Mozes i tri.
I ti pises samo da bi replicirao.
Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Na zapadu ko je kupio nekretninu prije 10 godina sad je moze za duplo prodati.sehohari wrote: ↑10/05/2025 22:11Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Pa, taj dzeparac moze biti i rata kredita za jos jednu nekretninu vani ...ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Fol je u tome da je kuća sa tri sprata jeftinija nego tri stana_BataZiv_0809 wrote: ↑10/05/2025 22:11Mozes i tri.
I ti pises samo da bi replicirao.
Vidi objašnjene gore.izvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 22:38A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat
Da, ali treba ti manje love da startaš.ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:16Na zapadu ko je kupio nekretninu prije 10 godina sad je moze za duplo prodati.sehohari wrote: ↑10/05/2025 22:11Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Prilicno sam siguran da ovo ne pije vode.sehohari wrote: ↑10/05/2025 22:40Vidi objašnjene gore.
Jednostavno, imati kuću na dva-tri sprata je jeftinije nego imati tri stana. A razlika u kiriji nije baš tolika.
Jesu vala naprimali fizikanera i majstora u zadnje vrijeme.swanfilter wrote: ↑11/05/2025 00:12Toliko, da nema smisla spominjati ...
Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
Gdje nalaziš ove podatke?Ozimician wrote: ↑11/05/2025 00:39 Ovo su netto brojke.
Evo sad sam ponovo pogledao, prema preliminarnim podacima Njemacke savezne agencije za statistiku od 15.04.2025 (konacni izlaze u julu). Zapravo je 7K.
2024:
Dolasci iz BiH u Njemacku: 16 921
Iz Njemacke u BiH: 9 932
Netto: 6 989
2023: 21 083 10 051 11 032
2022: 21 569 10 073 11 496
2021: 18 885 8 287 10 598
2020: 17 462 8 544 8 918 (korona)
Zadnja kolona je netto. Za ostale godine su konacni podaci prikazani, a za 2024 preliminarni.
Zanimljivo je sto se tice osoba s njemackim drzavljanstvom, njih je vise doselilo iz Njemacke u BiH, nego iz BiH u Njemacku - ali te brojke su zanemarive 120 vs 180 osoba.
Imas li igdje podatke za ovo? Zna li se uopste koliko ima Bosanaca u Sloveniji?swanfilter wrote: ↑11/05/2025 00:12Toliko, da nema smisla spominjati ...
Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
Bude dovoljno za down payment.ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Upravo tako.jeza u ledja wrote: ↑11/05/2025 01:34Bude dovoljno za down payment.ultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Tih 20% je kljucno. Jebo taj djeparac.
Znam, u Hrvatskoj se odjavljuju, jer žive vani i radi poreza.swanfilter wrote: ↑10/05/2025 21:57Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.
Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.
Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.
Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
Nekad bilo druze, sada cijena nekretnina u Capajebu i Moctapu su toliko drasticne skocile da ti mogu pokriti dobar dio nekretnine vani. Naravno osim ako si toliko xxxxx pa zivis u Minhenu, onda nek ti je najveci drug na pomociultima_palabra wrote: ↑10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
izvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 22:38A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat