403
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#28362 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Mi ovdje imamo na nekoliko lokacija ok pice za oko 10 KM.
-
akcija007
- Posts: 4313
- Joined: 17/05/2008 23:50
#28363 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
4 osobe u Palmi kafa + kolac svako 42 marke
- moon_walker_90
- Posts: 2901
- Joined: 21/12/2012 18:16
- Location: Ćućurak
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
-
made_in_sarajevo
- Posts: 6955
- Joined: 06/05/2013 23:05
#28366 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
za 42KM u crvenoj jabuci se ubijemo kolacima i jos se zaljevamo sokovima
. bez zajebancije kolaci su fakat dobri, bolji od binga ( taj tip trgovine), a cak neki su i jeftiniji od binga, a i veci komadi sto je jako bitno
. vala ako ce me sabirati 42KM onda cu radije u badem otici, ramiz ili tako nesto, ako nista eto u gradu si 
- banjaluka078
- Posts: 13174
- Joined: 16/01/2007 23:38
#28367 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Sjever Italije, juli prošle godine na mjestima koje nisu uz glavne turističke atrakcije. Ima skupljih.pepeljara wrote: ↑21/06/2026 15:15 haj ga znaj, ja prosle sedmice bio u Italiji, bas sam se sjebao koje su im cijene...
20-30% jeftinije od nas. Kafa im je 1-1.3€, pice najskuplja 12 eura na sjeveru, na jugu 4-7 eura najskuplja.
O kvaliteti usluge i ukusu hrane ne bih tu smo 5x skuplji
elem deru nas zestoko - svi u lancu ne samo market nego svi u redu.


Ovdje sam jela definitivno najbolju picu. https://pizzeriapositanomilano.qromo.it/
Malo bliže centru.


Doduše, maslac prejeftin.
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#28368 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
da, definitivno sjever dosta skuplji, Tivoli vs Lecce 50% jeftinije u Lecce. Ali generalno Italy vs BiH standard...
Kod nas su cijene u Zivinicama iste kao i na Bascarsiji
Kod nas su cijene u Zivinicama iste kao i na Bascarsiji
- nepass1
- Posts: 14673
- Joined: 06/07/2017 07:35
#28369 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Jebena kafa na ep pumpi iz aparata 3KM ne znam kako sam izasao, sta ocekivati
-
made_in_sarajevo
- Posts: 6955
- Joined: 06/05/2013 23:05
#28370 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Pored silnih ratova i buducih ratova koji se vec danas uzimaju u obzir, ali naravno kad se zarati nema veze sto se uzelo u obzir, nas je dobro sjebala 1000 plata. Nemamo mi ekonomije za tu odluku i zato ove uvoznike, bingo, konzum, ugostitelji logicno na takvim su pozicijama i tako je narod glup, da ovi samo nabiju cijenu da sve mi placamo. Pa onda dodjemo kazemo aaa plata mi sad 1500, ali te ovaj nabio cijenama da tebi treba jos 2x toliko. Kad se prijavljivalo na manje bilo je vise i prostora, ovako ove velike boli tuki, a ti se snalazi. Firma sa 30-35 ljudi svaki mjesec 70 000+ treba za troskove i plate. Eh posto smo se obradovali plati i nasa prava i jos da u svakoj firmi ima bar 20% uhljeba, sad placamo cehove skupoce svega. Evo sad iz binga uzeo dvije kafe 25km i jos 30km sam platio tuna, argeta, cokoladni smoki, eto uglavnom imam za jedno 6 dana po dvije konzerve pojesti i to samo da ja jedem, zena i mali nek gladuju
.
Sad ce skakati na mene ja najgori, plata moje pravo aaaa, od ove zagarantovane hiljade niko nema koristi, ove velike milionske ne racunam, oni samo dignu cijene artikala i opet mi debili sto smo ponosni na 1000 njima nabijemo milione. Prvo treba napraviti ekonomiju i takvu atmosferu da ti ta 1000 nije problem kao sto 600km nije bio problem. Jebiga ove godine je kod mnogih utanjio posao, moglo bi brzo biti sranja sa poslovima i platama.
Sad ce skakati na mene ja najgori, plata moje pravo aaaa, od ove zagarantovane hiljade niko nema koristi, ove velike milionske ne racunam, oni samo dignu cijene artikala i opet mi debili sto smo ponosni na 1000 njima nabijemo milione. Prvo treba napraviti ekonomiju i takvu atmosferu da ti ta 1000 nije problem kao sto 600km nije bio problem. Jebiga ove godine je kod mnogih utanjio posao, moglo bi brzo biti sranja sa poslovima i platama.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#28371 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Italija je ekonomsxki najpodjeljenija drzava Europe, takozvane tri Italije, Prva je na sjeverozapadu Milano Genova i Torino kao industrijski centri, Treca je sjever sjeveroistok kao tehnoloski centar i specifican je kraj u kojem svako selo ima po nekoliko tvornica ili zemljoradnju, svi rade i jako su bogati. Najveca koncentracija malih kompanija u Europi, ko je bio vidio je kako to izgleda. Zamisli industrijsku zonu u svakom selu BiH, bar onim ravnicarskim, koliko je to mocno.
Druga Italija njih jebe, ona juzna, sirotinja. Dok se sjever razvijao unazad dva stoljeca, ovi na jugu su u 20 stoljece usli sa feudalizmom. Nesto kao ujedinjena Njemacka, i Italija je ujedinjena i razlike su ostale. Ima tu i do mentaliteta juga, svi znamo sta je gomora, ndrageta i koza nostra.
Sjever je bogat pa i skup, jug sve obrnuto. Inace najgore podrucje u Europi za drumske radnike, Marsej sa Arapima je mila majka, u Napulju te skicaju na svakom cosku a tek po drumovima. I sta jos je interesantno, prodavacice ljubavi, sve loko ceste po Italiji vrve prostitutkama imaju zene standove. Parkira auto, izbaci suncobran, onu stolicu za plazu samo fali kartonski natpis "pusenje 3000 lira, za duplu posadu popust"
Druga Italija njih jebe, ona juzna, sirotinja. Dok se sjever razvijao unazad dva stoljeca, ovi na jugu su u 20 stoljece usli sa feudalizmom. Nesto kao ujedinjena Njemacka, i Italija je ujedinjena i razlike su ostale. Ima tu i do mentaliteta juga, svi znamo sta je gomora, ndrageta i koza nostra.
Sjever je bogat pa i skup, jug sve obrnuto. Inace najgore podrucje u Europi za drumske radnike, Marsej sa Arapima je mila majka, u Napulju te skicaju na svakom cosku a tek po drumovima. I sta jos je interesantno, prodavacice ljubavi, sve loko ceste po Italiji vrve prostitutkama imaju zene standove. Parkira auto, izbaci suncobran, onu stolicu za plazu samo fali kartonski natpis "pusenje 3000 lira, za duplu posadu popust"
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#28372 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Cevabdzinica Bulevar Zivinice desetka cevapa 6 KM
Cevabdzinica Hodzic Bascarsija desetka cevapa 14 KM
EDIT: Zivinice ipak 12 KM
Last edited by _BataZiv_0809 on 22/06/2026 22:39, edited 1 time in total.
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#28373 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Auu povlacim za Zivinice... Tuzla definitivno prati Sa cijene.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#28374 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ubi me ako kontam smisao poredjenja cijena restorana. Kakve zakljucke izvodite iz toga?
Hocete li da stavim sliku cijena iz turske picerije pa da kazete kako je skuplje u sarajevu nego u dojclandu, ili da stavim sliku cijena u michelin 2 zvijezde, pa da zakljucite da je u sarajevu jeftinije nego u njemackoj?
Hocete li da stavim sliku cijena iz turske picerije pa da kazete kako je skuplje u sarajevu nego u dojclandu, ili da stavim sliku cijena u michelin 2 zvijezde, pa da zakljucite da je u sarajevu jeftinije nego u njemackoj?
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#28375 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
12KM desetka u toj cevapari u zivinicama. Kao i u tuzli._BataZiv_0809 wrote: ↑22/06/2026 22:16Cevabdzinica Bulevar Zivinice desetka cevapa 6 KM
Cevabdzinica Hodzic Bascarsija desetka cevapa 14 KM
6 KM je bilo mozda 2012.
