Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27226 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

citroen xm wrote: 10/01/2024 09:31Kada je Citroen pravio DS, BMW je pravio auto za invalide zvano Iseta. Traction Avant prije DS-a da ne pominjemo, CX posle DS-a i sve zaključno sa XM-om švabe bar u toj klasi nisu imali bolja auta. Za Xantiu Activu u toj klasi švabe ni danas nemaju odgovor na polju upravljivosti. To što je posle kod Citroena pošlo sve u kurac, to je druga priča. Današnji Citroen je konfekcija, obično auto za široke narodne mase kao što je to VW čitav svoj vijek.
Sinoć ja to isto napisah samo u kraćem obliku. I bijah ismijan.

Teško je protiv dogme.
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#27227 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.

Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.

Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#27228 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Citroen treba prestati kopirati imena od bmw-a. Zna se koji je pravi XM 8-)
Image
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27229 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 10/01/2024 09:41
citroen xm wrote: 10/01/2024 09:31Kada je Citroen pravio DS, BMW je pravio auto za invalide zvano Iseta. Traction Avant prije DS-a da ne pominjemo, CX posle DS-a i sve zaključno sa XM-om švabe bar u toj klasi nisu imali bolja auta. Za Xantiu Activu u toj klasi švabe ni danas nemaju odgovor na polju upravljivosti. To što je posle kod Citroena pošlo sve u kurac, to je druga priča. Današnji Citroen je konfekcija, obično auto za široke narodne mase kao što je to VW čitav svoj vijek.
Sinoć ja to isto napisah samo u kraćem obliku. I bijah ismijan.

Teško je protiv dogme.
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27230 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

izvrsni direktor wrote: 10/01/2024 10:08 Citroen treba prestati kopirati imena od bmw-a. Zna se koji je pravi XM 8-)
Image
Cak je to i citroen skontao i prepustio ime koje je primjerenije ovakvom monstrumu. :mrgreen:
Neji dan kod bcc jedan na punjacu, impresivan uzivo.
User avatar
hilmija frlj
Posts: 1511
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#27231 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hilmija frlj »

User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#27232 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Farovi kao na Citroen Kaktusu.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#27233 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Optimist wrote: 10/01/2024 10:27 Farovi kao na Citroen Kaktusu.
Ne samo da ime kopiraju od bmw-a, vec i farove :shock:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#27234 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

rugobica za nasilnike, kriminalce i skorojevicke gazde koji zive na racun srugih, vrh za takvu sortu ljudi :thumbup:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27235 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Upravo tako.

Preružan je. Šteta što nosi BMW znak.
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#27236 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Nemate pojma. Jos kad upali svjetla naprijed oko grila, tek tad da vidite moćHi :shock:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27237 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

:lol:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#27238 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

ElRe wrote: 10/01/2024 09:53 Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.

Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.

Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?

Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: 10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#27239 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sale07 »

konektovan wrote: 10/01/2024 10:11
izvrsni direktor wrote: 10/01/2024 10:08 Citroen treba prestati kopirati imena od bmw-a. Zna se koji je pravi XM 8-)
Image
Cak je to i citroen skontao i prepustio ime koje je primjerenije ovakvom monstrumu. :mrgreen:
Neji dan kod bcc jedan na punjacu, impresivan uzivo.
Ovaj BMW je nekad pravio lijepa auta
User avatar
hilmija frlj
Posts: 1511
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#27240 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hilmija frlj »

citroen xm wrote: 10/01/2024 10:43
ElRe wrote: 10/01/2024 09:53 Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.

Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.

Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?

Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: 10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
Nije mogao ni u čemu, godine su pokazale. Danas, 30 godina poslije više živih 124 ima nego što je XM-ova ikad proizvedeno :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27241 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 10/01/2024 10:43
ElRe wrote: 10/01/2024 09:53 Slažem se da je XM odličan automobil, ali nije mogao pored 124ke ili E34. Jednostavno ograničena paleta motora, mjenjača. Imao je dobru opremu, ovjes ispred svog vremena, to stoji.

Ali PSA je izračunao da hydroactiv ovjes nije prikladan za prodajne brojke koje generišu citroenovi modeli i odustao je od toga.

Problem za velike francuske limuzine su to što nisu bile prihvaćena u Njemačkoj, Skandinaviji, UK...tržištima koja su najveći konzumenti D i E segmenta.
U čemu to nije mogao pored W124 i E34?

Ok, nije imao jače motore od V6, ovi su imali i više cilindara. U svemu ostalom je bio jednak ili bolji. A imao je i finu paletu motora. Atmo benzince i turbo benzince, R4 i V6. Imao je i dva dobra dizela 2.1 i 2.5. imao je bolji kvalitet izrade kabine i karoserije. Uglavnom, u svojoj klasi je bio izuzetno konkurentan.
konektovan wrote: 10/01/2024 10:09
Nisi ti ismijan,..ali jednostavno to nije tacno. Citroen jeste bio napredan u nekim poljima i bolji od neke konkurencije,..ali vrlo je jenostavno uporediti sta su u istom periodu pravili mercedes, audi, bmw,..
Hajde mi pokaži u klasi DS-a šta je to BMW i Mercedes nudio 1955. godine. Pokaži mi napredniji Mercedes u bilo čemu i 15 godina kasnije. Pokaži mi napredniji Mercedes od CX-a u 1970-ih.
Meni je gulwing institucija,...a iz klase limuzina, imao je i tad predsjednicka, kraljevska vozila...
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#27242 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

To što je tebi nešto institucija, ne znači apsolutno ništa. I meni je SM institucija. DS je proglašen za najinovativniji automobil u istoriji. Pokaži mi te druge Mercedese iz 1955. pa i 10 godina kasnije. Pa TA je bio napredniji od njih.
hilmija frlj wrote: 10/01/2024 11:01 Nije mogao ni u čemu, godine su pokazale. Danas, 30 godina poslije više živih 124 ima nego što je XM-ova ikad proizvedeno :mrgreen:
Samo sam čekao ovaj, strašni argument. :kiss:

Možda ih ima zato što ih je proizvedeno jedno 5 puta više nego XM-a. A možda ih pored toga ima više i zato što je lakše održavati kočiju nego kompleksan proizvod.
User avatar
hilmija frlj
Posts: 1511
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#27243 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hilmija frlj »

Zašto je Mercedesa 124 proizvedeno više, iako je bio skuplji auto? Nije valjda da Citroen nije htio da proizvodi više, zbog eksluzivnosti? :D
Last edited by hilmija frlj on 10/01/2024 11:26, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#27244 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

i meni je nissan 1987 do 2001 institucija i smatram ga najboljim autom..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#27245 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

hilmija frlj wrote: 10/01/2024 11:25 Zašto je Mercedesa 124 proizvedeno više, iako je bio skuplji auto? Nije valjda da Citroen nije htio da proizvodi više, zbog eksluzivnosti? :D
zato sto je velikoserijsko stancanje, taj citroen ima vise duha i elegancije nego ti svi zajedno proizvedeni 124...
User avatar
hilmija frlj
Posts: 1511
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#27246 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hilmija frlj »

Opet duh, duša, ljepota, romantika, vjetar u kosi, ali niko da stavi novac tamo gdje su mu usta. Doduše, možda bi i kupili XM, ali su nestali poput dinosaurusa :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#27247 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ljudi imaju pogresan sistem vrijednosti i pustaju da drugi misle za njih :thumbup:

ja u to smece ne bi usao nikad, radije bi sjeo u mk1 gti i otisao...
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#27248 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

Evolution_IV wrote: 10/01/2024 11:27
hilmija frlj wrote: 10/01/2024 11:25 Zašto je Mercedesa 124 proizvedeno više, iako je bio skuplji auto? Nije valjda da Citroen nije htio da proizvodi više, zbog eksluzivnosti? :D
zato sto je velikoserijsko stancanje, taj citroen ima vise duha i elegancije nego ti svi zajedno proizvedeni 124...
Ima malo morgen, nije legao ni tada, ni sada, ni nikad. Ni cx niti bilo sta. Jednostavno su bili cudni, kao i c6 onaj. Ne daju gledati u sebe.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#27249 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

Evolution_IV wrote: 10/01/2024 11:31 ljudi imaju pogresan sistem vrijednosti i pustaju da drugi misle za njih :thumbup:

ja u to smece ne bi usao nikad, radije bi sjeo u mk1 gti i otisao...
ti se sam sebi volis popisat u usta
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#27250 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sale07 »

valjal ovo sta
https://olx.ba/artikal/57718130

i koliko realno vrijedi
Post Reply