Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8401 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Svakako su Multijet motori bili većina prodaje. Ali i ta linija je demontirana krajem 2024. ali su ih vjerovatno dovoljno napravili da izdrže još 1 god montiranja Giuliea.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8402 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Debi novog Stelvia bio je planiran za ljeto 2025. Pojavile su se glasine da će predstavljanje biti 2025. godine, ali da će proizvodnja krenuti 2026. godine zbog nepredviđenih promjena.
Ponavili bi istu grešku kao i sa aktuelnom generacijom Giulia-e.
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8403 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Oni ne znaju jesu li dosli ili su posli.. :-)
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8404 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Problem je što su za Stelvia i Giuliazu planirali BEV only narednu generaciju. Sada je sve promijenjeno i trebaju ih prebaciti sa STLA Large BEV na STLA Large Dodge Charger 2025 platformu. Još nemaju definisano da li će PHEV biti 1.6 ili GME, da li će koristiti V6 iz Chargera...
Cirkus. Treba skratiti muke i pogasiti brendove koji nemaju budućnosti. Samo uzalud bacaju novac i troše vrijeme.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8405 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Bice predstavljanje u junu, na rodjendan Alfa Romeo.
Zar im platforme nisu iste i za BEV i ICE automobile :?
Charger ima obje verzije. I kod njega nije V6, nego R6 Hurricane motor.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8406 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

sime_cipol wrote: 17/03/2025 23:14 Bice predstavljanje u junu, na rodjendan Alfa Romeo.
Zar im platforme nisu iste i za BEV i ICE automobile :?
Charger ima obje verzije. I kod njega nije V6, nego R6 Hurricane motor.
R6 moja greška.
STLA Large je podijeljena u 4 grupe. Stelvio i Giulia su trebali biti BEV only. E sad navodno idu na STLA Large koju koristi Dodge Charger ili prepravljanje BEV only platforme za hibridne sklopove. Charger je mnogo duži automobil od Stelvia.

STLA Large LP1 - novi Charger.
STLA Large LP2 - novi Cherokee i Dodge model. FWD platforma, 1.6 HEV.
STLA Large LP3 - BEV only sa skroz ravnim podom. To su bili novi Giulia i Stelvio.
STLA Large LP4 - SUV modeli E segmenta, Grand Cherokee, Commander, Dodge model.
Last edited by ElRe on 18/03/2025 09:21, edited 2 times in total.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8407 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Santo Ficili je potvrdio da će predstavljanje Stelvia biti na dan Alfa Romea 2025. ali da će proizvodnja krenuti 2026. godine. Znači prave identičnu grešku kao sa prvom Giuliom.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8408 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

CMO Alfa Romea Cristiano Fiorio izjavio je da nije isključeno da naredna Giulia QV bude sa 6-cil motorom.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8409 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Mozda budu dvije verzije QV, ICE i EV :D
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8410 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

sime_cipol wrote: 25/03/2025 10:42 Mozda budu dvije verzije QV, ICE i EV
Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.

I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8411 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

ElRe wrote: 27/03/2025 08:34
sime_cipol wrote: 25/03/2025 10:42 Mozda budu dvije verzije QV, ICE i EV
Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.

I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8412 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

kravamuzara wrote: 27/03/2025 09:18
ElRe wrote: 27/03/2025 08:34
sime_cipol wrote: 25/03/2025 10:42 Mozda budu dvije verzije QV, ICE i EV
Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.

I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.
Ma naravno da je Ferrari, skracen za 2cil. Potpuno isto izgleda i Alfin 2.9 u QV, doduse Maseratijev ima drugačije glave sa predkomorama.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8413 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

sime_cipol wrote: 27/03/2025 12:17
kravamuzara wrote: 27/03/2025 09:18
ElRe wrote: 27/03/2025 08:34

Izgleda da QV E neće biti. Prema zadnjim informacijama otpada verzija sa 1000 KS koje je bila predviđena.
BEV pogon će imati Veloce verzije.

I zadnje špekulacije kažu da će Stellantis i Ferrari zajedno raditi na novim Maserati modelima. To ima smisla jer svi vrhunski FCA inžinjeri koji su radili na Giurgio, GME i Nettuno motoru su otišli iz Stellantisa.
Nettuno i jest Ferrari, koliko god se oni koprcali da nije i lagali da su ga sami napravili.
Ma naravno da je Ferrari, skracen za 2cil. Potpuno isto izgleda i Alfin 2.9 u QV, doduse Maseratijev ima drugačije glave sa predkomorama.
Veliku su marketinsku pompu napravili kako je 100% njihov motor, zadnjih 20-30 godina uzimaju Ferrari motore i odjednom da jedan krepali Maserati ima takvu high-tech masinu od nule.
I to sa predkomorama je preneseno sa Ferrari-evog F1 motora, taman im posluzili kao pokusni kunic za cestovnu upotrebu.

Nervira me to laganje, to i evropski Ford mnogo praktikuje, rant over :D
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8414 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Naredna Giulia i Stelvio neće koristiti Nettuno, već postojeći 2.9 V6 prilagođen novim eko propisima. E sad da li će biti MHEV ili HEV znaćemo do ljeta 2026.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8415 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Umjesto 1.6 motora, Giulia i Stelvio će dobiti 2.0 GME, sa cca 300 KS. Ostaje još pitanje MHEV ili HEV.
Sada čak nije isključen ni 2.2 Multijet, mada nije bilo ni pomena da se zadrži u narednoj generaciji Stelvia i Giuliae.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8416 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#8417 Re: Alfa Romeo

Post by Rockefeller »

nek se namah ugase
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8418 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

ElRe wrote: 03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
Jedino ako im je kuća u Kini :lol:

Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.

Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8419 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

kravamuzara wrote: 03/04/2025 10:50
ElRe wrote: 03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
Jedino ako im je kuća u Kini :lol:

Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.

Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
Zar se ne proizvodi u Belgiji mjenjac, belgijska kompanija?
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8420 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

konektovan wrote: 03/04/2025 10:54
kravamuzara wrote: 03/04/2025 10:50
ElRe wrote: 03/04/2025 08:31 Izgleda da MHEV sklop iz 2.0 GME Grecalea neće biti ugrađen u nadolazeće Stelvio i Giuliu. Grecale emituje 200g CO2/km što je previše za nove eko propise. Iz tog razloga Stellantis će prema zadnjim nagađanjima ići na kućni e-DCT6 sklop ili njegova evolucija. Ali to će produžiti vrijeme razvoja.
Jedino ako im je kuća u Kini :lol:

Pricaju o predstavljanju auta a ni sami ne znaju 90% stvari o njemu.

Opet ce nesto sklepati od komponenti sa sto strana i napraviti leshinu.
Zar se ne proizvodi u Belgiji mjenjac, belgijska kompanija?
Pomijesao sam sa e-DSC6, on je kineski (ili je to isto a neki drugi je kineski ? Uglavnom imaju jedan iz kine 100%)

Vidim da su otkupili taj udio u dct-u od belgijanaca, tj. proizvodilo se i proizvodi i dalje u francuskoj i italiji.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8421 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

konektovan wrote: 03/04/2025 10:54 Zar se ne proizvodi u Belgiji mjenjac, belgijska kompanija?
Projekat je otkupuo Stellantis. Proizvodnja nastavljena u Madjarskoj i Francuskoj te nešto malo u Italiji za buduće modele iz Melfi fabrike.
Last edited by ElRe on 03/04/2025 12:12, edited 2 times in total.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8422 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

kravamuzara wrote: 03/04/2025 11:07 Pomijesao sam sa e-DSC6, on je kineski (ili je to isto a neki drugi je kineski ? Uglavnom imaju jedan iz kine 100%)
https://www.media.stellantis.com/em-en/ ... -and-italy

To je taj, jedan.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#8423 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8424 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

ElRe wrote: 11/04/2025 09:01 https://www.youtube.com/watch?v=n-Wwg--zaNI&t=218s

Eto, na 3 min 55 sec...
Talijane koje sam upoznao ili sretao ili su vrhunski strucnjaci/naucnici/inzinjeri ili totalni bolikurcovici, nema izmedju :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8425 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

kravamuzara wrote: 11/04/2025 10:33
ElRe wrote: 11/04/2025 09:01 https://www.youtube.com/watch?v=n-Wwg--zaNI&t=218s

Eto, na 3 min 55 sec...
Talijane koje sam upoznao ili sretao ili su vrhunski strucnjaci/naucnici/inzinjeri ili totalni bolikurcovici, nema izmedju :lol:
Kad hoce, prave najbolje. Kad nece onda :lol:
Post Reply