Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24301 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:04
izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 16:59 Meni bi veci ćejf bila brodica neka nego taj mali avion
Pa jest, ali ćejf je oboje vjeruj. Let je skroz druga dimenzija slobode.


KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 18:13
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 12:18

Pa ne bih baš rekao.
Više je do činjenice da je Aotearoa veća od BiH 5.25x, a ima samo 1.63x više stanovnika.

Odnosno gustina naseljenosti je tek 19st/km2




To je to, Aljaska je još jača što se toga tiče, tamo je avion sve .
Djeca brzo uče, a ti uzmi PPL, ali moraš imati godišnje određeni broj sati letenja. Rentanje je prihvatljivo, ali moraš obratiti pažnju ko održava avion. Pronađi novog lokalnog Fahru pilota za početak. :izet:
Sve znam, polako tek sam stigao.
Bit će i PPL a možda bude i kakav nebeski soko’. Sve zavisi šta ćemo sa nekretninom u BiH i šta ćemo ovdje kupiti.
Ma imate manje aerotaxi službe.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24302 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:01
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 18:19

A kod njega sigurno mnogi imaju i dozvole za brodice.
Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima :mrgreen:

Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.


Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.
B kategorija pokriva 18m?? :shock:
Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.

C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.

Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24303 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

B6Redhell wrote: 10/05/2025 20:18 Kiwi ne diraj nekretninu u bosni. Trebat ce ti :D
Misliš?

Nisam još načisto, ali bi mi odlično došlo za početni kapital ovdje. We'll see. :mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24304 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:20
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:15
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:01

Ma to je smiješno, to bukvalno svako ima :mrgreen:

Imam i ja, priznaju mi ovu B kategoriju iz Hrvatske - EU, odnosno ne moram je ni prevoditi, mogu je ovdje koristiti.


Mogu upravljati brodicom/jahtom do 18m ili 30BT u osobne svrhe naravno, u području plovidbe IIa i III bez ograničenja snage, do 12nmi od obale/otoka.
B kategorija pokriva 18m?? :shock:
Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.

C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.

Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?
BiBi911
Posts: 5325
Joined: 09/12/2018 17:47

#24305 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by BiBi911 »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:21
B6Redhell wrote: 10/05/2025 20:18 Kiwi ne diraj nekretninu u bosni. Trebat ce ti :D
Misliš?

Nisam još načisto, ali bi mi odlično došlo za početni kapital ovdje. We'll see. :mrgreen:
I ja sam razmisljao prodat stan u SA i nakon 8 god u DE ja kupim jos jedan u SA. Sto to mi nikada nece bit jasno
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24306 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:22
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:20
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:15

B kategorija pokriva 18m?? :shock:
Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.

C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.

Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?
Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IR :mrgreen:
Last edited by ZoomZoomKiwi on 10/05/2025 20:24, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24307 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

B6Redhell wrote: 10/05/2025 20:18 Kiwi ne diraj nekretninu u bosni. Trebat ce ti :D
Zasto to mislis?
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#24308 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by B6Redhell »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 20:24
B6Redhell wrote: 10/05/2025 20:18 Kiwi ne diraj nekretninu u bosni. Trebat ce ti :D
Zasto to mislis?
Frišak je jos. :D Tek otisao. Nek sagleda situaciju.. imati stan/kucu u ze je dobra stvar. I vjerujem da nikad nece izgubiti vrijednost..
ti si skoro pazario stan. Dobra investicija..
Mada kiwi je biznismen. I ako konta nesto za pocetnog kapitala. To je drugo…
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24309 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:24
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:22
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:20

Da, A kategorija je do 7m i do 20KS i područje plovidbe IIIa, to je do 6nmi od najbliže obale.
B kat je do 18m i bez ograničenja snage nakon navršenih 18 godina života, i područje IIa i III, do 12nmi od najbliže obale.
Obe su samo za osobne potrebe, do 12 putnika.

C kat je isto do 18m, ali u komercijalne svrhe.

Dalje ide školovanje za prekookeanske kapetane.
Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?
Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IR :mrgreen:
https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licence

Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila. :lol:
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24310 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.

Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24311 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ne moze se zivjeti na dvije adrese.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24312 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.

Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
100% si u pravu.

Ja sam bio za prodaju i prije polaska, vjerovatno bih dio novca uložio u neki stančić u Zenici, baš iz razloga što puno manje propada neživljenjem u istom. Ali žena nije baš bila načisto, pa čekam da ona sve ovo svari.

Kuća traži održavanje, a do kad će to moj stari sve moći stizati, vidjet ćemo.

Kad budemo ganjali nekretninu ovdje, ta u Zenici će definitivno na bubanj.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24313 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:54
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:24
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:22

Aaa, zato sam reagirala, znači za osobne potrebe je drugačije, hvala. Gdje si polagao?
Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IR :mrgreen:
https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licence

Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila. :lol:
https://seamasterclass.com.hr/proizvod/ ... egorije-b/

Mnogo jeftinije ;-)


Ja sam u Zagrebu polagao
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24314 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.

Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
Mnogi imaju kuće u najam, jedan sprat, drugi njima za odmor.

Drugi su u mirovini, 6 mjeseci budu u BiH.

Kuća se održava, pa i stan traži troškove.

Kuća je uvijek bolja od stana.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24315 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:59
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 20:54
ZoomZoomKiwi wrote: 10/05/2025 20:24

Pa da, razlika je kao između PPL i CPL, doduše u letenju imaš još Night i IR :mrgreen:
https://yachtingincroatiaacademy.com/en/skipper-licence

Na boat & yacht je razlika u dužini, iako su obje za kategoriju licence B. Ja sam samo boat zapamtila. :lol:
https://seamasterclass.com.hr/proizvod/ ... egorije-b/

Mnogo jeftinije ;-)


Ja sam u Zagrebu polagao
Hvala, imam rodbine mornari :-D

A puno je Švaba skippera na Jadranu, a kad prođe ljeto, siđu dole kod tebe. Tako su mi rekli.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24316 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 20:58 Ne moze se zivjeti na dvije adrese.
Može :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24317 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 21:02
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 20:58 Ne moze se zivjeti na dvije adrese.
Može :-)
Ne kvotaj me ti. Potpuno me ignorisi.

KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24318 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:05
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 21:02
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 20:58 Ne moze se zivjeti na dvije adrese.
Može :-)
Ne kvotaj me ti. Potpuno me ignorisi.

Pa pišeš glupost, toliko ljudi to prakticira.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13174
Joined: 16/01/2007 23:38

#24319 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by banjaluka078 »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.

Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
U tri kuće u komšiluku dijaspora penzioneri. Ovdje od aprila do novembra. Dvorište, bazen, roštilj, kafe, izleti po Bosni, nalete djeca s unucima, pa svi skupa na Jadran. Skandinavska penzija, bosanski troškovi, ljudima super.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24320 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

To je drugo.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#24321 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Boraviste vs. prebivaliste

Potejto potato

Sjetih se one drame prije koju godinu oko subvencija za kupovinu stana u Sa kada je i dijaspore bilo na listi.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#24322 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 21:07
_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:05
KraljicaIzJajca wrote: 10/05/2025 21:02

Može :-)
Ne kvotaj me ti. Potpuno me ignorisi.

Pa pišeš glupost, toliko ljudi to prakticira.
Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.

Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.

Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.

Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24323 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2025 21:32 To je drugo.
U kući na tri sprata možeš dca izdati.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#24324 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ultima_palabra »

Zbog razlike u standardu obicno ti pare od nekretnine u BiH nece biti dovoljne za neku ozbiljniju investiciju vani. Po meni je bolje izdavati, pa ti te pare budu kao neki dzeparac kad dodjes.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#24325 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bumerangss »

izvrsni direktor wrote: 10/05/2025 20:55 Da budem iskren, nikako mi nisu jasni dijasporci koji imaju kucu u bosni. Hakde ove u zabitima koje i nema smisla prodati za sicu...
Kuca puno vise propada od stana, zahtijeva puno vise odrzavanja i troskova. Stan je za dijasporu bolja opcija.

Ali valja dijaspori prvo rascistiti jesi li u bosni ili u dojaspori, a mnogima to tesko pada..
Mnogi se namjeravaju vratiti kad odu u penziju ali rijetko se to desi... ili je nazalost ne docekaju ili tamo i ostanu
Post Reply