Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24326 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

sehohari wrote: 10/05/2025 21:59
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
Mozes i tri.
I ti pises samo da bi replicirao.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24327 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#24328 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ultima_palabra »

sehohari wrote: 10/05/2025 22:11
ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).
Na zapadu ko je kupio nekretninu prije 10 godina sad je moze za duplo prodati.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24329 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Pa, taj dzeparac moze biti i rata kredita za jos jednu nekretninu vani ...
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24330 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 22:11
sehohari wrote: 10/05/2025 21:59
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
Mozes i tri.
I ti pises samo da bi replicirao.
Fol je u tome da je kuća sa tri sprata jeftinija nego tri stana
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#24331 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

kakva rasprava zadnje dvije stranice... cekamo da se dodje do onog zakljucka da je bolje imati para nego ne imati?
Last edited by belfy on 10/05/2025 22:38, edited 1 time in total.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24332 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

sehohari wrote: 10/05/2025 21:59
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24333 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 22:38
sehohari wrote: 10/05/2025 21:59
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat
Vidi objašnjene gore.

Jednostavno, imati kuću na dva-tri sprata je jeftinije nego imati tri stana. A razlika u kiriji nije baš tolika.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24334 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:16
sehohari wrote: 10/05/2025 22:11
ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Ljudi koji su kupili kuću na Ilidži za 100-150 hiljada 2000-ih sada istu mogu prodati za makar dvostruku cijenu (a zapravo i još više).
Na zapadu ko je kupio nekretninu prije 10 godina sad je moze za duplo prodati.
Da, ali treba ti manje love da startaš.

U tome i jeste fol. Ti ako živiš u Minhenu ne možeš UOPĆE da kupiš stan, i nikako ne profitiraš od porasta nekretnina jer ti u startu fali kapitala da sebi kupiš nešto. U Sarajevu kupiš i imaš šansu da učestvuješ u porastu nekretnina. Naravno da je manja cijena, ali manje si i platio.

S tim da se precjenuje cijena nekretnina u Njemačkoj ovdje, u Dizeldorfu se može naći kvadrat stana za 3 milje eura i manje, nije toooolikaaaa razlika sa npr. Sarajevom.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24335 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

sehohari wrote: 10/05/2025 22:40
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 22:38
sehohari wrote: 10/05/2025 21:59

U kući na tri sprata možeš dca izdati.
A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat
Vidi objašnjene gore.

Jednostavno, imati kuću na dva-tri sprata je jeftinije nego imati tri stana. A razlika u kiriji nije baš tolika.
Prilicno sam siguran da ovo ne pije vode.

Hrpa stvari oko kuce, a o kojim sam moras voditi brigu i o svom trosku.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#24336 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dok smo se mi ovdje raspravljali, u 2024 god je 6K Bosanaca i Hercegovaca napustilo zemlju u pravcu Njemacke. :-D
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24337 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bobi »

Koliko ih se vratilo?
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24338 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Bobi wrote: 11/05/2025 00:02 Koliko ih se vratilo?
Toliko, da nema smisla spominjati ...

Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24339 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

swanfilter wrote: 11/05/2025 00:12
Bobi wrote: 11/05/2025 00:02 Koliko ih se vratilo?
Toliko, da nema smisla spominjati ...

Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
Jesu vala naprimali fizikanera i majstora u zadnje vrijeme.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#24340 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ovo su netto brojke.

Evo sad sam ponovo pogledao, prema preliminarnim podacima Njemacke savezne agencije za statistiku od 15.04.2025 (konacni izlaze u julu). Zapravo je 7K.

2024:
Dolasci iz BiH u Njemacku: 16 921
Iz Njemacke u BiH: 9 932
Netto: 6 989



2023: 21 083 10 051 11 032
2022: 21 569 10 073 11 496
2021: 18 885 8 287 10 598
2020: 17 462 8 544 8 918 (korona)

Zadnja kolona je netto. Za ostale godine su konacni podaci prikazani, a za 2024 preliminarni.

Zanimljivo je sto se tice osoba s njemackim drzavljanstvom, njih je vise doselilo iz Njemacke u BiH, nego iz BiH u Njemacku - ali te brojke su zanemarive 120 vs 180 osoba.

Sto se tice "razmjene stanovnistva" sa EU drzavama, Njemacka je 2024 god. zavrsila u minusu od ca. 200k - 80k osoba sa njemackim drzavljanstvom je napustilo Njemacku u pravcu drugih EU drzava i jos ca. 120k osoba sa drugim EU drzavljanstvom je napustilo Njemacku.

Po netto useljavanju u 2024 god. prednjace Ukrajina: 120 955, Sirija: 75 588; Indija: 41 035; Turska: 41 029; Afganistan: 32 947
User avatar
Didier
Posts: 3783
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24341 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 11/05/2025 00:39 Ovo su netto brojke.

Evo sad sam ponovo pogledao, prema preliminarnim podacima Njemacke savezne agencije za statistiku od 15.04.2025 (konacni izlaze u julu). Zapravo je 7K.

2024:
Dolasci iz BiH u Njemacku: 16 921
Iz Njemacke u BiH: 9 932
Netto: 6 989



2023: 21 083 10 051 11 032
2022: 21 569 10 073 11 496
2021: 18 885 8 287 10 598
2020: 17 462 8 544 8 918 (korona)

Zadnja kolona je netto. Za ostale godine su konacni podaci prikazani, a za 2024 preliminarni.

Zanimljivo je sto se tice osoba s njemackim drzavljanstvom, njih je vise doselilo iz Njemacke u BiH, nego iz BiH u Njemacku - ali te brojke su zanemarive 120 vs 180 osoba.
Gdje nalaziš ove podatke?

I kako se zna je li neko otišao iz Njemačke u BiH, osim ako se odjavi s adrese i javi u ambasadu da vrati boravišnu dozvolu?

Ima gomila ljudi sa stalnim dozvolama koji su više u Bosni nego u Njemačkoj.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#24342 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

destatis.de - Portal njihove agencije za statisitku.
Imas i ovdje cijele baze podataka, samo pretraga nije bas intuitivna: https://www-genesis.destatis.de/datenbank/online/


Mora se odjaviti sa adrese i vratiti boravisnu dozvolu, ne u ambasadi, nego u lokalnom uredu.

Za te sto zive na relaciji tamo-vamo, oni ne ulaze u ovu statistiku, dakle ovo su samo odjavljeni.
Pri napustanju Njemacke jako pametno se odjaviti, da te ne bi ganjala porezna i zdravstveno (sooner or later). Uz to u BH-konzulatu mozes zatraziti potvrdu o selidbi i onda na sve stvari koje prevozis (uvozis) u BiH tokom selidbe ne placas carinu, npr. auto.
Znam da dosta nasih penzionera koji imaju i djecu u Njemackoj se nikad ne odjavljuju, najvise radi zdravstvenog (ako im zatreba neka operacija i sl.) i zbog toga sto se penzija pri selidbi (odjavi) iz Njemacke umanjuje. Oni nisu u ovoj statistici.

Zanimljivo je da je Hrvatska po netto minusu na 2. mjestu, odmah poslije Poljske, ali kako se prica, jedan dio razloga masovnog povratka Hrvata jeste sto im je hrvatska porezna skocila na vrat zadnjih par godina (razmjena podataka sa Njemackom), a do tad su vrsili zestoke malverzacije (rezidentnost, izbjegavanje placanja poreza u obje drzave) i tome se sad stalo u kraj, pa im se vise ne isplati toliko. Perks of EU i nepostojanja radnih dozvola za njih. Isto tako je i fluktuacija Bugara, Rumuna, Mađara velika.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#24343 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

swanfilter wrote: 11/05/2025 00:12
Bobi wrote: 11/05/2025 00:02 Koliko ih se vratilo?
Toliko, da nema smisla spominjati ...

Jedna mala Slovenija prvi put od 91 godine biljezi vise zaposlenih stranaca nego domacih. I najvise njih iz BiH ...
Imas li igdje podatke za ovo? Zna li se uopste koliko ima Bosanaca u Sloveniji?

Ovo sto govoris nije realno bas, ispade da Bosanaca u Sloveniji ima onda barem 20%. Zasto nemaju politicku stranku onda?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50652
Joined: 29/12/2005 01:20

#24344 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Bude dovoljno za down payment.
Tih 20% je kljucno. Jebo taj djeparac.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24345 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

jeza u ledja wrote: 11/05/2025 01:34
ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Bude dovoljno za down payment.
Tih 20% je kljucno. Jebo taj djeparac.
Upravo tako.

A u mom slučaju čak i puno, puno više od tih 20%.

Gledajući trenutno tržište nekretnina ovdje i kurs NZD/BAM, vjerujem da bih mogao imati i više od 60% za neku pristojnu kuću ovdje.


No, o tom po tom.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24346 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

swanfilter wrote: 10/05/2025 21:57
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 21:07
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:05

Ne kvotaj me ti. Potpuno me ignorisi.

Pa pišeš glupost, toliko ljudi to prakticira.
Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.

Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.

Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.

Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
Znam, u Hrvatskoj se odjavljuju, jer žive vani i radi poreza.

Dijaspora nije kriva jer država BiH ne radi svoj posao.

Prebivalište i boravište ne ograničavaju život na obje strane.

Živjeti na dvije adrese podrazumijeva boravište i prebivalište.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24347 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

ultima_palabra wrote: 10/05/2025 22:06 Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
Nekad bilo druze, sada cijena nekretnina u Capajebu i Moctapu su toliko drasticne skocile da ti mogu pokriti dobar dio nekretnine vani. Naravno osim ako si toliko xxxxx pa zivis u Minhenu, onda nek ti je najveci drug na pomoci :D Jos ako si zavrsio u Svedskoj ili Norveskoj gdje je kruna toliko slaba zadnjih par godina da ces na kursu ostvariti ogromnu razliku.

Doduse, ja sam onaj tip sto nikad ne bih prodao ni ekser u Bosni.
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#24348 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Optimus09 »

:D :D :D
Last edited by Optimus09 on 19/05/2025 06:47, edited 1 time in total.
User avatar
Didier
Posts: 3783
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24349 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

@Ozimician koliko je tebi ostalo do državljanstva, i jesi li uspio kupiti nekretninu dosad?

Koliko znam, ti si u nekom malom mjestu, pa pretpostavljam da je tu lakše. Ako nisi, možeš li nam reći zašto?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24350 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 22:38
sehohari wrote: 10/05/2025 21:59
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
A u kuci od 12 spratova, mozes 11 izdat
:lol:
Post Reply