Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
citroen xm wrote: ↑10/01/2024 09:31Kada je Citroen pravio DS, BMW je pravio auto za invalide zvano Iseta. Traction Avant prije DS-a da ne pominjemo, CX posle DS-a i sve zaključno sa XM-om švabe bar u toj klasi nisu imali bolja auta. Za Xantiu Activu u toj klasi švabe ni danas nemaju odgovor na polju upravljivosti. To što je posle kod Citroena pošlo sve u kurac, to je druga priča. Današnji Citroen je konfekcija, obično auto za široke narodne mase kao što je to VW čitav svoj vijek.
Sinoć ja to isto napisah samo u kraćem obliku. I bijah ismijan.
Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.
Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.
Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
citroen xm wrote: ↑10/01/2024 09:31Kada je Citroen pravio DS, BMW je pravio auto za invalide zvano Iseta. Traction Avant prije DS-a da ne pominjemo, CX posle DS-a i sve zaključno sa XM-om švabe bar u toj klasi nisu imali bolja auta. Za Xantiu Activu u toj klasi švabe ni danas nemaju odgovor na polju upravljivosti. To što je posle kod Citroena pošlo sve u kurac, to je druga priča. Današnji Citroen je konfekcija, obično auto za široke narodne mase kao što je to VW čitav svoj vijek.
Sinoć ja to isto napisah samo u kraćem obliku. I bijah ismijan.
Teško je protiv dogme.
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
ElRe wrote: ↑10/01/2024 09:53
Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.
Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.
Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?
Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: ↑10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
ElRe wrote: ↑10/01/2024 09:53
Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.
Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.
Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?
Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: ↑10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
Nije mogao ni u čemu, godine su pokazale. Danas, 30 godina poslije više živih 124 ima nego što je XM-ova ikad proizvedeno
ElRe wrote: ↑10/01/2024 09:53
Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.
Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.
Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?
Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: ↑10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
Meni je gulwing institucija,...a iz klase limuzina, imao je i tad predsjednicka, kraljevska vozila...
To što je tebi nešto institucija, ne znači apsolutno ništa. I meni je SM institucija. DS je proglašen za najinovativniji automobil u istoriji. Pokaži mi te druge Mercedese iz 1955. pa i 10 godina kasnije. Pa TA je bio napredniji od njih.
hilmija frlj wrote: ↑10/01/2024 11:01
Nije mogao ni u čemu, godine su pokazale. Danas, 30 godina poslije više živih 124 ima nego što je XM-ova ikad proizvedeno
Samo sam čekao ovaj, strašni argument.
Možda ih ima zato što ih je proizvedeno jedno 5 puta više nego XM-a. A možda ih pored toga ima više i zato što je lakše održavati kočiju nego kompleksan proizvod.
hilmija frlj wrote: ↑10/01/2024 11:25
Zašto je Mercedesa 124 proizvedeno više, iako je bio skuplji auto? Nije valjda da Citroen nije htio da proizvodi više, zbog eksluzivnosti?
zato sto je velikoserijsko stancanje, taj citroen ima vise duha i elegancije nego ti svi zajedno proizvedeni 124...
Opet duh, duša, ljepota, romantika, vjetar u kosi, ali niko da stavi novac tamo gdje su mu usta. Doduše, možda bi i kupili XM, ali su nestali poput dinosaurusa
hilmija frlj wrote: ↑10/01/2024 11:25
Zašto je Mercedesa 124 proizvedeno više, iako je bio skuplji auto? Nije valjda da Citroen nije htio da proizvodi više, zbog eksluzivnosti?
zato sto je velikoserijsko stancanje, taj citroen ima vise duha i elegancije nego ti svi zajedno proizvedeni 124...
Ima malo morgen, nije legao ni tada, ni sada, ni nikad. Ni cx niti bilo sta. Jednostavno su bili cudni, kao i c6 onaj. Ne daju gledati u sebe.