Ma imate manje aerotaxi službe.ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:04Pa jest, ali ćejf je oboje vjeruj. Let je skroz druga dimenzija slobode.
Sve znam, polako tek sam stigao.KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 18:13Djeca brzo uče, a ti uzmi PPL, ali moraš imati godišnje određeni broj sati letenja. Rentanje je prihvatljivo, ali moraš obratiti pažnju ko održava avion. Pronađi novog lokalnog Fahru pilota za početak.ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 12:18
Pa ne bih baš rekao.
Više je do činjenice da je Aotearoa veća od BiH 5.25x, a ima samo 1.63x više stanovnika.
Odnosno gustina naseljenosti je tek 19st/km2
To je to, Aljaska je još jača što se toga tiče, tamo je avion sve .![]()
Bit će i PPL a možda bude i kakav nebeski soko’. Sve zavisi šta ćemo sa nekretninom u BiH i šta ćemo ovdje kupiti.
Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24301 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24302 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:15B kategorija pokriva 18m??ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:01Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima![]()
Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.
Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.![]()
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.
C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.
Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24304 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:20Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:15B kategorija pokriva 18m??ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:01
Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima![]()
Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.
Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.![]()
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.
C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.
Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
-
BiBi911
- Posts: 5325
- Joined: 09/12/2018 17:47
#24305 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I ja sam razmisljao prodat stan u SA i nakon 8 god u DE ja kupim jos jedan u SA. Sto to mi nikada nece bit jasnoZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:21Misliš?
Nisam još načisto, ali bi mi odlično došlo za početni kapital ovdje. We'll see.![]()
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24306 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IRKraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:22Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:20Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.
C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.
Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 10/05/2025 20:24, edited 1 time in total.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- B6Redhell
- Posts: 7814
- Joined: 25/12/2010 04:56
#24308 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Frišak je jos.
ti si skoro pazario stan. Dobra investicija..
Mada kiwi je biznismen. I ako konta nesto za pocetnog kapitala. To je drugo…
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24309 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licenceZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:24Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IRKraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:22Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?ZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:20
Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.
C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.
Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.![]()
Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#24310 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#24311 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne moze se zivjeti na dvije adrese.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24312 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
100% si u pravu.izvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
Ja sam bio za prodaju i prije polaska, vjerovatno bih dio novca uložio u neki stančić u Zenici, baš iz razloga što puno manje propada neživljenjem u istom. Ali žena nije baš bila načisto, pa čekam da ona sve ovo svari.
Kuća traži održavanje, a do kad će to moj stari sve moći stizati, vidjet ćemo.
Kad budemo ganjali nekretninu ovdje, ta u Zenici će definitivno na bubanj.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24313 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
https://seamasterclass.com.hr/proizvod/ ... egorije-b/KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:54https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licenceZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:24Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IRKraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:22
Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?![]()
Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila.![]()
Mnogo jeftinije
Ja sam u Zagrebu polagao
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24314 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mnogi imaju kuće u najam, jedan sprat, drugi njima za odmor.izvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
Drugi su u mirovini, 6 mjeseci budu u BiH.
Kuća se održava, pa i stan traži troškove.
Kuća je uvijek bolja od stana.
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24315 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hvala, imam rodbine mornariZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:59https://seamasterclass.com.hr/proizvod/ ... egorije-b/KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 20:54https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licenceZoomZoomKiwi wrote: ↑10/05/2025 20:24
Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IR![]()
Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila.![]()
Mnogo jeftinije![]()
Ja sam u Zagrebu polagao
A puno je Švaba skippera na Jadranu, a kad prođe ljeto, siđu dole kod tebe. Tako su mi rekli.
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#24317 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24318 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa pišeš glupost, toliko ljudi to prakticira._BataZiv_0809 wrote: ↑10/05/2025 21:05Ne kvotaj me ti. Potpuno me ignorisi.
- banjaluka078
- Posts: 13174
- Joined: 16/01/2007 23:38
#24319 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U tri kuće u komšiluku dijaspora penzioneri. Ovdje od aprila do novembra. Dvorište, bazen, roštilj, kafe, izleti po Bosni, nalete djeca s unucima, pa svi skupa na Jadran. Skandinavska penzija, bosanski troškovi, ljudima super.izvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- Digla_da_kreci
- Posts: 6857
- Joined: 01/05/2010 19:03
#24321 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Boraviste vs. prebivaliste
Potejto potato
Sjetih se one drame prije koju godinu oko subvencija za kupovinu stana u Sa kada je i dijaspore bilo na listi.
Potejto potato
Sjetih se one drame prije koju godinu oko subvencija za kupovinu stana u Sa kada je i dijaspore bilo na listi.
-
swanfilter
- Posts: 10811
- Joined: 06/06/2008 18:52
#24322 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.KraljicaIzJajca wrote: ↑10/05/2025 21:07Pa pišeš glupost, toliko ljudi to prakticira.
Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.
Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.
Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#24323 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
#24324 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#24325 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mnogi se namjeravaju vratiti kad odu u penziju ali rijetko se to desi... ili je nazalost ne docekaju ili tamo i ostanuizvrsni direktor wrote: ↑10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.
Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
