Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24376 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

jeza u ledja wrote: 11/05/2025 15:57 @elcaliente
Hvala na isrcpnom objasnjenju. Interesantno za procitati.
Ja nisam skonto je to Minhen ili?

Ako je stan u predgraju 650k i renta samo 1,5k za 80 kvadrata u centru, to mi zvuci manje nego sto sam mislio za najskuplji grad u DE.

I ako je tako, kakve su cijene u ostalim vecim gradovima u usporedbi? (Berlin, Hamburg, Stuttgart, Frankfurt)
Jeste za Mihen.
Nema vise takvih kirija, to su stari ugovori, 2017 godina.
Mi smo prije imali stan od pivare sa roditeljima kirije smjesne pa na onda sve izbacili radi gentrifikacije. Bilo je oko 300 stanova i samo pismo i vozdrica svima nam.
Neznam kakve su kirije negdje drugo ali znam da uvjek kazu na tv po jacini kirija: Minhen, Hamburg, Frankfurt, Stuttgart po velikim gradovima. A sto tice malih mjesta tu su ova Bavarska jezera ubitacna ali tamo i zivi vecinom bolja klasa drustva.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50653
Joined: 29/12/2005 01:20

#24377 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24378 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:23 A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24379 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 11/05/2025 16:07 Zavisi kad je potpisan ugovor, ko je uletio prije Ukrajine 2022, a posebno prije korone ili tokom (2020 god.) - taj je dobro prosao s kirijama.
Poslije je postalo problem naci stan.

Ja poznajem osobe koje u gradovima Essen i Dortmund placaju 400-500€ warm (s rezijama, osim interneta i struje) za 50m2.
To je ovdje normalno u jeftinijim kvartovima.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24380 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

elcaliente wrote: 11/05/2025 16:25
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:23 A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
U Minhenu ili...?
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24381 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 11/05/2025 16:26
elcaliente wrote: 11/05/2025 16:25
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:23 A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
U Minhenu ili...?
Minhen i ovaj Oberbayern.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24382 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 11/05/2025 16:07 Zavisi kad je potpisan ugovor, ko je uletio prije Ukrajine 2022, a posebno prije korone ili tokom (2020 god.) - taj je dobro prosao s kirijama.
Poslije je postalo problem naci stan.

Ja poznajem osobe koje u gradovima Essen i Dortmund placaju 400-500€ warm (s rezijama, osim interneta i struje) za 50m2.
Ma vaš dio Njemačke je uvijek bio skup.

Cijeli svoj život slušam viceve o kirijama u Minhenu.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24383 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 11/05/2025 15:37
Banka trazi da kupac mora pokriti sve ove gore troskove koji su pored same cijene stana i da nesto novca imas koji su troskovi za sam stan.
Meni banka ni to nije trazila. Rekli mi "kamata za finansiranje 100% stana je tolika, preko 100% finansiranje (znaci plus troskovi kupovine) je kamata za 0.2% veca, a ako hoces da ti finansiramo manje od 100% (znaci moje ucesce), kamata je 0.2% manja. Znaci 1000€ ucesca je dovoljno.
Meni je ovo bilo na osnovu moje plate, zeninu platu nisu ni uzimali u obzir, rekli ostavite njeni platu za jos jedan stan kao investiciju.

Sve je do boniteta, dzaba narod isprepadan ovim pricama neupucenih, traze ti 20%, 50% itd...
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24384 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 11/05/2025 16:28
elcaliente wrote: 11/05/2025 15:37
Banka trazi da kupac mora pokriti sve ove gore troskove koji su pored same cijene stana i da nesto novca imas koji su troskovi za sam stan.
Meni banka ni to nije trazila. Rekli mi "kamata za finansiranje 100% stana je tolika, preko 100% finansiranje (znaci plus troskovi kupovine) je kamata za 0.2% veca, a ako hoces da ti finansiramo manje od 100% (znaci moje ucesce), kamata je 0.2% manja. Znaci 1000€ ucesca je dovoljno.
Meni je ovo bilo na osnovu moje plate, zeninu platu nisu ni uzimali u obzir, rekli ostavite njeni platu za jos jedan stan kao investiciju.

Sve je do boniteta, dzaba narod isprepadan ovim pricama neupucenih, traze ti 20%, 50% itd...
Zavisi koliko te banka zna.

Ali većini definitivno traže to.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24385 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

sehohari wrote: 11/05/2025 16:30
izvrsni direktor wrote: 11/05/2025 16:28
elcaliente wrote: 11/05/2025 15:37
Banka trazi da kupac mora pokriti sve ove gore troskove koji su pored same cijene stana i da nesto novca imas koji su troskovi za sam stan.
Meni banka ni to nije trazila. Rekli mi "kamata za finansiranje 100% stana je tolika, preko 100% finansiranje (znaci plus troskovi kupovine) je kamata za 0.2% veca, a ako hoces da ti finansiramo manje od 100% (znaci moje ucesce), kamata je 0.2% manja. Znaci 1000€ ucesca je dovoljno.
Meni je ovo bilo na osnovu moje plate, zeninu platu nisu ni uzimali u obzir, rekli ostavite njeni platu za jos jedan stan kao investiciju.

Sve je do boniteta, dzaba narod isprepadan ovim pricama neupucenih, traze ti 20%, 50% itd...
Zavisi koliko te banka zna.

Ali većini definitivno traže to.
Upoznali me tad kad su mi ponudili. Posaljes upit u vise banaka i ides na sastanke.
Moja banka (Sparkasse) je najlosije kamate ponudila, tj najvece.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24386 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

izvrsni direktor wrote: 11/05/2025 16:28
elcaliente wrote: 11/05/2025 15:37
Banka trazi da kupac mora pokriti sve ove gore troskove koji su pored same cijene stana i da nesto novca imas koji su troskovi za sam stan.
Meni banka ni to nije trazila. Rekli mi "kamata za finansiranje 100% stana je tolika, preko 100% finansiranje (znaci plus troskovi kupovine) je kamata za 0.2% veca, a ako hoces da ti finansiramo manje od 100% (znaci moje ucesce), kamata je 0.2% manja. Znaci 1000€ ucesca je dovoljno.
Meni je ovo bilo na osnovu moje plate, zeninu platu nisu ni uzimali u obzir, rekli ostavite njeni platu za jos jedan stan kao investiciju.

Sve je do boniteta, dzaba narod isprepadan ovim pricama neupucenih, traze ti 20%, 50% itd...
Meni su je proslog mjeseca trazila svaka banka te troskove a stan bi mi financirali full.
Al to se ne ispalti jer bi platio oko 140 hiljada eura kamate vise.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50653
Joined: 29/12/2005 01:20

#24387 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

elcaliente wrote: 11/05/2025 16:25
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:23 A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
Ne znam zasto sam ja konto da je drasticno skuplje. :-)

Al shvatam, sve je bitno u odnosu na lokalne zarade.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24388 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:36
elcaliente wrote: 11/05/2025 16:25
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:23 A imas li predstavu koliko bi tih 1500 bilo sad?
Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
Ne znam zasto sam ja konto da je drasticno skuplje. :-)

Al shvatam, sve je bitno u odnosu na lokalne zarade.
Pa u tome i jeste fol.

Zarada nije kao takva veća.
Ja ako počnem dole raditi kao ljekar neću automatski dobiti veću platu, ili inženjer. Isto važi za mehaničare, radnika u općini i tkd.

Fol je u tome da Minhen ima veliki broj sjedišta kompanija poput BMW-a, Apple isto nešto ima... veliki broj ljudi sa visokoplaćenim poslovima. Ali kao obični fizikaner si apsolutno jeban tu.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24389 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 11/05/2025 16:39
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:36
elcaliente wrote: 11/05/2025 16:25

Imam tacno trosobni stanovi sada idu od 2100eur pa nagore.
Ne znam zasto sam ja konto da je drasticno skuplje. :-)

Al shvatam, sve je bitno u odnosu na lokalne zarade.
Pa u tome i jeste fol.

Zarada nije kao takva veća.
Ja ako počnem dole raditi kao ljekar neću automatski dobiti veću platu, ili inženjer. Isto važi za mehaničare, radnika u općini i tkd.

Fol je u tome da Minhen ima veliki broj sjedišta kompanija poput BMW-a, Apple isto nešto ima... veliki broj ljudi sa visokoplaćenim poslovima. Ali kao obični fizikaner si apsolutno jeban tu.
Kod mene google preko puta stana i uglavnom su stanari okolo mene u zgradama ljudi iz google i salesforce.
Ima Microsoft u Minhenu, pa MTU, MAN itd.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24390 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

elcaliente wrote: 11/05/2025 16:44
sehohari wrote: 11/05/2025 16:39
jeza u ledja wrote: 11/05/2025 16:36

Ne znam zasto sam ja konto da je drasticno skuplje. :-)

Al shvatam, sve je bitno u odnosu na lokalne zarade.
Pa u tome i jeste fol.

Zarada nije kao takva veća.
Ja ako počnem dole raditi kao ljekar neću automatski dobiti veću platu, ili inženjer. Isto važi za mehaničare, radnika u općini i tkd.

Fol je u tome da Minhen ima veliki broj sjedišta kompanija poput BMW-a, Apple isto nešto ima... veliki broj ljudi sa visokoplaćenim poslovima. Ali kao obični fizikaner si apsolutno jeban tu.
Kod mene google preko puta stana i uglavnom su stanari okolo mene u zgradama ljudi iz google i salesforce.
Ima Microsoft u Minhenu, pa MTU, MAN itd.
Upravo to.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24391 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 11/05/2025 16:47
elcaliente wrote: 11/05/2025 16:44
sehohari wrote: 11/05/2025 16:39

Pa u tome i jeste fol.

Zarada nije kao takva veća.
Ja ako počnem dole raditi kao ljekar neću automatski dobiti veću platu, ili inženjer. Isto važi za mehaničare, radnika u općini i tkd.

Fol je u tome da Minhen ima veliki broj sjedišta kompanija poput BMW-a, Apple isto nešto ima... veliki broj ljudi sa visokoplaćenim poslovima. Ali kao obični fizikaner si apsolutno jeban tu.
Kod mene google preko puta stana i uglavnom su stanari okolo mene u zgradama ljudi iz google i salesforce.
Ima Microsoft u Minhenu, pa MTU, MAN itd.
Upravo to.
A ne smijemo zaboraviti da je Minhen isto glavno sjediste moje branse osiguranja u Njemackoj.
Sto znaci da oni dobit ulazu ovdje a to uglavnom nekretnine i zemljista. Sto sve poskupljuje.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24392 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Jos jednu interesatnu stvar mi je rekao financijski savjetnik:
Trenutno je zivotni ciklus zgrada koje su gradjene 70 godina zavrsen i te su se zgrade uveliko sanierale,u sljedecih 10 godina dolaze zgrade iz 80tih i 90tih godina kojima se zivotni ciklus zavrsava i moraju se sanirati. Tako da se ti troskovi moraju uracunati pri kupovini.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24393 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 11/05/2025 19:20 Jos jednu interesatnu stvar mi je rekao financijski savjetnik:
Trenutno je zivotni ciklus zgrada koje su gradjene 70 godina zavrsen i te su se zgrade uveliko sanierale,u sljedecih 10 godina dolaze zgrade iz 80tih i 90tih godina kojima se zivotni ciklus zavrsava i moraju se sanirati. Tako da se ti troskovi moraju uracunati pri kupovini.
Fasada na oko 15-20 godina, valjski prozori i vrata 25-30 godina, intalacije struje i vode na oko 40-50 godina itd nepisano pravilo naravno.
Sad ima jos i dodatni pritisak zbog energetske efikasnosti.
U mojoj zgradi me docekala obnova fasade, tacno na 20 godina starosti zgrada. Obnavlja se iz fonda (Instandhaltungsrücklage). A vec je naruceno da se pregleda podzemna garaza, vjerovatno je to sljedece..
pozitivno je i kod novih zgrada sto se godinama skuplja lova ba racunu, jer nema nikakvih izdataka velikih.

Ja ne bi ni pomislio na nesto starije od 20-30 godina
User avatar
Rockefeller
Posts: 8701
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24394 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

gledam kako da se uvalim za zemljiste i izgradnju kuce jedno 400 hiljada ojro, valja se ubit
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24395 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Rockefeller wrote: 11/05/2025 21:23 gledam kako da se uvalim za zemljiste i izgradnju kuce jedno 400 hiljada ojro, valja se ubit
Ma zakolji se, jedan je život jebo ga ti :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 8701
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24396 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

ZoomZoomKiwi wrote: 11/05/2025 21:24
Rockefeller wrote: 11/05/2025 21:23 gledam kako da se uvalim za zemljiste i izgradnju kuce jedno 400 hiljada ojro, valja se ubit
Ma zakolji se, jedan je život jebo ga ti :mrgreen:
zaklat cu se vjerovatno, samo mi je sad bitno naci ovdje gdje sam jedno zemljiste al‘ ko ga za sta, nije problem ni da se preselim u neki drugi dio grada
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24397 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Rockefeller wrote: 11/05/2025 21:28
ZoomZoomKiwi wrote: 11/05/2025 21:24
Rockefeller wrote: 11/05/2025 21:23 gledam kako da se uvalim za zemljiste i izgradnju kuce jedno 400 hiljada ojro, valja se ubit
Ma zakolji se, jedan je život jebo ga ti :mrgreen:
zaklat cu se vjerovatno, samo mi je sad bitno naci ovdje gdje sam jedno zemljiste al‘ ko ga za sta, nije problem ni da se preselim u neki drugi dio grada
Ma za manje od 400k€ možeš uzeti sebi ovako nešto:

https://www.realestate.co.nz/42797138/r ... &utm_term=

5 minuta od parka, osnovne škole, vrtića, trgovina, jezera, ma sve je tu :mrgreen:


Ja ti nađem posao i gassss, jebo Europu :mrgreen:
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24398 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Ozimician wrote: 11/05/2025 01:26
swanfilter wrote: 11/05/2025 00:12
Bobi wrote: 11/05/2025 00:02 Koliko ih se vratilo?
Toliko, da nema smisla spominjati ...

Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
Imas li igdje podatke za ovo? Zna li se uopste koliko ima Bosanaca u Sloveniji?

Ovo sto govoris nije realno bas, ispade da Bosanaca u Sloveniji ima onda barem 20%. Zasto nemaju politicku stranku onda?
Godinama unazad sam naletio na brojku od 60 000 Bosnjaka. Isto sam naletio, jel popis iz 2002, a koji biljezi 10 000 Muslimana.

2023 intervju sa nasim Veleposlanikom, koji govori o 100 000+ naroda sa nasim dokumentima.

2022 je agencija za statistiku biljezila 50 prijava ili izdanih dozvola dnevno za BH građane, slagacu.

U Slo status manjine imaju Talijani, Mađari i Romi. Mada je njih zajedno kakvih 25 000.

Senad Jusic je glavni kod policije. I tesko Slovencima za prezvakati.

Do dzamije se doslo nakon skoro 50 godina moljakanja. Izgrađena je u vrijeme Covida, al ja ezana jos nisam cuo.

Bas me zanima odaziv u javnosti po pitanju stranke.

Kontam da je danas naroda koji ima BH korijene do 200 000.

Zadnji obuhvatan popis se desio 2002. I od tada se situacija uveliko promijenila. Al bas.

Danas SURS navodi 10 i nesto % stranog stanovnistva.

Malo se glupiram, al kada sam ja dosao 2004 godine, viđao sam ono crnaca koji su igrali za Olimpiju i Geoplin. Nesto Kineza kada bih isao jesti u ona 3 njihova restorana. I jos manje Indijaca koji su pored fakulteta imali nekakav poslovni ured.

Bukvalno, prva veca navala stranaca desava se sa Erasmus razmjenom studenata.
Last edited by swanfilter on 12/05/2025 00:23, edited 1 time in total.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24399 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Karikaturist wrote: 11/05/2025 15:12 Jebes tu zemlju đe doktor sebi ne moze stan kupit’
Al nesto je trulo u drzavi u kojoj doktori gotovinom pokupuju stanove kao i Dino Merlin, koji je kupio dva. U pitanju je blok sa vlastitom prodavnicom, restoranom. Cijena kvadrata skoro 10 000 ...
User avatar
Rockefeller
Posts: 8701
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24400 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

ZoomZoomKiwi wrote: 11/05/2025 22:19
Rockefeller wrote: 11/05/2025 21:28
ZoomZoomKiwi wrote: 11/05/2025 21:24

Ma zakolji se, jedan je život jebo ga ti :mrgreen:
zaklat cu se vjerovatno, samo mi je sad bitno naci ovdje gdje sam jedno zemljiste al‘ ko ga za sta, nije problem ni da se preselim u neki drugi dio grada
Ma za manje od 400k€ možeš uzeti sebi ovako nešto:

https://www.realestate.co.nz/42797138/r ... &utm_term=

5 minuta od parka, osnovne škole, vrtića, trgovina, jezera, ma sve je tu :mrgreen:


Ja ti nađem posao i gassss, jebo Europu :mrgreen:
joj spice, haos

jedina opcija da iz DE idem jeste Svica ali to je na dugom schapu :mrgreen:
Post Reply