Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24276 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

sehohari wrote: 09/05/2025 22:08
jeza u ledja wrote: 09/05/2025 21:13
moimoi wrote: 09/05/2025 17:09 Bezze vam rasprava :D

Avioni znaju da kasne… da ne lete… da strajkuju etc.
Autom znas da ces stici kadli tadli. A bilo bi lijepo da opet imamo avio liniju Sa-St… sta jest jest.
Ne isplati se bus i kombi prijevoznicima. :roll:

Prije nekoliko godina bas me je prijatelj Amerikanac pitao da mu nadjem prijevoz SA-ST, nije mogao da vjeruje da nema neki avion. :-)
To je više američki problem, u evropi ne postoji navika da se za 200-250 kilometara uzme avion.
Evropa ima odlican zeljeznicki saobracaj, za razliku od BiH, tako da usporedba ne stoji.

Inace u Americi takodje nije normalno ici na avion za razdaljinu koju mozes preci za 2-3 sata.

Od Sarajeva do Splita ipak treba malo duze, a nema svako ko dolazi kao turist namjeru iznajmljivati auto i ostavljati ga u drugoj zemlji.
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24277 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

U 95% scenarija je do 300 km avionom duze nego kopnom. Da ne pricam o tome da ti treba auto i kad stignes na tu destinaciju. Dakle ovo je kad izuzmemo finansijski trosak jednog i drugog, vec iskljucivo gledamo vremenski.

Da nema nikakvih kasnjenja, uz pojavljivanje 2h prije leta, uzevsi u obzir da su aerodromi izvan gradova, cak i da imas uvezan prevoz i sve organizovano - neces avionom vremenski nista bolje proci nego autom.

Sto se tice Evrope i zeljeznice, ja mogu govoriti konkretno za Njemacku, jer tu imam najvise iskustva: Ukoliko nisam karte rezervisao par sedmica unaprijed, s jednog na drugi kraj Njemacke, recimo put od nekih 600km me izadje jeftinije gorivo nego karta za jednu osobu. Vremenski sam takodjer brzi autom, iako ICE moze ici do 300km/h, imam najmanje jedno presjedanje koje anulira tu razliku, a ako voz kasni, a kasni cesce nego sto ne kasni, pa izgubim konekciju i cekam sljedeci, onda sam tek vremenski na gubitku.

Da ne pricam tek o finansijskoj isplativosti ako se voze 2,3,4 osobe u autu. Tada se autom vise isplati cak i ako uzmem karte po najpovoljnijim mogucim cijenama.

Mozemo i po evropski, gledati i CO2 otisak (koga vec i to brine), u tom slucaju avion gubi nadaleko u odnosu na ostala sredstva prevoza, posebno voz.

I da, za 200 km se (skoro) niko ko ima auto ne je*ata s vozovima i avionima po Evropi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24278 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24279 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01
Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.
Znaci ko u bosnia, selo i mentalitet :D
moimoi
Posts: 8858
Joined: 01/07/2006 12:59

#24280 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Kako se ne bi isplatilo da imas let ujutro i navece? Em sto bi nasi ljudi isli preko dana u st, em sto bi dalmosi dolazili. Isto kao i za zg i bg. A imas i poslovnih ljudi kojima bi sigurno puno draze bilo da lete nego da se znoje u autu.
Mimo sto je st povezan sa svim otocima a trajektne karte za udaljenije otoke kostaju kao avionske, ako ides autom. I pitanje je da li ces se uopste ukrcati ljeti.
Nego, to je ovo sto jez kaze… lobi autobuskih prevoznika.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#24281 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

I kamiondžija.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24282 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01 Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
User avatar
Didier
Posts: 3786
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24283 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 10:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01 Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
Opet smo kolektivno oduševljeni :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24284 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 09/05/2025 23:50 U 95% scenarija je do 300 km avionom duze nego kopnom. Da ne pricam o tome da ti treba auto i kad stignes na tu destinaciju. Dakle ovo je kad izuzmemo finansijski trosak jednog i drugog, vec iskljucivo gledamo vremenski.

Da nema nikakvih kasnjenja, uz pojavljivanje 2h prije leta, uzevsi u obzir da su aerodromi izvan gradova, cak i da imas uvezan prevoz i sve organizovano - neces avionom vremenski nista bolje proci nego autom.

Sto se tice Evrope i zeljeznice, ja mogu govoriti konkretno za Njemacku, jer tu imam najvise iskustva: Ukoliko nisam karte rezervisao par sedmica unaprijed, s jednog na drugi kraj Njemacke, recimo put od nekih 600km me izadje jeftinije gorivo nego karta za jednu osobu. Vremenski sam takodjer brzi autom, iako ICE moze ici do 300km/h, imam najmanje jedno presjedanje koje anulira tu razliku, a ako voz kasni, a kasni cesce nego sto ne kasni, pa izgubim konekciju i cekam sljedeci, onda sam tek vremenski na gubitku.

Da ne pricam tek o finansijskoj isplativosti ako se voze 2,3,4 osobe u autu. Tada se autom vise isplati cak i ako uzmem karte po najpovoljnijim mogucim cijenama.

Mozemo i po evropski, gledati i CO2 otisak (koga vec i to brine), u tom slucaju avion gubi nadaleko u odnosu na ostala sredstva prevoza, posebno voz.

I da, za 200 km se (skoro) niko ko ima auto ne je*ata s vozovima i avionima po Evropi.
Meni je u Americi izmedju 4-6 sati autom siva zona. Obicno se ne isplati ni tada avionom, osim ako nije nesto poslovno gdje firma placa i vracam se u roku 24h. Ispod 4h definitivno autom.

Sto se tice Evrope, naravno ovisi od toga da li posjedujes auto. Da li imas presjedanje je takodje jako bitno. No ako ides iz jednog veceg grada u drugi veci grad, bez namjere da ides van tog grada, a postoji direktna linija ili vozom ili avionom, onda nema potrebe za autom.
Pogotovo jer ces se trkeljati sa parkingom i cesto guzvom u gradu.

Naravno ovisi i od toga gdje zivis, koliko dobro si povezan javnim prijevozom, itd.

Kao turista u Hr/BiH, obicno nemas svoje auto. Samim tim se jednacina mijenja, pogotovo ako putujes samo u jednom smjeru i onda negdje dalje. Da ne govorim o tome da ljudima kojima je to nepoznat kraj, koji ne govore lokalni jezik, malo teze znati sta ih ocekuje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28404
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24285 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sanjarko »

Vi se barem njanjate, ja Muzafer ne. Ovdje je los saobracaj, gradski i taksi. Taksi sad preskup za nas iako imamo sad neka primanja, a gradski je skuplji isto u odnosu na prije, ali nije bas dobar.

Nema redovnih sad linija za pojedine krajeve, kao primjerice neka sela ili jos dalje. Sta da vam kazem, prije nekoliko godina krcat autobus bio, relacija SA-ZE, ZE-SA. Ja morao sjediti kod vrata autobusa i to straznjih.

Sve jedno na drugom bilo. Ali tad je bilo i ljudi, sad vec se utanjilo i to jos vise. Ponekad nas neko povuce negdje i platimo gorivo ili ostavimo na kafu, ali nije to, to.

Otisao mi jos jedan rodzak vani. 5 rodzaka, 1 rodica, 1 bila vani pa se vratila od nas 14. Imao ok posao ovdje kod nas, ali sad ce i manje da radi, a i da ima mozda isto kao i ovdje. Ali nije otisao zbog posla itd. Mislim i to je okidac bio, ali desila mu se ljubav.

Zbog toga je otisao.
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24286 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 10/05/2025 11:14 Kao turista u Hr/BiH, obicno nemas svoje auto. Samim tim se jednacina mijenja, pogotovo ako putujes samo u jednom smjeru i onda negdje dalje. Da ne govorim o tome da ljudima kojima je to nepoznat kraj, koji ne govore lokalni jezik, malo teze znati sta ih ocekuje.
Otkud ti ovo? I to posebno kad ex-yu posjetioci cine preko 60% turizma u BiH.

Jedini bitniji turisti koji dolaze u BiH (vecinski) avionom su Turci i Arapi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24287 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 07:19
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01
Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.
Znaci ko u bosnia, selo i mentalitet :D
Pa ne bih baš rekao.
Više je do činjenice da je Aotearoa veća od BiH 5.25x, a ima samo 1.63x više stanovnika.

Odnosno gustina naseljenosti je tek 19st/km2

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 10:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01 Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
To je to, Aljaska je još jača što se toga tiče, tamo je avion sve .
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24288 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 10/05/2025 12:10
jeza u ledja wrote: 10/05/2025 11:14 Kao turista u Hr/BiH, obicno nemas svoje auto. Samim tim se jednacina mijenja, pogotovo ako putujes samo u jednom smjeru i onda negdje dalje. Da ne govorim o tome da ljudima kojima je to nepoznat kraj, koji ne govore lokalni jezik, malo teze znati sta ih ocekuje.
Otkud ti ovo? I to posebno kad ex-yu posjetioci cine preko 60% turizma u BiH.

Jedini bitniji turisti koji dolaze u BiH (vecinski) avionom su Turci i Arapi.
Logicno da ne pricam o lokalnim ljudima koji se voze autom iz jedne u drugu zemlju. Govorim o posjetiocima van Balkana koji su turisti. Izvinjavam se sto nisam bio precizan, mislio sam da se podrazumijeva. :-)
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#24289 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 10/05/2025 12:47
Ozimician wrote: 10/05/2025 12:10
jeza u ledja wrote: 10/05/2025 11:14 Kao turista u Hr/BiH, obicno nemas svoje auto. Samim tim se jednacina mijenja, pogotovo ako putujes samo u jednom smjeru i onda negdje dalje. Da ne govorim o tome da ljudima kojima je to nepoznat kraj, koji ne govore lokalni jezik, malo teze znati sta ih ocekuje.
Otkud ti ovo? I to posebno kad ex-yu posjetioci cine preko 60% turizma u BiH.

Jedini bitniji turisti koji dolaze u BiH (vecinski) avionom su Turci i Arapi.
Logicno da ne pricam o lokalnim ljudima koji se voze autom iz jedne u drugu zemlju. Govorim o posjetiocima van Balkana koji su turisti. Izvinjavam se sto nisam bio precizan, mislio sam da se podrazumijeva. :-)
Ne pricam ni ja o lokalnim ljudima, nego o ljudima koji imaju registrovano nocenje u BiH u hotelskom ili slicnom smjestaju.

Vecina turista i u BiH (susjedne zemlje) i HR (Slo, Austrija, Njemacka, Cestka, Poljska, Madjarska..) dolazi kopnom.

Na kraju krajeva, valjda je to vrlo logicna stvar da oni koji dolaze avionom nemaju svoje auto na destinaciji. :D Gdje god da otputuju.... Tajland, Bali, Kambodza, Vijetnam, Kenija, Malta, Sicilija, Svalbard, Tenerife, Dom. Rep... nastavi niz...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24290 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 10/05/2025 12:55
jeza u ledja wrote: 10/05/2025 12:47
Ozimician wrote: 10/05/2025 12:10

Otkud ti ovo? I to posebno kad ex-yu posjetioci cine preko 60% turizma u BiH.

Jedini bitniji turisti koji dolaze u BiH (vecinski) avionom su Turci i Arapi.
Logicno da ne pricam o lokalnim ljudima koji se voze autom iz jedne u drugu zemlju. Govorim o posjetiocima van Balkana koji su turisti. Izvinjavam se sto nisam bio precizan, mislio sam da se podrazumijeva. :-)
Ne pricam ni ja o lokalnim ljudima, nego o ljudima koji imaju registrovano nocenje u BiH u hotelskom ili slicnom smjestaju.

Vecina turista i u BiH (susjedne zemlje) i HR (Slo, Austrija, Njemacka, Cestka, Poljska, Madjarska..) dolazi kopnom.

Na kraju krajeva, valjda je to vrlo logicna stvar da oni koji dolaze avionom nemaju svoje auto na destinaciji. :D Gdje god da otputuju.... Tajland, Bali, Kambodza, Vijetnam, Kenija, Malta, Sicilija, Svalbard, Tenerife, Dom. Rep... nastavi niz...
Upravo. I ja pricam o tim drugim ljudima. Ne o lokalnim ljudima sa Balkana, koji su tu dosli sa <500km udaljenosti.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#24291 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ultima_palabra »

Joj ti mali avioni su meni najveca fobija, nema te sile da bih ja letio s tim. Malo se nesto poremeti i hatma dova.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#24292 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ti mali avioni drmaju, treskaju se i propadaju mnogo vise nego malo veci avion. Ko voli hali gali i to.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24293 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24294 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 12:18
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 07:19
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01
Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.
Znaci ko u bosnia, selo i mentalitet :D
Pa ne bih baš rekao.
Više je do činjenice da je Aotearoa veća od BiH 5.25x, a ima samo 1.63x više stanovnika.

Odnosno gustina naseljenosti je tek 19st/km2

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 10:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01 Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
To je to, Aljaska je još jača što se toga tiče, tamo je avion sve .
Djeca brzo uče, a ti uzmi PPL, ali moraš imati godišnje određeni broj sati letenja. Rentanje je prihvatljivo, ali moraš obratiti pažnju ko održava avion. Pronađi novog lokalnog Fahru pilota za početak. :izet:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24295 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Didier wrote: 10/05/2025 10:28
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 10:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 00:01 Zanimljivo u Aotearoi je što željeznica onako srednja žalost.

Ima prelijep voz između Hamiltona i Aucklanda, ali je skoro pa prazan uvijek.

Usudio bih se reći da me NZ railways više podsjećaju na ŽFBH nego na DB :lol:

Možda malo noviji vozni park i to je to. Jednostavno premalo stanovnika, preniska dnevna migracija, promet nula.


Auto je ovdje glavna priča.


A najzanimljivije je što jako mnogo ljudi, skoro pa svaka druga osoba ima PPL.

Bukvalno ovdje je Cessna 172 kao Golf u BiH.

Svako naselje sa više od pet kuća ima travnatu pistu od barem 750m.

Mislim da se na dnevnoj bazi više ljudi vozi Cessnama nego vozovima ovdje.

S Fahrom sam preletio BiH, vrijeme je da nađem lokalnog Fahru da obiđem novu domovinu.

A ako bude sreće možda i sam steknem PPL pa makar rentam neku 172 par puta u životu.
Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
Opet smo kolektivno oduševljeni :)
Samo me zezate. :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24296 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 16:59 Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
A kod njega sigurno mnogi imaju i dozvole za brodice.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24297 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 18:19
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 16:59 Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
A kod njega sigurno mnogi imaju i dozvole za brodice.
Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima :mrgreen:

Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.


Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24298 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 16:59 Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
Pa jest, ali ćejf je oboje vjeruj. Let je skroz druga dimenzija slobode.


KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 18:13
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 12:18
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 07:19

Znaci ko u bosnia, selo i mentalitet :D
Pa ne bih baš rekao.
Više je do činjenice da je Aotearoa veća od BiH 5.25x, a ima samo 1.63x više stanovnika.

Odnosno gustina naseljenosti je tek 19st/km2

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 10:15

Moj kolega, pilot Atlas Cargo B747, ima dvije kćerke, oko 12 i 14 godina, obje već znaju upravljati avionom, žive na Aljasci.
To je to, Aljaska je još jača što se toga tiče, tamo je avion sve .
Djeca brzo uče, a ti uzmi PPL, ali moraš imati godišnje određeni broj sati letenja. Rentanje je prihvatljivo, ali moraš obratiti pažnju ko održava avion. Pronađi novog lokalnog Fahru pilota za početak. :izet:
Sve znam, polako tek sam stigao.
Bit će i PPL a možda bude i kakav nebeski soko’. Sve zavisi šta ćemo sa nekretninom u BiH i šta ćemo ovdje kupiti.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24299 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:01
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 18:19
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 16:59 Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
A kod njega sigurno mnogi imaju i dozvole za brodice.
Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima :mrgreen:

Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.


Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.
B kategorija pokriva 18m?? :shock:
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#24300 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by B6Redhell »

Kiwi ne diraj nekretninu u bosni. Trebat ce ti :D
Post Reply