Alfa Romeo
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8401 Re: Alfa Romeo
Svakako su Multijet motori bili većina prodaje. Ali i ta linija je demontirana krajem 2024. ali su ih vjerovatno dovoljno napravili da izdrže još 1 god montiranja Giuliea.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8402 Re: Alfa Romeo
Debi novog Stelvia bio je planiran za ljeto 2025. Pojavile su se glasine da će predstavljanje biti 2025. godine, ali da će proizvodnja krenuti 2026. godine zbog nepredviđenih promjena.
Ponavili bi istu grešku kao i sa aktuelnom generacijom Giulia-e.
Ponavili bi istu grešku kao i sa aktuelnom generacijom Giulia-e.
- konektovan
- Posts: 51399
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#8403 Re: Alfa Romeo
Oni ne znaju jesu li dosli ili su posli.. 
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8404 Re: Alfa Romeo
Problem je što su za Stelvia i Giuliazu planirali BEV only narednu generaciju. Sada je sve promijenjeno i trebaju ih prebaciti sa STLA Large BEV na STLA Large Dodge Charger 2025 platformu. Još nemaju definisano da li će PHEV biti 1.6 ili GME, da li će koristiti V6 iz Chargera...
Cirkus. Treba skratiti muke i pogasiti brendove koji nemaju budućnosti. Samo uzalud bacaju novac i troše vrijeme.
Cirkus. Treba skratiti muke i pogasiti brendove koji nemaju budućnosti. Samo uzalud bacaju novac i troše vrijeme.
- sime_cipol
- Posts: 23407
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8405 Re: Alfa Romeo
Bice predstavljanje u junu, na rodjendan Alfa Romeo.
Zar im platforme nisu iste i za BEV i ICE automobile
Charger ima obje verzije. I kod njega nije V6, nego R6 Hurricane motor.
Zar im platforme nisu iste i za BEV i ICE automobile
Charger ima obje verzije. I kod njega nije V6, nego R6 Hurricane motor.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8406 Re: Alfa Romeo
R6 moja greška.sime_cipol wrote: ↑17/03/2025 23:14 Bice predstavljanje u junu, na rodjendan Alfa Romeo.
Zar im platforme nisu iste i za BEV i ICE automobile![]()
Charger ima obje verzije. I kod njega nije V6, nego R6 Hurricane motor.
STLA Large je podijeljena u 4 grupe. Stelvio i Giulia su trebali biti BEV only. E sad navodno idu na STLA Large koju koristi Dodge Charger ili prepravljanje BEV only platforme za hibridne sklopove. Charger je mnogo duži automobil od Stelvia.
STLA Large LP1 - novi Charger.
STLA Large LP2 - novi Cherokee i Dodge model. FWD platforma, 1.6 HEV.
STLA Large LP3 - BEV only sa skroz ravnim podom. To su bili novi Giulia i Stelvio.
STLA Large LP4 - SUV modeli E segmenta, Grand Cherokee, Commander, Dodge model.
Last edited by ElRe on 18/03/2025 09:21, edited 2 times in total.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8407 Re: Alfa Romeo
Santo Ficili je potvrdio da će predstavljanje Stelvia biti na dan Alfa Romea 2025. ali da će proizvodnja krenuti 2026. godine. Znači prave identičnu grešku kao sa prvom Giuliom.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8408 Re: Alfa Romeo
CMO Alfa Romea Cristiano Fiorio izjavio je da nije isključeno da naredna Giulia QV bude sa 6-cil motorom.
- sime_cipol
- Posts: 23407
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8409 Re: Alfa Romeo
Mozda budu dvije verzije QV, ICE i EV 
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8410 Re: Alfa Romeo
Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.
I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#8411 Re: Alfa Romeo
Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.ElRe wrote: ↑27/03/2025 08:34Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.
I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
- sime_cipol
- Posts: 23407
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8412 Re: Alfa Romeo
Ma naravno da je Ferrari, skracen za 2cil. Potpuno isto izgleda i Alfin 2.9 u QV, doduse Maseratijev ima drugačije glave sa predkomorama.kravamuzara wrote: ↑27/03/2025 09:18Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.ElRe wrote: ↑27/03/2025 08:34Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.
I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#8413 Re: Alfa Romeo
Veliku su marketinsku pompu napravili kako je 100% njihov motor, zadnjih 20-30 godina uzimaju Ferrari motore i odjednom da jedan krepali Maserati ima takvu high-tech masinu od nule.sime_cipol wrote: ↑27/03/2025 12:17Ma naravno da je Ferrari, skracen za 2cil. Potpuno isto izgleda i Alfin 2.9 u QV, doduse Maseratijev ima drugačije glave sa predkomorama.kravamuzara wrote: ↑27/03/2025 09:18Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.ElRe wrote: ↑27/03/2025 08:34
Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.
I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
I to sa predkomorama je preneseno sa Ferrari-evog F1 motora, taman im posluzili kao pokusni kunic za cestovnu upotrebu.
Nervira me to laganje, to i evropski Ford mnogo praktikuje, rant over
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8414 Re: Alfa Romeo
Naredna Giulia i Stelvio neće koristiti Nettuno, već postojeći 2.9 V6 prilagođen novim eko propisima. E sad da li će biti MHEV ili HEV znaćemo do ljeta 2026.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8415 Re: Alfa Romeo
Umjesto 1.6 motora, Giulia i Stelvio će dobiti 2.0 GME, sa cca 300 KS. Ostaje još pitanje MHEV ili HEV.
Sada čak nije isključen ni 2.2 Multijet, mada nije bilo ni pomena da se zadrži u narednoj generaciji Stelvia i Giuliae.
Sada čak nije isključen ni 2.2 Multijet, mada nije bilo ni pomena da se zadrži u narednoj generaciji Stelvia i Giuliae.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8416 Re: Alfa Romeo
Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
- Rockefeller
- Posts: 8702
- Joined: 02/02/2015 13:05
- Location: Rijeka Sćona
#8417 Re: Alfa Romeo
nek se namah ugase
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#8418 Re: Alfa Romeo
Jedino ako im je kuća u KiniElRe wrote: ↑03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.
Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
- konektovan
- Posts: 51399
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#8419 Re: Alfa Romeo
Zar se ne proizvodi u Belgiji mjenjac, belgijska kompanija?kravamuzara wrote: ↑03/04/2025 10:50Jedino ako im je kuća u KiniElRe wrote: ↑03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.![]()
Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.
Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#8420 Re: Alfa Romeo
Pomijesao sam sa e-DSC6, on je kineski (ili je to isto a neki drugi je kineski ? Uglavnom imaju jedan iz kine 100%)konektovan wrote: ↑03/04/2025 10:54Zar se ne proizvodi u Belgiji mjenjac, belgijska kompanija?kravamuzara wrote: ↑03/04/2025 10:50Jedino ako im je kuća u KiniElRe wrote: ↑03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.![]()
Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.
Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
Vidim da su otkupili taj udio u dct-u od belgijanaca, tj. proizvodilo se i proizvodi i dalje u francuskoj i italiji.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8421 Re: Alfa Romeo
Projekat je otkupuo Stellantis. Proizvodnja nastavljena u Madjarskoj i Francuskoj te nešto malo u Italiji za buduće modele iz Melfi fabrike.
Last edited by ElRe on 03/04/2025 12:12, edited 2 times in total.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
#8422 Re: Alfa Romeo
https://www.media.stellantis.com/em-en/ ... -and-italykravamuzara wrote: ↑03/04/2025 11:07 Pomijesao sam sa e-DSC6, on je kineski (ili je to isto a neki drugi je kineski ? Uglavnom imaju jedan iz kine 100%)
To je taj, jedan.
- ElRe
- Posts: 16901
- Joined: 12/12/2011 11:28
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
#8424 Re: Alfa Romeo
Talijane koje sam upoznao ili sretao ili su vrhunski strucnjaci/naucnici/inzinjeri ili totalni bolikurcovici, nema izmedjuElRe wrote: ↑11/04/2025 09:01 https://www.youtube.com/watch?v=n-Wwg--zaNI&t=218s
Eto, na 3 min 55 sec...
- sime_cipol
- Posts: 23407
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8425 Re: Alfa Romeo
Kad hoce, prave najbolje. Kad nece ondakravamuzara wrote: ↑11/04/2025 10:33Talijane koje sam upoznao ili sretao ili su vrhunski strucnjaci/naucnici/inzinjeri ili totalni bolikurcovici, nema izmedjuElRe wrote: ↑11/04/2025 09:01 https://www.youtube.com/watch?v=n-Wwg--zaNI&t=218s
Eto, na 3 min 55 sec...![]()
